Bogdan ZDROJEWSKI: Europa - kryzys przywództwa
Bogdan ZDROJEWSKI

Bogdan ZDROJEWSKI

Europa - kryzys przywództwa

Rodzina Griswoldów, która przyjechała na wakacje do Europy, cały dzień jeździła po rondzie w Londynie, nie umiejąc z niego zjechać. Dokładnie tak samo wygląda Unia Europejska. Brakuje jej wyraźnego kierunku, klarownych propozycji, jasnej wizji działania. Jest tylko reaktywna.

Prof. Tomasz Grzegorz GROSSE: Na naszych oczach powstaje nowa Europa
Prof. Tomasz Grzegorz GROSSE

Prof. Tomasz Grzegorz GROSSE

Na naszych oczach powstaje nowa Europa

Podział na „cywilizowaną” Europę Zachodnią oraz tą „zacofaną” Europę Środkowo-Wschodnią, której na naszych oczach ulega redefinicji.

Balázs ORBÁN: Unia Europejska jako imperium?
Balázs ORBÁN

Balázs ORBÁN

Unia Europejska jako imperium?

Polityczny program federalnej Europy – „Stanów Zjednoczonych Europy” – nigdy jeszcze nie był tak wyraźny jak dziś. Jednoznacznie można uznać to za tworzenie się imperium.

Bogusław SONIK: Koniec epoki zaślepienia Unii
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Koniec epoki zaślepienia Unii

Europa uzależniała się od rosyjskiego gazu i ropy, nie zważając na ostrzeżenia płynące z Warszawy i państw bałtyckich i zapominając, że putinowska Rosja rozumie tylko argument siły.

Prof. Jan WOLEŃSKI: Ontologia Europy
Prof. Jan WOLEŃSKI

Prof. Jan WOLEŃSKI

Ontologia Europy

Pokaźna złożoność ontologiczna Europy, może większa niż w przypadku innych kontynentów, nie zapewnia wiecznotrwałości. Warto jednak ten problem rozważać, gdyż jeśli uznajemy Europę (europejskość) za wartość, powinniśmy czynić wszystko, aby przetrwała w postaci nawiązującej do historii naszego kontynentu. Dlatego opowiadania o wyimaginowanej wspólnocie i bajdurzenie o naszym europejskim, rzekomo wartościotwórczym, przodownictwie trzeba oceniać jako dywersję cywilizacyjną lub jeśli ktoś woli – szkodliwy mesjanizm.

Prof. Ryszard LEGUTKO: Musimy liczyć na siebie
Prof. Ryszard LEGUTKO

Prof. Ryszard LEGUTKO

Musimy liczyć na siebie

Oczywiście trzeba zawierać sojusze, ale nasze doświadczenie pod tym względem powinno nas skłaniać do ostrożności. Liczyć dziś na Unię to tak, jak w 1939 roku liczyć na Wielką Brytanię i Francję.

Edward LUTTWAK: Macie cztery miesiące, aby się przygotować
Edward LUTTWAK

Edward LUTTWAK

Macie cztery miesiące, aby się przygotować

Polska powinna wprowadzić fiński model obrony. Przewiduje on, że każdy obywatel jest objęty służbą wojskową. Jest krótka, trwa niecałe pół roku, ale obejmuje absolutnie wszystkich.

Agaton KOZIŃSKI: Konflikt na Ukrainie to sprawdzian dla UE
Agaton KOZIŃSKI

Agaton KOZIŃSKI

Konflikt na Ukrainie to sprawdzian dla UE

Konflikt na Ukrainie: w dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI przybliża przebieg ostatnich wydarzeń związanych z konfliktem ukraińsko-rosyjskim. Zaznacza również jakim sprawdzianem dla Europy jest spór.

Raphaël GLUCKSMANN: Europa, czyli wola niemożności
Raphaël GLUCKSMANN

Raphaël GLUCKSMANN

Europa, czyli wola niemożności

Unia Europejska jest największym rynkiem na świecie, najbogatszym obszarem kuli ziemskiej, najbardziej stabilnym, z najlepiej wykształconym społeczeństwem. Mogłaby być silna. Ale decyduje się być słaba. Przekonana o swojej schyłkowości chyli się ku upadkowi.

Prof. Rocco BUTTIGLIONE: Nie ma Europy bez miłości i solidarności
Prof. Rocco BUTTIGLIONE

Prof. Rocco BUTTIGLIONE

Nie ma Europy bez miłości i solidarności

Jeśli kraje Europy chcą być dziś bardziej suwerenne w świecie, muszą trzymać się razem, jak rodzina. Europejczycy tylko razem mogą kontrolować dostęp do najważniejszych dóbr i wartości.

Dominik HÉJJ: Węgry będą popierać Polskę do czasu, gdy będzie się to im opłacało
Dominik HEJJ

Dominik HEJJ

Węgry będą popierać Polskę do czasu, gdy będzie się to im opłacało

Do dzisiaj władze Węgier nie sformułowały żadnej deklaracji potępiającej przebieg wyborów prezydenckich na Białorusi, a także działania białoruskich władz wobec białoruskich władz uczestniczących w demonstracjach czy w sprawie więźniów politycznych przetrzymywanych w białoruskich więzieniach.

Prof. Michał KLEIBER: Nasza Europa
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Nasza Europa

Unia Europejska stanowi ciągle wielką realną siłę i nie jest, jak chcieliby jej krytycy, nieudanym związkiem niedopasowanych do siebie państw członkowskich.

Peter FRANKLIN: Jak Polska może doprowadzić Unię Europejską do upadku
Peter FRANKLIN

Peter FRANKLIN

Jak Polska może doprowadzić Unię Europejską do upadku

Dalsze istnienie Unii Europejskiej w obecnym kształcie zależy od podtrzymywania oczywistego nonsensu, że prawo unijne jest nadrzędne, ale państwa członkowskie są suwerenne. Problemem dla pragmatyków jest to, że nie wszyscy chcą grać w tę grę – nie tylko Polska wsadza kij w mrowisko.

Artur LOMPART: Walcząc z mitami
Artur LOMPART

Artur LOMPART

Walcząc z mitami

W mediach greckich pojawiły się depesze agencji informacyjnych o wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego nadrzędności konstytucji w polskim systemie prawnym. Autorzy depesz, głównie polscy dziennikarze zawyrokowali: Polska nie uznaje prawa europejskiego, to początek POLEXITU. Czy aby na pewno?