

Prof. Andrzej NOWAK
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.
Wolność i despotyzm nie są rozdzielone geograficznie. Są impulsami wpisanymi w ludzką naturę. Historia tworzy jednak przez wieki i przedstawia w retrospekcji kształt uwarunkowań, które wolność pozwalają rozwinąć albo stłumić; umacniają despotyczne techniki albo je podważają. To jest właśnie jedna z możliwych do wyobrażenia historii stosunków polsko-rosyjskich.

Jan MAJCHROWSKI
Przeciw uzbrojonym analfabetom
Z lat PRL-u pamiętam takie hasło: „Październik miesiącem oszczędności”. Założyłem sobie wtedy książeczkę SKO (Szkolnej Kasy Oszczędności), by po pewnym czasie (gdy zorientowałem się, że absolutnie nic mi ona nie daje), z niemałym trudem i ku wyraźnemu niezadowoleniu nauczycielki, która się tą Kasą opiekowała, wypłacić wszystkie te oszczędności i schować do własnej skarbonki.

Prof. Stéphane COURTOIS
Rosyjska twarz komunizmu. Przemoc, terror i niewola
Dlaczego współczesny komunizm, który pojawił się w 1917 roku, prawie natychmiast przekształcił się w krwawą dyktaturę, a następnie w zbrodniczy reżim?

Stanisław CAT-MACKIEWICZ
1918. Ostatni rok wojny a sprawa polska
Istnienie dwóch orientacji nie tylko nie zaszkodziło Polsce, lecz przeciwnie, pomagały one sobie nawzajem i dziś historia musi przyznać, iż dobrze się stało, że były Legiony w Austrii, których nie chciała prawica, i wojsko polskie na wschodzie, którego nie chciała lewica, i dobrze było, że istniał Komitet Narodowy w Paryżu, którego nie chcieli aktywiści, i „Wehrmacht” w Warszawie, którego nie chcieli pasywiści

Prof. Jan ŻARYN
Kościół i naród. Lata trwogi, lata nadziei
Rola Kościoła katolickiego w Polsce nie sprowadzała się w II RP jedynie do kierowania duszami ludzkimi, by zbliżyć je do Boga, ale także polegała na silnym oddziaływaniu na kondycję wspólnoty narodowej, najpierw narodu zniewolonego przez 123 lata, następnie odrodzonego po powstaniu państwa polskiego. Państwo – zdaniem Kościoła i znaczącej grupy Polaków – nie powinno być nosicielem innych wartości niż te wypracowane przez pokolenia.

Prof. Krzysztof OŻÓG
Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego
Warto bliżej przyjrzeć się dziedzictwu, które pozostawił Kazimierz następnym pokoleniom Polaków, i co z tej spuścizny pozostało trwałe aż do dziś. Czasy panowania tego władcy to narodziny potęgi Rzeczypospolitej

Lech MAŻEWSKI
Polska jako junior partner? Szkice o polskiej polityce od elekcji Stanisława Augusta do upadku PRL
Cesarz Wilhelm II 31 lipca 1914 roku mówił hrabiemu Bogdanowi Hutten-Czapskiemu, polskiego pochodzenia członkowi pruskiej Izby Panów, że po zwycięskiej wojnie utworzy niezawisłe państwo polskie, które by zabezpieczało Niemcy przed Rosją.

Quentin SKINNER
Interpretacja. Racjonalność. Prawda
Rozważmy fakt, że tak wielki filozof polityczny jak Jean Bodin wierzył, że czarownice mają związek z diabłem. Lub fakt, że tak wielki badacz natury jak Arystoteles wierzył, że ciała zmieniają swoje właściwości w zależności od zmiany miejsca

Monika LUFT
Pejzaż z przemytnikiem. Jak wywożono z PRL dzieła sztuki i antyki
Nie ma prawdziwej afery kryminalnej bez zagadkowego morderstwa – i w śledztwie dotyczącym „złotogłowych” wątek taki również się pojawił. Tajemnicza śmierć kolekcjonera Mariana Trojana kilkakrotnie posłużyła SB do bezpodstawnego w istocie sugerowania w najróżniejszych podsumowaniach i analizach, że grupa Mętlewicza nie cofała się nawet przed popełnieniem zabójstwa.

Igor JANKE
Nigdy jeszcze nie zaszliśmy tak daleko w rozwoju. Nigdy nie żyło nam się tak dobrze i nie byliśmy tak atrakcyjnym miejscem do życia i inwestowania
Naszym celem powinno być doprowadzenie Polski do miejsca, w którym będzie jednym z trzech państw mających największy wpływ na kształt i politykę Unii Europejskiej, jedną z najsilniejszych na kontynencie gospodarek.

Benedict ROGERS
Ludobójstwo Ujgurów. Nazywajmy to zgodnie z prawdą
Od 2017 roku w setkach obozów w Sinciangu przetrzymywanych jest ponad milion Ujgurów, Kazachów i innych osób należących do mniejszości muzułmańskich. Niektóre źródła podają, że liczba zatrzymanych wynosi nawet 2–3 mln.

Agata PUŚCIKOWSKA
Paweł GRABOWSKI
Eutanazja coraz mocniej promowana przez aktywistów i polityków. Jest jedno „ale”
„Nie nazwę postępem sytuacji, w której zamiast ratować, pochylać się, poświęcać czas, podawać wodę, robimy zastrzyk z trucizną. Tym zastrzykiem, w moim odczuciu, zabijamy nie tylko jednego człowieka, lecz także człowieczeństwo. Dlatego od eutanazji wolę wspólną drogę z pacjentem”.

Prof. Wojciech POLAK
Hetman Stanisław Żółkiewski – pogromca Moskwy
Postać Stanisława Żółkiewskiego, triumfatora spod Kłuszyna, który poniósł śmierć w obronie Ojczyzny, na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wzór chrześcijanina, żołnierza i patrioty.

Adam PLESKACZYŃSKI
Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce 1939–1945
Najwięcej zdjęć rejestrujących zbrodnie popełniane na ziemiach polskich ma proweniencję niemiecką. Odnajdywano je po wojnie w opuszczonych przez Niemców biurach, prywatnych mieszkaniach, niektóre pochodziły z zakładów fotograficznych, w których pozostawiano odbitki i negatywy.

Mateusz SZPYTMA
The fate of the Ulma family. And the the hidden Jewish families the Goldmans, the Didners and the Grünfelds Jews concealed by them
It would be difficult to determine the Ulmas’ motives for inviting Jews into their home – writes Mateusz Szpytma.

Mateusz SZPYTMA
Los Ulmów, Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów
Trudno określić przesłanki, jakimi kierowali się Ulmowie, przyjmując pod swój dach Żydów. Była to zapewne powinność miłości bliźniego, współczucie, a także świadomość tego, że zaniechanie pomocy może być wyrokiem śmierci dla ludzi wyjętych spod prawa.

Ks. Michał DAMAZYN
Prof. Sylwia GALIJ-SKARBIŃSKA
Prof. Wojciech POLAK
Dzieci głogowskie
Śmierć przywiązanych do machin oblężniczych dzieci głogowskich i desperacja ich rodziców ocaliły polską niepodległość.

Laure MANDEVILLE
Prof. Konstantyn SIGOW
Narodziny nowej Europy. Ukraina nas obudziła
Publikujemy wstęp książki Laure MANDEVILLE i prof. Konstantyna SIGOWA „Narodziny nowej Europy”, wydanej przez Wydawnictwo „Wszystko co Najważniejsze”.

Paweł KOCHAŃSKI
17. Pułk Ułanów Wielkopolskich wysłany na wojnę z bolszewikami
W lutym 1920 r. 17. Pułk Ułanów Wielkopolskich został wysłany do Wilna na wojnę z bolszewikami – pisze Paweł KOCHAŃSKI.

Isabelle PRÊTRE
Teresa z Lisieux. Święci »psychologowie«
Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle PRÊTRE zawdzięcza pokonanie wielu trudności i słabości. W czułych rozmowach dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy.