Wincenty WITOS: Podstawę rządzenia stanowi i stanowić powinno prawo
Wincenty WITOS

Wincenty WITOS

Podstawę rządzenia stanowi i stanowić powinno prawo

Każdy urzędnik musi czynem udowadniać, że dobra państwowego nikomu marnować ani rozdrapywać nie wolno. Zniknąć musi natychmiast szafowanie przez funkcjonariuszy dobrem państwa. Duch demokratyczny, jakiego wymaga nowoczesna Polska, musi się przejawiać w sposobie urzędowania, pilności, gorliwości i sumienności urzędników.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI: Wincenty Witos. Polityk, którego cytował Jan Paweł II
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Wincenty Witos. Polityk, którego cytował Jan Paweł II

Papież Jan Paweł II dostrzegał, że polityczną mądrość łączył Wincenty Witos także z rozumieniem społecznej roli wiary chrześcijańskiej, której dawał świadectwo jako działacz ludowy i polityczny.

Karol NAWROCKI: Kto nie z nimi, ten faszysta
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Kto nie z nimi, ten faszysta

Władze Federacji Rosyjskiej konsekwentnie zakłamują przeszłość, by znaleźć w niej usprawiedliwienie dla swej obecnej agresywnej polityki. W tej mistyfikacji kluczowa jest Polsk.

Laura MANDEVILLE, prof. Konstantyn SIGOW, Nicolas TENZER, Oleksiej PANYCH, Łukasz KAMIŃSKI i Eryk MISTEWICZ: Jak ukarać Putina?
Eryk MISTEWICZLaure MANDEVILLEŁukasz KAMIŃSKINicolas TENZEROłeksij PANYCHProf. Konstantyn SIGOW

Eryk MISTEWICZ
Laure MANDEVILLE
Łukasz KAMIŃSKI
Nicolas TENZER
Ołeksij PANYCH
Prof. Konstantyn SIGOW

Jak ukarać Putina?

Tocqueville w Warszawie to debata zorganizowana przez „Wszystko co Najważniejsze” z udziałem wybitnych historyków, filozofów, strategów z Francji, Ukrainy i Polski

Nadia FEDECZKO: Jak budować komunikację między Polakami i Ukraińcami?
Nadia FEDECZKO

Nadia FEDECZKO

Jak budować komunikację między Polakami i Ukraińcami?

Ukraina i Polska mają 543 km wspólnej granicy, podobne języki i mentalność; w Polsce mieszka około miliona Ukraińców. Zastanówmy się więc, jak możemy budować współpracę, aby nasze relacje były dobrosąsiedzkie, mocne i długotrwałe.

Wydanie 514 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 514 Wszystko co Najważniejsze

Dobry, konstruktywny spór to coś, co wzmacnia demokrację. A jednak, patrząc na skalę sporu, który dotyka polską klasę polityczną od wielu już lat trudno chyba mieć wątpliwości, że spór już dawno przerodził się w konflikt. Czy istnieje cokolwiek, co może go zażegnać?

Prof. Michał KLEIBER: Zakończmy ten szkodliwy dla wszystkich konflikt
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Zakończmy ten szkodliwy dla wszystkich konflikt

Parę lat temu, sprowokowany politycznymi kłótniami w naszym kraju, napisałem artykuł pod wymownym tytułem Dość. Obecnie, po dramatycznym nasileniu się generowanych przez polityków sporów i towarzyszących im emocji, trudno jest nawet znaleźć adekwatne słowa, które dostatecznie przekonująco wyrażałyby opinię o potrzebie powrotu do politycznej normalności w naszym kraju.

Prof. Dmytro SZEWCZUK: Polsko-ukraińska solidarność jako przyjaźń polityczna
Prof. Dmytro SZEWCZUK

Prof. Dmytro SZEWCZUK

Polsko-ukraińska solidarność jako przyjaźń polityczna

Gdy chodzi o sens solidarności między Ukrainą i Polską, musimy brać pod uwagę to, o czym coraz częściej mówią eksperci – zagrożenie rosyjskie w Europie Środkowej i Wschodniej nie zniknie. I dla tej części Europy nikt inny, poza Polską i Ukrainą razem wziętymi, nie ma potencjału, aby temu zagrożeniu zapobiec.

Oksana PACHLOWSKA: O waszą i naszą przyszłość
Oksana PACHLOWSKA

Oksana PACHLOWSKA

O waszą i naszą przyszłość

Polskie i ukraińskie elity intelektualne powinny współpracować, aby wykorzenić z kultury zachodniej toksyczne rosyjskie ideologie i deformujące narracje, które zakorzeniły się tam głęboko w zachodniosłowiańskich studiach, historiografii i dziennikarstwie. Sprawa ta wykracza daleko poza aktualny dramat Ukrainy

Wydanie 511 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 511 Wszystko co Najważniejsze

Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” rozpoczynamy inaczej, niż zazwyczaj. Prof. Jacek HOŁÓWKA opisuje bieżącą politykę ostatnich (i nie tylko) tygodni oraz miesięcy. To refleksja gorzka, wskazująca przede wszystkim na brak instytucji oraz dalekosiężne konsekwencje personalnych sporów, które toczą polską politykę. Ale tekst ten jest tak naprawdę krytyką krytyką pewnego sposobu myślenia, bez którego zmiany nie zmieni się także polityka w naszym kraju.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Żenująca Polska. Co się dzieje z naszą polityką?
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Żenująca Polska. Co się dzieje z naszą polityką?

W krajach ze stabilnym systemem politycznym wybory parlamentarne nie wprowadzają głębokich zmian. Powodują wymianę rządu, wprowadzają na scenę polityczną nowe pokolenie polityków, czasami oddają władzę partii, która była dotąd w opozycji. Wiadomo, że bez względu na to, kto będzie rządzić, nie ma to większego znaczenia dla życia obywateli, bo bez względu na to, kto to będzie, wprowadzone zmiany nie spowodują perturbacji w życiu codziennym.

Andrzej KRAJEWSKI: To nie jest kraj do rozliczeń
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

To nie jest kraj do rozliczeń

Rozliczenie ośmiu lat rządów Zjednoczonej Prawicy jest jednym z głównych punktów umowy koalicyjnej. Teoretycznie najłatwiejszym do zrealizowania, lecz w praktyce niewykonalnym, bo tak całkowicie niepolskim.

Wydanie 510 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 510 Wszystko co Najważniejsze

Minione dwa tygodnie Nowego Roku obfitowały w wydarzenia, zarówno w Polsce jak i na świecie. Skalę i intensywność dziejących się spraw przewidział prezydent Emmanuel MACRON, którego słowa rozpoczynają najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”.

Michał STRĄK: Polskę cechuje bałagan w rządzeniu państwem
Michał STRĄK

Michał STRĄK

Polskę cechuje bałagan w rządzeniu państwem

Brakuje nam systemu rządzenia państwem jako całością. Nie potrafimy uzgadniać, co jest interesem narodowym w kraju, który zmienia się od środka oraz pod wpływem uwarunkowań zewnętrznych.

Wydanie 509 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 509 Wszystko co Najważniejsze

Mija pierwszy tydzień Nowego Roku a świat jakby wciąż zmagał się ze starymi problemami. Oczywiście, kwestie takie jak polaryzacja społeczna czy rosyjski imperializm nie znikną przecież w ciągu jednej nocy. Ale czy w ogóle jest pomysł na to, jak je rozwiązać?

Michał STRĄK: Cel główny – uniknięcie wojny domowej
Michał STRĄK

Michał STRĄK

Cel główny – uniknięcie wojny domowej

Nie można pozwolić, aby cała rzeczywistość polityczna nad Wisłą została podporządkowana konfliktowi dwóch bratnich partii wywodzących się z „Solidarności”.

Prof. George WEIGEL: Religijna solidarność
Prof. George WEIGEL

Prof. George WEIGEL

Religijna solidarność

Nietrafne uwagi papieża Franciszka przyczyniły się do ogromnego cierpienia jednych z najodważniejszych i najwierniejszych katolików na świecie.