
Petr FIALA
Koniec beztroski. O Europie, demokracji i polityce, jakiej nie chcemy
Kryzys gospodarczy i związane z nim zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne będą tym, co prawdopodobnie rozstrzygnie o dalszych losach Unii Europejskiej i poszczególnych krajów.

Krzysztof ZIEMIEC
Wysiedleni. Akcja Wisła 1947
Akcja wysiedlania ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski rozpoczęła o świcie 28 kwietnia 1947 r. i trwała około trzech miesięcy. Działania prowadzone były często w sposób brutalny i bezwzględny. W ciągu kilku miesięcy na Ziemie Zachodnie i Północne przymusowo przesiedlono ponad 140 tys. Ukraińców. Bezpośrednim pretekstem dla rozpoczęcia deportacji stało się zastrzelenie 28 marca 1947 w okolicy Baligrodu wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego. Wobec zamieszkujących południe Polski Ukraińców zastosowano zbiorową odpowiedzialność.

Monika KOMANIECKA-ŁYP
Obserwacja w służbie SB
W okresie PRL Służba Bezpieczeństwa inwigilowała swoich obywateli i cudzoziemców pod pozorem prowadzenia przez nich „działalności antypaństwowej i antysystemowej” – pyta Monika Komaniecka-Łyp

Jan ŚLIWA
Unicestwienie Michela Houellebecqa
Nowa książka Michela Houellebecqua stała się, co raczej oczywiste, najważniejszym wydarzeniem literackim we Francji. Książki nie wypada nie znać, nie wypada się do niej nie odnosić. Mimo ponad 730 stron, niełatwych przecież w lekturze.

Piotr BYSZEWSKI
Organizacja „Ruch”
Zamiarem inicjatorów „Ruchu” było skupianie ludzi chcących zaangażować się w działalność niepodległościową – pisze Piotr BYSZEWSKI

Maria RADOŻYCKA-PAOLETTI
Wojennym szlakiem majora Władysława Drelicharza
Władysław Drelicharz był niewątpliwie dowódcą, który wybijał się ponad przeciętność. Jego działania cechował „impet i śmiałość, doskonałe wyczucie słabości przeciwnika” (z opinii przełożonych). Jako jedyny w całym Pułku 4. Pancernym otrzymał Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari IV Klasy.

Bogusław TRACZ
Piekło więzienia NKWD w Toszku
Od maja do listopada 1945 r. w Toszku, niewielkiej miejscowości na Górnym Śląsku w powiecie gliwickim, działało więzienie NKWD. Przetrzymywano w nim ok. 5 tys. osób.

Krzysztof PAŁYS OP
Karol de Foucauld - przyjaciel ludzi bez sukcesów
Błogosławiony Karol de Foucauld napisał do zaprzyjaźnionego księdza: Zakątek Sahary, który samotnie „uprawiam”, ma dwa tysiące kilometrów z północy na południe i tysiąc ze wschodu na zachód i sto tysięcy muzułmanów rozsianych na tym obszarze, bez jednego chrześcijanina, wyjąwszy wojskowych francuskich wszelkich stopni.

Małgorzata NIEZABITOWSKA
Światłość i mrok
Maj 1939, Kołki nieopodal Łucka. Ślub przed synagogą. Fragmenty opowieści dwójki głównych bohaterów. Chana, chasydka, siostra panny młodej, Jan, ziemianin, student Politechniki Lwowskiej, przyjaciel nowożeńca.

Michał KUCHCIAK
Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa w 1939 roku
Polskie brygady pancerno-motorowe nie powinny prowadzić samodzielnych działań ofensywnych.

Dariusz KARŁOWICZ
Czy żyjemy w czasach posthistorycznych?
Na liście najważniejszych pojęć lat 90. podmiotowość, suwerenność polityki i kultury, tożsamość, interes narodowy czy racja stanu przegrały z ideami związanymi z transformacją ustrojową i gospodarczą.

Abp Fulton J. SHEEN
Komunizm i sumienie Zachodu
Rozwój filozofii komunizmu, a do pewnego stopnia również wybuch rewolucji komunistycznej, obciąża sumienie świata zachodniego.

Jerzy GRZYBOWSKI
Białoruski ruch niepodległościowy w czasie II wojny światowej
Należy podkreślić, że zainteresowanie współpracą z podziemiem polskim przejawiała nie tylko partia Iwanowskiego-Stankiewicza, lecz również inni działacze białoruscy.

Karolina TRZESKOWSKA-KUBASIK
Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju
Liczba osób rozstrzelanych na terenie Lasu Wełeckiego jest trudna do ustalenia. Według wstępnych szacunków na terenie Lasu Wełeckiego rozstrzelano od 500 do 1000 osób. Ustalono około 100 nazwisk ofiar.

Wojciech PADUCHOWSKI
Karły pod krzyżem. Nowohucki Kwiecień '60
Ważnego zagadnienia – a jednocześnie problemu badawczego – dotyczą pytania: dlaczego tłum demonstrantów zaatakował siedzibę DRN, a nie budynek komitetu partii, który stał nieopodal? dlaczego siłę sprawczą widziano w DRN, a nie w faktycznym ośrodku decyzyjnym w dzielnicy, czyli w KD PZPR?

Éric ZEMMOUR
Łzy historii
Publikujemy fragment najnowszej książki Érica ZEMMOURA “Francja nie powiedziała ostatniego słowa” (Wyd. Wszystko co Najważniejsze) – o paryskiej katedrze Notre Dame i pożarze 15 kwietnia 2019 r.

Andrij RUKKAS
Razem z Wojskiem Polskim. Armia Ukraińskiej Republiki Ludowej
Powoływanie się na historię sporów polsko-ukraińskich w przeszłości nie jest argumentem dla współczesnego realistycznego polityka. Nowe relacje wymagają zmian w stosunku do przeszłości także od strony polskiej, a życiowy interes Polski zmusza ją, by mieć u boku niepodległą Ukrainę.

Áron MÁTHÉ
Rafał KOŚCIAŃSKI
Rafał RECZEK
Stanisław JANKOWIAK
Miasta Wolności. Poznań–Budapeszt 1956
Polacy na wieść o skali tragedii węgierskiej natychmiast zorganizowali akcję oddawania krwi i zbiórkę potrzebnych artykułów. W niesienie pomocy zaangażowani byli zwykli mieszkańcy, organizacje, rady narodowe, a nawet komitety partyjne.

Arkadiusz KUTKOWSKI
Polskie rehabilitacje. Wybrane zagadnienia polityki karnej władz PRL
Rehabilitacje delegitymizowały komunizm w jego wersji „rewolucyjnej”, gotowej zastępować go „dyktaturą proletariatu”.

Grzegorz MAJCHRZAK
Rozpracowanie organów kierowniczych NSZZ „Solidarność” przez Służbę Bezpieczeństwa 1980–1982
Ciekawym, ale mało znanym elementem strategii SB (czy szerzej władz PRL) wobec Wałęsy było podejmowanie z nim nieformalnych rozmów przez wiceministra Krzysztoporskiego.