
Janet L.YELLEN
Nowy globalny porządek świata zbudujemy razem
Stany Zjednoczone i Europa pokazały, co można osiągnąć dzięki zjednoczeniu. Nasza reakcja w obliczu kryzysu, z którym mamy dziś do czynienia – brutalnej wojny Władimira Putina przeciwko Ukrainie – jest tego wyraźnym dowodem. Możemy jednak pójść dalej i rozszerzyć tę intensywną współpracę transatlantycką na wiele innych wspólnych wyzwań, przed którymi stoimy.

Bogdan ZDROJEWSKI
Europa - kryzys przywództwa
Rodzina Griswoldów, która przyjechała na wakacje do Europy, cały dzień jeździła po rondzie w Londynie, nie umiejąc z niego zjechać. Dokładnie tak samo wygląda Unia Europejska. Brakuje jej wyraźnego kierunku, klarownych propozycji, jasnej wizji działania. Jest tylko reaktywna.

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. 85. dzień ukraińskiego oporu
Michał KŁOSOWSKI, podkreśla, że 85. dzień ukraińskiego oporu przed rosyjską napaścią pokazuje dobitnie podziały w świecie.

Popołudniowe Espresso
Finlandia oraz Szwecja złożyły wnioski o przyjęcie do NATO
Ambasadorowie Szwecji i Finlandii przy Sojuszu Północnoatlantyckim spotkali się z sekretarzem generalnym NATO Jensem STOLTENBERGIEM.

Prof. Bogdan SZLACHTA
Nowa Europa to także nowa gra o wpływy
Kształtowanie się nowego układu sił w Europie odbędzie się na poziomie, który dziś ze względu na bardzo intensywną pomoc udzielaną Ukrainie przez Polskę umyka analitykom. Po zakończeniu wojny będzie się też bowiem toczyć gra o przywództwo w regionie.

Mateusz MORAWIECKI
Polska, Czechy i nowa geopolityczna oś Europy
Współpraca z Ukrainą, jej surowce, zasoby i przemysł, a także położenie geopolityczne to klucz do tego, by z Europy Środkowo-Wschodniej uczynić w niedalekiej przyszłości nowego silnego gracza na arenie światowej.

Prof. Tomasz Grzegorz GROSSE
Na naszych oczach powstaje nowa Europa
Podział na „cywilizowaną” Europę Zachodnią oraz tą „zacofaną” Europę Środkowo-Wschodnią, której na naszych oczach ulega redefinicji.

Eryk MISTEWICZ
My wiemy, co będzie dalej
Buczę i Katyń dzieli 400 km i 82 lata. Mariupol i Warszawę niewiele więcej. Tekst opublikowany na łamach dziennika “Le Figaro” 6 maja 2022 r.

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. Wiosna zmian w Europie
W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, podkreśla, że rozstrzyga się właśnie przyszły kształt Europy.

Popołudniowe Espresso
Szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN przedstawiła w Strasburgu szczegółowe informacje w sprawie szóstego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Gdzie są wartości europejskie?
Kto w Unii Europejskiej upominał się o zdrowy rozsądek, o respektowanie prawa naturalnego, o prawdę i sprawiedliwość?

Prof. Aleksander SURDEJ
Rosnąca siła Europy Środkowo-Wschodniej wynika ze wspólnej przeszłości
Rzeczpospolita Obojga Narodów pozwalała budować w swoich granicach tożsamość Białorusinom, Litwinom, Polakom i Ukraińcom.

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. Światowe media solidarne z Polską
Michał KŁOSOWSKI, podkreśla, że to, co jest niezwykłe to zmiana podejścia światowej opinii publicznej. Światowe media są solidarne z Polską.

Janez ŠUMRADA
Wybory we Francji. Zadecydują głosy lewicy i frekwencja
Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, która odbyła się 10 kwietnia, nie przyniosły żadnych niespodzianek.

Prof. Chantal DELSOL
Francji brakuje realizmu. #RozmowyNajważniejsze.
Chantal DELSOL w rozmowie z Erykiem MISTEWICZEM wskazuje, że Francji brakuje realizmu, który jest niezbędny w czasie wojny. – Ukraińcom trzeba przekazać broń – podkreśla.

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. Kluczowy moment dla losów Europy
Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze podkreśla, że dziś znajdujemy się w kluczowym momencie dla losów Europy.

Krzysztof ZANUSSI
#RozmowyNajważniejsze. Francja w kryzysie?
Krzysztof ZANUSSI w rozmowie z Mateuszem KRAWCZYKIEM wskazuje w jaki sposób Francja zmieniła się w ostatnich latach. Reżyser zaznacza, że dzisiejsza Francja jest bardziej małostkowa, jednak ma ambicje i zasoby, żeby ogarnąć myślą to, co dziś dzieje się na świecie.

Prof. Žiga TURK
Zachód otrzymał zastrzyk politycznego realizmu
Na przestrzeni dziejów obronę Europy przed Rosją i Turcją pozostawiono państwom położonym między Bałtykiem i Adriatykiem. Mocarstwa zachodnie prawie w ogóle w tym nie pomagały. Jakby to nie był ich problem. W XX w. okazało się, że jednak jest. 24 lutego znów o tym przypomniał.

Prof. Jan WOLEŃSKI
Ontologia Europy
Pokaźna złożoność ontologiczna Europy, może większa niż w przypadku innych kontynentów, nie zapewnia wiecznotrwałości. Warto jednak ten problem rozważać, gdyż jeśli uznajemy Europę (europejskość) za wartość, powinniśmy czynić wszystko, aby przetrwała w postaci nawiązującej do historii naszego kontynentu. Dlatego opowiadania o wyimaginowanej wspólnocie i bajdurzenie o naszym europejskim, rzekomo wartościotwórczym, przodownictwie trzeba oceniać jako dywersję cywilizacyjną lub jeśli ktoś woli – szkodliwy mesjanizm.

Agaton KOZIŃSKI
Ukraińcom trzeba pomagać cały czas
W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze, odwołuje się do nagłówków gazet ukazujących się w Europie Zachodniej, które bez względu na profil podkreślają, że do upadku Kijowa jest blisko. Redaktor zaznacza, że przewaga militarna Rosji jest ogromna, jednak podkreśla, że nie jest prawdą, że Ukraina nie ma żadnych szans.