
Jacques ATTALI
Tożsamość piękna różnorodnością
Jeśli nie przywrócimy delikatnej równowagi między tym, co uniwersalne, a tym, co partykularne, naród stanie się niebawem zbieraniną zuniformizowanych jednostek – spierających się, walczących ze sobą, a być może nawet zabijających się w imię wyimaginowanych różnic. Stanie się to powodem radości dla tych krajów, które będą umiały lepiej niż my łączyć to, co jest gwarantem ich wewnętrznej spoistości, z różnicami, które wzbogacają ich tożsamość.

Bogusław SONIK
#RozmowyNajważniejsze. Francję czeka koabitacja - Bogusław SONIK
12 czerwca Francuzi oddali głosy w pierwszej turze wyborów parlamentarnych. Bogusław SONIK w rozmowie z Mikołajem CZYŻEM, komentował kampanię wyborczą. SONIK zaznaczył, że partia republikańska i socjalistyczna są na przegranej pozycji. Twierdzi, że wybory wygra partia Emmanuela Matrona lub Jean-Luca Mélenchona.

Prof. Michel WIEVIORKA
Francja na nowo odkrywa wojnę i przemoc domową
Gdy po dojściu do władzy trzeba zająć się realnymi problemami populiści zamieniają się w autokratów – twierdzi prof. Michel WIEVIORKA

Anne-Elisabeth MOUTET
Francja jeszcze nigdy nie upadła tak nisko
Żenująca i coraz bardziej nieistotna inteligencja jeszcze nigdy nie upadła we Francji tak nisko.

Popołudniowe Espresso
Narada unijnej grupy państw NATO w Hadze
Premier Mateusz MORAWIECKI zaapelował w Hadze o wsparcie dla Ukrainy. Szef polskiego rządu wziął udział w spotkaniu, którego inicjatorami byli premierzy Holandii i Danii.

Popołudniowe Espresso
Światowy Dzień Uchodźcy
Jedna na 78 osób na świecie jest przesiedlona. W poniedziałek 20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy.

Popołudniowe Espresso
Siły ukraińskie zostały wyparte z centrum miasta Siewierodoniecka
Dziś poniedziałek, 13 czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦 Dzień w skrócieWiadomości, które będą miały konsekwencje Siły ukraińskie zostały wyparte z centrum miasta Siewierodoniecka Ukraina poinformowała w poniedziałek, że jej siły zostały wyparte z centrum wschodniego miasta Siewierodoniecka, gdzie od tygodni trwają walki z Rosją. „Przeciwnik, przy wsparciu artylerii, przeprowadził operacje szturmowe w mieście Siewierodoniecku, odniósł częściowy sukces, odepchnął nasze jednostki od centrum miasta”…

Sebastian MORELLO
Bazylika Sacré-Coeur. Ucieleśnienie kontrrewolucji
Na pośmiewisko Najświętszej Maryi Panny posadzono prostytutkę na tronie i niesiono ją ulicami miasta, aby następnie postawić ją w samym sercu Katedry Notre-Dame i czcić jako „Boginię Rozumu”. Arystokrację i kler, wielkich obrońców Kościoła, nowe państwo rewolucyjne systematycznie brało pod but. Niedługo później to państwo wyłoniło się jako nowy bóg epoki rewolucji.

Aleksander HALL
Jakiej Europy chce Emmanuel Macron?
Unia według Macrona powinna składać się z kręgów, w którym centralną rolę odgrywać będzie Europa lotaryńska, składająca się z sześciu państw założycielskich Wspólnot Europejskich.

Eryk MISTEWICZ
#NajważniejszeDnia. Wybory we Francji nie przyniosły radykalnych zmian
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Eryk MISTEWICZ, prezes Instytutu Nowych Mediów, komentuje wyniki francuskich wyborów parlamentarnych. – Te wybory pokazały żółtą kartkę dla polityki Emmanuela Macrona. […] Francuzi powiedzieli “nie” dla jego rządów absolutnych – mówi Eryk MISTEWICZ.

Marek BRZEZIŃSKI
Polska muzyka odkrywana nad Sekwaną
Muzyka polska cieszy się uznaniem nad Sekwaną, chociaż nie brakuje związanych z nią wątpliwości. Nie dotyczą one samej twórczości Fryderyka Chopina.

Popołudniowe Espresso
Francuski dziennikarz zginął na Ukrainie
Drugi od początku konfliktu francuski dziennikarz zginął na Ukrainie. Informację tą podał gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj.

Eryk MISTEWICZ
Czy Francja gotowa jest do rezygnacji z olbrzymiego rynku odbudowy Ukrainy?
Zełenski widzi, na kogo może liczyć, kto w krytycznej godzinie zachowuje się przyzwoicie i jest prawdziwym przyjacielem. Francja ma jeszcze wielką szansę zapisać się w zeszytach Zełenskiego konkretnym wsparciem działań sankcyjnych wobec Rosji, konkretnym, poważnym wsparciem w zakresie solidnej liczby sprzętu wojskowego, porównywalnym choćby ze wsparciem Wielkiej Brytanii, Polski, nawet mniejszych Czech – pisze Eryk MISTEWICZ we francuskim dzienniku “L’Opinion”.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 430 "Wszystko co Najważniejsze". Wojna dzieli Europę
Wojna dzieli Europę. Rosyjska agresja na Ukrainę ukazała fundamentalny konflikt interesów, jaki dostrzec można na naszym kontynencie.

Eryk MISTEWICZ
My wiemy, co będzie dalej
Buczę i Katyń dzieli 400 km i 82 lata. Mariupol i Warszawę niewiele więcej. Tekst opublikowany na łamach dziennika “Le Figaro” 6 maja 2022 r.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Gdzie są wartości europejskie?
Kto w Unii Europejskiej upominał się o zdrowy rozsądek, o respektowanie prawa naturalnego, o prawdę i sprawiedliwość?

Prof. Aleksander SURDEJ
Planowanie ekologiczne – ważna idea rodem z Francji
W zakończonej niedawno kampanii prezydenckiej we Francji pojawił się termin planowanie ekologiczne, który podchwycony przez prezydenta Emmanuela Macrona ma stać się motywem przewodnim jego drugiej kadencji prezydenckiej. Czy termin ten używany jest jako kolejne mobilizujące, lecz niejasne hasło, czy też może stać się podstawą wdrażalnego programu społeczno-gospodarczego?

Nicolas TENZER
#RozmowyNajważniejsze. Europa musi zerwać wszelkie więzi gospodarcze z Rosją
Nicolas TENZER w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM wskazuje, co Europa może zrobić, aby pomóc Ukrainie: zerwać wszystkie więzi gospodarcze z Rosją, rozszerzyć sankcje, w tym na sektor paliwowy i SWIFT, oraz dostarczać więcej broni na Ukrainę.

Popołudniowe Espresso
"Rosja nie osiągnęła celów wojennych"
Wielka Brytania poinformowała zaś, że Moskwa nie osiągnęła jeszcze znaczącego przełomu w swojej ofensywie we wschodniej Ukrainie.

Tomasz ORŁOWSKI
Emmanuel Macron łączy wrażliwość lewicy z naturą liberalnego modernizatora
To, co rzuca się w oczy w przypadku Emmanuela Macrona, to odniesienie do przyszłości, które nie jest typowe dla francuskiej polityki.