Rafał DUTKIEWICZ: Wrocław Miastem Przyszłości. Enter!

Wrocław Miastem Przyszłości. Enter!

Photo of Rafał DUTKIEWICZ

Rafał DUTKIEWICZ

Prezydent Wrocławia w latach 2002 - 2018. Absolwent Politechniki Wrocławskiej. W 1985 obronił doktorat z logiki formalnej na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktor honoris causa Politechniki Wrocławskiej.

zobacz inne teksty Autora

We wstępie do aplikowania Wrocławia o to, aby mógł stać się Zieloną Stolicą Europy, znalazły się takie, być może dość skomplikowane, frazy:

„Wszystkie strategiczne decyzje, wsparte debatą publiczną, prowadzą nas do konkluzji, że zarówno dynamiczny rozwój gospodarczy Wrocławia w ostatnim okresie, jak i wzmocnienie kreatywności i innowacyjności poprzez inwestowanie w kulturę są nie tyle zwieńczeniem, co raczej początkiem drogi ku miastu prawdziwie nowoczesnemu, wspólnemu”.

Ostatnie zdanie jest kluczem do zrozumienia powodów naszego aplikowania o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Tutaj są nasze aspiracje, tu dostrzegamy możliwość dopełnienia naszego rozwoju.

Chcemy zieleń, czystość powietrza i ciszę wprowadzić w myśli i życie wrocławian. Miasto gospodarki i kultury szuka swojej przyszłości w dopełnieniu naszej tożsamości o mariaż z naturą. Chcemy być miastem Zielonej Kultury i wykorzystamy tę szansę!”.

W 2016 roku był Wrocław Europejską Stolicą Kultury. Był też Światową Stolicą Książki.

Raport z 2016 roku obejmuje więc następujące kwestie:

  1. To, jak wrocławianie ocenili i przyjęli ESK.
  2. To, jak wygląda dziedzictwo roku 2016, co pozostanie po tym roku.
  3. To, jak ten rok wpłynął na turystykę i uczestnictwo wrocławian w kulturze.

Oceny wrocławian są bardzo pozytywne. W dawnej szkolnej skali, której szczytem była „piątka”, większość projektów stolicy kultury ląduje powyżej „czwórki”. W dzisiejszych czasach, czasach dezintegracji społecznej, to niezwykle wysoka ocena.

Spuścizna roku 2016 obejmuje zarówno nowe instytucje (Muzeum „Pana Tadeusza”, Centrum „Zajezdnia” — muzeum tożsamości Wrocławia, Hydropolis — interaktywna wystawa opowiadająca o roli wody w naszym życiu, Muzeum Teatru), jak i wiele projektów: koalicję miast wierzących w kulturę, mikrogranty — dla wierzących w kulturę obywateli, program rezydencji artystycznych dla gości z zagranicy, aktywność artystyczną we wrocławskich parkach czy też otwarcie Wrocławskiego Domu Literatury.

W 2016 roku gościliśmy we Wrocławiu 5 mln turystów. To dwukrotnie więcej niż przed rokiem.

.We wszystkich zaś wydarzeniach stolicy kultury uczestniczyła ponad 5,5-milionowa widownia.

Tak wygląda bilans 2016 roku. Horyzont wyznaczony 2016 rokiem opisać można cytatem z początku niniejszego tekstu.

W 2017 roku będzie Wrocław nadto gospodarzem igrzysk The World Games. To przedsionek do igrzysk olimpijskich. Spośród dyscyplin, które zostaną rozegrane we Wrocławiu, na olimpiadę w Tokio (2020) zawędrują karate i wspinaczka sportowa. Wrocławskie wydarzenie sportowe to największe ze sportowych wydarzeń w historii Polski. 3500 atletów, 31 dyscyplin, 221 ceremonii medalowych.

Wrocław cieszyć się będzie nowym akwaparkiem z dwoma pięćdziesięciometrowymi basenami, wyremontowanym Stadionem Olimpijskim, jedynym w Polsce torem wrotkarskim i nową przestrzenią dla sportów wodnych. Wszystko to z myślą o uprawianiu sportu, ale jeszcze bardziej z myślą o masowej rekreacji, aktywnym spędzaniu wolnego czasu w sportowej, zielonej przestrzeni. Ot, taki krok ku wspólnej, wrocławskiej przyszłości.

Wrocław Miastem Przyszłości.
Enter!

Rafał Dutkiewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 stycznia 2017