Emmanuel MACRON: Napoleon Bonaparte jest częścią nas Emmanuel MACRON: Napoleon Bonaparte jest częścią nas
Emmanuel MACRON

Emmanuel MACRON

Napoleon Bonaparte jest częścią nas

Kochamy Napoleona, ponieważ jego życie ma smak tego, co możliwe, a jednocześnie jest zaproszeniem do podjęcia ryzyka, do zaufania swojej wyobraźni, do bycia w pełni sobą. Życie Napoleona jest także pieśnią rozumu.

Emmanuel PROST: Katedra Notre Dame. 15 kwietnia 2019 Emmanuel PROST: Katedra Notre Dame. 15 kwietnia 2019

Katedra Notre Dame.
15 kwietnia 2019

Czasem rozmawiam ze strażakami. Jest jeszcze wiele niewiadomych. Czy wieże zostaną pożarte przez płomienie? Czy stawią opór? Czy się zawalą? Kiedy czasem moje oko opuszcza aparat, patrzę na wieże. Zauważam ruchy latarek strażaków walczących z ogniem i ich sylwetki niby zjawy. Wieże grożą zawaleniem w każdym momencie.

Bruno RETAILLEAU: Przywróćmy porządek Republice Bruno RETAILLEAU: Przywróćmy porządek Republice
Bruno RETAILLEAU

Bruno RETAILLEAU

Przywróćmy porządek Republice

Możemy przywrócić porządek w Europie, kładąc kres jałowemu konfliktowi z Europejczykami ze środka i wschodu kontynentu. Unia Europejska musi w końcu zaakceptować suwerenność i odrębność kulturową każdego kraju.

Arthur KENIGSBERG: W Europie Środkowej nikt nie słucha Marine Le Pen Arthur KENIGSBERG: W Europie Środkowej nikt nie słucha Marine Le Pen
Arthur KENIGSBERG

Arthur KENIGSBERG

W Europie Środkowej nikt nie słucha Marine Le Pen

Marine Le Pen nie jest w stanie stworzyć jakiegokolwiek poważniejszego sojuszu w Europie Środkowej. Brak wiarygodności oraz rusofilstwo uniemożliwiają jej płynięcie na fali popularności środkowoeuropejskich populistów. Nie potrafi przekonać, że jest sojusznikiem Środkowej Europy we Francji. Nie jest także postrzegana jako atrakcyjny polityk w oczach wyborców PiS-u czy Fideszu, jak udało się to wcześniej Matteo Salviniemu. Głosu Marine Le Pen w Europie Środkowej nikt nie słucha.

Mathias BERNARD: Wszystkie ambicje Valéry’ego Giscarda d’Estaing Mathias BERNARD: Wszystkie ambicje Valéry’ego Giscarda d’Estaing
Mathias BERNARD

Mathias BERNARD

Wszystkie ambicje Valéry’ego Giscarda d’Estaing

Był najmłodszym prezydentem w historii Francji. Szybko przemienił się w politycznego weterana, z którego media tylko sobie drwiły. On do końca walczył o swoje pomysły. Tak wyglądała kariera Valéry’ego Giscarda d’Estaing.

Marek BRZEZIŃSKI: Poczucie więzi czy odrębności? Marek BRZEZIŃSKI: Poczucie więzi czy odrębności?
Marek BRZEZIŃSKI

Marek BRZEZIŃSKI

Poczucie więzi czy odrębności?

Epidemia udowodniła, że w trudnych czasach, takich jak obecne, Francuzi się jednoczą. Wtedy nie ma mowy o jakichś „nieuczesanych”, jak pisał Lec, odruchach. Doskonale rozumieją, że noszenie maseczek, utrzymywanie dystansu leży nie tylko w ich interesie, ale i w interesie społecznym. Z bólem serca, ale pogodzili się z tym, że nie można odwiedzać swoich bliskich w domach seniorów. Dla dobra pensjonariuszy. Chowają do kieszeni swoje emocje i żal, ale wiedzą, w imię czego to robią.

Valéry GISCARD D’ESTAING: Mój pomysł na Europę Valéry GISCARD D’ESTAING: Mój pomysł na Europę
Valéry GISCARD D'ESTAING

Valéry GISCARD D'ESTAING

Mój pomysł na Europę

Ostatnim wielkim przewodniczącym Komisji Europejskiej był Delors. Mial swoją wizję, swoją koncepcję Europy. Po nim mianowano na to stanowisko ludzi, którzy byli absolutnie niezdolni do pełnienia tej funkcji – mówi Valéry Giscard d’Estaing i przedstawia swój “Pomysł na Europę”. Opinię byłego prezydenta Francji publikujemy wraz z naszym partnerem: francuskim dziennikiem opinii “L’Opinion”.

Christophe GUILLUY: Społeczeństwo nie istnieje Christophe GUILLUY: Społeczeństwo nie istnieje
Christophe GUILLUY

Christophe GUILLUY

Społeczeństwo nie istnieje

„There is no society”: społeczeństwo nie istnieje. To słowa Margaret Thatcher, wypowiedziane w październiku 1987 roku. Brytyjska premier nie mogła wówczas przewidzieć, jak bardzo trzydzieści lat później jej stwierdzenie będzie pasowało do opisu impasu, w którym znalazły się kraje zachodnie.

Eric ZEMMOUR: Wobec totalnej globalizacji Eric ZEMMOUR: Wobec totalnej globalizacji
Éric ZEMMOUR

Éric ZEMMOUR

Wobec totalnej globalizacji

Proces rozpadu państw narodowych może mieć dwa rozwiązania. Jedno z nich to zwycięstwo sił antynarodowych, które zdominują wolę ludności i tożsamości. Drugą opcją jest rewolta ludów. Obawiam się, że czeka nas ogromny konflikt, zarówno intelektualny, jak i społeczny. Podobnie jak w przypadku migracji, tak i w tej sferze Francja wyprzedza te zjawiska.

Christian ESTROSI, Julian KING: Walka z terroryzmem jest wspólnym wyzwaniem. Potrzebujemy pilnie nowego europejskiego paktu o migracji i azylu Christian ESTROSI, Julian KING: Walka z terroryzmem jest wspólnym wyzwaniem. Potrzebujemy pilnie nowego europejskiego paktu o migracji i azylu
Christian ESTROSIJulian KING

Christian ESTROSI
Julian KING

Walka z terroryzmem jest wspólnym wyzwaniem. Potrzebujemy pilnie nowego europejskiego paktu o migracji i azylu

Idea europejskich hotspotów i system kwotowy dowiodły swoich ograniczeń i nieskuteczności. Wobec presji migracyjnej, a także ze względu na niezdolność niektórych państw członkowskich do kontrolowania przepływów migrantów rozwiązania te przyniosły jedynie niekończące się wołania o pomoc, czyniąc z wielu europejskich regionów miejsca przerzutowe nielegalnej imigracji. Musimy jak najszybciej doprowadzić do powstania rozwiązań, które umożliwią wstępną ocenę wniosków o azyl. Może to być na przykład obligatoryjna kontrola tożsamości i bezpieczeństwa w konsulacie jednego z krajów członkowskich Unii, zanim dany imigrant przybędzie do strefy Schengen.

Marek BRZEZIŃSKI: Ratujmy pieśń trubadurów Marek BRZEZIŃSKI: Ratujmy pieśń trubadurów
Marek BRZEZIŃSKI

Marek BRZEZIŃSKI

Ratujmy pieśń trubadurów

Francja jest podzielona na dwie części – mam świadomość tego, że takie postawienie sprawy zbulwersuje niektórych frankofili – na krainę rugby i na królestwo futbolu. Ale to nie jedyna linia graniczna dzieląca piękną Francję. Jest nią także język. Mimo wysiłków władz francuskich można już coraz rzadziej usłyszeć ludzi mówiących językiem trubadurów. W tej chwili posługuje się nim nieco ponad 800 tysięcy osób.

Chantal DELSOL: Charles de Gaulle. Katolik w starym stylu Chantal DELSOL: Charles de Gaulle. Katolik w starym stylu
Chantal DELSOL

Chantal DELSOL

Charles de Gaulle. Katolik w starym stylu

Był człowiekiem XIX wieku. Nigdy nie posunąłby się do nieczystych kombinacji finansowych, które tak często wychodzą na jaw ze strony dzisiejszej klasy politycznej. Francuzi to doceniają.

Raphaël GLUCKSMANN: Jesteśmy dziećmi pustki Raphaël GLUCKSMANN: Jesteśmy dziećmi pustki
Raphaël GLUCKSMANN

Raphaël GLUCKSMANN

Jesteśmy dziećmi pustki

Ludzie domagają się kolejnych murów i bardzo szybko również wieżyczek, skąd mogliby być pilnowani. Tocqueville podkreśla, że atomizacja społeczna stanowi podglebie dla despotyzmu. Z wielości niejednorodnej dobiega wołanie o tyrana. Z rozproszenia wyrasta pragnienie uległości. Wszędzie na Zachodzie jesteśmy tego świadkami: nasze społeczeństwa samotności żyją w tak wielkim poczuciu braku bezpieczeństwa, że instytucje i zasady demokracji liberalnej jawią się jako przeszkody, które należy obalić, by w końcu być bezpiecznym.

Marek BRZEZIŃSKI: Charles de Gaulle. Legenda i rzeczywistość Marek BRZEZIŃSKI: Charles de Gaulle. Legenda i rzeczywistość
Marek BRZEZIŃSKI

Marek BRZEZIŃSKI

Charles de Gaulle. Legenda i rzeczywistość

Kilka pokoleń polityków prawicy i centroprawicy wychowało się na wzorcach i ideałach, które przekazał im generał de Gaulle. Dla wielu polityków francuskich „gaullizm” był wiodącą ideologią, wyznaczającą ramy polityki Francji.

Łukasz JURCZYSZYN: Emmanuel Macron na wojnie z islamistycznym separatyzmem Łukasz JURCZYSZYN: Emmanuel Macron na wojnie z islamistycznym separatyzmem
Łukasz JURCZYSZYN

Łukasz JURCZYSZYN

Emmanuel Macron na wojnie z islamistycznym separatyzmem

Prezydent Emmanuel Macron stwierdza dziś wprost, że potrzebne jest „przebudzenie republikańskie”, aby przeciwdziałać „projektowi polityczno-religijnemu, który świadomie wymierzony jest przeciwko wspólnocie narodowej”.

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: "Europa" jako wyzwanie Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: "Europa" jako wyzwanie
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

"Europa" jako wyzwanie

Obserwując to, co dzieje się na ulicach Paryża, jakie są jego przedmieścia, drżą na myśl, że Warszawa mogłaby stać się dziś Paryżem Północy. A dla ludzi głęboko wierzących Polska jest już nie tyle przedmurzem, co ostatnim Okopem Świętej Trójcy, ostatnim depozytariuszem cywilizacji łacińskiej.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam