Popołudniowe Espresso: Mała uchwała atomowa dla Pomorza
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Mała uchwała atomowa dla Pomorza

Jeszcze we wrześniu rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę ws. dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową elektrowni atomowej – poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna ŁUKASZEWSKA-TRZECIAKOWSKA. Wartość dodatkowych inwestycji może sięgnąć ok. 200 mln zł – dodała podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które odbywało się od 5 do 7 września. 

Popołudniowe Espresso: Stan klęski żywiołowej na Hawajach
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Stan klęski żywiołowej na Hawajach

Pożary na Hawajach – a dokładnie na jednej z hawajskich wysp Maui – pochłonęły już 53 ofiary śmiertelne. Władze ostrzegają, że ofiar może być więcej.

Prof. Grzegorz WROCHNA: Polska gospodarka kosmiczna
Prof. Grzegorz WROCHNA

Prof. Grzegorz WROCHNA

Polska gospodarka kosmiczna

Rozdrobnienie polskiego sektora kosmicznego może stać się zaletą, bo daje dużą elastyczność, umożliwia szybkie reagowanie na pojawienie się nowych technologii czy potrzeb rynkowych.

Popołudniowe Espresso: Intel zainwestuje 20 mld zł w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Intel zainwestuje 20 mld zł w Polsce

Intel chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia – poinformowano w piątek.

Popołudniowe Espresso: Porozumienie Rosja-Pakistan ws. ropy naftowej
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Porozumienie Rosja-Pakistan ws. ropy naftowej

Pakistan złożył pierwsze zamówienie na rosyjską ropę naftową po obniżonych cenach, które obowiązują w ramach nowej umowy zawartej między stolicami: Islamabadem i Moskwą. W ramach umowy Pakistan będzie kupował od Rosji tylko ropę naftową, a nie rafinowaną. Oczekuje się, że import osiągnie 100.000 baryłek dziennie, jeśli pierwsza transakcja się powiedzie. 

Popołudniowe Espresso: Chiny chcą zbudować bazę na Księżycu
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Chiny chcą zbudować bazę na Księżycu

Chiny chcą w ciągu pięciu lat zacząć budować bazę na Srebrnym Globie. Baza na księżycu ma powstać przy wykorzystaniu robotów wytwarzających cegły z tamtejszej gleby.

Wydanie 464 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 464 Wszystko co Najważniejsze

550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika to okazja do zastanowienia się nad tym, czym jest epokowa zmiana. W końcu odkrycie wielkiego, polskiego astronoma zmieniło nie tylko ówczesną naukę ale było też zwiastunem nowej epoki w dziejach świata.

Tomás SIDENFADEN: Do kogo należy Mars? Elon Musk i rządy w kosmosie
Tomás SIDENFADEN

Tomás SIDENFADEN

Do kogo należy Mars?
Elon Musk i rządy w kosmosie

Zakładając, że SpaceX, Stany Zjednoczone Ameryki, Chiny, Unia Europejska, Rosja i Indie są wszystkie potencjalnymi graczami w kosmicznym wyścigu, do tej grupy mogłoby dołączyć także kilka innych firm. SpaceX może być pionierem w tej materii, ale prawdopodobnie znajdzie swoich następców.

Guy CONSOLMAGNO SJ: Pokojowe korzystanie z zasobów Układu Słonecznego
Guy CONSOLMAGNO

Guy CONSOLMAGNO

Pokojowe korzystanie z zasobów Układu Słonecznego

Wiedza o pochodzeniu i składzie asteroid w naszym Układzie Słonecznym może w najbliższej przyszłości odgrywać kluczową rolę w eksploatacji przestrzeni kosmicznej. Taka eksploatacja stwarza możliwości, ale i dotyka kwestii moralnych.

Mateusz MALENTA: Restart amerykańskiego programu kosmicznego
Mateusz MALENTA

Mateusz MALENTA

Restart amerykańskiego programu kosmicznego

Przez ostatnich dziewięć lat NASA musiała polegać na wsparciu Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos, aby zapewnić swoim astronautom i naukowcom dostęp do ISS, wykupując miejsca na pokładzie rakiety Sojuz. Ceny, które NASA musi płacić, zmieniają się w zależności od stosunków pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi i wynoszą od 40 do 90 milionów dolarów za miejsce dla jednego astronauty.

Piotr KOŁACZEK-SZYMAŃSKI: Z gwiazd powstaliśmy, w gwiazdy się obrócimy
Piotr KOŁACZEK-SZYMAŃSKI

Piotr KOŁACZEK-SZYMAŃSKI

Z gwiazd powstaliśmy, w gwiazdy się obrócimy

Pierwiastki, z których się składamy, na przykład węgiel, azot i tlen, powstają dzięki śmierci mało masywnych gwiazd, jak nasze Słońce. W wyniku eksplozji supernowej powstaje tlen. Nasze ukochane złoto i srebro są efektem procesu jeszcze rzadszego – zlania się dwóch gwiazd neutronowych. Każdy atom węgla, tlenu i azotu w naszym ciele – kiedyś był obecny we wnętrzu gwiazdy. Bez nich nie moglibyśmy zaistnieć. Jesteśmy dziećmi gwiazd.