
Prof. Andrzej NOWAK i dr Karol POLEJOWSKI we francuskim wpływowym dzienniku „L'Opinion” z „Opowiadamy Polskę światu”
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2007 r. 13 kwietnia Polacy na wszystkich kontynentach wspominają ofiary sowieckiej zbrodni. W weekend 11-13 kwietnia 2025 r. w całej Francji w weekendowym wydaniu wpływowego dziennika „L’Opinion” znajdujemy wspólną produkcję z miesięcznikiem „Wszystko co Najważniejsze” w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Prof. Andrzej Nowak i dr Karol Polejowski piszą o tym, co wynika z katyńskiej zbrodni dla współczesnych pokoleń.
.W najnowszym miesięczniku „Wszystko co Najważniejsze” (nr 70) w Polsce oraz w weekendowym wydaniu wpływowego dziennika francuskich elit politycznych, naukowych i gospodarczych „L’Opinion” (11-13 kwietnia 2025 r.) ukazuje się wspólna część poświęcona zbrodni w Katyniu i jej wpływie na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Europy Centralnej (w tym Ukrainy) i relacji z Rosją.
Tekst prof. Andrzeja Nowaka, wybitnego polskiego historyka, Kawalera Orderu Orła Białego, porównującego zbrodnię Katynia do innych zbrodni sowieckich w Europie Centralnej i kwestionującego możliwość porozumienia z Rosją Putina w sprawie Ukrainy, bez wyjaśnienia wszystkich zbrodni tej wojny i ukarania zbrodniarzy otwiera to wydanie „Dossier Pologne” w „L’Opinion”.
Tekst prof. Andrzeja Nowaka ukazuje się także w wersji otwartej na stronie „L’Opinion”:
https://www.lopinion.fr/international/katyn-1940-reset-2025
.Tekst dr Karola Polejowskiego, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, skupia się na tym, co czyni państwo polskie w sprawie przywracania pamięci o zbrodni w Katyniu i zbrodniach sowieckich. Z jednej strony to ustawowe zobowiązanie IPN, z drugiej zaś obowiązek pamięci ciążący na kolejnych pokoleniach Polaków.
Tekst dr Karola Polejowskiego ukazuje się także w wersji otwartej na stronie „L’Opinion”:
https://www.lopinion.fr/international/katyn-et-sa-falsification
.Wydanie „L’Opinion” z tekstami z „Wszystko co Najważniejsze” dostępne jest przez cały weekend (11-13 kwietnia 2025 r.) w każdym kiosku w całej Francji. Wersje internetowe tego, jak również wcześniejszych tekstów wspólnie publikowanych we „Wszystko co Najważniejsze” i w tym dzienniku – także wciąż są w otwartym dostępie zarówno na portalu polskim, jak i francuskim.
Czym jest „Opowiadamy Polskę światu”?
”Opowiadamy Polskę światu” to globalny projekt prasowy realizowany przez Instytut Nowych Mediów. Wcześniejsze edycje „Opowiadamy Polskę światu” związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Z okazji 230. Rocznicy Konstytucji 3 Maja teksty o „polskiej duszy” opublikowały tytuły w 62 krajach, w 22 językach. W rocznicę 17 września 1939 r. teksty z Polski dotarły do ponad 70 krajów, w tym trzy teksty (prezydenta Andrzeja Dudy, brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse’a i Karola Nawrockiego, prezesa IPN) zostały opublikowane w prasie w Rosji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się teksty dotyczące osiągnięć polskiej nauki, Fryderyka Chopina czy też seria artykułów najwybitniejszych światowych ekonomistów przygotowana na Forum Ekonomiczne w Davos.
1 650 000 000 (ponad półtora miliarda!) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach (wszystkie dane: analiza PAP) w związku z kolejną rocznicą II wojny światowej. 221 172 250 wyniósł łączny zasięg źródłowy (a więc bez proliferacji, cytowań i mediów społecznościowych, wyłącznie teksty na portalach i w aplikacji, bez tradycyjnych wydań papierowych). Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

AJ