
Akemi ALINK
Chopin w Japonii
Pandemia COVID-19 sprawiła, że Japonia wprowadziła bardzo surowe regulacje dotyczące wjazdu, stając się niemal „Sakoku” (krajem zamkniętym). Pierwszym kierunkiem dla wielu z nas jest oczywiście Polska, kraj Fryderyka Chopina.

Roberto PROSSEDA
Włoskie „przywłaszczania” Chopina
W 2000 r. miałem zaszczyt znaleźć się wśród pięciu Włochów dopuszczonych do udziału w Konkursie Chopinowskim. Sam fakt, że mogłem wziąć udział w Konkursie Chopinowskim, był fundamentalny w mojej pianistycznej drodze.

Dita HRADECKÁ
Chopin w Czechach.
Jest tak trochę również nasz
Można przypuszczać, że to wyjątkowy sposób stylizacji polskiej muzyki ludowej i salonowej muzyki tanecznej przez Chopina zyskał szczególne uznanie i zainspirował podobne podejście do czeskiej spuścizny ludowej.

Marek BRZEZIŃSKI
Polska muzyka odkrywana nad Sekwaną
Muzyka polska cieszy się uznaniem nad Sekwaną, chociaż nie brakuje związanych z nią wątpliwości. Nie dotyczą one samej twórczości Fryderyka Chopina.

Patrick JOVELL
Szwedzki taniec ludowy, Chopin i królewski smak
„Chopin ma przyszłość, podczas gdy wątpliwe jest, czy Liszt, Thalberg i Döhler mają taką samą” – pisało jedno ze szwedzkich czasopism.

Christoph WELLNER
Chopin w Wiedniu. Spojrzenie na recepcję muzyki Chopina nad Dunajem
Dzieła Fryderyka Chopina regularnie pojawiają się w repertuarach sal koncertowych światowej stolicy muzyki – Wiednia.

Bernard PIVOT
Fryderyk Chopin i literatura
Chopin jest kompozytorem bardzo literackim. Poza George Sand fascynował wielu pisarzy, począwszy od Balzaka.

Jed DISTLER
Polski geniusz
Chopin jako pianista kierował swoje utwory do publiczności kameralnych salonów i niewielkich imprez. W jego grze chodziło o niuanse, subtelne efekty, wyrafinowany dotyk, a także stały śpiew.

Fawzy ELSHAMY
Chopin nad brzegami Nilu
Mieszkanie, w którym mieścił się instytut muzyczny Ignacego Tiegermana, sąsiadowało z pałacem kedywa Saeeda Hamiego, wnuka Muhammada Alego Paszy, władcy Egiptu.

Prof. Lisa McCORMICK
The Chopin Competition and the Olympic Games
In 1948, a promising young pianist named Micheline Ostermeyer embarked on an ambitious concert tour to build on her success winning the first prize at the National Conservatoire in Paris. The same year, she became the first Frenchwoman to win an Olympic medal, claiming two golds and a bronze at the London Games. While Ostermeyer had studied piano since the age of four, she only began developing her athletic abilities as a teenager. With the outbreak of the Second World…

Prof. Lisa McCORMICK
Igrzyska Chopinowskie
Konkurs Chopinowski
i igrzyska olimpijskie – podobieństw jest zdecydowanie więcej niż różnic.

Andriej USTINOV
Polska dusza w Rosji
Muzyka Fryderyka Chopina w znacznej mierze kształtowała rosyjską kulturę – stała się takim sztandarem i symbolem kultury i tradycji pianistycznej jak muzyka Czajkowskiego, Skriabina czy Rachmaninowa

Alessandro TOMMASI
Historia odwzajemnionej miłości. Chopin i Włochy
Polskość Chopina rozbrzmiewała w harmonijnej całości z włoską sztuką, która odegrała tak istotną rolę w jego muzyce.

Jan ROKITA
My – muzyczni melancholicy
Nowa polska forma, w kształcie, w którym przetrwała do dziś dnia, zbudowała się na romantycznej melancholii, egzaltacji, marzeniu… Innej polskości w muzyce po prostu już nie znamy.

Prof. Piotr GLIŃSKI
Na wskroś polski. O Fryderyku Chopinie
Polskość i zarazem europejskość, swojskość i uniwersalność, emocje i doskonała artystyczna forma – muzykę Chopina rozumieć można na wiele sposobów. Dziś wykonywana przez najwybitniejszych pianistów świata, słuchana przez dziesiątki milionów nie tylko melomanów od Japonii po północną Kanadę jest najlepszą, nietracącą na aktualności, na polskości i na uniwersalizmie wizytówką polskiej kultury.

Dominik DUBIEL SJ
Potrzebujemy Chopina. Szkic o duchowości muzyki
Nie chciałbym nadinterpretować muzyki Chopina i dopowiadać do jego twórczości mistycznej teologii, z którą być może on sam by się nie utożsamił. Niewątpliwym faktem jednak jest, że Chopin był geniuszem i człowiekiem łączącym w sobie różne światy.

Małgorzata SZYMAŃSKA-SADLAKOWSKA
Konkurs inny niż wszystkie
Niejeden finalista Konkursów Chopinowskich z lat ubiegłych wypadłby blado w porównaniu z uczestnikami zmagań Konkursu tegorocznego. Wielkie talenty, młodość i prawdziwa wirtuozeria. Tak zapamiętam Konkurs Chopinowski 2021.

Anna DRUŚ
Konkurs Chopinowski 2021. Najwyższy poziom piękna
Konkurs Chopinowski to wydarzenie, w którym udział może poruszyć nawet osoby niebędące melomanami. Muzyka wykonywana przez kolejnych uczestników była lekcją uważności, oryginalności, otwartości na piękno.

Artur SZKLENER
Najsilniejsza polska marka
Chopin jest najbardziej rozpoznawalną na świecie polską marką kulturową, a Konkurs Chopinowski jest tej marki najważniejszą dźwignią. W tym roku wydarzenie cieszy się rekordowo dużym zainteresowaniem zarówno wśród muzyków, jak i publiczności ze wszystkich stref czasowych.

John ALLISON
Ignacego Paderewskiego romans ze światem anglojęzycznym
Zdobyty w Stanach Zjednoczonych rozgłos wykorzystał Ignacy Jan Paderewski, aby uzyskać dla ojczyzny wsparcie prezydenta Woodrowa Wilsona w walce o niepodległość.