Marek WALICKI: Z Polski Ludowej do Wolnej Europy
Marek WALICKI

Marek WALICKI

Z Polski Ludowej do Wolnej Europy

Matka nigdy nie chwaliła się swoim bohaterskim czynem. I nigdy nie przyszłoby jej do głowy, by upomnieć się gdzieś o wyróżnienie, nie mówiąc o Yad Vashem. Ale gdyby w imieniu wszystkich takich jak ona – cichych, skromnych i „sprawiedliwych” – ktoś posadził w Jerozolimie drzewa, zapewne rósłby już tam gęsty las.

Jan PARYS: Scenariusze przebudowy świata
Jan PARYS

Jan PARYS

Scenariusze przebudowy świata

Propozycje nowego ładu międzynarodowego, które ogłaszają liderzy państwach zachodnich, nie są neutralne wobec naszych potrzeb. Jednak po polskiej stronie na razie nie widać głębszej refleksji nad tym, co proponują. Obudzimy się w sytuacji, kiedy inni narzucą nam swoje warunki.

Kacper PŁAŻYŃSKI: Wszystkie pionki Putina. Rosyjski lobbing
Kacper PŁAŻYŃSKI

Kacper PŁAŻYŃSKI

Wszystkie pionki Putina. Rosyjski lobbing

Ratowanie świata przed zagładą klimatyczną to kolejna faza operacji mającej uczynić z RFN mocarstwo moralne. Wcześniej na pierwszym planie był pacyfizm, który odpowiedzialne za horror drugiej wojny światowej Niemcy przyjęły za ideologię państwową.

Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią

We wtorek niemiecka policja rozpoczęła przeprowadzanie stacjonarnych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Niemieckie MSW potwierdziło, że tymczasowe kontrole policji federalnej na granicy z Austrią, które prowadzone zostały jesienią 2015 roku, mają zostać przedłużone o kolejne pół roku.

William COURTNEY, Peter A. WILSON: Polska i Ukraina bronią bezpiecznej Europy, musimy im pomóc
Peter A. WILSONWilliam COURTNEY

Peter A. WILSON
William COURTNEY

Polska i Ukraina bronią bezpiecznej Europy, musimy im pomóc

W czasach zimnej wojny wspierane przez NATO Niemcy Zachodnie pełniły straż na przedpolu żelaznej kurtyny. W przyszłości Polska i Ukraina będą wraz z NATO bronić centrum Europy na pierwszej linii frontu. Pomóc im mogą wskazówki płynące z doświadczeń Niemiec Zachodnich

Popołudniowe Espresso: Saksonia chce kontroli na granicy z Polską
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Saksonia chce kontroli na granicy z Polską

Minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin SCHUSTER (CDU) domaga się od Berlina wprowadzenia stacjonarnych kontroli granicznych z Polską. Powodem jest kryzys migracyjny. „Policja federalna musi zostać umieszczona przez MSW bezpośrednio na linii granicznej, na przejściach granicznych” – tłumaczył SCHUSTER.

Karol NAWROCKI: Ulmowie nie byli jedyni
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Ulmowie nie byli jedyni

Nie można przywrócić życia 6 milionom obywateli Polski. Dzisiaj jest już za późno, by ukarać ich zabójców. Ale państwo niemieckie w odniesieniu do Polski odrzuca również zobowiązanie do odszkodowań wojennych, mimo że niedawno podjęło decyzję o wypłaceniu zadośćuczynienia dla Namibii za wymordowanie kilkudziesięciu tysięcy jej mieszkańców na początku XX w.

Wydanie 493 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 493 Wszystko co Najważniejsze

Przekazując Państwu to wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” mam ogromną radość, mogąc poinformować o kolejnym sukcesie projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, odsłonie projektu tym razem zupełnie wyjątkowej. Dziś bowiem we wsi Markowa beatyfikowana zostanie rodzina Ulmów. I to właśnie im poświęcona jest najnowsza edycja tego międzynarodowego projektu, dzięki którego o Ulmach przeczytać można w Chicago, Paryżu, Rzymie czy Rio de Janeiro. Teksty po polsku znajdziecie Państwo oczywiście w tym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze”.

Prof. Piotr GLIŃSKI: Naszym obowiązkiem jest pamiętać
Prof. Piotr GLIŃSKI

Prof. Piotr GLIŃSKI

Naszym obowiązkiem jest pamiętać

Wrzesień to miesiąc zajmujący szczególne miejsce w pamięci i świadomości historycznej Polaków. To czas refleksji nad dramatycznymi doświadczeniami narodu polskiego w XX w., czas dwóch rocznic, których obchody przypominają nam o tym, jak kruche są często podstawy naszego spokojnego, codziennego życia, jak ważna jest czujność w obliczu rosnących imperialnych ambicji zewnętrznych wrogów i jak wielka jest wartość samodzielnego bytu państwowego, zdolności do obrony tego, co w naszym życiu najważniejsze – naszych rodzin, dorobku pokoleń; życia i wolności.

Mateusz SZPYTMA: Los Ulmów, Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów
Mateusz SZPYTMA

Mateusz SZPYTMA

Los Ulmów, Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów

Trudno określić przesłanki, jakimi kierowali się Ulmowie, przyjmując pod swój dach Żydów. Była to zapewne powinność miłości bliźniego, współczucie, a także świadomość tego, że zaniechanie pomocy może być wyrokiem śmierci dla ludzi wyjętych spod prawa.

Prof. Wojciech Józef POLAK, prof. Sylwia GALIJ-SKARBIŃSKA, ks. Michał DAMAZYN: Dzieci głogowskie
Ks. Michał DAMAZYNProf. Sylwia GALIJ-SKARBIŃSKAProf. Wojciech POLAK

Ks. Michał DAMAZYN
Prof. Sylwia GALIJ-SKARBIŃSKA
Prof. Wojciech POLAK

Dzieci głogowskie

Śmierć przywiązanych do machin oblężniczych dzieci głogowskich i desperacja ich rodziców ocaliły polską niepodległość.