Zmarł Wolfgang Schaeuble – były przewodniczący Bundestagu

Zmarł Wolfgang Schaeuble – były przewodniczący Bundestagu

Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble zmarł we wtorek 26 grudnia w wieku 81 lat – poinformowała w środę agencja dpa. Jak podano, niemiecki polityk „odszedł spokojnie w domu, w otoczeniu rodziny, we wtorek wieczorem”.

Wolfgang Schaeuble – „parlamentarzysta sercem i duszą”

.Według dpa Schaeuble, polityk CDU z rekordowym stażem, był „parlamentarzystą sercem i duszą”.

Jego kariera w niemieckiej polityce była wyjątkową i jedną z najwybitniejszych w historii RFN – podkreśliła dpa. „Nie zmieniła tego nawet próba zamachu, dokonana przez chorego psychicznie mężczyznę w październiku 1990 roku, w wyniku której Schaeuble znalazł się na wózku inwalidzkim” – dodała agencja.

Wolfgang Schaeuble wiele osiągnął w swoim politycznym życiu: był szefem Urzędu Kanclerskiego, dwukrotnie (w rządach Helmuta Kohla i Angeli Merkel) ministrem spraw wewnętrznych i ministrem finansów, stał na czele grupy parlamentarnej CDU/CSU, a ostatecznie stanął na czele Bundestagu.

„Nikt nie był parlamentarzystą dłużej od niego, czasem nazywano go «wiecznym deputowanym»” – przypomniała dpa. Nieprzerwanie był deputowanym Bundestagu od 1972 roku aż do swojej śmierci.

Kariera polityczna

.W rządzie kanclerza Kohla Wolfgang Schaeuble pełnił funkcję szefa Urzędu Kanclerskiego, był także szefem MSW w latach 1989–1991. Po upadku muru berlińskiego Schaeuble negocjował traktat zjednoczeniowy i był jednym z architektów zjednoczenia Niemiec.

Karierą polityczną Schaeublego zachwiała ujawniona pod koniec 1999 roku afera dotycząca finansowania CDU. Polityk przyznał, że w 1994 roku przyjął od lobbysty 100 tys. marek na rzecz swojej partii; publicznie przeprosił za ten postępek. W toku prowadzonego śledztwa nie przedstawiono Schaeublemu zarzutów karnych.

Kanclerz Merkel mianowała w 2005 roku Schaeublego ministrem spraw wewnętrznych, a ministrem finansów cztery lata później w czasie kryzysu związanego z zadłużeniem Grecji. „Pomimo sporadycznych różnic, Schaeuble pozostał lojalny wobec Merkel” – stwierdziła dpa.

Mimo że dość krótko stał na czele CDU, uważano go za jednego z najbardziej wpływowych polityków tej partii. Dzięki 45-letniemu doświadczeniu parlamentarnemu Schaeuble został w 2017 roku wybrany na przewodniczącego Bundestagu, co jest drugim – po prezydencie – najwyższym urzędem w Republice Federalnej Niemiec. Pełnił tę funkcję do 2021 roku.

Niemcy piszą historię II WŚ od nowa

.Niemiecki historyk, Hubertus KNABE, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” komentuje działania, jakie podejmują niemieccy dyplomaci, by napisać historię drugiej wojny światowej od nowa. „Kiedy Niemcy zostały ostatecznie pokonane, alianci, co logiczne, ani myśleli przywrócić im wolność. Bezwarunkowa kapitulacja oznaczała, że Niemcy straciły wszelkie prawa do decydowania o własnej przyszłości. Obce wojska zajęły całe ich terytorium. W deklaracji berlińskiej z 5 czerwca 1945 roku cztery państwa alianckie zastrzegły, że cała władza państwowa, aż po szczebel gminny, należy do mocarstw okupacyjnych. Na działalność polityczną każdego rodzaju, w tym działalność antyhitlerowską, konieczne było uzyskanie zezwolenia ze strony aliantów. Sytuacja w maju 1945 roku bardziej przypominała dyktaturę wojskową niż nowy demokratyczny początek” – pisze.

„Dla milionów Niemców koniec wojny oznaczał wręcz odwrotność wyzwolenia. Na skutek kapitulacji Wehrmachtu większość niemieckich żołnierzy dostała się do niewoli; ostatecznie było to jedenaście milionów osób. Poza tym ponad dwanaście milionów Niemców zostało wypędzonych ze swoich domów na niemieckich terenach wschodnich oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. W czterech strefach okupacyjnych aresztowano setki tysięcy cywilów. W swojej strefie okupacyjnej Związek Radziecki z miejsca zainstalował nową dyktaturę, która przetrwała do 1989 roku” – wyjaśnia historyk.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 grudnia 2023