

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Krucha demokracja. Rzecz (nie tylko) o Brazylii
Brazylijska demokracja przetrwała. To dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że demokracja wyszła z ostatniej bitwy osłabiona i nadwerężona. Ale w regionie Ameryki Łacińskiej nie tylko Brazylia będzie musiała znaleźć dobry sposób, aby przezwyciężyć kryzys polityczny, który uderza w podstawy systemów demokratycznych

Popołudniowe Espresso
Będzie nowa dywizja Wojska Polskiego
Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił koncepcję utworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów.

Popołudniowe Espresso
Polska skierowała do ONZ wniosek ws. reparacji od Niemiec
We wtorek Polska skierowała wniosek do ONZ z prośbą o podjęcie interwencji w kwestii reparacji wojennych od Niemiec, poinformował wiceszef MSZ Arkadiusz MULARCZYK

Popołudniowe Espresso
Koreańskie reaktory w polskich elektrowniach atomowych
Polskie spółki ZE PAK, PGE oraz koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. łódzkie) w oparciu o koreańską technologię. List podpisano w poniedziałek w Seulu.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Jair Bolsonaro. Wybory w Brazylii
Czy Jair Bolsonaro, idąc w ślady swojego politycznego guru Donalda Trumpa, rzeczywiście będzie próbował zakwestionować wynik październikowych wyborów, jeśli będzie on dla niego niekorzystny? Wydaje się to całkiem prawdopodobne.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Ameryka Łacińska. W poszukiwaniu optymizmu
Po raz pierwszy w niedawnej historii regionu udało się odwrócić trend wzrostu nierówności. Ponad 50 milionów mieszkańców Ameryki Łacińskiej wyszło z biedy i powiększyło klasę średnią.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Brazylijski fenomen. Jair Bolsonaro
Trump Tropików? Brazylijska mieszanka filipińskiego Duterte i tureckiego Erdoğana? Otóż nie. Jair Bolsonaro – mimo wielu krytycznych opinii, porównań do populistów i niepochlebnych etykietek mu przypisywanych – to nie lokalna karykatura Donalda Trumpa, tylko Brazylijczyk z krwi i kości, świetnie rozumiejący niepokoje i troski swojego narodu i sprawnie korzystający z okazji, które stwarza mu historia.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Ameryka Łacińska boi się europejskiego wirusa
W Brazylii coraz częściej pojawiają się doniesienia o tym, że biedni mieszkańcy ulegają oparzeniom chemicznym z powodu źle przygotowanych środków dezynfekujących ręce. W wielu miejscach przychodnie i szpitale często nie mają nawet bieżącej wody. Apele o częste i dokładne mycie rąk mydłem są tu nie do wypełnienia. I brzmią złowrogo – bo jeśli nie będziemy myć rąk tak często, jak apelują Europejczycy, ba, jeśli nie będziemy mogli myć rąk mydłem nawet raz dziennie, to czy jesteśmy skazani na zakażenie?

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Jakie będzie dla Ameryki Łacińskiej dwudziestolecie XXI wieku?
Ameryka Łacińska jest dziś świadoma własnych ułomności i coraz bardziej zdecydowana, aby te odwieczne problemy – korupcję, nierówności, przemoc – wreszcie zwalczyć. Poszukuje swoich skutecznych sposobów na powrót do wzrostu w dzisiejszym świecie – różnym od świata z początku stulecia. Przegrają politycy, którzy – tak jak Sebastián Piñera – zuchwale lekceważyli głos społeczeństwa.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Alarm dla Amazonii
Naukowcy uważają, że bez zdecydowanego nacisku świata na Brazylię Amazonii grozi zagłada.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Demokracja już była. Nowy pomysł na Brazylię
W odpowiedzi na ogromną korupcję, nieudolność instytucji i rosnącą przestępczość Bolsonaro proponuje otwarty dostęp do broni („każdy prawdziwy mężczyzna powinien mieć przy sobie broń”), zwiększenie uprawnień policji i wojska oraz przywrócenie kary śmierci i tortur. Czasy dyktatury wojskowej zatarły się już nieco w powszechnej pamięci i nie rażą tak bardzo, zwłaszcza jeśli w jego retoryce mają kojarzyć się z czasem porządku, ładu, cudu gospodarczego i rosnącego dobrobytu. Nawet za cenę ograniczenia demokracji.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Pożar w muzeum. Luzia umiera po raz drugi
Brazylijczycy głośno wyrażają swoją konsternację i ogromny żal do władz o zaniedbania, widząc w ogniu trawiącym bezcenne kolekcje metaforę traumatycznych przeżyć swojego kraju, pustoszonego brutalną przestępczością, korupcją i skutkami recesji, w wyniku której ponad 12 milionów osób pozostaje bez pracy.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Wenezuela. Wielka ucieczka z naftowego eldorado
Zajęci w Europie własnymi problemami z imigrantami napływającymi z Afryki zdajemy się nie dostrzegać największego kryzysu migracyjnego w historii Ameryki Południowej. Kryzysu wywołanego nie wojną, ale katastrofą społeczno-ekonomiczną w Wenezueli. Dla innych krajów regionu to dziś wielki egzamin z gościnności i otwartości.

Michał BONI
Salvador. Mieszanina wzorców, kultur i czasu
Historia Salvadoru, pierwszej stolicy Brazylii, to historia wielkości miasta i tracenia przez nie pozycji.

Jarosław PIETRZAK
Brazylijska przemoc
Wielka brazylijska burżuazja nie śpi i odczuwa na swoich bankowych saldach napięcia wynikające z recesji. Wielokrotnie dała jasno do zrozumienia, że nie brzydzi się militarnej i policyjnej przemocy, kiedy potrzebuje odzyskać pełnię kontroli nad procesami ekonomicznego podziału bogactwa; że nie zawaha się siłą przenieść koszty stagnacji na tych, którzy i tak mają najmniej, wracając na drogę pogłębiania rozdzierających kraj ekonomicznych nierówności.

Jarosław PIETRZAK
Brazylia. Gniew na całą klasę polityczną
Kiedy przedstawiciele klasy średniej z taką emfazą mówią o korupcji, jako najważniejszej chorobie drążącej kraj, chorobie domagającej się leczenia w pierwszej kolejności, to dlatego, że nie chcą mówić o chorobie nierówności, której są beneficjentami.

Michał BONI
"João Pessoa. Czar Brazylii. Moc internetu"
Zapamiętuję Brazylię w jej wielkości geograficznej, intensywności przyrody, różnorodności źródeł kulturowych i mieszaniny kolorów skóry, nierównościach społecznych i przestrzennych, radości ludzi i otwartości na to, co zewnętrzne — także na świat nowych technologii.

Nouriel ROUBINI
"Problem z rynkami wschodzącymi"
“Wschodzące gospodarki eksportujące surowce nie wykorzystały tej manny z nieba i w minionej dekadzie nie wdrożyły reform strukturalnych. Wręcz przeciwnie, wiele z nich sięgnęło po państwowy kapitalizm, nadmiernie wzmacniając państwowe przedsiębiorstwa i banki”