Prof. Piotr CZAUDERNA: Zabijanie nienarodzonych. Aborcja czy zdrowie reprodukcyjne kobiet?
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Zabijanie nienarodzonych.
Aborcja czy zdrowie reprodukcyjne kobiet?

Pracuję na co dzień jako chirurg dziecięcy i mam stale do czynienia z pacjentami z wadami wrodzonymi, niekiedy bardzo ciężkimi i kreującymi stygmat na całe życie. Widzę dramaty ludzkie i rodzinne, które się z tym wiążą, oraz podziwiam upór, determinację i miłość wielu rodziców.

Popołudniowe Espresso: Ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania

W czwartek 12 października mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania. Wyborca, który nie wie, gdzie jest wpisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl (w zakładce „twoje dane”). Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.

Wydanie 497 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 497 Wszystko co Najważniejsze

Zachęcam Państwa, aby razem z naszymi autorami zastanowić się nad możliwymi scenariuszami dla świata. Miles YU, główny doradca ds. Chin sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, twierdzi że wielkiej wojny z Chinami jeszcze nie będze. Brytyjscy eksperci William COURTNEY i Peter A. WILSON wieszczą zaś, że w przyszłości to Polska i Ukriana będą wraz z NATO bronic centrum Europy na pierwszej linii frontu. Serdecznie polecam oba te teksty!

Popołudniowe Espresso: Duże zainteresowanie Muzeum Historii Polski
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Duże zainteresowanie Muzeum Historii Polski

W piątek w Warszawie otworzono dla zwiedzających Muzeum Historii Polski. Od piątku do niedzieli muzeum odwiedziło ponad 26 tys. osób. „Już w czwartek wszystkie wejściówki na zwiedzanie kuratorskie oraz zwiedzanie z przewodnikiem wystaw czasowych i gmachu zostały rozdane” – poinformował dyrektor Robert KOSTRO.

Andrzej DUDA: Zbrodnie muszą zostać rozliczone, a sprawcy ukarani
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Zbrodnie muszą zostać rozliczone, a sprawcy ukarani

Zapomniane i nie ukarane zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości budują poczucie bezkarności sprawców. Tworzą przyzwolenie dla ich następców i naśladowców, którzy za ich przykładem popełniają podobne zbrodnie, gdy chcą dominować i decydować o losie innych państw i narodów.

Popołudniowe Espresso: Zamieszki we Francji
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Zamieszki we Francji

We wtorek francuski policjant, w trakcie kontroli drogowej, śmiertelnie postrzelił 17-latka, który próbował go przejechać. Nastolatek miał marokańskie i algierskie korzenie, dlatego też w wielu miastach Francji rozpoczęto zamieszki.

Popołudniowe Espresso: Katar i ZEA przywracają stosunki dyplomatyczne
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Katar i ZEA przywracają stosunki dyplomatyczne

Ministerstwo spraw zagranicznych Kataru poinformowało, że ambasady w Dausze i Abu Zabi zostały ponownie otwarte, co oznacza przywrócenie stosunków dyplomatycznych Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w celu wzmocnienia współpracy.

Popołudniowe Espresso: Zmarł Alain TOURAINE
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Zmarł Alain TOURAINE

O śmierci Alaine Touraine’a poinformowała córka zmarłego, była minister Marisol Touraine. Alain Touraine był autorem jednego z pierwszych socjologicznych opracowań na temat „Solidarności” w Polsce.

Popołudniowe Espresso: Rosja obejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rosja obejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

„Przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od 1 kwietnia to kiepski dowcip. Rosja uzurpowała swoje miejsce; prowadzi kolonialną wojnę, a jej przywódca jest przestępcą wojennym, poszukiwanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny” – przekazał szef MSZ Ukrainy, Dmytro KUŁEBA.

Popołudniowe Espresso: «Traktat o wodach międzynarodowych» przyjęty przez ONZ
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

«Traktat o wodach międzynarodowych» przyjęty przez ONZ

Blisko 200 krajów przyjęło „traktat o wodach międzynarodowych”, mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie.

Prof. Branko MILANOVIĆ: Czy Organizacja Narodów Zjednoczonych jeszcze istnieje?
Branko MILANOVIĆ

Branko MILANOVIĆ

Czy Organizacja Narodów Zjednoczonych jeszcze istnieje?

ONZ jako organizacja bezpieczeństwa zbiorowego, której podstawowym obowiązkiem jest ochrona integralności terytorialnej jej członków, nie wywiązała się z tej roli – najpotężniejsze państwa po prostu ją ignorują.

Popołudniowe Espresso: Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach

Rekordowa fala zakażeń wirusem COVID-19 wywołała w Chinach kolejne restrykcje dla ludności. Komisja zdrowia w Pekinie poinformowała w czwartek o ponad 31 tys. nowych przypadków w całym kraju w ciągu ostatnich 24 godzin.

Popołudniowe Espresso: Bośnia i Hercegowina kandydatem do UE – rekomendacja KE
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Bośnia i Hercegowina kandydatem do UE – rekomendacja KE

Komisja Europejska zaproponowała w środę przyznanie Bośni i Hercegowinie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. KE podkreśliła, że w państwie cały czas wzmacnia się demokracja, a także funkcjonowanie instytucji państwowych. KE doceniła, że w Bośni i Hercegowinie trwa walka z korupcją oraz przestępczością zorganizowaną. KE zamierza również wspierać integrację Bałkanów Zachodnich, jako całości.

Jurij SIERGIEJEW: Czy ONZ bez Rosji jest możliwe?
Jurij SIERGIEJEW

Jurij SIERGIEJEW

Czy ONZ bez Rosji jest możliwe?

Wykorzystując swój (uzyskany nielegalnie) status stałego członka Rady Bezpieczeństwa, Federacja Rosyjska sparaliżowała działania ONZ zmierzające do realizacji jej głównego zadania, tj. utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Bernard GUETTA: Putin albo samotność porażki
Bernard GUETTA

Bernard GUETTA

Putin albo samotność porażki

Rosja nie ma już sojuszników. Zostają jej Syria, Nikaragua, Białoruś, Kuba, Erytrea i Korea Północna, które podobnie jak ona próbowały uniemożliwić ukraińskiemu prezydentowi przemawianie z ekranu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Prof. Krzysztof SZCZERSKI: ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów
Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Prof. Krzysztof SZCZERSKI

ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów

Współczesny świat obserwowany z perspektywy ONZ jest przestrzenią pełną podziałów, rywalizacji, napięć i konfliktów, a także uderzających obszarów ubóstwa, katastrof humanitarnych i łamania podstawowych praw człowieka.

Joanna WRONECKA: Co reakcja na pandemię mówi nam o ONZ 75 lat od jej powstania?
Joanna WRONECKA

Joanna WRONECKA

Co reakcja na pandemię mówi nam o ONZ 75 lat od jej powstania?

60 proc. mieszkańców globu uważa, że dzięki ONZ świat stał się lepszym miejscem. Widać, że mimo niedoskonałości ONZ nadal dysponuje mandatem do tego, by odgrywać wiodącą rolę w rozwiązywaniu problemów globalnych. Takich jak pandemia koronawirusa.

Sir Brian URQUHART: Pierwszy sekretarz ONZ nadał nowe znaczenie słowu arystokrata
Sir Brian URQUHART

Sir Brian URQUHART

Pierwszy sekretarz ONZ nadał nowe znaczenie słowu arystokrata

W wieku 45 lat Gladwyn Jebb był już uznawany za legendę Biura Spraw Zagranicznych. Swoim wyglądem i postawą nadawał nowe znaczenie określeniu „arystokrata”. Był wysoki, smukły, elegancko ubrany i całkowicie pewny siebie, miał również oryginalne pomysły i lubił interesujących i mało znanych ludzi.

Jacek BARTOSIAK: Europa poddana, skazana na hegemonów. Rzeczpospolita między lądem a morzem
Jacek BARTOSIAK

Jacek BARTOSIAK

Europa poddana, skazana na hegemonów.
Rzeczpospolita między lądem a morzem

Paryż zrozumiał, w jakiej znalazł się sytuacji, i w wielkiej grze strategicznej prowadzonej niejako ponad jego głową pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem chciał uzyskać choćby minimalne pole manewru poprzez posiadanie własnej broni jądrowej. Czyli w praktyce poprzez uzyskanie, w razie napaści Sowietów, możliwości wciągnięcia „na siłę” USA i amerykańskiego arsenału nuklearnego w wojnę po swojej stronie.

Prof. Ireneusz C.KAMIŃSKI: "Co ONZ może zrobić w sprawie Ukrainy?"
Prof. Ireneusz C. KAMIŃSKI

Prof. Ireneusz C. KAMIŃSKI

"Co ONZ może zrobić w sprawie Ukrainy?"

Międzynarodowe i krajowe organizacje pozarządowe są określane mianem piątej władzy, która kształtuje poglądy obywateli, ale i wpływa na decyzje rządów. Już najwyższy czas, by wspólną koalicję takich organizacji pilnie wokół Ukrainy budować.