Popołudniowe Espresso: «Traktat o wodach międzynarodowych» przyjęty przez ONZ
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

«Traktat o wodach międzynarodowych» przyjęty przez ONZ

Blisko 200 krajów przyjęło „traktat o wodach międzynarodowych”, mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie.

Prof. Branko MILANOVIĆ: Czy Organizacja Narodów Zjednoczonych jeszcze istnieje?
Branko MILANOVIĆ

Branko MILANOVIĆ

Czy Organizacja Narodów Zjednoczonych jeszcze istnieje?

ONZ jako organizacja bezpieczeństwa zbiorowego, której podstawowym obowiązkiem jest ochrona integralności terytorialnej jej członków, nie wywiązała się z tej roli – najpotężniejsze państwa po prostu ją ignorują.

Popołudniowe Espresso: Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach

Rekordowa fala zakażeń wirusem COVID-19 wywołała w Chinach kolejne restrykcje dla ludności. Komisja zdrowia w Pekinie poinformowała w czwartek o ponad 31 tys. nowych przypadków w całym kraju w ciągu ostatnich 24 godzin.

Popołudniowe Espresso: Bośnia i Hercegowina kandydatem do UE – rekomendacja KE
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Bośnia i Hercegowina kandydatem do UE – rekomendacja KE

Komisja Europejska zaproponowała w środę przyznanie Bośni i Hercegowinie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. KE podkreśliła, że w państwie cały czas wzmacnia się demokracja, a także funkcjonowanie instytucji państwowych. KE doceniła, że w Bośni i Hercegowinie trwa walka z korupcją oraz przestępczością zorganizowaną. KE zamierza również wspierać integrację Bałkanów Zachodnich, jako całości.

Bernard GUETTA: Putin albo samotność porażki
Bernard GUETTA

Bernard GUETTA

Putin albo samotność porażki

Rosja nie ma już sojuszników. Zostają jej Syria, Nikaragua, Białoruś, Kuba, Erytrea i Korea Północna, które podobnie jak ona próbowały uniemożliwić ukraińskiemu prezydentowi przemawianie z ekranu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Jurij SIERGIEJEW: Czy ONZ bez Rosji jest możliwe?
Jurij SIERGIEJEW

Jurij SIERGIEJEW

Czy ONZ bez Rosji jest możliwe?

Wykorzystując swój (uzyskany nielegalnie) status stałego członka Rady Bezpieczeństwa, Federacja Rosyjska sparaliżowała działania ONZ zmierzające do realizacji jej głównego zadania, tj. utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Prof. Krzysztof SZCZERSKI: ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów
Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Prof. Krzysztof SZCZERSKI

ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów

Współczesny świat obserwowany z perspektywy ONZ jest przestrzenią pełną podziałów, rywalizacji, napięć i konfliktów, a także uderzających obszarów ubóstwa, katastrof humanitarnych i łamania podstawowych praw człowieka.

Joanna WRONECKA: Co reakcja na pandemię mówi nam o ONZ 75 lat od jej powstania?
Joanna WRONECKA

Joanna WRONECKA

Co reakcja na pandemię mówi nam o ONZ 75 lat od jej powstania?

60 proc. mieszkańców globu uważa, że dzięki ONZ świat stał się lepszym miejscem. Widać, że mimo niedoskonałości ONZ nadal dysponuje mandatem do tego, by odgrywać wiodącą rolę w rozwiązywaniu problemów globalnych. Takich jak pandemia koronawirusa.

Sir Brian URQUHART: Pierwszy sekretarz ONZ nadał nowe znaczenie słowu arystokrata
Sir Brian URQUHART

Sir Brian URQUHART

Pierwszy sekretarz ONZ nadał nowe znaczenie słowu arystokrata

W wieku 45 lat Gladwyn Jebb był już uznawany za legendę Biura Spraw Zagranicznych. Swoim wyglądem i postawą nadawał nowe znaczenie określeniu „arystokrata”. Był wysoki, smukły, elegancko ubrany i całkowicie pewny siebie, miał również oryginalne pomysły i lubił interesujących i mało znanych ludzi.

Jacek BARTOSIAK: Europa poddana, skazana na hegemonów. Rzeczpospolita między lądem a morzem
Jacek BARTOSIAK

Jacek BARTOSIAK

Europa poddana, skazana na hegemonów.
Rzeczpospolita między lądem a morzem

Paryż zrozumiał, w jakiej znalazł się sytuacji, i w wielkiej grze strategicznej prowadzonej niejako ponad jego głową pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem chciał uzyskać choćby minimalne pole manewru poprzez posiadanie własnej broni jądrowej. Czyli w praktyce poprzez uzyskanie, w razie napaści Sowietów, możliwości wciągnięcia „na siłę” USA i amerykańskiego arsenału nuklearnego w wojnę po swojej stronie.

Prof. Ireneusz C.KAMIŃSKI: "Co ONZ może zrobić w sprawie Ukrainy?"
Prof. Ireneusz C. KAMIŃSKI

Prof. Ireneusz C. KAMIŃSKI

"Co ONZ może zrobić w sprawie Ukrainy?"

Międzynarodowe i krajowe organizacje pozarządowe są określane mianem piątej władzy, która kształtuje poglądy obywateli, ale i wpływa na decyzje rządów. Już najwyższy czas, by wspólną koalicję takich organizacji pilnie wokół Ukrainy budować.