Prof. Jacek KORONACKI
Czy demokraci są za zabijaniem nowo narodzonych?
Doskonale wszyscy wiemy, że najważniejsi politycy Partii Demokratycznej USA odczytali przeniesienie decyzji o prawach aborcyjnych z poziomu federalnego do stanów jako klęskę. Przeniesienie było wynikiem wyroku Sądu Najwyższego USA w sprawie Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization z 24 czerwca 2022 r. W szczególności SN USA unieważniał tym sposobem swój wyrok z roku 1973 w sprawie Roe v. Wade. Wszyscy najważniejsi demokraci byli tą decyzją SN USA „wstrząśnięci” – tak sami określali wówczas swój stosunek do wyroku.
Patryk PALKA
Izolacjonizm czy obecność w Europie? USA między Wilsonem a Trumpem
Stosunek Trumpa do NATO i wojny na Ukrainie nie jest novum, ale ma korzenie w tradycji strategicznej USA, której częścią jest izolacjonizm.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 535 Wszystko co Najważniejsze
Dwa kraje nie schodzą z nagłówków mediów: Francja i Stany Zjednoczone. Im też poświęcamy najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”.
Kard. Gerhard MüLLER
Czy ludzie są do uratowania nie tyle fizycznie, ile mentalnie?
Wszyscy wiemy, o co toczy się gra: nowa konfrontacja między amerykańsko-europejskim i rosyjsko-chińskim blokiem sił prowadzi świat ku przepaści. Przerażająca wizja trzeciej, a tym samym ostatniej wojny światowej, przed którą przestrzegał papież Franciszek, staje się z geopolitycznego punktu widzenia coraz bardziej prawdopodobna.
Michał KŁOSOWSKI
Zwiastun końca epoki
Zamach na Trumpa mówi wiele o kondycji amerykańskiej demokracji; o tym, że Ameryka jest zmęczona dotychczasowym bezwładem.
Prof. Jacek KORONACKI
Michelle i Barack Obamowie
Kolejne kompromitacje prezydenta Joe Bidena sprawiają, że coraz głośniej mówi się o zmuszeniu go do rezygnacji z ubiegania się o fotel prezydencki w kolejnej kadencji. Wśród tych, którzy mieliby stanąć w szranki do walki z Donaldem Trumpem, wymienia się ludzi polityki – parę pań i paru panów gubernatorów, ministrów – i również żonę byłego prezydenta, Michelle Obamę.
Andrew A. MICHTA
Wybory prezydenckie w USA w 2024 roku – różne wyniki, te same wyzwania
W Stanach Zjednoczonych trwa właśnie prezydencka kampania wyborcza, która pod wieloma względami odbiega od dotychczasowych doświadczeń. Jeśli nominacje zostaną faktycznie przyznane prezydentowi Joe Bidenowi i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, amerykańska polityka będzie wkrótce przeżywać coś w rodzaju politycznego Dnia Świstaka – powtórkę wyborów z 2020 roku, ale w szybko zmieniających się i mniej stabilnych warunkach wewnętrznych i międzynarodowych.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 528 Wszystko co Najważniejsze
Jak będzie wyglądała przyszłość świata? Ta, w globalnym roku wyborczym, zależeć ma od wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych. Anne APPLEBAUM we najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” przekonuje, że jeśli zwycięży w nich Donald Trump świat czeka chaos.
Kacper PŁAŻYŃSKI
Keep it calm i róbmy swoje
Co zatem możemy zrobić? Po pierwsze – zamiast wrzaskliwie kibicować któremuś z Jankesów, musimy się na wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych spokojnie przygotować. To truizm, ale Polska musi mieć dobre relacje z demokratami i republikanami. Trzeba je mozolnie i po cichu budować, a nie prowokować i obrażać partnerów.
Anne APPLEBAUM
Trump porzuci NATO
„Gówno mnie obchodzi NATO” – tak były prezydent Donald Trump wyraził kiedyś swój stosunek do najstarszego i najsilniejszego sojuszu wojskowego Ameryki. Wypowiedź ta, wygłoszona w obecności Johna Boltona, ówczesnego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, nie była zaskoczeniem. Trump kwestionował wartość amerykańskich sojuszy na długo przed swoim wejściem do świata polityki. O Europejczykach napisał kiedyś, że „ich konflikty nie są warte krwi Amerykanów. Wycofanie się z Europy pozwoliłoby naszemu państwu zaoszczędzić miliony dolarów rocznie”.
Prof. Guy MILLIÈRE
Donald Trump jest bardzo przewidywalny
W Europie panuje głębokie niezrozumienie tego, czym jest polityka amerykańska, a to niezrozumienie ma bardzo poważne konsekwencje. Cała retoryka, którą słyszę na temat Donalda Trumpa i administracji Bidena, we Francji i w innych krajach europejskich jest błędna, nie opiera się na rzeczywistości. Ci, którzy wygłaszają te słowa, są inspirowani przez lewicowe amerykańskie media głównego nurtu. Media te wydają się ich jedynymi źródłami. Jest to ideologiczna stronniczość, która prowadzi do rażących stereotypów.
Barack OBAMA
Program Obamacare okazał się wielkim sukcesem
Opieka zdrowotna nie jest i nigdy nie będzie przywilejem. Jest naszym prawem. I wciąż możemy zrobić wiele, aby uczynić ją bardziej efektywną i dostępną dla każdego.
Prof. Carl R. TRUEMAN
Ewangelikalizm Trumpa czy katolicyzm Bidena?
Czasy przemian kulturowych są trudne dla tradycyjnych chrześcijan. Amerykański ewangelikalizm okazał się idealnym celem ataków dla tych osób spoza Kościoła i z wewnątrz niego, które chcą wywołać powszechną panikę związaną z chrześcijańskim nacjonalizmem i rasizmem, homofobią oraz wszystkimi innymi źle zdefiniowanymi, ale wciąż śmiertelnymi grzechami naszych czasów.
Edward LUCAS
Ukraina – ostatnia runda
Spóźniony amerykański pakiet pomocowy powinien wyleczyć nas zarówno z przygnębienia, jak i samozadowolenia.
Joe BIDEN
75 lat NATO - największego sojuszu wojskowego świata
Świętujemy punkt zwrotny w historii świata: powstanie NATO. 75 lat temu zawiązano największy sojusz wojskowy, jaki kiedykolwiek istniał. Ale nie stało się to przez przypadek ani nie było nieuniknione.
Andrzej DUDA
Nie ma silnej Europy bez USA i NATO – tak jak nie ma silnego NATO bez Europy
W pierwszej połowie 2025 roku Polska będzie sprawować prezydencję w Unii Europejskiej. Naszym najważniejszym priorytetem będzie: więcej Stanów Zjednoczonych w Europie. To znaczy więcej aktywnej obecności USA w wymiarze militarnym, gospodarczym i politycznym. Bo nie ma silnej Europy bez USA i NATO – tak jak nie ma silnego NATO bez Europy.
Adam DĄBROWSKI
Dwanaście lat trumpizmu przed nami
Donald Trump ma największe szanse na wygranie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Obserwując dominujące trendy społeczne i kulturowe w USA, należy więc poważnie rozważyć scenariusz, w którym trumpizm, rozumiany jako kompleksowa doktryna polityczna, rządził będzie w amerykańskiej polityce przez kolejne 12 lat.
Prof. Łukasz GACEK
Wzrost Chin redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie
Wzrost Chin jest wyjątkowo istotny, ponieważ redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie. Nasuwa się pytanie, jak Europa powinna reagować na wzrost Chin, jak równoważyć ich wpływy, zwłaszcza w sferze gospodarczej, i wreszcie w jakim stopniu może kształtować ich wybory.
Prof. Jesse SMITH
Prawica stała się postreligijna
Trump – a szerzej styl polityki, który reprezentuje – nie zdobył władzy dzięki religijnej prawicy, ale raczej dzięki prawicy postreligijnej. Jego prezydenturę umożliwił proces sekularyzacji, który prawica religijna od dawna usiłuje zwalczać.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 506 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytacie Państwo między innymi tekst Jake’a SULLIVANA o amerykańskim planie na nadchodzące lata, przesłanie papieża FRANCISZKA na temat Sztucznej Inteligencji oraz esej Jacques’a ATTALIEGO o demografii i migracji. To teksty, których nie można ominąć w tym wydaniu.