
Michał KŁOSOWSKI
Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz | 56. numer Wszystko co Najważniejsze
56. numer miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny. Prezentujemy w nim między innymi rozważania PROF. Chantal DELSOL na temat zagrożeń czyhających na społeczeństwa Europy. Były prezydent Francji, François HOLLANDE, stwierdza, że kraj nad Sekwaną nie może być oblężoną twierdzą, a PROF. Miles YU zapowiada, iż „wielkiej Wojny z Chinami jeszcze nie będzie”.
Max-Erwann GASTINEAU
Nathaniel GARSTECKA
Jak Francuzi postrzegają Polskę?
Jak francuskie elity postrzegają Polskę wobec wzrostu roli Europy Środkowej w międzynarodowej polityce? Na pytanie to odpowiada Max-Erwann GASTINEAU.
Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia Czy śmierć Benedykta XVI będzie nowym otwarciem dla pontyfikatu papieża Franciszka?
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI pochyla się nad komentarzami narastającymi wokół pogrzebu Benedykta XVI. Jak podkreśla, dorobek Ratzingera będzie analizowany jeszcze przez wiele lat.
Emil GOŁOŚ
Prof. Piotr ORLEAŃSKI
Czy rok 2023 będzie równie przełomowy dla astronomii, jak rok 2022?
Rok 2022 obfitował w odkrycia astronomiczne. Czy były to kolejne „małe kroki dla człowieka, ale wielkie dla ludzkości”? O tym Emil GOŁOŚ rozmawia z prof. Piotrem ORLEAŃSKIM.

Emil GOŁOŚ
Piotr ARAK
Czy rok 2023 będzie lepszy dla naszych portfeli?
Mamy do czynienia z ogromną skalą wydarzeń regionalnych i globalnych, które wpływają na działalność polskich przedsiębiorstw. Piotr ARAK w rozmowie z Emilem GOŁOSIEM, podsumowuje rok 2022 pod względem gospodarczym i próbuje odpowiedzieć na pytanie – co czeka nas w przyszłym roku?

Nicolas TENZER
Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością
Pomysł, że można by nawiązać z Putinem stosunki oparte na zasadach „stabilności” i „zaufania”, został już dawno zweryfikowany przez nagą rzeczywistość – wskazuje Nicolas TENZER.

Mateusz M. KRAWCZYK
Michał KŁOSOWSKI
Kto dziś rządzi światem? | Nr 47 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym nr 47 Wszystko co Najważniejsze pytamy „Kto dziś rządzi światem?”. Miesięcznik jest już dostępny w sprzedaży.

Mikołaj A. CZYŻ
Wasyl ZWARYCZ
Głód stał się dla Putina narzędziem politycznym
Dzisiaj Rosja, tak jak 90 lat temu, posługuje się narzędziem głodu w konflikcie z Ukrainą. Wasyl ZWARYCZ w rozmowie z Mikołajem A. CZYŻEM tłumaczy, jaki wpływ na rosyjsko-ukraińską wojnę ma ograniczanie zasobów żywnościowych.
Eric REIDY
Mateusz M. KRAWCZYK
The securitisation of Europe's borders
The largest number of migrants from Africa and Asia fleeing to Europe are leaving from Libya. Eric REIDY and Mateusz M. KRAWCZYK discuss the migration policies of the European Union and Libya, showing how the authorities are working together to suppress migration.
Eric REIDY
Mateusz M. KRAWCZYK
Sekurytyzacja europejskich granic
Najwięcej migrantów z Afryki i Azji, uciekających do Europy, wyrusza z Libii. Eric REIDY i Mateusz M. KRAWCZYK dyskutują o politykach migracyjnych Unii Europejskiej i Libii, wskazując w jaki sposób władze współpracują, aby stłumić migracje.
Mateusz M. KRAWCZYK
Prof. Michał KLEIBER
Ile warta jest polska niepodległość?
W ostatnich latach Świętu Niepodległości towarzyszyło mniej emocji. Ze względu na sytuację geopolityczną zyskało ono na znaczeniu. Prof. Michał KLEIBER w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM wyjaśnia dlaczego jest ono dziś bardziej emocjonalne, a także zaznacza, ile warta jest dziś polska niepodległość.
Jurij FELSZTINSKI
Trzecia wojna światowa już trwa
24 lutego 2022 roku będzie opisywany w książkach do historii jako dzień, kiedy rozpoczęła się trzecia wojna światowa – twierdzi Jurij FELSZTYŃSKI w rozmowie z Mikołajem CZYŻEM. .Jak zaznacza Jurij FELSZTYŃSKI data ta jest też początkiem końca imperialnej Rosji. Wskazuje też na błąd Władimira Putina, który liczył na szybką wygraną w wojnie na Ukrainie. FELSZTYŃSKI opisuje też reakcję społeczeństwa rosyjskiego na rozpoczęcie działań wojennych i wskazuje dlaczego władza w Rosji nie jest zwykłą dyktaturą. Rozmawia: Mikołaj CZYŻ „Rozmowy Najważniejsze” to…

Prof. Stéphane COURTOIS
Rewizjonizm Putina a prawdziwa historia narodu ukraińskiego
Władimir Putin kontynuuje niszczenie Ukrainy, która przeszła przez ludobójczy wielki głód wywołany przez Stalina (około 4 milionów ofiar), przez aneksje, eksterminacje
Michał KŁOSOWSKI
O zaletach umiarkowania w polityce | Nr 46 Wszystko co Najważniejsze
Numer 46 „Wszystko co Najważniejsze” zatytułowany „O zaletach umiarkowania w polityce” jest już dostępny w sprzedaży.

Bruno MAÇÃES
Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego
Pandemia uderzyła zwłaszcza w przedstawicieli klasy dominującej i społeczeństwa krajów rozwiniętego kapitalizmu. A zmiany klimatu są problemem przede wszystkim dla drugiej połowy planety
Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia Proeuropejski rząd Giorgii Meloni
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI kieruje uwagę w stronę nowego rządu Włoch pod przywództwem Giorgii Meloni. Wskazuje, że wbrew temu, co przekazują media, rząd Meloni nie będzie antyunijny, antyeuropejski i antywspólnotowy.

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI
Przywództwo w czasach kryzysu
ogiczne i pandemia zmieniły model współczesnego przywództwa na bardziej amorficzne, rozmyte. Nie widać tego, co można by nazwać „wspólną sprawą”

Prof. Serhy YEKELCHYK
Europejskie siostry. Polska i Ukraina.
ła wszystko. Od tej pory Ukraińcy i Polacy stanowią jedną rodzinę. Najwyższy czas, aby siedli przy stole i wkleili rodzinne zdjęcia do wspólnego albumu
Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia Wojna w Ukrainie staje się międzynarodowa
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI zwraca uwagę na pochodzenie broni, która jest wykorzystywana przez Rosję w wojnie w Ukrainie. Wskazuje, że duża część wykorzystywanej broni – np. drony – pochodzi z Iranu.

Prof. Tariq MODOOD
Państwo szanujące kultury większości i mniejszości
Społeczeństwo wielokulturowe wymaga więcej działań ze strony państwa, nie tylko po to, aby uszanować różnorodność, ale by włączyć ją w powszechne rozumienie przynależności narodowej.