Zrównoważony rozwój. Nowy kierunek studiów na UJ

Uniwersytet Jagielloński wraz z siedmioma europejskimi uczelniami uruchomi nowy kierunek studiów, a dokładniej nowy interdyscyplinarny kierunek studiów I stopnia poświęconych szeroko pojętemu zrównoważonemu rozwojowi. Każdy student tego kierunku będzie miał możliwość studiowania na trzech uniwersytetach uczestniczących w programie.

Uniwersytet Jagielloński wraz z siedmioma europejskimi uczelniami uruchomi nowy kierunek studiów, a dokładniej nowy interdyscyplinarny kierunek studiów I stopnia poświęconych szeroko pojętemu zrównoważonemu rozwojowi. Każdy student tego kierunku będzie miał możliwość studiowania na trzech uniwersytetach uczestniczących w programie.

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim

.Jak poinformował we wtorek (20 maja 2025 roku) Kamil Sikora z biura prasowego UJ, nowy kierunek studiów wprowadza osiem renomowanych europejskich uczelni, będących częścią międzynarodowej sieci Una Europa. Kierunek pod nazwą Una Europa Joint Bachelor in Sustainability (BASUS) to wspólny, międzynarodowy i interdyscyplinarny kierunek studiów I stopnia. Jego program poświęcony jest tematyce zrównoważonego rozwoju (ang. sustainability) i oferuje swoim absolwentom wykształcenie skupione na przekrojowym rozumieniu tej idei.

Przedstawiciel UJ podkreślił, że BASUS to pierwszy kierunek w Polsce, który otrzymał akredytację European Approach for Quality Assurance of Joint Programmes, procedowaną przez międzynarodowy zespół oceniający pod kierownictwem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Tematyką studiów jest próba znalezienia adekwatnego balansu pomiędzy ochroną środowiska, rozwojem społecznym i dobrą kondycją gospodarki. Według twórców kierunku, charakteryzuje się on wysokim stopniem umiędzynarodowienia i interdyscyplinarności, jaki nie występował dotąd na poziomie studiów licencjackich. Jego absolwenci będą mieli możliwość podjęcia pracy na stanowiskach związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Każdy student BASUS-a będzie mieć możliwość studiowania na trzech spośród uniwersytetów uczestniczących w programie. Jego absolwenci otrzymają wspólny dyplom przyznany przez sześć uczelni partnerskich: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, KU Leuven (Belgia), Uniwersytet Compultense w Madrycie (Hiszpania), Uniwersytet w Helsinkach (Finlandia), Uniwersytet w Zurychu (Szwajcaria) oraz Uniwersytet Paris 1 Panthéon-Sorbonne (Francja).

W mobilności studentów i kadry uczestniczą również Uniwersytet w Edynburgu (Wielka Brytania) oraz Wolny Uniwersytet Berlina (Niemcy).

Uniwersytet jako centrum naszego świata

.„Nasza przyszłość na wielu poziomach: indywidualnym, instytucjonalnym, państwowym czy globalnym, zależy od zakresu podejmowanych przez nas działań w duchu mądrze rozumianego dobra wspólnego. Czym szybciej będziemy do tego naprawdę gotowi, tym większa szansa na satysfakcjonujące życie kolejnych pokoleń. Do tego konieczne jest myślenie o przyszłości, czyli myślenie strategiczne” – pisze prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko co Najważniejsze”, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Dodaje, że „jak tlenu potrzebujemy do życia silnych i twórczych uniwersytetów, jako głównych instytucji kształtujących społeczeństwo wiedzy przez promocję jakości i doskonałości w nauczaniu, badaniach naukowych i działalności innowacyjnej oraz przez umożliwienie szerokiego dostępu do nauki i rozwój oferty kształcenia ustawicznego”.

„Bowiem wykorzystując doświadczenia z przeszłości i tworząc kapitał intelektualny na przyszłość właśnie teraz decydujemy o naszym losie na nadchodzące, trudne ale także fascynujące lata. Świadomość naszej wspólnej za to odpowiedzialności przesądza o znaczeniu edukacji, nauki i kultury – kluczowych elementów dla osiągania mądrej synergii płynącej z rozumienia przeszłości, świadomego działania w teraźniejszości i aktywnego kształtowania przyszłości” – twierdzi prof. Michał KLEIBER – cały tekst [LINK].

PAP/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 maja 2025