François d’ALANÇON: Dominik Saski. Od powstania listopadowego do integracji we Francji
François d’ALANÇON

François d’ALANÇON

Dominik Saski. Od powstania listopadowego do integracji we Francji

Znany francuski dziennikarz poświęcił kilka lat na poszukiwania informacji o swoim przodku, Polaku walczącym w powstaniu listopadowym. Dotarł do fascynujących dokumentów i dowiedział się o swoich polskich korzeniach. Jego fascynacja polską historią trwa.

Popołudniowe Espresso: Iran buduje podziemne zakłady nuklearne
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Iran buduje podziemne zakłady nuklearne

Iran poinformował we wtorek, że buduje podziemne zakłady nuklearne w pobliżu miasta Natanz. Według agencji Associated Press zdjęcia i filmy satelitarne dowodzą, że irańskie podziemne zakłady nuklearne powstają na głębokości 80-100 metrów.

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2023
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2023

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

Popołudniowe Espresso: Polski samolot przechwycony przez rosyjski myśliwiec
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Polski samolot przechwycony przez rosyjski myśliwiec

Straż Graniczna poinformowała w niedzielę, że rosyjski myśliwiec wleciał bez żadnego kontaktu radiowego na teren operacyjny wyznaczony przez Rumunię, wykonując następnie agresywne i niebezpieczne manewry w bliskiej odległości polskiego samolotu.

Popołudniowe Espresso: Papież FRANCISZEK na Węgrzech
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Papież FRANCISZEK na Węgrzech

W czwartek papież FRANCISZEK spotkał się w Watykanie z premierem Ukrainy, Denysem SZMYHALEM. Było to pierwsze tak wysokie rangą spotkanie papieża z władzami Ukrainy od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Edward LUCAS: Politycy Europy Zachodniej obawiają się rosyjskiej porażki
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Politycy Europy Zachodniej obawiają się rosyjskiej porażki

Ukraińcy nie przestaną walczyć, dopóki Rosja nie złoży broni. Ich przyjaciele w Polsce i innych, nie tylko bałtyckich krajach nie przestaną ich wspierać. Jeśli rosyjski imperializm nie dozna klęski na Ukrainie, to odzyskanie sił i powrót do ofensywy przez Kreml będą jedynie kwestią czasu. Celem Rosji może paść znowu Ukraina, ale może też nim zostać inny sąsiedzki kraj.

Popołudniowe Espresso: Prezydent Ukrainy w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent Ukrainy w Polsce

Prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI przyjechał w środę do Warszawy. Jest to pierwsza oficjalna zagraniczna wizyta ZEŁENSKIEGO od wybuchu wojny na Ukrainie.

Eryk MISTEWICZ: Co się dzieje we Francji? Nic, wszystko w jak najlepszym porządku
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Co się dzieje we Francji? Nic, wszystko w jak najlepszym porządku

Rewolucja, wojna domowa, Paryż płonie – dziennikarze dzwonią po komentarz, zadając pytanie, kiedy Macron polegnie, kiedy Francja runie. Uśmiecham się. We Francji nie dzieje się bowiem nic, co wychodziłoby ponad standard tego państwa, tego narodu, tego społeczeństwa. Trochę nudno, jak w polskim filmie.

Popołudniowe Espresso: Atak dżihadystów w Burkina Faso
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Atak dżihadystów w Burkina Faso

W czwartek w Burkina Faso – w pobliżu miasta Kaya w północno-środkowej części kraju – miał miejsce atak dżihadystów.

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2023
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2023

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze! 1. Giovanni Bellini. Influences croisées .W Musée Jacquemart-André rozpocznie się wystawa poświęcona Giovanniemu Belliniemu. Uważany za ojca szkoły weneckiej, był mistrzem m.in. Tycjana. To Bellini zapoczątkował sztukę opartą na kolorze i jego tonacji – konwencję, która naznaczyła malarstwo weneckie XVI wieku. Wystawa pokazuje zarówno wpływ, jaki Bellini wywarł na sztukę włoską, jak i wpływy…

Popołudniowe Espresso: Francja podnosi wiek emerytalny
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Francja podnosi wiek emerytalny

Po tygodniach burzliwej debaty i protestów społecznych rząd Francji przyjął ustawę podnoszącą wiek emerytalny o dwa lata, czyli do 64. roku życia.

Popołudniowe Espresso: «Traktat o wodach międzynarodowych» przyjęty przez ONZ
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

«Traktat o wodach międzynarodowych» przyjęty przez ONZ

Blisko 200 krajów przyjęło „traktat o wodach międzynarodowych”, mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie.

Popołudniowe Espresso: Emmanuel MACRON z wizytą w Afryce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Emmanuel MACRON z wizytą w Afryce

Jest piątek, 3. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦 Dzień w skrócieWiadomości, które będą miały konsekwencje Emmanuel MACRON z wizytą w Afryce Prezydent Francji rozpoczął w tym tygodniu podróż do Afryki Środkowej. Jeden z powodów podróży jest zaniepokojenie Paryża o rosnące wpływy Rosji i Chin w regionie. Pierwszym punktem podróży jest Kamerun; kolejno Emmanuel Macron odwiedzi Angolę, Kongo oraz Demokratyczną Republikę Konga (DRK). W Angoli prezydent Francji liczy na zainicjowanie…