
Prof. Krzysztof SZCZERSKI
ONZ. Mikrokosmos pełen paradoksów
Współczesny świat obserwowany z perspektywy ONZ jest przestrzenią pełną podziałów, rywalizacji, napięć i konfliktów, a także uderzających obszarów ubóstwa, katastrof humanitarnych i łamania podstawowych praw człowieka.

Prof. Jeffrey SACHS
Cele zrównoważonego rozwoju ONZ nie stoją w sprzeczności z katolicką nauką społeczną
Nie jesteśmy idealni, często nie potrafimy się porozumieć. Ale dla wspólnego dobra, zgodnie z doktryną Schumana, warto powtórzyć: „Chcemy więcej Europy”.

Joanna WRONECKA
Co reakcja na pandemię mówi nam o ONZ 75 lat od jej powstania?
60 proc. mieszkańców globu uważa, że dzięki ONZ świat stał się lepszym miejscem. Widać, że mimo niedoskonałości ONZ nadal dysponuje mandatem do tego, by odgrywać wiodącą rolę w rozwiązywaniu problemów globalnych. Takich jak pandemia koronawirusa.

Prof. Kevin HELLER
Prawo wobec zbrodni. Jak działa międzynarodowy system i dlaczego nie może działać lepiej?
Dopóki Międzynarodowy Trybunał Karny nie rozwinie swoich kompetencji i zasobów, nie będzie skutecznej alternatywy dla jurysdykcji krajowej lub uniwersalnej.

Sir Brian URQUHART
Pierwszy sekretarz ONZ nadał nowe znaczenie słowu arystokrata
W wieku 45 lat Gladwyn Jebb był już uznawany za legendę Biura Spraw Zagranicznych. Swoim wyglądem i postawą nadawał nowe znaczenie określeniu „arystokrata”. Był wysoki, smukły, elegancko ubrany i całkowicie pewny siebie, miał również oryginalne pomysły i lubił interesujących i mało znanych ludzi.

Jacek BARTOSIAK
Europa poddana, skazana na hegemonów. Rzeczpospolita między lądem a morzem
Paryż zrozumiał, w jakiej znalazł się sytuacji, i w wielkiej grze strategicznej prowadzonej niejako ponad jego głową pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem chciał uzyskać choćby minimalne pole manewru poprzez posiadanie własnej broni jądrowej. Czyli w praktyce poprzez uzyskanie, w razie napaści Sowietów, możliwości wciągnięcia „na siłę” USA i amerykańskiego arsenału nuklearnego w wojnę po swojej stronie.

Prof. Ireneusz C. KAMIŃSKI
"Co ONZ może zrobić w sprawie Ukrainy?"
Międzynarodowe i krajowe organizacje pozarządowe są określane mianem piątej władzy, która kształtuje poglądy obywateli, ale i wpływa na decyzje rządów. Już najwyższy czas, by wspólną koalicję takich organizacji pilnie wokół Ukrainy budować.