Popołudniowe Espresso: Będzie nowa dywizja Wojska Polskiego

Będzie nowa dywizja Wojska Polskiego

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 9. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Nowa dywizja Wojska Polskiego na wschodzie kraju 

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił koncepcję utworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów – nowej dywizji Wojska Polskiego – podczas spotkania z żołnierzami 18. Pułku Rozpoznawczego. W trakcie wydarzenia minister obrony narodowej zatwierdził koncepcję uformowania nowej formacji, która będzie operować na wschodzie kraju, w województwie podlaskim. Jej jednostki zostaną zlokalizowane w Łomży, Grajewie, Kolnie, Czerwonym Borze i Siemiatyczach. Dywizja składać się będzie z czterech brygad, a w skład każdej z nich wejdą cztery bataliony.  – Staramy się, żeby nasycić wschód kraju Wojskiem Polskim. Między 16. Dywizją Zmechanizowaną a 18. Dywizją Zmechanizowaną powstaje 1. Dywizja Piechoty Legionów. Dywizja ta będzie liczyła cztery brygady – powiedział minister obrony narodowej.

Szef MON poinformował, że podlaska dywizja będzie wyposażona zarówno w czołgi K2 jak i Abramsy. – Chodzi o to, by wykorzystać maksymalnie nowoczesną broń, która do Polski już dociera – dodał wicepremier. – Brygada pancerna będzie zlokalizowana w Czerwonym Borze i w Siemiatyczach. Będzie również brygada artylerii, gdyż doświadczenia z wojny na Ukrainie wskazują wprost, że artyleria odgrywa kluczową rolę w skutecznej obronie Ukrainy przed inwazją rosyjską –– mówił Mariusz Błaszczak. Podkreślał również, że brygada otrzyma armatohaubice K9 i Kraby.

Wybory prezydenckie w Czechach. Rozstrzygnięcie procesu o korupcję Andreja Babisza

Sąd miejski w Pradze uniewinnił w poniedziałek byłego premiera i kandydata na prezydenta Andreja Babisza oraz jego byłą współpracowniczkę Janę Nagyovą w sprawie „Bocianie gniazdo”, która dotyczyła dotacji europejskiej na budowę centrum kongresowego w środkowych Czechach. Wyrok nie jest prawomocny. A decyzja sądu może wpłynąć na wybory prezydenckie w Czechach. Czyn opisany w akcie oskarżenia nie jest przestępstwem” – ocenił w wyroku sędzia Jan Szott. Prokuratura domagała się roku więzienia w zawieszeniu dla obojga oskarżonych oraz kary finansowej 10 mln koron dla Andreja Babisza i 500 tys. koron dla Jany Nagyovej.

W najbliższy piątek, 13 stycznia, w Czechach odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Druga zaplanowana jest na 27-28 stycznia. Na liście kandydatów jest była rektor uniwersytecka Danuše Nerudová, generał Petr Pavel i były premier Andrej Babisz.

Szturm na Kongres, Sąd Najwyższy i pałac prezydencki w Brazylii

Tłum zwolenników byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro zaatakował budynki Kongresu, Sądu Najwyższego oraz pałacu prezydenckiego Planalto. Policja aresztowała co najmniej 300 osób. Jak podają lokalne media, służbom porządkowym udało się po kilku godzinach odzyskać kontrolę nad wszystkimi zaatakowanymi budynkami. Do zamieszek doszło tydzień po inauguracji nowego prezydenta Luiza Inácio Luli da Silvy. Zwolennicy Bolsonaro nie mogą pogodzić się z faktem, że ten przegrał wybory.

Protestujący wybijali okna, część z z nich wdarła do sali Senatu, gdzie wskakiwali na siedzenia i ławki. Demolowali również pomieszczenia w Sądzie Najwyższym. Przed godziną 22 czasu lokalnego Gubernator Dystryktu Federalnego Ibaneis Rocha przekazał, że w wyniku szturmu na najważniejsze instytucje w państwie aresztowanych zostało ponad 400 osób. Wcześniej ministerstwo sprawiedliwości mówiło o około 200 aresztowanych. – Potępiam atak na demokrację i pokojowe przekazanie władzy w Brazylii. Demokratyczne instytucje tego kraju mają nasze pełne poparcie i nie wolno podważać woli narodu brazylijskiego. Nie mogę się doczekać dalszej współpracy z prezydentem Lulą – napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Geniusz i uczona
Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Geniusz i uczona

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Czy rok 2023 będzie równie przełomowy dla astronomii, jak rok 2022? | prof. Piotr ORLEAŃSKI

#RozmowyNajważniejsze prof. Piotr ORLEAŃSKI: Czy rok 2023 będzie równie przełomowy dla astronomii, jak rok 2022?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 stycznia 2023