Zmiana orbity uderzonej asteroidy przekroczyła oczekiwania NASA

dart

Przed zderzeniem z asteroidą Dimorphos, NASA zdefiniowała minimalną udaną zmianę okresu orbitalnego o 73 sekundy. Wczesne dane pokazują, że konsekwencje uderzenia sondy DART, przekroczyły oczekiwania naukowców 25-krotnie.

.Analiza danych uzyskanych w ciągu ostatnich dwóch tygodni przez zespół badawczy NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) pokazuje, że kinetyczne uderzenie statku kosmicznego w asteroidę Dimorphos skutecznie zmieniło jej orbitę. To jednak nie wszystko. Wczesne dane pokazują, że zderzenie z DART’em zmieniło okres orbitalny asteroidy kilkadziesiąt razy więcej, niż przewidywali naukowcy. Jest to pierwszy raz, kiedy udało się zmienić ruch obiektu niebieskiego.

Każdy z nas ma obowiązek chronić naszą rodzimą planetę. W końcu jest ona jedyną, jaką mamy. (…) Ta misja pokazuje, że NASA stara się być gotowa na wszystko, co rzuca na nas wszechświat. NASA udowodniła, że jesteśmy poważni jako obrońcy planety. To przełomowy moment dla obrony planetarnej i całej ludzkości, pokazujący zaangażowanie wyjątkowego zespołu NASA i partnerów z całego świata.komentuje administrator NASA Bill Nelson.

Przed uderzeniem DART’a, okrążenie większej asteroidy macierzystej Didymos, zajęło Dimorphosowi 11 godzin i 55 minut. Od czasu celowego zderzenia DART’a z Dimorphosem 26 września, astronomowie obserwowali go przez teleskopy na Ziemi, by zmierzyć jak bardzo ten czas się zmienił.

Obecnie zespół badawczy potwierdził, że uderzenie statku kosmicznego zmieniło orbitę Dimorphosa wokół Didymosa o 32 minuty, skracając ją z 11 godzin i 55 minut do 11 godzin i 23 minut. Ten pomiar ma margines niepewności około plus minus 2 minuty.

Przed zderzeniem, NASA zdefiniowała minimalną udaną zmianę okresu orbitalnego Dimorphosa, jako zmianę o 73 sekundy lub więcej. Wczesne dane pokazują, że DART przekroczył test porównawczy ponad 25-krotnie.

Ten wynik jest jednym z ważnych kroków w kierunku zrozumienia pełnego efektu uderzenia DART w docelową planetoidę. (…) W miarę napływu nowych danych każdego dnia, astronomowie będą mogli lepiej ocenić, czy i jak misja taka jak DART mogłaby być wykorzystana w przyszłości, aby pomóc chronić Ziemię przed zderzeniem z asteroidą, jeśli kiedykolwiek odkryjemy taką zmierzającą w naszą stronę. – mówi Lori Glaze, dyrektor NASA Planetary Science Division w siedzibie NASA.

Zespół badawczy nadal pozyskuje dane za pomocą naziemnych obserwatoriów na całym świecie oraz za pomocą urządzeń radarowych w radarze planetarnym Goldstone NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii i National Science Foundation’s Green Bank Observatory w Zachodniej Wirginii. Ma to na celu poprawienie precyzji pomiarów.

Obecnie ich uwaga skupia się na pomiarze efektywności przenoszenia pędu, w wyniku zderzenia DART’a z celem o prędkości około 22 530 km na godzinę. Obejmuje to dalszą analizę ton asteroidalnej skały wystrzelonej w przestrzeń kosmiczną w wyniku uderzenia. Odrzut tych odłamków znacznie wzmocnił nacisk DART na Dimorphosa, „trochę tak, jakby strumień powietrza, wypływający z balonu, wysyłał go w przeciwnym kierunku.

Aby dobrze zrozumieć efekt odrzutu po oderwaniu odłamków, potrzeba więcej informacji na temat właściwości fizycznych asteroidy, takich jak charakterystyka jej powierzchni oraz to, jak bardzo jest ona silna lub słaba. Te kwestie są wciąż badane.

DART dostarczył nam fascynujących danych zarówno o właściwościach asteroidy, jak i o skuteczności impaktora kinetycznego jako technologii obrony planetarnej.(…) Zespół DART kontynuuje pracę nad tym bogatym zbiorem danych, aby w pełni zrozumieć ten pierwszy test obrony planetarnej polegający na odchyleniu asteroidy. – dodaje Nancy Chabot, koordynatorka DART z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel.

.W celu przeprowadzenia tej analizy, astronomowie będą nadal badać obrazy Dimorphosa z końcowego podejścia DART oraz z Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids (LICIACube), dostarczonego przez Włoską Agencję Kosmiczną, aby w przybliżeniu określić masę i kształt asteroidy. Mniej więcej za cztery lata projekt Hera, Europejskiej Agencji Kosmicznej, ma przeprowadzić szczegółowe badania zarówno Dimorphosa, jak i Didymosa, ze szczególnym uwzględnieniem krateru pozostawionego przez kolizję DARTa oraz precyzyjnego pomiaru masy Dimorphosa.

NASA dodaje, że zarówno Dimorphos oraz Didymos nie stanowią żadnego zagrożenia dla Ziemi przed ani po kontrolowanej kolizji DART z Dimorphosem.

Oprac. MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 października 2022