Jacques ATTALI: Demograficzne naczynia połączone
Jacques ATTALI

Jacques ATTALI

Demograficzne naczynia połączone

Migracje prowokują napięcia w krajach, które niechętnie przyjmują te osób. Jeśli będą źle zarządzane, doprowadzą do konfliktów.

Popołudniowe Espresso: Król Karol III z wizytą w Kenii
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Król Karol III z wizytą w Kenii

We wtorek (31 października) król Karol III i królowa Camilla rozpoczęli czterodniową wizytę w Kenii. Para królewska została przywitana w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Williama Ruto.

Popołudniowe Espresso: Egipt nie zgodził się na utworzenie korytarza humanitarnego do Strefy Gazy, Antony BLINKEN z wizytą w Izraelu
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Egipt nie zgodził się na utworzenie korytarza humanitarnego do Strefy Gazy, Antony BLINKEN z wizytą w Izraelu

Jak przekazała w czwartek agencja AP, Egipt nie zgodził się na utworzenie korytarza humanitarnego do Strefy Gazy. Wysoki rangą urzędnik egipski, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości podkreślał, że rozmawiano z Izraelem i USA o ustanowieniu bezpiecznych korytarzy wewnątrz Strefy Gazy i udzieleniu pomocy humanitarnej Palestyńczykom.

Popołudniowe Espresso: Ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania

W czwartek 12 października mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania. Wyborca, który nie wie, gdzie jest wpisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl (w zakładce „twoje dane”). Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.

Popołudniowe Espresso: Listy wyborcze 2023
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Listy wyborcze 2023

Wszystkie partie polityczne odsłoniły karty i zaprezentowały głównych kandydatów do Sejmu i Senatu w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Informacje o poszczególnych kandydatach znajdziemy niebawem na stronie www.sejm.gov.pl a informacje dotyczące wyborów na specjalnie stworzonej stronie www.wybory.gov.pl.

Popołudniowe Espresso: Drugi dzień szczytu BRICS w RPA
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Drugi dzień szczytu BRICS w RPA

Podczas drugiego dnia szczytu w Johannesburgu (Republika Południowej Afryki) przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi JINPING miał wygłosić przemówienie.

Popołudniowe Espresso: Prezydent Portugalii w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent Portugalii w Polsce

Pierwsza od 15 lat oficjalna wizyta prezydenta Portugalii w Polsce, Marcelo Rebelo de SOUSA rozpoczęła się w poniedziałek, 21. sierpnia wykładem, który de SOUSA wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim pt. „The international situation, before, during and after”.

Popołudniowe Espresso: Uganda pozbawiona pożyczek od Światowego Banku
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Uganda pozbawiona pożyczek od Światowego Banku

Bank Światowy poinformował o wstrzymaniu udzielania pożyczek Ugandzie. Powodem jest zaostrzenie prześladowania mniejszości seksualnych w kraju, które przewiduje ustawa wprowadzona w kraju pod koniec maja. 

Popołudniowe Espresso: Strajk taksówkarzy i zamieszki w RPA
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Strajk taksówkarzy i zamieszki w RPA

Od czwartku taksówkarze utrudniają ruch uliczny w Kapsztadzie – stolicy i równocześnie jednego z największych miast Republiki Południowej Afryki.

Popołudniowe Espresso: Słowenia walczy ze skutkami powodzi
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Słowenia walczy ze skutkami powodzi

Słowenia zmaga się ze skutkami powodzi, które w ostatnich dniach dotknęły kraj. Premier Słowenii Robert GOLOB wskazał, że jest to „największa klęska żywiołowa” w historii państwa. GOLOB zwrócił się do UE o uruchomienie europejskiego mechanizmu ochrony ludności. Liczba ofiar powodzi w Słowenii wzrosła do sześciu osób. Premier GOLOB wskazał, że wstępnie straty spowodowane żywiołem szacowane są na 550 mln euro. Eksperci oceniają, że gwałtowne powodzie to efekt zmian klimatycznych.

Popołudniowe Espresso: Talibowie palą instrumenty muzyczne
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Talibowie palą instrumenty muzyczne

Talibska policja moralności spaliła skonfiskowane wcześniej instrumenty muzyczne i sprzęt nagłaśniający – podała w niedzielę afgańska agencja Bachtar. Według talibów instrumenty muzyczne mogą wprowadzać młodzież w błąd, a nawet niszczyć całe społeczeństwo. Instrumenty spalono w zachodniej prowincji Afganistanu, Heracie.

Popołudniowe Espresso: UE nakłada sankcje na Białoruś
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

UE nakłada sankcje na Białoruś

Jest czwartek, 27. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦 Dzień w skrócieWiadomości, które będą miały konsekwencje Zainaugurowano kampanię „BohaterON – włącz historię” W czwartek w Centrum Prasowym PAP, z udziałem m.in. powstańców warszawskich, członków Komitetu Honorowego, a także Kapituły Nagrody BohaterONy 2023 odbyła się konferencja prasowa inaugurująca VIII odsłonę kampanii „BohaterON – włącz historię”. Celem akcji prowadzonej od 2016 roku jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocja historii Polski XX…

Popołudniowe Espresso: Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Szczyt NATO w Wilnie. Będzie długoterminowe wsparcie dla Ukrainy

Kraje G7 podpisały przy okazji szczytu NATO w Wilnie długoterminowe porozumienie z Ukrainą w sprawie zapewnienia jej bezpieczeństwa. „Najbogatsze kraje świata, skupione w grupie G7, we wspólnej deklaracji zobowiązują się do udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości.

Popołudniowe Espresso: Zakończono misję pokojową ONZ w Mali
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Zakończono misję pokojową ONZ w Mali

W piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała decyzję o zakończeniu misji pokojowej w Mali. Jak podaje Reuters, malijskie władze ograniczały możliwość działania misji, odkąd podjęły współpracę z Grupą Wagnera. 

Popołudniowe Espresso: Ruch towarowy na granicy z Białorusią zawieszony od 1 czerwca
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Ruch towarowy na granicy z Białorusią zawieszony od 1 czerwca

„Od 1 czerwca, do odwołania, Polska zawiesi ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji” – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.