
Bogdan ZDROJEWSKI
Europa - kryzys przywództwa
Rodzina Griswoldów, która przyjechała na wakacje do Europy, cały dzień jeździła po rondzie w Londynie, nie umiejąc z niego zjechać. Dokładnie tak samo wygląda Unia Europejska. Brakuje jej wyraźnego kierunku, klarownych propozycji, jasnej wizji działania. Jest tylko reaktywna.

Prof. Tomasz Grzegorz GROSSE
Na naszych oczach powstaje nowa Europa
Podział na „cywilizowaną” Europę Zachodnią oraz tą „zacofaną” Europę Środkowo-Wschodnią, której na naszych oczach ulega redefinicji.

Prof. Žiga TURK
Unia Europejska. Związek coraz ściślejszy czy coraz silniejszy?
Ukraina nie walczy ani o liberalną demokrację, ani o bardziej zjednoczoną Unię Europejską. Walczy o własną narodową suwerenność.

Balázs ORBÁN
Unia Europejska jako imperium?
Polityczny program federalnej Europy – „Stanów Zjednoczonych Europy” – nigdy jeszcze nie był tak wyraźny jak dziś. Jednoznacznie można uznać to za tworzenie się imperium.

Bogusław SONIK
Koniec epoki zaślepienia Unii
Europa uzależniała się od rosyjskiego gazu i ropy, nie zważając na ostrzeżenia płynące z Warszawy i państw bałtyckich i zapominając, że putinowska Rosja rozumie tylko argument siły.

Prof. Jan WOLEŃSKI
Ontologia Europy
Pokaźna złożoność ontologiczna Europy, może większa niż w przypadku innych kontynentów, nie zapewnia wiecznotrwałości. Warto jednak ten problem rozważać, gdyż jeśli uznajemy Europę (europejskość) za wartość, powinniśmy czynić wszystko, aby przetrwała w postaci nawiązującej do historii naszego kontynentu. Dlatego opowiadania o wyimaginowanej wspólnocie i bajdurzenie o naszym europejskim, rzekomo wartościotwórczym, przodownictwie trzeba oceniać jako dywersję cywilizacyjną lub jeśli ktoś woli – szkodliwy mesjanizm.

Andrius KUBILIUS
Ukraina w Unii Europejskiej nawet w ciągu roku
NRD dołączyło do Unii Europejskiej w niecały rok od upadku Muru Berlińskiego. Ukraina mogłaby skorzystać z tej samej procedury co Niemcy Wschodnie.

Prof. Arkady RZEGOCKI
Polska służba zagraniczna wobec współczesnych wyzwań
Znajomość języków obcych to nie wszystko. Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, że współczesny dyplomata musi być gotowy nawet na wojnę.

Prof. Ryszard LEGUTKO
Musimy liczyć na siebie
Oczywiście trzeba zawierać sojusze, ale nasze doświadczenie pod tym względem powinno nas skłaniać do ostrożności. Liczyć dziś na Unię to tak, jak w 1939 roku liczyć na Wielką Brytanię i Francję.

Edward LUTTWAK
Macie cztery miesiące, aby się przygotować
Polska powinna wprowadzić fiński model obrony. Przewiduje on, że każdy obywatel jest objęty służbą wojskową. Jest krótka, trwa niecałe pół roku, ale obejmuje absolutnie wszystkich.

Agaton KOZIŃSKI
Konflikt na Ukrainie to sprawdzian dla UE
Konflikt na Ukrainie: w dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI przybliża przebieg ostatnich wydarzeń związanych z konfliktem ukraińsko-rosyjskim. Zaznacza również jakim sprawdzianem dla Europy jest spór.

Alice BILLON-GALLAND
Hans KUNDNANI
Prof. Richard G. WHITMAN
Wielka Brytania nie może odrzucać europejskiej autonomii strategicznej
Choć obecny kryzys był dla UE sprawdzianem, Wielka Brytania nadal musi angażować się w debatę na temat większej europejskiej zdolności do działania.

Jan PARYS
Pandemia nie zmniejszyła podziałów w Unii. Raczej je pogłębiła
Liberalny model, w którym wychowuje się obywatela we wrogości do państwa, narodu, szkoły, rodziny i innych wspólnot, nie ma dziś racji bytu. Wychowywanie tylko
w poczuciu wielkich roszczeń to wychowywanie pokoleń frustratów.

Raphaël GLUCKSMANN
Europa, czyli wola niemożności
Unia Europejska jest największym rynkiem na świecie, najbogatszym obszarem kuli ziemskiej, najbardziej stabilnym, z najlepiej wykształconym społeczeństwem. Mogłaby być silna. Ale decyduje się być słaba. Przekonana o swojej schyłkowości chyli się ku upadkowi.

Andrew NAGORSKI
Świat znów stał się nie do wyobrażenia
Joe Biden może szukać porozumienia z Władimirem Putinem. To trudne po doświadczeniach Baracka Obamy, ale nie można tego wykluczyć.

Prof. Rocco BUTTIGLIONE
Nie ma Europy bez miłości i solidarności
Jeśli kraje Europy chcą być dziś bardziej suwerenne w świecie, muszą trzymać się razem, jak rodzina. Europejczycy tylko razem mogą kontrolować dostęp do najważniejszych dóbr i wartości.

Dominik HEJJ
Węgry będą popierać Polskę do czasu, gdy będzie się to im opłacało
Do dzisiaj władze Węgier nie sformułowały żadnej deklaracji potępiającej przebieg wyborów prezydenckich na Białorusi, a także działania białoruskich władz wobec białoruskich władz uczestniczących w demonstracjach czy w sprawie więźniów politycznych przetrzymywanych w białoruskich więzieniach.

Prof. Michał KLEIBER
Nasza Europa
Unia Europejska stanowi ciągle wielką realną siłę i nie jest, jak chcieliby jej krytycy, nieudanym związkiem niedopasowanych do siebie państw członkowskich.

Peter FRANKLIN
Jak Polska może doprowadzić Unię Europejską do upadku
Dalsze istnienie Unii Europejskiej w obecnym kształcie zależy od podtrzymywania oczywistego nonsensu, że prawo unijne jest nadrzędne, ale państwa członkowskie są suwerenne. Problemem dla pragmatyków jest to, że nie wszyscy chcą grać w tę grę – nie tylko Polska wsadza kij w mrowisko.

Artur LOMPART
Walcząc z mitami
W mediach greckich pojawiły się depesze agencji informacyjnych o wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego nadrzędności konstytucji w polskim systemie prawnym. Autorzy depesz, głównie polscy dziennikarze zawyrokowali: Polska nie uznaje prawa europejskiego, to początek POLEXITU. Czy aby na pewno?