Popołudniowe Espresso: Ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania

Ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 11. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania

W czwartek 12 października mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania. Wyborca, który nie wie, gdzie jest wpisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl (w zakładce „twoje dane”). Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.

Wyborca, który w czasie wyborów będzie przebywał poza miejscem stałego zamieszkania może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli do czwartku 12 października złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wniosek może zostać złożony na piśmie z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy, na obszarze której wyborca będzie przebywać w dniu wyborów lub w postaci elektronicznej przez stronę internetową www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania.

Rosja przegrała wybory do Rady Praw Człowieka ONZ

Rosja przegrała w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ wybory do Rady Praw Człowieka. W regionie Europy Wschodniej więcej głosów zdobyły Bułgaria i Albania. W tajnym głosowaniu Bułgaria zdobyła 160 głosów, zaś Albania 123. Na Rosję oddano 83 głosy. – Państwa członkowskie ONZ wysłały władzom rosyjskim mocny sygnał: w Radzie Praw Człowieka nie ma miejsca dla rządu odpowiedzialnego za niezliczone zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości – skomentował Louis CHARBONNEAU z organizacji pozarządowej Human Rights Watch. Rosja została zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ 7 kwietnia 2022 roku, półtora miesiąca po inwazji na Ukrainę. Tego samego dnia ambasador Rosji przy ONZ Dmitrij POLIANSKI oznajmił, że jego kraj podjął decyzję o rezygnacji z członkostwa w Radzie.

Stany Zjednoczone zmniejszają pomoc dla Nigru, Francja rozpoczyna wycofywanie wojsk

We wtorek Francja rozpoczęła wycofywanie wojsk z Nigru po otrzymaniu rozkazu od przywódców zamachu stanu. Jak informuje rzecznik francuskiego szefa sztabu: „pierwsi żołnierze już wyjechali”. Z kolei Stany Zjednoczone zablokowały we wtorek ponad 500 milionów dolarów pomocy dla dotkniętego rebelią kraju Sahelu. – Podejmujemy te działania, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wyczerpaliśmy wszystkie dostępne sposoby zachowania porządku konstytucyjnego w Nigrze – dodał wysoki rangą urzędnik USA.
26 lipca w Nigrze doszło do zamachu stanu. Wojsko obaliło prezydenta Mohameda BAZOUMA i przejęło władzę w kraju. Państwa zrzeszone w organizacji ECOWAS (Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej) pod groźbą interwencji zbrojnej, zażądały przywrócenia do władzy obalonego prezydenta Nigru Mohameda BAZOUMA.

Podcasty🎧 #Miesięcznik

57. numer Wszystko co Najważniejsze „Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych” 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: Polska otrzyma 40 mln euro wsparcia dla rolników
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 października 2023