Michał KŁOSOWSKI: Raport Draghiego. Europa budzi się przerażona
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Raport Draghiego. Europa budzi się przerażona

Aby Europa mogła odzyskać tempo wzrostu i umocnić swoją pozycję na świecie, konieczne jest skoncentrowanie wysiłków na trzech kluczowych obszarach: innowacjach, planie dekarbonizacji i zwiększeniu bezpieczeństwa. Kluczowe ma być pokonanie barier, takich jak brak koncentracji, marnowanie zasobów i brak koordynacji poprzez zintegrowane i skoordynowane działania. W jaki sposób? Europa musi znaleźć fundusze, twierdzi Mario Draghi, na nowy plan Marshalla. Skąd wziąć pieniądze? Z pożyczek, które finansować będą te pomysły, a jednocześnie dadzą Brukseli większą władzę nad krajami członkowskimi.

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Prof. Michel WIEVIORKA: Wróćmy do Solidarności
Prof. Michel WIEVIORKAProf. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Prof. Michel WIEVIORKA
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Wróćmy do Solidarności

„Wszystko co Najważniejsze” to także debaty organizowane w środowisku naszych Autorów. Postanowiliśmy spotkać dwóch najbardziej wpływowych socjologów z Francji i Polski. Oto zapis naszego spotkania.

Bogusław SONIK: Unia i ziarnka piasku
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Unia i ziarnka piasku

Dwubiegunowy rozwój Unii byłby przeciwny polskiej racji stanu. Trzeba więc dążyć do zamykania frontów sporu z instytucjami europejskimi (zwłaszcza gdy dotyczą spraw drugorzędnych), a równocześnie aktywnie artykułować propozycje dotyczące najważniejszych strategicznych polityk europejskich. Potrzebne są rzeczywiste, a nie medialne – know-how, kreatywność, odwaga i mnóstwo pracy.

Prof. Brigitte GRANVILLE: Co dolega Francji?
Prof. Brigitte GRANVILLE

Prof. Brigitte GRANVILLE

Co dolega Francji?

Pandemia zadziałała jak katharsis. Uwolniła aspiracje i frustracje związane z linią podziału społecznych i politycznych instytucji, rolą państwa, miejscem narodu francuskiego w Europie oraz przyszłością europejskiego modelu i wspólnej waluty.