

Eryk MISTEWICZ
Krótka opowieść o tym, jak „Opowiadamy Polskę światu”
Wojna 1939–1945 dziś rysowana jest (coraz grubszą kreską) z pełną świadomością zatracania prawdy historycznej. Z obsadzaniem w roli antysemitów, kolaborantów, faszystów i nazistów, słowem: sprawców tej wojny, takich nacji, jakie będą zbieżne z aktualnymi potrzebami.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 496 Wszystko co Najważniejsze
10 lipca 1936 roku zarejestrowano pod numerem 27069 znak towarowy „Ptasie Mleko”, jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych słodkich, polskich produktów na świecie. Dlaczego o tym piszę? W otwierającym to wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” tekście Eryk MISTEWICZ właśnie za pomocą metafory tego lubianego przez wielu z Państwa produktu opisuje, jak Opowiadać Polskę Światu. Zachęcam do przeczytania!

Instytut Nowych Mediów
„Historia męczeństwa Ulmów powinna być znana na całym świecie” – kolejna odsłona globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu”
Teksty prezydenta Andrzeja Dudy, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Adama Szala, historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego, Karola Nawrockiego, Mateusza Szpytmy oraz Jana Rokity opublikowane w polskim miesięczniku „Wszystko co Najważniejsze” ukażą się w opiniotwórczych mediach i na portalach opinii w ponad 70 krajach świata. To kolejna odsłona projektu Instytutu Nowych Mediów „Opowiadamy Polskę światu”.

Instytut Nowych Mediów
Weekendowe The Chicago Tribune - w milionowym nakładzie - po raz kolejny z tekstami z Wszystko co Najważniejsze
anie weekendowe „The Chicago Tribune”, jednego z najstarszego i najbardziej renomowanego dziennika w USA. W nim po raz kolejny już artykuły przygotowane wspólnie z redakcją miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 465 Wszystko co Najważniejsze
Każda z dwudziestu edycji „Opowiadamy Polskę światu” to kolejne opublikowane teksty, ale przede wszystkim zebrane doświadczenia i wzmocnione relacje z dziennikarzami, oraz zaufanie wydawców największych tytułów na świecie. Z tym większą radością publikujemy po polsku teksty, które ukazały się w ostatnich dniach w kolejnej odsłonie globalnego projektu Instytutu Nowych Mediów. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” można bowiem czytać je po polsku

Instytut Nowych Mediów
O tym, jak Polacy i Polska zaciekawili świat - w Plus Minus Rzeczpospolitej
1 650 000 000, czyli ponad 1,5 miliarda – to szacowany zasięg artykułów polskich autorów opublikowanych w mediach ponad 70 krajów świata w ostatniej edycji „Opowiadamy Polskę Światu”. Publikacje te nie są reklamami, ale efektem współpracy polskiej redakcji „Wszystko co Najważniejsze” z globalnym amerykańskim „Newsweekiem”, „Le Figaro”, „El Mundo”, „Il Messaggero”, „L’Opinion”, „Le Soir” i dziesiątkami innych tytułów z całego świata.

Instytut Nowych Mediów
20 edycja Opowiadamy Polskę światu w pierwszą rocznicę inwazji na Ukrainę
W pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę w ponad 70 mediach na całym świecie ukażą się teksty z 20. odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Instytut Nowych Mediów
„L’Opinion” | Prof. Andrzej Nowak, Karol Nawrocki, Artur Szklener i Eryk Mistewicz opowiadają Francuzom ostatnie 250 lat Europy Środkowej
22 stycznia 2023 r. czytelnicy dziennika „L’Opinion” w całej Francji otrzymali serię tekstów o rosyjskim imperializmie, który od 250 lat destabilizuje – co kilkadziesiąt lat – Europę Środkową. Okazją jest 160. rocznica powstania styczniowego, ważnego aktu zrywu Polaków, Ukraińców, Litwinów, Białorusinów przeciw carskiemu despotyzmowi. Publikacje w weekendowym wydaniu „L’Opinion”, w którym piszą polscy historycy i intelektualiści, stanowią część większego projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Instytut Nowych Mediów
Polska i Czechy pomagają Ukrainie - wspólne wydanie «Echo» i «Wszystko co Najważniejsze»
W dodatku do Tygodnika “Echo” przygotowanym przez zespół „Wszystko co Najważniejsze” w ramach najnowszej odsłony projektu “Opowiadamy Polskę światu” ukazały się teksty m.in. minister obrony Czech Jany ČERNOCHOVEJ, wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra GLIŃSKIEGO i dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotra ARAKA.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Czas opowiadać Polskę
Wypada tylko życzyć, by akcja „Opowiadamy Polskę Światu” rozwijała się w tym tempie nadal. Czasy mamy bowiem niespokojne, a pozycję Polski w świecie należy wspierać

Eryk MISTEWICZ
Głos Polski w świecie jest coraz lepiej słyszany
O wiele łatwiej jest wyjaśnić dziennikarzom na całym świecie „nierozliczoną II wojnę światową”, jeśli wcześniej i oni, i ich czytelnicy mieli sposobność przeczytać w tekstach z Warszawy, tekstach ze „Wszystko co Najważniejsze”, o Janie Karskim, rtm. Witoldzie Pileckim, o bohaterstwie polskich lotników, o rozszyfrowaniu Enigmy przez polskich kryptologów, o odwadze polskich żołnierzy na wielu frontach, a jednocześnie o Auschwitz i zbrodniach niemieckich i sowieckich na Polakach w czasie II wojny światowej. W ponad 70 krajach pojawiły się bowiem w ostatnim czasie teksty z projektu „Opowiadamy Polskę Światu” o nierozliczeniu tej wojny.

Eryk MISTEWICZ
Tam nie ma miejsca. Felieton na drugą stronę (42)
Słyszałem to zdanie po wielekroć. Pierwszy raz, gdy próbowałem wytłumaczyć kolegom na studiach we Francji, gdzie leży Polska: „Między Niemcami a Rosją”. „Ale tam nie ma miejsca” – usłyszałem.

Jan ŚLIWA
Jak wyjaśnić innym słowo Targowica?
Projekt Opowiadamy Polskę światu to tłumaczenie tekstów z Polski i kierowanie ich do czytelników w innych krajach. Jak sprawić, by były dla. nich zrozumiałe?

Instytut Nowych Mediów
„Opowiadamy Polskę światu” „W polskim DNA - wolność i solidarność ”
W mediach w ponad 60 krajach ukażą się wokół 3 maja teksty o Polsce. To kolejna odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Michał KŁOSOWSKI
Przełamanie dekad niemożności
Nie musimy koloryzować historii, które przekazujemy zagranicznym redakcjom. Polska ma fantastyczne opowieści. Wystarczy je przetłumaczyć, oszlifować i zaciekawić nimi świat!

Instytut Nowych Mediów
Kolejna odsłona globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu” w 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce
Z okazji 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego do mediów w ponad 60 krajach trafią wkrótce teksty o Polsce. „Artykuły tłumaczą tamten czas i pozwalają lepiej zrozumieć +polskiego ducha+” – mówi PAP Michał Kłosowski z Instytutu Nowych Mediów, organizatora projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Instytut Nowych Mediów
„Świętujemy 11 listopada w całym świecie” – kolejna odsłona globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu”
– Świętujemy 11 listopada w całym świecie. W ponad 50 mediach na świecie ukażą się w najbliższym tygodniu teksty o wartościach dla Polaków ważnych. Tłumaczące polskiego ducha, polskie DNA. Ale także pozwalające, dzięki perspektywie historycznej, lepiej zrozumieć nasze współczesne wybory – informuje PAP Michał Kłosowski, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, który jest inicjatorem i organizatorem – już od ponad trzech lat – tego globalnego projektu medialnego.

Prof. Zbigniew STAWROWSKI
Czy Polsce potrzebna jest dziś wielka opowieść?
My, Polacy, nie potrzebujemy niczego wymyślać, bo ta opowieść jest w nas albo – mówiąc mocniej i wprost – my sami nią jesteśmy. Jesteśmy nie jedną z wielu, nie byle jaką, ale zupełnie wyjątkową opowieścią.

Instytut Nowych Mediów
Gospodarka kluczem do bezpieczeństwa – kolejna odsłona globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu"
W ponad 50 mediach na całymświecie ukażą się w najbliższym tygodniu teksty o sile polskiej gospodarki, ważnej dla bezpieczeństwa Polski i Europy, z ciekawymi podpowiedziami dla innych. Teksty autorstwa polskiego premiera, prezesa Giełdy Papierów wartościowych, ekspertów OECD ukażą się w ramach najnowszej odsłony „Opowiadamy Polskę światu”.

Instytut Nowych Mediów
Teksty przybliżające historię Polski w największych mediach na świecie, m.in. w Rosji, Francji i Palestynie
Od 17 września w mediach wielu krajów świata pojawiają się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy czy historyka Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości jak wolność i solidarność.