Olaf SCHOLZ: To my piszemy kolejne rozdziały europejskiej historii. Przemówienie na Sorbonie
Olaf SCHOLZ

Olaf SCHOLZ

To my piszemy kolejne rozdziały europejskiej historii.
Przemówienie na Sorbonie

Suwerenność europejska nie oznacza porzucenia lub zastąpienia suwerenności narodowej. Być może stajemy w obliczu jeszcze większej epokowej zmiany w kierunku świata wielobiegunowego, na którą nie możemy zareagować, zamykając się w sobie. Świata, w którym nie przetrwamy jako mała, bojaźliwa Europa, padająca ofiarą narodowych egoizmów.

Popołudniowe Espresso: Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2

Niemiecki rząd oficjalnie zgodził się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard należących do Bundeswehry. Po tygodniowych głośnych naciskach na dostawy czołgów, Polska złożyła we wtorek oficjalny wniosek o zezwolenie na eksport Leopardów. Po tym kanclerz Niemiec Olaf SCHOLZ podjął decyzję o przekazaniu czołgów – o czym poinformował portal “Politico”, określają

Popołudniowe Espresso: Niemieckie Patrioty w drodze do Polski
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Niemieckie Patrioty w drodze do Polski

W poniedziałek z niemieckiej bazy pod Rostockiem w Meklemburgii (Bundeswehra) do Polski wyruszył transport pierwszych dwóch z trzech obiecanych baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. 

Popołudniowe Espresso: Polska elektrownia jądrowa może zostać zbudowana przez Francuzów
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Polska elektrownia jądrowa może zostać zbudowana przez Francuzów

Francuski koncern, który złożył ofertę na budowę elektrowni jądrowej w Polsce, przekazał, że złożona oferta jest aktualna, a rozmowy firmy z rządem są ciągle prowadzone. Jak wskazał ambasador Francji, Polska elektrownia jądrowa może zostać wybudowana przez francuską firmę.

Popołudniowe Espresso: Publiczna egzekucja w Afganistanie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Publiczna egzekucja w Afganistanie

W środę Talibowie publicznie stracili człowieka. Była to pierwsza publiczna egzekucja od czasu powrotu Talibów do władzy. Wyrok śmierci wykonano na  Afgańczyku skazanego za morderstwo.

Edward LUCAS: Spóźnione przebudzenie Niemiec
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Spóźnione przebudzenie Niemiec

Niemcy ponoszą minimalne koszty w porównaniu z Ukraińcami, którzy walczą i giną nie tylko za swój kraj, ale za całą Europę. Leniwe tempo ewolucji niemieckiej polityki zagranicznej uderza jako rażąco samolubne.

Filip GAŃCZAK: Szczecin oczami władz NRD
Filip GAŃCZAK

Filip GAŃCZAK

Szczecin oczami władz NRD

Młot i cyrkiel to elementy godła państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej. W herbie Szczecina widnieje z kolei głowa gryfa. Miasto portowe leży niespełna 150 kilometrów od Berlina. Po II wojnie światowej przypadło jednak Polsce. Szczeciński gryf nie splótł się z młotem i cyrklem.

Popołudniowe Espresso: Kanclerz Niemiec w Pekinie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kanclerz Niemiec w Pekinie

Kanclerz Niemiec w Pekinie spotkał się z Xi Jinpingiem. „Powiedziałem (chińskiemu) prezydentowi, że ważne jest, aby Chiny skorzystały ze swojego wpływu na Rosję”

Popołudniowe Espresso: Książka, którą prezydent Emmanuel Macron ofiarował papieżowi Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Książka, którą prezydent Emmanuel Macron ofiarował papieżowi Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną

Jest środa, 26. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze Dzień w skrócieWiadomości, które będą miały konsekwencje Książka, którą prezydent Emmanuel Macron ofiarował papieżowi Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną Podczas poniedziałkowej audiencji prezydent Francji Emmanuel Macron podarował papieżowi Franciszkowi książkę „Projet de Paix Perepetuelle” z pieczątką „Czytelnia Akademicka we Lwowie”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przekazał, że książka nie…