„Całe życie ludzkości osiadło w książce: ginęły państwa, społeczeństwa, plemiona i narody, a książka pozostawała. Rosła ona i rozwijała się razem z postępem ludzkości” – pisał Aleksander Hercen. Ten postęp trwa nadal, a nowe technologie z pewnością przysłużą się dalszemu rozwojowi książki. Z telefonów komórkowych korzysta prawie każdy dorosły Polak, i to nie tylko dzwoniąc czy wysyłając SMS-y. Prowadzimy czaty, korzystamy z aplikacji, oglądamy webinary, słuchamy muzyki, robimy zdjęcia i nagrywamy wideo. Każdego dnia korzystamy z różnych form przekazu, które dostosowujemy do naszych osobistych potrzeb oraz do potrzeb zmieniającego się świata, coraz bardziej wymagającego od nas wielozadaniowości i bycia zawsze na czas. Nasze uczestnictwo w kulturze książki także się powiększa – to już nie tylko praktyki związane z czytaniem książek, wymienianiem wiedzy o nich, zachęcaniem innych do czytania, zdobywaniem, wymienianiem egzemplarzy.

To także alternatywne formy czytelnictwa, jak e-booki czy audiobooki, słuchane w aplikacjach mobilnych, w cyfrowych usługach abonamentowych czy streamingowych. Dzięki temu możemy mieć kontakt z książką każdego dnia.

„Wszystko co Najważniejsze” podąża za tym trendem. Chcemy być bliżej Czytelnika, celnie odpowiadać na jego potrzeby i szybciej spełniać jego czytelnicze oczekiwania. Stąd obecność w naszym serwisie propozycji ebooków i audiobooków.Wierzymy, że rewolucyjne podejście do książki, odpowiednie umiejscowienie jej w obszarze technologii przyczynią się do renesansu kultury książki i wzrostu czytelnictwa.

Lew Tołstoj powiadał: „Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami?”. Nie możemy się z tym nie zgodzić. Codzienne spotkania z literaturą, publicystyką czy reportażem są dostępne na wyciągnięcie ręki – choćby to była ręka naciskająca przycisk darmowej aplikacji do słuchania czy czytania książek.

Miłej lektury

Katarzyna DOMAŃSKA

Kard. Gerhard MüLLER: Czy ludzie są do uratowania nie tyle fizycznie, ile mentalnie?
Kard. Gerhard MüLLER

Kard. Gerhard MüLLER

Czy ludzie są do uratowania nie tyle fizycznie, ile mentalnie?

Wszyscy wiemy, o co toczy się gra: nowa konfrontacja między amerykańsko-europejskim i rosyjsko-chińskim blokiem sił prowadzi świat ku przepaści. Przerażająca wizja trzeciej, a tym samym ostatniej wojny światowej, przed którą przestrzegał papież Franciszek, staje się z geopolitycznego punktu widzenia coraz bardziej prawdopodobna.

Prof. Jan M. PISKORSKI: Wolność słowa po polsku
Prof. Jan M. Piskorski

Prof. Jan M. Piskorski

Wolność słowa po polsku

Polacy cenią wolność słowa. Prawica, zgodnie ze światowymi trendami, bardziej niż lewica, która podnosi bło­gosławieństwa płynące z zakazów.

Prof. Andrzej NOWAK: Unia lubelska. Kręte drogi do zgody 
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Unia lubelska. Kręte drogi do zgody 

Unia lubelska roku 1569 była w rzeczywistości kompromisem. Jej charakter przekonał szlachtę ruską z województw przyłączonych do Korony.

Gdy rodzice się starzeją
W drodze

W drodze

Gdy rodzice się starzeją

Kiedy nasi rodzice słabną i stają się coraz mniej samodzielni, stajemy przed poważnymi pytaniami o sposób opieki nad nimi. Nie ma na nie gotowych odpowiedzi, każda rodzina musi wypracować własną drogę.

Marek KLECEL: Sybir. Największe więzienie świata
Marek KLECEL

Marek KLECEL

Sybir. Największe więzienie świata

Rola Syberii kształtowała się stopniowo od XVIII w. Sybir był dla represyjnych władz rosyjskich bardzo efektywnym rozwiązaniem ustrojowym.

Èric ZEMMOUR: Moje spotkania z Marine Le Pen
Éric ZEMMOUR

Éric ZEMMOUR

Moje spotkania z Marine Le Pen

Marine Le Pen nie przeczytała w życiu ani jednej książki, nie pracowała, nic nie rozumiała z ekonomii, interesowały ją tylko jej koty i rośliny, była sklepikarką, która kierowała partią jak sklepem spożywczym. Dodatkowo była niezwykle nieufna.

Dariusz LIPIŃSKI: Quo vadis Unio Europejska?
Dariusz LIPIŃSKI

Dariusz LIPIŃSKI

Quo vadis Unio Europejska?

Skoro zgodzimy się że Unia Europejska nie jest czymś niezmiennym, a w dodatku niepozbawionym mankamentów i felerów, dla własnego dobra warto śledzić, dokąd zmierza. Zwłaszcza w czasach, w których proponowane zmiany europejskich traktatów mogą unicestwić nie tylko państwa członkowskie, ale i ją samą.

James ASHTON: Jak układy scalone przejęły świat
James ASHTON

James ASHTON

Jak układy scalone przejęły świat

Ani USA, ani Chiny, nie mogłyby poradzić sobie bez Tajwanu, dostarczającego układy scalone do urządzeń, kupowanych później na całym świecie.

Prof. Janusz WRÓBEL: Mandżuria. „Ziemia obiecana” Polaków u schyłku XIX wieku
Prof. Janusz WRÓBEL

Prof. Janusz WRÓBEL

Mandżuria. „Ziemia obiecana” Polaków u schyłku XIX wieku

Mandżuria była dla Polaków u schyłku XIX stulecia istną „ziemią obiecaną”. Przybywali do tej chińskiej prowincji jako obywatele Imperium Rosyjskiego. Podejmując pracę przy budowie Kolei Wschodniochińskiej mogli liczyć na wsparcie i ochronę państwa carów.

Zbigniew MENTZEL: Jaka opowieść o Polsce jest nam dzisiaj potrzebna?
Zbigniew MENTZEL

Zbigniew MENTZEL

Jaka opowieść o Polsce jest nam dzisiaj potrzebna?

W powieści o Polsce, jaka mogłaby nami wstrząsnąć, tak jak dawniej powieść Żeromskiego, symetryzm pojmowany jako zderzanie ze sobą różnych racji, jest potrzebny. Wygrana z przeciwnikiem ideowym ma wartość tylko wtedy, kiedy zostaje on pokazany in optima forma. Polski pisarz powinien o tym pamiętać.

Prof. Wojciech POLAK: Chrzest Polski. Początki państwa polskiego
Prof. Wojciech POLAK

Prof. Wojciech POLAK

Chrzest Polski. Początki państwa polskiego

Bez historii nie ma patriotyzmu. Uszanowanie i umiłowanie Ojczyzny wymaga uświadomienia sobie, że wyrośliśmy z pokoleń, które Polskę budowały, kochały, które o Polskę walczyły, a także w razie potrzeby pod- nosiły Ją z ruin.