Popołudniowe Espresso: Katar i ZEA przywracają stosunki dyplomatyczne

Katar i ZEA przywracają stosunki dyplomatyczne

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 20. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Aplikacja mObywatel równa tradycyjnym dokumentom

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała w poniedziałek, że prezydent Andrzej DUDA podpisał ustawę, która zrównuje tradycyjne, plastikowe dokumenty z tymi, które mogą być obsługiwane poprzez bezpłatną aplikację mObywatel. Ustawa o aplikacji mObywatel została uchwalona 26 maja 2023 roku. 

„Jej celem jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji” – czytamy na stronie prezydent.pl.

Aplikacja będzie obsługiwać poza dowodami osobistymi szereg innych dokumentów, takich jak legitymacje uczniów i studentów (mLegitymacje), oraz dokumenty takie jak prawo jazdy, karty rowerowe, legitymacje poselskie i senatorskie. Korzystanie z aplikacji będzie dobrowolne i bezpłatne. Istotne jest, że elektronicznych dokumentów nie będzie można używać podczas przekraczania granicy, jak również w momencie wyrabiania nowego dowodu osobistego. Z kolei obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 roku.

Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie przywracają stosunki dyplomatyczne

Ministerstwo spraw zagranicznych Kataru poinformowało, że ambasady w Dausze i Abu Zabi zostały ponownie otwarte, co oznacza przywrócenie stosunków dyplomatycznych Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w celu wzmocnienia współpracy. Przypomnijmy, że w czerwcu 2017 roku część krajów członkowskich Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), w tym ZEA, Arabia Saudyjska, Bahrajn oraz Egipt nałożyły embargo na Katar, oskarżając kraj o wspieranie terroryzmu i podsycanie sporów na Bliskim Wschodzie. Jednak na początku 2021 roku, podczas szczytu GCC, przedstawiciele krajów członkowskich – w tym wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich – podpisali dokument zakładający odnowienie stosunków dyplomatycznych i gospodarczych z Katarem.

Jak poinformowały zagraniczne media, ministrowie spraw zagranicznych ZEA i Kataru odbyli rozmowę telefoniczną, aby pogratulować sobie wzajemnie. Również Departament Stanu USA pozytywnie przyjął wznowienie stosunków i określił je, jako „ważny krok” dla promocji stabilności w regionie.

ONZ wzywa Izrael do zaprzestania ekspansji na Zachodnim Brzegu Jordanu

Sekretarz Generalny ONZ Antonio GUTERRES wezwał w poniedziałek Izrael do wstrzymania i cofnięcia decyzji o rozbudowie żydowskich osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu – przekazała agencja Reuters. Antonio GUTERRES – w cytowanym przez zastępcę rzecznika ONZ oświadczeniu – określił działania Izraela jako niepokojące i alarmujące. „Sekretarz Generalny podkreśla, że osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego. Stanowią one główną przeszkodę do wypracowania pokoju w regionie” – powiedział zastępca rzecznika ONZ, Farhan HAG. „Ekspansja tych nielegalnych osiedli jest czynnikiem napędzającym przemoc oraz pogłębia kryzys humanitarny” – dodał.

Izrael uzyskał kontrolę nad Zachodnim Brzegiem Jordanu i Wschodnią Jerozolimą podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Obecnie mieszka tam prawie 600 tys. Izraelczyków w ponad 200 osiedlach. W 2016 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ określiła istnienie osiedli, jako naruszenie prawa międzynarodowego i wezwała Izrael do zaprzestania wszelkiej działalności osadniczej.

Prof. Jean-François SOLNON
„Najjaśniejszy Panie, czemu uciekasz?” Polska przygoda Henryka Walezego

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

„Europa w stanie wojny” 53. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Według informacji podanych przez internautów, egzaminy maturalne w formule 2015 zwierały tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 czerwca 2023