

Popołudniowe Espresso
Szefowa Komisji Europejskiej z wizytą w Kijowie
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN, razem z grupą unijnych komisarzy, przybyła w czwartek do Kijowa, w związku z jutrzejszym szczytem pomiędzy UE a Ukrainą.

Olaf SCHOLZ
To my piszemy kolejne rozdziały europejskiej historii. Przemówienie na Sorbonie
Suwerenność europejska nie oznacza porzucenia lub zastąpienia suwerenności narodowej. Być może stajemy w obliczu jeszcze większej epokowej zmiany w kierunku świata wielobiegunowego, na którą nie możemy zareagować, zamykając się w sobie. Świata, w którym nie przetrwamy jako mała, bojaźliwa Europa, padająca ofiarą narodowych egoizmów.

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Dusza niemiecka, dusza rosyjska
Niemcy i Rosjanie źle znoszą zmiany polityczne i wszelką reorganizację, która wymaga inicjatywy.

Dariusz LIPIŃSKI
Gotowość do umierania za Unię Europejską
Przed kilku laty opublikowano wyniki badań Instytutu Gallupa dotyczących odpowiedzi na pytanie: „Czy byłbyś gotów walczyć za swój kraj?”.

Popołudniowe Espresso
Zachód deklaruje przekazanie Ukrainie nowej broni
W czwartek wiele krajów Zachodu zadeklarowało przekazanie nowej broni Ukrainie. Estonia ogłosiła nowy pakiet wojskowy o wartości 113 mln euro.

Popołudniowe Espresso
Andrzej DUDA w Davos – Wsparcie militarne Ukrainy jest kluczowe
W poniedziałek Prezydent DUDA – w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos – wziął udział w debacie „In defence of Europe”.

Popołudniowe Espresso
Amerykańskie czołgi dla Polski i Litwy już w Europie
Jak podaje holenderskie ministerstwo obrony, 1275 elementów – w tym amerykańskie czołgi i wozy opancerzone – dotarły w do portu w Vlissingen na południu Holandii

Popołudniowe Espresso
Senat rozpoczął prace nad budżetem na 2023 rok
Budżet na ten rok jest odpowiedzią na niepewność geopolityczną – powiedział w środę w Senacie wiceminister finansów Sebastian Skuza

Popołudniowe Espresso
Będzie nowa dywizja Wojska Polskiego
Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił koncepcję utworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 457 Wszystko co Najważniejsze. Europy zmagania z wiarą
W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” znajdziecie Państwo także arcyciekawe teksty o politycznej przyszłości Władimira Putina i o tym, jak kontrolowana synteza termojądrowa może zmienić oblicze energetyki.

Popołudniowe Espresso
Mateusz MORAWIECKI - Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony
Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony. Prawdziwy konflikt rozgrywa się dziś na wschód od Polski, a środki z KPO oznaczają więcej pieniędzy na polską armię

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia Proeuropejski rząd Giorgii Meloni
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI kieruje uwagę w stronę nowego rządu Włoch pod przywództwem Giorgii Meloni. Wskazuje, że wbrew temu, co przekazują media, rząd Meloni nie będzie antyunijny, antyeuropejski i antywspólnotowy.

Prof. Piotr DŁUGOSZ
Bracia Polacy. Pomoc dla Ukraińców w konkretnych liczbach
Rzetelną ocenę polskiej pomocy dla Ukraińców i Ukrainy uzyskamy, kiedy sięgniemy do badań nad uchodźcami oraz tych prowadzonych wśród ukraińskiego społeczeństwa.

Mateusz MORAWIECKI
Estamos orgullosos de los valores de la Europa cristiana
estrucción de nuestro propio patrimonio cultural, una locura total. Durante años se ha librado en Europa una guerra silenciosa contra los valores que construyeron nuestra civilización.

Prof. James Bradford DELONG
Czy nadal zmierzamy w kierunku utopii?
Od 1870 do 2010 roku minęło 140 lat. Kto w 1870 roku, klepiący typową wówczas biedę, pomyślałby, że w roku 2010 ludzkość będzie w stanie zapewnić każdemu człowiekowi więcej zasobów materialnych, niż można było sobie wtedy wyobrazić? I kto by pomyślał, że ludzkość nie będzie w stanie wykorzystać tych zasobów do zbudowania czegoś na kształt prawdziwej utopii?

Prof. Julian LINDLEY-FRENCH
Europę paraliżuje błąd systemowy na szczytach władzy
Przez wiele lat strategiczne przewidywanie porzucano na rzecz politycznej sprawczości, co czyni obecną Europę całkowicie nieprzygotowaną na kryzysy, z którymi musi się zmagać obecnie i będzie się zmagać w przyszłości. Pandemia COVID-19 i wojna ujawniły, jak „mała” stała się Europa i jak bardzo niektórzy Europejczycy podkopują Zachód.

Eryk MISTEWICZ
Głos Polski w świecie jest coraz lepiej słyszany
O wiele łatwiej jest wyjaśnić dziennikarzom na całym świecie „nierozliczoną II wojnę światową”, jeśli wcześniej i oni, i ich czytelnicy mieli sposobność przeczytać w tekstach z Warszawy, tekstach ze „Wszystko co Najważniejsze”, o Janie Karskim, rtm. Witoldzie Pileckim, o bohaterstwie polskich lotników, o rozszyfrowaniu Enigmy przez polskich kryptologów, o odwadze polskich żołnierzy na wielu frontach, a jednocześnie o Auschwitz i zbrodniach niemieckich i sowieckich na Polakach w czasie II wojny światowej. W ponad 70 krajach pojawiły się bowiem w ostatnim czasie teksty z projektu „Opowiadamy Polskę Światu” o nierozliczeniu tej wojny.

Dalibor ROHAC
Czy Unia Europejska poniosła porażkę?
Jeśli celem integracji europejskiej jest stworzenie europejskiego superpaństwa lub jakiejś innej formy utopii, to projekt europejski poniósł porażkę i z pewnością poniesie ją ponownie.

Popołudniowe Espresso
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II
Cały świat żegna dziś Królową Elżbietę II. Uroczystości pogrzebowe potrwają cały dzień. Hołd zmarłej monarchini oddaje m.in. Andrzej Duda i Joe Biden.

Eryk MISTEWICZ
My wiemy, co będzie dalej
Każdy Polak zna te zdjęcia odkopywanych ludzkich zwłok ze śladami po strzałach w tył głowy z bliskiej odległości, ciał wydobywanych z piachu, ze zbiorowych dołów wypełnianych wapnem, w środku lasu, aby szybciej zniknęły po nich ślady. Tylko że nie pochodzą one z 2022 roku, ale z roku 1940. I nie były zrobione w Buczy, ale czterysta kilometrów dalej, w Katyniu, Ostaszkowie, Smoleńsku. Każdy Polak, każdy mieszkaniec Europy Środkowej zna te nazwy. Tekst opublikowany na łamach dziennika “Le Figaro” 6 maja 2022 r.