

Rzymskie perfumy sprzed ponad 2000 lat - naukowcy odkryli ich skład
Zespół badawczy z Uniwersytetu w Kordobie odkrył z jakich składników były wykonywane rzymskie perfumy sprzed ponad 2000 lat.

Czy japoński teatr kabuki zniknie?
W drugiej połowie maja Ichikawa Ennosuke, znany aktor japońskiego teatru kabuki, został znaleziony nieprzytomny obok swoich martwych rodziców. Policja podejrzewa wspólną próbę samobójczą. Teraz aktor opuścił już szpital, ale sprawa nie znika z pierwszych stron japońskich gazet.

Taktyczna broń jądrowa na Białorusi zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy
Jak podaje agencja Reutera powołując się na państwowe media w Rosji, rosyjska broń jądrowa jest już dyslokowana na terytorium Białorusi.

Trzecia kadencja Erdogana?
W niedzielę w Turcji odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Recep Tayyip Erdogan oraz Kemal Kilicdaroglu.

Biodegradowalny plastik nie rozkłada się w oceanach
Jak informuje pismo „PLOS ONE” biodegradowalny plastik pozostaje niezmieniony w środowisku morskim przez co najmniej 14 miesięcy.

ChatGPT unieważnia ludzkie kompetencje - prof. Andrzej ZYBERTOWICZ
Prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog i doradca prezydenta RP ChatGPT ocenia, jako przełom o negatywnym charakterze. Podkreśla, że nastąpiło przekroczenie bezpiecznej granicy rozwoju technologii. „Można nawet powiedzieć – takie głosy są obecne – że szerokie udostępnienie ChatuGPT to w istocie eksperyment nieetyczny” – mówi prof. ZYBERTOWICZ.

Szczyt G7 w Hiroszimie – podsumowanie
Spotkanie przywódców najbardziej wpływowych państw na świecie w maju 2023 roku było pełne symbolicznych chwil i gestów. Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski pojawił się na nim osobiście i wspólnie z premierem Kishidą złożył hołd ofiarom bombardowania atomowego przed Pomnikiem Pokoju. Przywódcy G7 rozmawiali omawiali przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem, sytuację na Ukrainie oraz światowe łańcuchy dostaw.

Les réparations de guerre allemandes, un sujet toujours d’actualité
La question des réparations de guerre revient régulièrement à l’ordre du jour, que ce soit en Pologne ou ailleurs en Europe. L’occupation allemande de la Pologne durant la Seconde Guerre mondiale a été particulièrement destructrice.

W wyniku rekordowej imigracji Wielka Brytania wyprzedzi Francję pod kątem liczby mieszkańców
Jeśli obecne poziomy migracji w obu krajach utrzymają się, w 2025 r. Wielka Brytania wyprzedzi Francję pod względem liczby ludności

Niemiecka polityka historyczna to próba pisania na nowo historii - ocenia Radosław Fogiel
Radosław Fogiel pytany o wykład prof. Grabowskiego powiedział, że jest to bardzo jasny przykład niemieckiej polityki historycznej.

Program „Polska pomoc" wsparciem dla mieszkańców Tanzanii
W ramach programu „Polska pomoc” Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP mającego na celu wspieranie krajów rozwijających się, Fundacja Ekonomiczna Polska-Afryka Wschodnia pomaga w pionierskim projekcie rozwoju mleczarni Kondiki Milk w Tanzanii.

Mikołaj Kopernik – nieznany ekonomista
Spośród wszystkich talentów i zasług naukowych Mikołaja Kopernika bodaj najsłabiej znane są te ekonomiczne – ocenił dr Maciej Grodzicki z Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania UJ, jeden z uczestników Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Krakowie.

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim - odnaleziono zbiorową mogiłę ofiar
Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim była serią zbiorowych egzekucji dokonanych przez Niemców w Lesię Szpęgawskim, nieopodal Starogardu Gdańskiego.

Wielka Brytania dołącza do grona państw, które uznają Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo
Izba Gmin Zjednoczonego Królestwa uznała w czwartek Wielki Głód z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

Jakie świadczenia przysługują matkom w Polsce?
Z okazji przypadającego w piątek 26 maja Dnia Matki Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, jakie świadczenia socjalne przysługują w Polsce matkom i ojcom.

Czym jest grooming? Karalne treści w internecie
Bazujący na sztucznej inteligencji program, przygotowany przez polskich naukowców, pomoże w pracy moderatorom, którzy czyszczą internet z nielegalnych treści. Program ma rozpoznawać wideo, obrazy i teksty o charakterze pedofilskim oraz zapobiegać praktykom takim jak m.in. grooming.

Skutki COVID-19 będą nam towarzyszyły jeszcze długo
Długoterminowe skutki COVID-19 mogą być wyniszczające zarówno dla ludzi młodych i sprawnych, a także tych, którzy nie trafili do szpitala – twierdzi prof. Krzysztof Tomasiewicz.

„Raport Pileckiego” w Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie
W Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie odbył się w czwartek przedpremierowy pokaz filmu fabularnego „Raport Pileckiego” w reżyserii Leszka Wosiewicza oraz Krzysztofa Łukaszewicza. Film, zrealizowany przy pomocy m.in. Polskiej Fundacji Narodowej, opowiada o historii zamordowanego przez komunistów żołnierza, który zinfiltrował obóz Auschwitz.

Janusz Szpotański - potęga drwiny
Janusz Szpotański i jego utwory satyryczne opracowane przez Antoniego Liberę są od piątku dostępne w księgarniach. Całe dzieło Szpotańskiego to – parafrazując tytuł wiersza Zbigniewa Herberta „Potęga smaku” – potęga drwiny – ocenia Libera.

Wincenty Witos – pamięć o bohaterze ludowców przywrócona
Wincenty Witos wraz z 9 innymi politykami skazanymi w l. 30. XX w. w słynnym procesie brzeskim, został w czwartek 25 maja uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Wyrok jest bardzo ważny dla zajmujących się biografią Witosa i jego rodziny. To ukoronowanie wysiłków na rzecz pamięci o nim – mówi Janusz Skicki, kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach,