Karol NAWROCKI
Chojnicka Dolina Śmierci - godność ofiar i polskiego państwa
Niemieccy kaci zrobili wiele, by zatrzeć ślady swych zbrodni w chojnickiej Dolinie Śmierci. Po wielu latach wydobyliśmy szczątki ofiar z bezimiennych dołów i zapewniamy im godny pochówek.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 541 Wszystko co Najważniejsze
Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” poświęcamy więc analizie historii, której powiew czuć zwłaszcza dzisiaj.
Prof. Marek A. CICHOCKI
To będą inne Niemcy
Więcej antyamerykanizmu, jeszcze silniejsze głosy za powrotem do dawnej współpracy z Rosją, większa niechęć i podejrzliwość wobec Polski, wzrost nastrojów rewindykacyjnych w polityce zagranicznej – to tylko niektóre z możliwych opcji, które mogą już wkrótce silniej zaznaczyć się w niemieckiej polityce. Czy jesteśmy na to przygotowani?
Jan ŚLIWA
Bismarck, Wilhelm i siła polskości
Do rozwiązywania problemów potrzebna jest rzeczowa, ponadpartyjna dyskusja. Wymaga to dopuszczenia sytuacji, że prawak siądzie na murku z lewaczką i zastanowią się, jak jest, a potem do dyskusji dołączą się inni. Wygląda to na proste, ale takie nie jest.
Prof. Marek KORNAT
Walka w dobrej sprawie. Polska w II wojnie światowej
We wrześniu 1939 r. Polska wybrała rozwiązanie wybitnie kosztowne, ale innego po prostu nie było. Każda inna możliwość była tylko gorsza.
Jan ŚLIWA
Drang nach Osten. Niemiecka ekspansja na wschód
Jak stwierdził Adolf Hitler: „Chcemy ziemi, a nie ludzi”. Pierwszym krokiem było odrąbanie narodowi głowy – szybka i systematyczna eksterminacja inteligencji i działaczy patriotycznych (Intelligenzaktion). Ale nie wszystko od razu. Polacy byli trzymani przy życiu nie z miłości, lecz dlatego, że byli jeszcze potrzebni.
Roger MOORHOUSE
II wojna przestaje być kompasem moralnym świata
80. rocznica zakończenia II wojny, która przypadnie w 2025 r., będzie ostatnią okrągłą rocznicą, w której brać będą udział świadkowie tamtych wydarzeń. Wydaje się niezbędne, by na nowo stworzyć autorskie, narodowe narracje o tamtej wojnie – jeśli to jeszcze jest możliwe.
Prof. Michał KLEIBER
TAK dla Trójkąta Weimarskiego – mimo wszystko!
Niezwykle istotnym obszarem polsko-francuskich uzgodnień i współpracy jest sprawa energetyki jądrowej. Francja jest gorącym jej zwolennikiem, Niemcy są gorącym przeciwnikiem, a Polska stoi w obliczu kluczowych decyzji dotyczących jej rozwoju, trudnych m.in. właśnie z powodu sprzeciwu Niemiec. Biorąc pod uwagę znaczenie elektrowni jądrowych dla przyszłości energetyki naszego kraju, może właśnie Trójkąt Weimarski mógłby stać się miejscem utworzenia konsorcjum francusko-polskiego zdolnego do przekonania Niemiec o nieuchronności budowy takich elektrowni.
Martyna GRĄDZKA-REJAK
Nie tylko Ulmowie
Od 2009 r. w Instytucie Pamięci Narodowej prowadzone są intensywne badania archiwalne w ramach projektu „Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc udzielaną Żydom na okupowanych ziemiach polskich”.
Marek WALICKI
Z Polski Ludowej do Wolnej Europy
Matka nigdy nie chwaliła się swoim bohaterskim czynem. I nigdy nie przyszłoby jej do głowy, by upomnieć się gdzieś o wyróżnienie, nie mówiąc o Yad Vashem. Ale gdyby w imieniu wszystkich takich jak ona – cichych, skromnych i „sprawiedliwych” – ktoś posadził w Jerozolimie drzewa, zapewne rósłby już tam gęsty las.
Prof. Maciej FRANZ
Nieopowiedziane historie nie istnieją
Dlaczego warto badać straty poniesione przez Polskę w II wojnie światowej? – pyta prof. Maciej FRANZ
Jan PARYS
Scenariusze przebudowy świata
Propozycje nowego ładu międzynarodowego, które ogłaszają liderzy państwach zachodnich, nie są neutralne wobec naszych potrzeb. Jednak po polskiej stronie na razie nie widać głębszej refleksji nad tym, co proponują. Obudzimy się w sytuacji, kiedy inni narzucą nam swoje warunki.
Kacper PŁAŻYŃSKI
Wszystkie pionki Putina. Rosyjski lobbing
Ratowanie świata przed zagładą klimatyczną to kolejna faza operacji mającej uczynić z RFN mocarstwo moralne. Wcześniej na pierwszym planie był pacyfizm, który odpowiedzialne za horror drugiej wojny światowej Niemcy przyjęły za ideologię państwową.
Popołudniowe Espresso
Niemcy przedłużają kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią
Jak poinformował rzecznik niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kontrole na granicy z Polską, Czechami i Szwajcarią zostają przedłużone do 15 grudnia. Podjęta decyzja ma zostać niebawem zgłoszona Komisji Europejskiej w Brukseli.
Lubko PETRENKO
Prorosyjska partia w Niemczech szybko zyskuje na popularności
Wzmocnienie roli politycznej AfD zagraża pomocy militarnej, finansowej i organizacyjnej dla Ukrainy ze strony Niemiec, a więc i całej Unii Europejskiej. A takie zagrożenie staje się coraz bardziej realne.
Beata KOMARNICKA-NOWAK
Reparacje wojenne. Czy można jeszcze przezwyciężyć stan kompletnej bezsilności?
W prawie międzynarodowym zagadnienia odpowiedzialności majątkowej za wojnę i jej skutki przynosi dopiero wiek XX. Traktat wersalski zaś rozpoczyna dyskusję nad pojęciami dotyczącymi roszczeń związanych z zakończeniem działań wojennych.
Popołudniowe Espresso
Kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią
We wtorek niemiecka policja rozpoczęła przeprowadzanie stacjonarnych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Niemieckie MSW potwierdziło, że tymczasowe kontrole policji federalnej na granicy z Austrią, które prowadzone zostały jesienią 2015 roku, mają zostać przedłużone o kolejne pół roku.
Peter A. WILSON
William COURTNEY
Polska i Ukraina bronią bezpiecznej Europy, musimy im pomóc
W czasach zimnej wojny wspierane przez NATO Niemcy Zachodnie pełniły straż na przedpolu żelaznej kurtyny. W przyszłości Polska i Ukraina będą wraz z NATO bronić centrum Europy na pierwszej linii frontu. Pomóc im mogą wskazówki płynące z doświadczeń Niemiec Zachodnich
Joseph de WECK
Niemcy znów mogą stać się źródłem niestabilności Europy
RFN to jedyne duże państwo członkowskie strefy euro, które jeszcze w pełni nie podniosło się do poziomu sprzed pandemii.
Popołudniowe Espresso
Saksonia chce kontroli na granicy z Polską
Minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin SCHUSTER (CDU) domaga się od Berlina wprowadzenia stacjonarnych kontroli granicznych z Polską. Powodem jest kryzys migracyjny. „Policja federalna musi zostać umieszczona przez MSW bezpośrednio na linii granicznej, na przejściach granicznych” – tłumaczył SCHUSTER.
Karol NAWROCKI
Ulmowie nie byli jedyni
Nie można przywrócić życia 6 milionom obywateli Polski. Dzisiaj jest już za późno, by ukarać ich zabójców. Ale państwo niemieckie w odniesieniu do Polski odrzuca również zobowiązanie do odszkodowań wojennych, mimo że niedawno podjęło decyzję o wypłaceniu zadośćuczynienia dla Namibii za wymordowanie kilkudziesięciu tysięcy jej mieszkańców na początku XX w.
Nathaniel GARSTECKA
Zachodnie mity na temat Polski. Czy Polska i Polacy masowo kolaborowali z Niemcami?
Mit o aktywnym i masowym udziale Polski i Polaków w Zagładzie należy traktować tak samo jak mit o judeobolszewizmie – jako manipulację mającą na celu zrzucenie odpowiedzialności za zbrodnie na kogoś innego.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 493 Wszystko co Najważniejsze
Przekazując Państwu to wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” mam ogromną radość, mogąc poinformować o kolejnym sukcesie projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, odsłonie projektu tym razem zupełnie wyjątkowej. Dziś bowiem we wsi Markowa beatyfikowana zostanie rodzina Ulmów. I to właśnie im poświęcona jest najnowsza edycja tego międzynarodowego projektu, dzięki którego o Ulmach przeczytać można w Chicago, Paryżu, Rzymie czy Rio de Janeiro. Teksty po polsku znajdziecie Państwo oczywiście w tym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze”.
Prof. Piotr GLIŃSKI
Naszym obowiązkiem jest pamiętać
Wrzesień to miesiąc zajmujący szczególne miejsce w pamięci i świadomości historycznej Polaków. To czas refleksji nad dramatycznymi doświadczeniami narodu polskiego w XX w., czas dwóch rocznic, których obchody przypominają nam o tym, jak kruche są często podstawy naszego spokojnego, codziennego życia, jak ważna jest czujność w obliczu rosnących imperialnych ambicji zewnętrznych wrogów i jak wielka jest wartość samodzielnego bytu państwowego, zdolności do obrony tego, co w naszym życiu najważniejsze – naszych rodzin, dorobku pokoleń; życia i wolności.
Mateusz SZPYTMA
Los Ulmów, Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów
Trudno określić przesłanki, jakimi kierowali się Ulmowie, przyjmując pod swój dach Żydów. Była to zapewne powinność miłości bliźniego, współczucie, a także świadomość tego, że zaniechanie pomocy może być wyrokiem śmierci dla ludzi wyjętych spod prawa.
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Rachunek za potworne straty, jakich Polska doznała w wyniku wojny, nie może być uznany za przedawniony
Rachunek za potworne straty, jakich Polska doznała w wyniku agresji z 1 września 1939 roku, nie może być przez nich jednostronnie uznany za przedawniony.
Ireneusz MAJ
Niemiecki obóz koncentracyjny dla dzieci polskich w Łodzi – symbol brutalnej okupacji
Liczba dzieci, które więziono w obozie, oraz tych, które zmarły w nim na skutek panujących tam fatalnych warunków, jest trudna do ustalenia. Szacuje się obecnie, że więzionych było ok. 2−3 tys. dzieci, z których ok. 200 zmarło.
Ks. Michał DAMAZYN
Prof. Sylwia GALIJ-SKARBIŃSKA
Prof. Wojciech POLAK
Dzieci głogowskie
Śmierć przywiązanych do machin oblężniczych dzieci głogowskich i desperacja ich rodziców ocaliły polską niepodległość.
Prof. Andrzej CHWALBA
Czy I wojna światowa musiała wybuchnąć?
Zwolennicy wojny powiadali, że będzie zerwaniem z nudą, zniewieściałością i gnuśnością, będzie przejawem witalności Europy, jej siły i energii.
Witold SPIRYDOWICZ
Po lekturze „Listów z Afryki” Henryka Sienkiewicza kilka refleksji
Dziś demokratyczne Niemcy są bardziej skłonne do gestów zadośćuczynienia za haniebne uczynki ery kolonialnej, na przykład w Namibii, niż rekompensaty za większe zbrodnie popełnione w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Hubertus KNABE
Niemcy piszą historię tej wojny od nowa. A przecież zostali pokonani, nie wyzwoleni
W roku 1945 Niemcy nie zostały wyzwolone, lecz pokonane, a NRD przez dziesiątki lat pozostawała dyktaturą – pisze Hubertus KNABE.
Nathaniel GARSTECKA
Na temat Polski wciąż krąży wiele kłamstw
Francuska i zachodnia opinia publiczna wie bardzo niewiele o realiach niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. Polska jest regularnie oskarżana o udział w Zagładzie lub współpracę z faszyzmem – pisze Nathaniel GARSTECKA.
Popołudniowe Espresso
Polski samolot przechwycony przez rosyjski myśliwiec
Straż Graniczna poinformowała w niedzielę, że rosyjski myśliwiec wleciał bez żadnego kontaktu radiowego na teren operacyjny wyznaczony przez Rumunię, wykonując następnie agresywne i niebezpieczne manewry w bliskiej odległości polskiego samolotu.
Mateusz MORAWIECKI
Warunki przetrwania i rozwoju Europy
Głośne wystąpienie Mateusza Morawieckiego na Uniwersytecie w Heidelbergu wraz z wcześniej publikowanymi przez nas tekstami Emmanuela Macrona, Olafa Scholza, Josepha Borrella stanowi osnowę najważniejszej dyskusji o wartościach europejskich oraz przyszłości Europy
Prof. Grzegorz BERENDT
Tęsknota i życie od nowa. O społeczności żydowskiej w Polsce po II wojnie światowej
Zniszczenie przedwojennego świata polskich Żydów przez Niemców, jak też niebezpieczeństwa czyhające na Żydów po rozgromieniu Trzeciej Rzeszy sprawiły, że dawne Polin/Pojln przestało być postrzegane przez większość Ocalonych jako spokojna przystań – pisze prof. Grzegorz Berendt.