Zmiany klimatu mogą negatywnie wpłynąć na globalną gospodarkę

Zmiany klimatu mogą negatywnie wpłynąć na globalną gospodarkę

Zmiany klimatu mogą negatywnie wpłynąć na globalną gospodarkę i obniżyć PKB o 4% do 2050 r. Zdaniem ekspertów nieproporcjonalnie większe straty poniosą kraje biedniejsze.

.Eksperci przeanalizowali wpływ podnoszącego się poziomu mórz oraz regularnych fal upałów, susz i burz na gospodarkę w 135 krajach świata. Zdaniem naukowców zmiany klimatu mogą negatywnie wpłynąć na globalną gospodarkę, a szczególnie niekorzystnie na gospodarkę krajów o niższych i niższych-średnich dochodach. Jak przekazuje raport, spadki PKB tych państw mogą być nawet o 3,6 razy większe niż w krajach bogatszych.

Według raportu straty najmniej dotkną kraje Europy, najbardziej natomiast Azji Południowej, która coraz częściej zmaga się z pożarami, powodziami i poważnymi burzami. Spadek PKB w krajach Azji Południowej może wynieść 10-18%. Byłyby to dwukrotnie większe straty niż w krajach Ameryki Północnej i dziesięciokrotnie większe niż w Europie. Znaczący spadek miałby dotknąć także kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Afryki Subsaharyjskiej. Problemami gospodarczymi bardziej zagrożone są także kraje położone wokół równika lub małe wyspy, a także państwa mocniej uzależnione od rolnictwa niż sektora usług.

Naukowcy zaznaczyli w raporcie, że większość krajów już – w większym lub mniejszym stopniu – ponosi coraz większe koszty związane z katastrofami naturalnymi. Agencja Reuters przekazała, że w ciągu ostatnich 10 lat same burze, pożary i powodzie spowodowały straty rzędu 0,3% PKB rocznie na całym świecie. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) podała natomiast, że w ciągu ostatnich 50 lat średnio każdego dnia gdzieś na świecie miały miejsce katastrofy naturalne. Średnio dziennie powodowały one ponad 202 miliony dolarów strat.

.W ubiegłym roku brytyjskie uniwersytety przeprowadziły badanie, w którym zbadano hipotetyczny ekstremalny wzrost globalnych temperatur w przyszłości. Naukowcy przewidzieli, że ponad 60 krajów może doznać obniżek ratingów kredytowych z powodu globalnego ocieplenia do 2030 r.

Oprac. Karolina Rzeźnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 maja 2022