

Igor JANKE
Nigdy jeszcze nie zaszliśmy tak daleko w rozwoju. Nigdy nie żyło nam się tak dobrze i nie byliśmy tak atrakcyjnym miejscem do życia i inwestowania
Naszym celem powinno być doprowadzenie Polski do miejsca, w którym będzie jednym z trzech państw mających największy wpływ na kształt i politykę Unii Europejskiej, jedną z najsilniejszych na kontynencie gospodarek.

Prof. Michał KLEIBER
Polska dziś – na rzecz naszego dobrostanu jutro
Panująca atmosfera życia publicznego tłumi kluczowy atrybut szybko rozwijającego się społeczeństwa – powszechną wiarę w znaczenie wzajemnego zaufania jako warunku wspólnych sukcesów.

Prof. Jeffrey SONNENFELD
Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych
Polska i jej odważni przywódcy są godnym naśladowania wzorem dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Po co nam historia?
Moje refleksje są zbieżne z tezą Chantal Delsol, która stwierdziła, że mamy do czynienia z „agonią” cywilizacji zachodniej. Jako autor podręcznika licealnego, w którym zawarłem podobne oceny, stałem się obiektem pochwał, ale także niewiarygodnego ataku „uczonych” oskarżeń, pozwów sądowych i bezrozumnych inwektyw na skalę, która dowodzi tego, co nazywam relatywizmem histerycznym, będącym istotą rewolucji cywilizacyjnej toczącej Zachód.

Jan ROKITA
Samorząd terytorialny i jego wrogowie
Samorząd terytorialny – to w gruncie rzeczy jedyny doniosły i względnie trwały wkład, jaki w kształt ustrojowy Rzeczypospolitej wniosła myśl polityczna obozu solidarnościowego.

Paweł KURTYKA
Patriotyzm a racja stanu. Sztafeta pokoleń
Jak zatem poprawnie zdefiniowana racja stanu, nasze myślenie o naszym otoczeniu, przestrzeni czy państwie przekłada się na patriotyzm?

Jan ŚLIWA
Polska i historycy. Jeśli nie opowiemy swojej historii, inni zrobią to za nas
W przekazie popularnym historia Polski podczas II wojny światowej i tuż po niej redukuje się do dwóch pojęć: Jedwabne i Kielce. Mamy do czynienia z brudną wojną propagandową.

Prof. Maria GINTOWT-JANKOWICZ
O odrodzeniu służby cywilnej
Byliśmy pionierami, działającymi w nieustannie zmieniającym się otoczeniu i pod silną presją czasu – pisze Maria GINTOWT-JANKOWICZ.

Jędrzej STĘPIEŃ
Prawdziwa edukacja w erze technologii
Kiedy Elon Musk w końcu zainstaluje już swój Neuralink w naszych głowach, a wizja Sugaty Mitry się ziści – że brak wiedzy stanie się tak samo mało istotny jak nieumiejętność powiedzenia, która godzina, gdy nie mamy zegarka – będziemy bezpieczni. I edukacja też będzie bezpieczna. Bo edukacja, prawdziwa edukacja, jest nieśmiertelna i jest na zawsze zapisana w języku.

Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Dojrzałe państwo dojrzałych obywateli
Niewątpliwie dojrzałość wiąże się z poczuciem własnej wartości, w tym zdolności do zaakceptowania własnej przeszłości – zarówno dumy z tego, co zrobiliśmy, jak i umiejętności przyznania się do własnych błędów oraz zdolności do wyciągnięcia z nich wniosków.

Prof. Arkady RZEGOCKI
Wolność i solidarność w polskim DNA
Dni Dziedzictwa Polskiego to świętowanie przez cały maj. Świętowanie wielkich osiągnięć wolnościowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, świętowanie odzyskania niepodległości, świętowanie upadku komunizmu, świętowanie polskiego skoku gospodarczego ostatnich 30 lat.

Paulina MATYSIAK
W kwestii pracy jest jeszcze wiele do zrobienia
Praca organizuje nasze życie i wyznacza punkt orientacyjny. Uczymy się i wkraczamy na ścieżkę zawodową, pracujemy, w końcu odpoczywamy na zasłużonej emeryturze. W pracy spędzamy więc dużą część swojego dorosłego, świadomego życia. A od warunków w jakich pracujemy zależy nasze zdrowie i życie.

Dominik JAŚKOWIEC
Protesty społeczne syndromu NIMBY
Nazwę NIMBY (Not In My Back Yard – nie na moim podwórku) nauki społeczne odnoszą do specyficznej kategorii protestów społecznych osób.

Prof. Piotr BIŁOS
Już nie tylko istnieć, ale zaistnieć. Polska w Europie. Kultura i geopolityka
Polska odrębność w porządku europejskim boryka się z syndromem peryferii. Położenie Polski i samych Polaków Europa Zachodnia, a już w pewnością takie stare mocarstwo jak Francja rozpatrują w kategoriach „bycia pomiędzy”, jeszcze bardziej zaś „na skraju”, to jest „na Wschodzie”, „na peryferiach” czy „rubieżach”.

Janusz WOJCIECHOWSKI
Bezpieczeństwo żywnościowe jednym z fundamentów Europy
Nauka wyciągnięta z pandemii i z rosyjskiej agresji na Ukrainę sprawiła, że bezpieczeństwo żywnościowe zaczyna być postrzegane jako jeden z fundamentów porządku europejskiego i globalnego na równi z bezpieczeństwem obronnym i energetycznym.

Jan ROKITA
Zielone przeobrażenie polskiej prowincji
Najważniejszy współczesny wymiar zapóźnienia cywilizacyjnego i niższej jakości życia prowincji wynika z brudu i skażenia przestrzeni publicznej, które sprawiają, że owa przestrzeń na polskiej prowincji bardziej przypomina Sycylię niźli cywilizowaną wieś niemiecką. A także z absolutnej dominacji zatrutej chemicznie produkcji rolnej.

Barbara SOCHA
Sześć filarów polityki na rzecz zwiększenia dzietności
Czy możliwe jest odwrócenie trendów demograficznych? To chyba najczęstsze pytanie, które ostatnio słychać w kontekście demografii. Co zrobić, by zbliżyć się do poziomu zastępowalności pokoleń?

Prof. Aleksander SURDEJ
Informatyzacja i energetyka - mądry rozwój Polski
W przypadku polityki społeczno-gospodarczej i związanych z nią wydatków publicznych prawdziwe jest powiedzenie: „pokaż, na co chcesz wydać pieniądze, a powiem ci, kim jesteś i jakiej chcesz Polski”.

Bogdan ZDROJEWSKI
Dwie Polski. Pięć osi podziałów politycznych
Podział na Polskę Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy jest fałszywy. Ani jeden, ani drugi elektorat nie jest monolitem i nie ma solidnego, wspólnego fundamentu.

Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Dziewięć postulatów. Jak poprawić polskie uczelnie?
Bez prowadzenia badań naukowych na dobrym, światowym poziomie Polska jest skazana na cywilizacyjne zapóźnienie i marginalizację w świecie. Wspieranie nauki powinno być zadaniem ogólnonarodowym, niezależnym od sympatii politycznych.