Prof. Łukasz GACEK: Wzrost Chin redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie
Prof. Łukasz GACEK

Prof. Łukasz GACEK

Wzrost Chin redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie

Wzrost Chin jest wyjątkowo istotny, ponieważ redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie. Nasuwa się pytanie, jak Europa powinna reagować na wzrost Chin, jak równoważyć ich wpływy, zwłaszcza w sferze gospodarczej, i wreszcie w jakim stopniu może kształtować ich wybory.

Prof. Jesse SMITH: Prawica stała się postreligijna
Prof. Jesse SMITH

Prof. Jesse SMITH

Prawica stała się postreligijna

Trump – a szerzej styl polityki, który reprezentuje – nie zdobył władzy dzięki religijnej prawicy, ale raczej dzięki prawicy postreligijnej. Jego prezydenturę umożliwił proces sekularyzacji, który prawica religijna od dawna usiłuje zwalczać.

Wydanie 506 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 506 Wszystko co Najważniejsze

W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytacie Państwo między innymi tekst Jake’a SULLIVANA o amerykańskim planie na nadchodzące lata, przesłanie papieża FRANCISZKA na temat Sztucznej Inteligencji oraz esej Jacques’a ATTALIEGO o demografii i migracji. To teksty, których nie można ominąć w tym wydaniu.

Jan PARYS: Scenariusze przebudowy świata
Jan PARYS

Jan PARYS

Scenariusze przebudowy świata

Propozycje nowego ładu międzynarodowego, które ogłaszają liderzy państwach zachodnich, nie są neutralne wobec naszych potrzeb. Jednak po polskiej stronie na razie nie widać głębszej refleksji nad tym, co proponują. Obudzimy się w sytuacji, kiedy inni narzucą nam swoje warunki.

Popołudniowe Espresso: „Rel" Młodzieżowym Słowem Roku 2023
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

„Rel" Młodzieżowym Słowem Roku 2023

„Rel” – decyzją internautów – zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2023. Wyłoniono je w konkursie, w którym oddano rekordową liczbę ponad 140 tys. głosów. Na plebiscytowym podium znalazły się też „sigma” i „oporowo”. Kapituła przyznała wyróżnienie słowu „oddaje”.

Wydanie 504 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 504 Wszystko co Najważniejsze

Jak kształtować losy świata? Henry Kissinger zawsze miał odpowiedź na to pytanie, wiedział co, kiedy i jak zrobić. Czy sprawa dotyczyła Chin czy Ukrainy, amerykański strateg formułował myśli, które potem stawały się polityką Waszyngtonu przez wiele lat.

Jean-Dominique MERCHET: Dlaczego musimy być realistami większymi niż Kissinger
Jean-Dominique MERCHET

Jean-Dominique MERCHET

Dlaczego musimy być realistami większymi niż Kissinger

Kissinger, niezależnie od tego, jak go oceniamy, pozostanie w historii jako jeden z największych dyplomatów XX wieku, najpierw dzięki roli, jaką odegrał w Waszyngtonie w latach 1969–1977, a później dzięki książkom, wśród których na pierwszym miejscu należy postawić arcydzieło Dyplomacja.

Prof. Aleksander SURDEJ: Henry Kissinger – strateg na czasy trudnych wyborów
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Henry Kissinger – strateg na czasy trudnych wyborów

29 listopada 2023 roku świat polityki międzynarodowej stracił przenikliwego, łączącego analizę historyczną z wglądem w psychologię przywódców, badacza, osobę, która była członkiem wielu zespołów podejmujących decyzje kształtujące losy świata, zawsze z uwagą słuchaną, gdyż nie stroniącą od rysowania wyrazistych opcji i uświadamiana nam wszystkich tragizmów pewnych wyborów.

Popołudniowe Espresso: Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Pradze
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Pradze

Od ceremonii oficjalnego powitania na Zamku na Hradczanach w Pradze rozpoczęło się w środę spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Kancelaria prezydenta Czech, które przewodniczą obecnie V4 poinformowała, że podczas spotkania prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier omówią projekty finansowane ze wspólnego Funduszu Wyszehradzkiego oraz bieżące kwestie polityki zagranicznej.

Adam DĄBROWSKI: Mit polityczny. Zamach na Kennedy’ego
Adam DĄBROWSKI

Adam DĄBROWSKI

Mit polityczny.
Zamach na Kennedy’ego

Popularność mitów politycznych związanych ze śmiercią prezydenta Johna F. Kennedy’ego obrazuje rosnący brak zaufania Amerykanów do państwa oraz przekonanie o dystansie między rządem a obywatelami.

Popołudniowe Espresso: Financial Times – Światowe PKB rośnie między innymi dzięki USA i Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Financial Times – Światowe PKB rośnie między innymi dzięki USA i Polsce

Jak informuje w „Financial Times” Ruchir SHARMA, szef Rockefeller International w 2022 i  2023 roku udział Chin w światowym PKB się zmniejszał. W tym roku udział Państwa Środka zmniejszy się zaś do 17 proc. Dwuletni spadek o 1,4 proc. jest największy od lat 60. ubiegłego wieku.

Popołudniowe Espresso: Prognoza gospodarcza KE dla Polski
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prognoza gospodarcza KE dla Polski

Najnowsza prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej przewiduje, że, po spowolnieniu w 2023 roku, w polskiej gospodarce nastąpi odbicie w dwóch kolejnych latach. Przyczynią się do tego zarówno wzrost konsumpcji prywatnej, wzrost inwestycji, jak również pozytywne wyniki eksportu.

Popołudniowe Espresso: USA ograniczy pomoc dla Ukrainy
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

USA ograniczy pomoc dla Ukrainy

Zastępczyni rzecznika Pentagonu – Sabrina Singh – poinformowała, że Pentagon wykorzystał dotąd 95 proc. z 62,3 mld dolarów, które otrzymał na wsparcie Ukrainy od początku wojny. Wydano m.in. wszystkie fundusze przeznaczone na program Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach którego USA kupują broń dla ukraińskich sił zbrojnych.

Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią

We wtorek niemiecka policja rozpoczęła przeprowadzanie stacjonarnych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Niemieckie MSW potwierdziło, że tymczasowe kontrole policji federalnej na granicy z Austrią, które prowadzone zostały jesienią 2015 roku, mają zostać przedłużone o kolejne pół roku.

Popołudniowe Espresso: Egipt nie zgodził się na utworzenie korytarza humanitarnego do Strefy Gazy, Antony BLINKEN z wizytą w Izraelu
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Egipt nie zgodził się na utworzenie korytarza humanitarnego do Strefy Gazy, Antony BLINKEN z wizytą w Izraelu

Jak przekazała w czwartek agencja AP, Egipt nie zgodził się na utworzenie korytarza humanitarnego do Strefy Gazy. Wysoki rangą urzędnik egipski, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości podkreślał, że rozmawiano z Izraelem i USA o ustanowieniu bezpiecznych korytarzy wewnątrz Strefy Gazy i udzieleniu pomocy humanitarnej Palestyńczykom.

Popołudniowe Espresso: Ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Ostatni dzień na zmianę miejsca głosowania

W czwartek 12 października mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania. Wyborca, który nie wie, gdzie jest wpisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl (w zakładce „twoje dane”). Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.

Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicy polsko-słowackiej
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kontrole na granicy polsko-słowackiej

Premier Mateusz MORAWIECKI poinformował w poniedziałek podczas wystąpienia w Kraśniku (woj. lubelskie), że polecił szefowi MSWiA Mariuszowi KAMIŃSKIEMU, aby na granicy Polski ze Słowacją wprowadzać kontrole.

Popołudniowe Espresso: Prezydent Andrzej DUDA z wizytą w USA
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent Andrzej DUDA z wizytą w USA

Prezydent Andrzej DUDA i Agata KORNHAUSER–DUDA przybyli w niedzielę 17 września do USA. Podczas wizyty prezydent m.in. weźmie udział w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a Pierwsza Dama będzie realizować program związany ze środowiskami polonijnymi.