Krzysztof POPŁAWSKI OP
Teresa z Lisieux. Wszystko jest łaską
Dla Teresy z Lisieux „Wszystko jest łaską” nie oznacza, że wszystko jest dobre, kolorowe, piękne, zrozumiałe i zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jest łaską, to znaczy prowadzi i łączy z Bogiem. I w tym kontekście wszystko może nas nawrócić, zwrócić ku Bogu, odwrócić od siebie, wyzwolić od nas samych, byśmy mogli się otworzyć na to, co przynosi codzienność i Boża obecność w niej. Wszystko może stać się łaską prowadzącą do Boga.
Julia MISTEWICZ-DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2024
Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
Prof. Stéphane COURTOIS
Od rewolucji francuskiej do rewolucji październikowej
Rewolucja francuska była przez ponad sto lat pierwowzorem i punktem odniesienia dla wszystkich, którzy występowali przeciw monarchiom.
Prof. Chantal DELSOL
Paryż jest teatrem, prawdziwe życie toczy się gdzie indziej
Nie milkną komentarze po ceremonii otwarcia igrzysk. Zdania są różne, na ogół bardzo kategoryczne, co nie powinno dziwić w krajach tak spolaryzowanych jak nasze. Wulgarny spektakl, nieprzyzwoity wręcz, żeby nie powiedzieć obsceniczny? Parodia historii? Odpowiedzi na te pytania daje specyfika Paryża. Gdyby olimpiada odbywała się w Paryżu w 1969 roku, miasto obwieszone byłoby ogromnymi fotografiami Mao i prawdopodobnie także Lenina. Na ulicach rozdawano by Czerwoną Książeczkę we wszystkich możliwych językach…
Prof. Michał KLEIBER
TAK dla Trójkąta Weimarskiego – mimo wszystko!
Niezwykle istotnym obszarem polsko-francuskich uzgodnień i współpracy jest sprawa energetyki jądrowej. Francja jest gorącym jej zwolennikiem, Niemcy są gorącym przeciwnikiem, a Polska stoi w obliczu kluczowych decyzji dotyczących jej rozwoju, trudnych m.in. właśnie z powodu sprzeciwu Niemiec. Biorąc pod uwagę znaczenie elektrowni jądrowych dla przyszłości energetyki naszego kraju, może właśnie Trójkąt Weimarski mógłby stać się miejscem utworzenia konsorcjum francusko-polskiego zdolnego do przekonania Niemiec o nieuchronności budowy takich elektrowni.
Rémi GODEAU
Igrzyska olimpijskie – dwuznaczny „moment gaullistowski”
Przez trzy i pół godziny ceremonii otwarcia igrzysk świętujący Paryż będzie centrum świata. W ten piątek bipolarni Galowie, znani z celebrowania swojego geniuszu i teatralizowania swoich waśni, będą mogli wyrazić dumę z bycia Francuzami.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 535 Wszystko co Najważniejsze
Dwa kraje nie schodzą z nagłówków mediów: Francja i Stany Zjednoczone. Im też poświęcamy najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”.
Alice CORDIER
Feministki lewicowe napędzają się emocjami, prawicowe - kierują się rozumem
Kobiety we Francji są traktowane jak „kawałki mięsa” na ulicy. Islam nie uznaje równości kobiet i mężczyzn. Lewica każe milczeć ofiarom napastowania i przemocy ze strony imigrantów.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 534 Wszystko co Najważniejsze
Gniew może mieć różną formę. W ostatnich wyborach we Francji gniew przełożył się na społeczne poparcie dla radykalnych partii: najpierw w wyborach europejskich a potem parlamentarnych.
Eryk MISTEWICZ
Max-Erwann GASTINEAU
Philippe FABRY
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Polska i Francja. Nowe przywództwo w Europie?
Polska potrzebuje powrotu Francji do Europy Środkowej, powrotu zainteresowania, i to nie tylko do Warszawy – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski.
Prof. Chantal DELSOL
Elity wciąż wierzą, że wiedzą lepiej, co jest dobre dla ludzi
Technokratyczne europejskie i francuskie elity myślą, że wiedzą, co jest dla nas dobre, lepiej niż my. Obsesja centryzmu i eliminacja skrajności są zagrożeniem dla demokracji, tymczasem w ostatnich wyborach parlamentarnych we Francji zwyciężyły skrajności – mówi prof. Chantal DELSOL w rozmowie z Katarzyną STAŃKO.
Katarzyna STAŃKO
Jean-Luc Mélenchon – prorosyjski alterglobalista, który chce wyprowadzić Francję z NATO
Mélenchon jest postacią francuskiego antyestablishmentu politycznego i gospodarczego. To polityk ideolog w młodości bliski trockistom, komunista, a potem socjalista. Antykapitalista, krytyk UE, strefy euro i zwolennik wyjścia Francji z NATO. Przed agresją Rosji na Ukrainę powtarzał, że agresorem nie jest Rosja, ale Stany Zjednoczone, które stanowią zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 533 Wszystko co Najważniejsze
Europa patrzy na Francję i wstrzymuje oddech. Kto zwycięży w najbliższych wyborach? Czy po wielu latach dominacji macronizmu, dominacji liberalnego centrum, Francja podzieli się znowu na dwa tradycyjne, choć coraz bardziej zradykalizowane, obozy? Wyborom we Francji ale też sytuacji nad Sekwaną w ogóle, poświęcamy najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko co Najważniejsze”.
Katarzyna STAŃKO
Koniec brzydkiej kampanii wyborczej. Francję czeka impas
Najnowsze sondaże pokazują, że obóz prezydencki działał skutecznie między pierwszą a drugą turą wyborów parlamentarnych. Negocjacje z lewicą i ekologami dotyczące stworzenia bariery przeciwko Zjednoczeniu Narodowemu (ZN), tzw. Frontu Republikańskiego, mogą przynieść pożądany rezultat, o ile Francuzi, zwłaszcza prowincja, posłuchają swoich polityków. Francję czekają jednak najprawdopodobniej słabe rządy do wyborów prezydenckich w 2027 r., o ile prezydent Emmanuel Macron nie zdecyduje się na dymisję.
Nathaniel GARSTECKA
Antysemityzm powraca do debaty politycznej
Myśleliśmy, że te czasy są już za nami, na zawsze. Niestety, tak nie jest. Po okropieństwach II wojny światowej, kto by pomyślał, że prawdziwi wrogowie społeczności żydowskiej będą tak blisko władzy, a przynajmniej w stanie mieć znaczący wpływ na skład następnego Zgromadzenia Narodowego? Mowa oczywiście o skrajnej lewicy, a w szczególności o La France Insoumise.
Prof. Chantal DELSOL
Tylko lewica może jednocześnie popierać terrorystów i prawić morały
Doszliśmy do granic absurdu. Zjednoczenie ugrupowań lewicowych może pozwolić sobie na popieranie terrorystów i sprawców ludobójstwa i jednocześnie prawić polityczne morały o „postawieniu tamy”.
Pierre VERMEREN
Władzę przejmuje nowe pokolenie. We Francji przeżywamy rewolucję kulturalną
Władzę przejmuje nowe pokolenie. Czeka nas przełom, o jakim nam się nawet nie śniło. We Francji przechodzimy rodzaj rewolucji kulturalnej, a prezydent Emmanuel Macron jest ostatnią głową państwa wybraną przez generację baby boomers – mówi francuski historyk, wykładowca i pisarz Pierre Vermeren w rozmowie z Katarzyną Stańko.
Kazimierz M. UJAZDOWSKI
Francja będzie osłabiona, ale będzie trwać
Antysemityzm wrócił do Francji głównie za sprawą przesłania skrajnej lewicy i zgrupowanych wokół niej osób. W tym przypadku można mówić o praktyce antysemickiej, tzn. używaniu antysemickich emocji w celu komunikacji z Francuzami o muzułmańskich korzeniach, ściśle: reprezentujących radykalny odłam.
Jacques ATTALI
Kohabitacja – instrukcja obsługi
Kohabitacja, której widmo zawisło nad Francją, jest sportem walki, i mogę opisać na podstawie trzech obszarów, w jaki sposób przebiegała pierwsza z nich, ta z 1986 roku.
Nicolas BEYTOUT
A co, jeśli fortuna przestała się uśmiechać do Emmanuela Macrona?
Czy Emmanuel Macron cierpi na syndrom hazardzisty, ową przypadłość graczy, którzy nie potrafią się powstrzymać przekonani, że następnym razem się odkują?