„Całe życie ludzkości osiadło w książce: ginęły państwa, społeczeństwa, plemiona i narody, a książka pozostawała. Rosła ona i rozwijała się razem z postępem ludzkości” – pisał Aleksander Hercen.

Ten postęp trwa nadal, a nowe technologie z pewnością przysłużą się dalszemu rozwojowi książki. Z telefonów komórkowych korzysta prawie każdy dorosły Polak, i to nie tylko dzwoniąc czy wysyłając SMS-y. Prowadzimy czaty, korzystamy z aplikacji, oglądamy webinary, słuchamy muzyki, robimy zdjęcia i nagrywamy wideo. Każdego dnia korzystamy z różnych form przekazu, które dostosowujemy do naszych osobistych potrzeb oraz do potrzeb zmieniającego się świata, coraz bardziej wymagającego od nas wielozadaniowości i bycia zawsze na czas. Nasze uczestnictwo w kulturze książki także się powiększa – to już nie tylko praktyki związane z czytaniem książek, wymienianiem wiedzy o nich, zachęcaniem innych do czytania, zdobywaniem, wymienianiem egzemplarzy.

To także alternatywne formy czytelnictwa, jak e-booki czy audiobooki, słuchane w aplikacjach mobilnych, w cyfrowych usługach abonamentowych czy streamingowych. Dzięki temu możemy mieć kontakt z książką każdego dnia.

„Wszystko co Najważniejsze” podąża za tym trendem. Chcemy być bliżej Czytelnika, celnie odpowiadać na jego potrzeby i szybciej spełniać jego czytelnicze oczekiwania. Stąd obecność w naszym serwisie propozycji ebooków i audiobooków.Wierzymy, że rewolucyjne podejście do książki, odpowiednie umiejscowienie jej w obszarze technologii przyczynią się do renesansu kultury książki i wzrostu czytelnictwa.

Lew Tołstoj powiadał: „Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami?”. Nie możemy się z tym nie zgodzić. Codzienne spotkania z literaturą, publicystyką czy reportażem są dostępne na wyciągnięcie ręki – choćby to była ręka naciskająca przycisk darmowej aplikacji do słuchania czy czytania książek.

Miłej lektury

Katarzyna DOMAŃSKA

Zdjęcie okładkowe wpisu Jacques-Benoît RAUSCHER OP: Wojna a pojęcie godności ludzkiej

Wojna a pojęcie godności ludzkiej

Biblia jest rzecz jasna „biblioteką” i na próżno szukalibyśmy w niej traktatu o wojnie lub pokoju. Jeśli otworzymy księgi Starego Testamentu mówiące o podboju Ziemi Obiecanej lub o postępowaniu niektórych królów – jak na przykład Dawida – stwierdzimy, że nie wahali się oni wykorzystywać wojnę i armię do osiągnięcia swoich celów.

Andrzej KRAJEWSKI: W objęciach wielkiego kryzysu

W objęciach wielkiego kryzysu

Głęboki kryzys ekonomiczno-polityczny z początku lat 30. zaowocował serią kolejnych. II Rzeczpospolita stała w obliczu nowych wyzwań.

Ks. Krzysztof GRZYWOCZ: Twarze i imiona

Twarze i imiona

Istnieje wiele pięknych dzieł literackich, które mówią właśnie o tej wewnętrznej architekturze mojego serca, zespalającej wszystko.

Ks. Przemysław ŚLIWIŃSKI: Jak media wybierają papieża?

Jak media wybierają papieża?

Kiedy kardynałowie zjeżdżają się do Rzymu, gdy zbierają się pierwsze kongregacje generalne, a do rozpoczęcia samego konklawe jest jeszcze daleko, trwa...

Prof. David HARRISON: Potęga słowa

Potęga słowa

Język zawiera całe bogactwo „wiedzy kulturowej”, która nie jest ani genetyczna, ani wyuczona, lecz przychodzi do nas w ramach pakietu informacyjnego –...

Prof. Robert PIŁAT: Esej o luksusie moralnym

Esej o luksusie moralnym

Jeśli już pominąć typowych immoralistów, dla których cała moralność jest niepotrzebnym luksusem, istnieją w moralności prawdziwe „dobra luksusowe”, mi...

Remigiusz PIOTROWSKI: Korupcja w przedwojennym futbolu

Korupcja w przedwojennym futbolu

Przedwojenny futbol nie był wolny od korupcji. O aferach nie słyszało się jednak tak często jak dzisiaj, bo i skala procederu była mniejsza.

Seneka MŁODSZY: Listy moralne do Lucyliusza

Listy moralne do Lucyliusza

„Listy moralne do Lucyliusza” autorstwa Seneki Młodszego to zarówno zwierciadło epoki, jak i manifest stoickiego modelu życia.

Ks. prof. Dariusz KUCHARSKI: Henry More. Filozof i teolog

Henry More. Filozof i teolog

Henry More (1614-1687) cieszył się za życia opinią jednego z najwybitniejszych filozofów angielskich swoich czasów, może nawet najwybitniejszego.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Jałta. Żałosny spektakl

Jałta. Żałosny spektakl

Wielka Trójka spotkała się w dniach 4–11 lutego 1945 roku. Miejscem spotkania była Jałta. Tamtejsza konferencja była żałosnym spektaklem.

Andrzej HORUBAŁA: Pluszak

Pluszak

Publikujemy opowiadanie Andrzeja HORUBAŁY pt. „Pluszak”, stanowiące część zbioru „Incydenty”, który ukazał się w 2024 r.

Rafał KAMIŃSKI: Narcyzm wrażliwy

Narcyzm wrażliwy

Jednym z najbardziej znanych problemów osobowościowych jest narcyzm, który uchodzi za cechę charakterystyczną współczesnego pokolenia.

Prof. Przemysław URBAŃCZYK: Skąd się wzięli Słowianie?

Skąd się wzięli Słowianie?

Skąd się wzięli Słowianie? Ich pochodzenie to w Polsce temat drażliwy, bo przecież nasi słowiańscy protoplaści nie mogli być byle kim.