Bartosz KABAŁA: Era postantybiotykowa - co nas czeka?
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Era postantybiotykowa - co nas czeka?

Według danych zawartych w raporcie agencji Centers for Disease Dynamics, Economic and Policy (CDDEP) z roku 2015, największy wzrost całkowitego użycia antybiotyków nastąpił w Indiach, gdzie w ciągu dziesięciu lat liczba kuracji antybiotykowych wzrosła aż o 50%, do 12 miliardów w 2010 roku. Nie jest tego w stanie zrównoważyć niewielki spadek ich stosowania w krajach rozwiniętych (w tym i w Polsce).

Jim O'NEILL: "Stosujmy antybiotyki rozsądnie"
Jim O'NEILL

Jim O'NEILL

"Stosujmy antybiotyki rozsądnie"

W Chinach – kraju, gdzie internet ma 641 milionów użytkowników – 80 proc. lekarzy używa smartfonów do celów zawodowych; profile niektórych lekarzy w serwisach społecznościowych mają miliony obserwatorów. Wciągnięcie takich medycznych gwiazd mediów społecznościowych w akcję informowania o problemie oporności na antybiotyki to niezwykła szansa.

Sylwia BORSKA: "Przełomowy rok dla bioinżynierii"
Sylwia BORSKA

Sylwia BORSKA

"Przełomowy rok dla bioinżynierii"

Rok 2015 był dla nauki czasem niesłychanie burzliwym i zajmującym. Szczególną uwagę warto zwrócić na bioinżynierię, zwłaszcza genetyczną i tkankową, które przeżywają złoty wiek rozwoju. Ogromny postęp zawdzięczamy przede wszystkim nowym, rewolucyjnym technologiom. Ich powstanie było możliwe dzięki współpracy pomiędzy zespołami reprezentującymi różne dziedziny nauki – przede wszystkim biologiczne, fizyczne, chemiczne, farmaceutyczne oraz nauki o zdrowiu.