.Czy wiemy dokąd zmierzamy? Jaka ma być Polska nie po najbliższych wyborach, nie jak zmienić ma się za czasów obecnej kadencji, ale jaka ma być w roku 2050 czy 2060? Dziś nie spieramy się o przyszłość, lecz o teraźniejszość, a najchętniej o przeszłość. Historię myśli i spór idei organizujemy wobec tego, co uwypukla podziały. Tam gromadzimy naszych słuchaczy i zwolenników, tam nasze słowa zyskują na wartości, tam zużywamy naszą energię. Czy wiemy jednak dokąd zmierzamy? Czy mamy ideę wokół której możemy konstruować i rozpisywać Wielki Plan dla Polski? Co pozostanie po nas z bieżących, żywiołowych, straszliwie emocjonalnych sporów? Sporów, o których za trzy, cztery dni już nie będziemy pamiętali. Bo pobiegniemy za czymś innym, posprzeczamy się o co innego, zajmiemy się innym oskarżeniem, zniewagą, kupką emocji. Co po nas pozostanie, jeśli nie wiemy dokąd idziemy i o co nam chodzi? Czasami są to idee nierealne: jak wybudowanie wielkiej stalowej konstrukcji w centrum Paryża; jak hasło wyprawy na Księżyć; jak wyeliminowania groźnych chorób. Wówczas można się rzeczywiście spierać: o piękno lub brzydotę wieży Eiffela, o system pozwalający na bezpieczny powrót z wizyty na Księżycu, o taką a nie inną liczbę szczepów w szczepionce. Sporów, które na swój sposób także budują przeświadczenie, że mamy do czynienia z ideą wypracowaną i wspieraną przez całą wspólnotę. Albo przynajmniej jej elitę. Europa pozbawiona idei dryfuje. Ostatnim Wielkim Projektem Francji wydają się być sieć szybkich pociągów TGV (lata 90. poprzedniego wieku) i (niezależnie od tego, jak kuriozalnie to brzmi) sieć rowerów miejskich Velibe. A Polska? Doprawdy wystarczyć ma osławiona "ciepła woda w kranie?    

„Sto idei dla Polski” definiować ma kierunek, Polskę roku 2050 i później. Już dziś gromadzi Autorów, którym nie jest wszystko jedno.

.”Sto idei dla Polski” to przede wszystkim platforma debaty, dyskusji (zarówno poprzez teksty i analizy, jak i w trakcie spotkań Autorów i Czytelników). To pomysły na modernizację Polski, jej usprawnienie, ale też projekty, które można uznać je za nierealne i odrzucić je już dziś, na początku wieku.

Uważamy jednak, że powinniśmy wiedzieć dokąd zmierzamy, o co nam Polakom chodzi, jaką Polskę zostawić chcemy naszym dzieciom i wnukom. W jaki sposób spory, które toczymy „dziś” przełożą się na Polskę „jutro”. Zdefiniujmy zakresy tematyczne, policzmy tych, którzy są już zmęczeni bieżączką, która prowadzi donikąd. Zbierzmy ludzi, którzy są w stanie przystanąć i zastanowić się nad dalekosiężnym (choć czymże jest 25 czy 30 lat w perspektywie stuleci) Planem dla Polski. „Sto idei dla Polski” jest właśnie przestrzenią wymiany idei, dyskusji, prezentacji własnych prac badawczych i przemyśleń i odnoszenia się do opinii innych.

.Do tej linii tematycznej na Wszystko Co Najważniejsze zapraszam już teraz demografów, socjologów, innowatorów, filozofów, specjalistów poszczególnych branż, ekonomistów, strategów, ale także polityków. Wierzę bowiem wciąż, że w sferze publicznej istnieją oazy myślenia o państwie w perspektywie dalszej, niż najbliższe wybory. Wierzę też w moc synergii, łączenie energii, pasji, wiedzy i doświadczenia ludzi i środowisk.

„Sto idei dla Polski” to wszakże także wskazanie i współdziałanie elity młodej Polski.

Poza redakcyjnymi poszukiwaniami, o kontakt proszę także tych z Czytelników, którym idea ta wydaje się bliska,

Eryk Mistewicz

Eryk MISTEWICZ

Prof. Michał KLEIBER: Polska dziś – na rzecz naszego dobrostanu jutro
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Polska dziś – na rzecz naszego dobrostanu jutro

Panująca atmosfera życia publicznego tłumi kluczowy atrybut szybko rozwijającego się społeczeństwa – powszechną wiarę w znaczenie wzajemnego zaufania jako warunku wspólnych sukcesów.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Po co nam historia?
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Po co nam historia?

Moje refleksje są zbieżne z tezą Chantal Delsol, która stwierdziła, że mamy do czynienia z „agonią” cywilizacji zachodniej. Jako autor podręcznika licealnego, w którym zawarłem podobne oceny, stałem się obiektem pochwał, ale także niewiarygodnego ataku „uczonych” oskarżeń, pozwów sądowych i bezrozumnych inwektyw na skalę, która dowodzi tego, co nazywam relatywizmem histerycznym, będącym istotą rewolucji cywilizacyjnej toczącej Zachód.

Jan ROKITA: Samorząd terytorialny i jego wrogowie
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Samorząd terytorialny i jego wrogowie

Samorząd terytorialny – to w gruncie rzeczy jedyny doniosły i względnie trwały wkład, jaki w kształt ustrojowy Rzeczypospolitej wniosła myśl polityczna obozu solidarnościowego.

Prof. Maria GINTOWT-JANKOWICZ: O odrodzeniu służby cywilnej
Prof. Maria GINTOWT-JANKOWICZ

Prof. Maria GINTOWT-JANKOWICZ

O odrodzeniu służby cywilnej

Byliśmy pionierami, działającymi w nieustannie zmieniającym się otoczeniu i pod silną presją czasu – pisze Maria GINTOWT-JANKOWICZ.

Jędrzej STĘPIEŃ: Prawdziwa edukacja w erze technologii
Jędrzej STĘPIEŃ

Jędrzej STĘPIEŃ

Prawdziwa edukacja w erze technologii

Kiedy Elon Musk w końcu zainstaluje już swój Neuralink w naszych głowach, a wizja Sugaty Mitry się ziści – że brak wiedzy stanie się tak samo mało istotny jak nieumiejętność powiedzenia, która godzina, gdy nie mamy zegarka – będziemy bezpieczni. I edukacja też będzie bezpieczna. Bo edukacja, prawdziwa edukacja, jest nieśmiertelna i jest na zawsze zapisana w języku.

Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Dojrzałe państwo dojrzałych obywateli
Prof. Andrzej JAJSZCZYK

Prof. Andrzej JAJSZCZYK

Dojrzałe państwo dojrzałych obywateli

Niewątpliwie dojrzałość wiąże się z poczuciem własnej wartości, w tym zdolności do zaakceptowania własnej przeszłości – zarówno dumy z tego, co zrobiliśmy, jak i umiejętności przyznania się do własnych błędów oraz zdolności do wyciągnięcia z nich wniosków.

Prof. Arkady RZEGOCKI: Wolność i solidarność w polskim DNA
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Wolność i solidarność w polskim DNA

Dni Dziedzictwa Polskiego to świętowanie przez cały maj. Świętowanie wielkich osiągnięć wolnościowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, świętowanie odzyskania niepodległości, świętowanie upadku komunizmu, świętowanie polskiego skoku gospodarczego ostatnich 30 lat.

Paulina MATYSIAK: W kwestii pracy jest jeszcze wiele do zrobienia
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

W kwestii pracy jest jeszcze wiele do zrobienia

Praca organizuje nasze życie i wyznacza punkt orientacyjny. Uczymy się i wkraczamy na ścieżkę zawodową, pracujemy, w końcu odpoczywamy na zasłużonej emeryturze. W pracy spędzamy więc dużą część swojego dorosłego, świadomego życia. A od warunków w jakich pracujemy zależy nasze zdrowie i życie.

Dominik JAŚKOWIEC: Protesty społeczne syndromu NIMBY
Dominik JAŚKOWIEC

Dominik JAŚKOWIEC

Protesty społeczne syndromu NIMBY

Nazwę NIMBY (Not In My Back Yard – nie na moim podwórku) nauki społeczne odnoszą do specyficznej kategorii protestów społecznych osób.

Prof. Piotr BIŁOS: Już nie tylko istnieć, ale zaistnieć. Polska w Europie. Kultura i geopolityka
Prof. Piotr BIŁOS

Prof. Piotr BIŁOS

Już nie tylko istnieć, ale zaistnieć.
Polska w Europie. Kultura i geopolityka

Polska odrębność w porządku europejskim boryka się z syndromem peryferii. Położenie Polski i samych Polaków Europa Zachodnia, a już w pewnością takie stare mocarstwo jak Francja rozpatrują w kategoriach „bycia pomiędzy”, jeszcze bardziej zaś „na skraju”, to jest „na Wschodzie”, „na peryferiach” czy „rubieżach”.

Janusz WOJCIECHOWSKI: Bezpieczeństwo żywnościowe jednym z fundamentów Europy
Janusz WOJCIECHOWSKI

Janusz WOJCIECHOWSKI

Bezpieczeństwo żywnościowe jednym z fundamentów Europy

Nauka wyciągnięta z pandemii i z rosyjskiej agresji na Ukrainę sprawiła, że bezpieczeństwo żywnościowe zaczyna być postrzegane jako jeden z fundamentów porządku europejskiego i globalnego na równi z bezpieczeństwem obronnym i energetycznym.

Jan ROKITA: Zielone przeobrażenie polskiej prowincji
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Zielone przeobrażenie polskiej prowincji

Najważniejszy współczesny wymiar zapóźnienia cywilizacyjnego i niższej jakości życia prowincji wynika z brudu i skażenia przestrzeni publicznej, które sprawiają, że owa przestrzeń na polskiej prowincji bardziej przypomina Sycylię niźli cywilizowaną wieś niemiecką. A także z absolutnej dominacji zatrutej chemicznie produkcji rolnej.

Prof. Aleksander SURDEJ: Informatyzacja i energetyka - mądry rozwój Polski
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Informatyzacja i energetyka - mądry rozwój Polski

W przypadku polityki społeczno-gospodarczej i związanych z nią wydatków publicznych prawdziwe jest powiedzenie: „pokaż, na co chcesz wydać pieniądze, a powiem ci, kim jesteś i jakiej chcesz Polski”.

Prof. Andrzej JAJSZCZYK: Dziewięć postulatów. Jak poprawić polskie uczelnie?
Prof. Andrzej JAJSZCZYK

Prof. Andrzej JAJSZCZYK

Dziewięć postulatów.
Jak poprawić polskie uczelnie?

Bez prowadzenia badań naukowych na dobrym, światowym poziomie Polska jest skazana na cywilizacyjne zapóźnienie i marginalizację w świecie. Wspieranie nauki powinno być zadaniem ogólnonarodowym, niezależnym od sympatii politycznych.