
Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI
Warto dziś czerpać z tradycji dawnej Rzeczypospolitej
Dzisiaj Ukraina jest krajem bardziej zróżnicowanym pod względem religijnym, językowym, ale także etnicznym. Dlatego możliwość przyjęcia milionów Ukraińców, a także tysięcy Białorusinów, którzy szukają schronienia w Polsce, jest szansą na odbudowę tego pokojowego współistnienia mimo różnic, które cechowało dawną Rzeczpospolitą. Polska, Litwa, Ukraina i Białoruś mają wspólną tradycję. Tradycja ta była konsekwentnie niszczona przez rosyjski imperializm. Dziś nie ma lepszej historycznej, ale i symbolicznej okazji, by ją odbudować.

Prof. Michał KLEIBER
Co dalej ze wsparciem dla Ukrainy?
Trudno nie odnieść wrażenia, że zbyt mało jest ustaleń dotyczących uzgodnionych rekomendacji w sprawie przyszłej światowej polityki wobec Rosji. Ich brak jest istotnym elementem ośmielającym Rosję do kontynuacji swych zbrodniczych działań.

Prof. Andrzej CHWALBA
Rosję może powstrzymać tylko zdecydowana siła
Rosjanie są niechętni demokracji, bo kojarzy im się z czymś grzesznym i niebezpiecznym, przeciwnym naturze Rosjanina, mieszkańca odrębnego lądu, „ósmego kontynentu”.

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. Ukraina może otrzymać status kandydata do UE
W komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI podkreśla, że dzisiaj Ukraina i Mołdawia mogą otrzymać status kandydata do Unii Europejskiej.

Popołudniowe Espresso
Pierwsze reakcje po przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE
Jest piątek, 24. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦 Dzień w skrócieWiadomości, które będą miały konsekwencje UE przyznaje Ukrainie status kraju kandydującego Na czwartkowym szczycie w Brukseli przywódcy 27 krajów UE uzyskali wymaganą jednogłośną zgodę na przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego. Posunięcie to nastąpiło cztery miesiące od momentu, kiedy Władimir PUTIN wydał rozkaz wkroczenia swoich wojsk na Ukrainę. Prezydent UkrainyWołodymyr ZEŁENSKI wyraził wdzięczność na Twitterze…

Popołudniowe Espresso
Parlament Europejski poparł nadanie statusu kandydata Ukrainie i Mołdawii
Parlament Europejski wezwał przywódców unijnych, by na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu Rady nadali Ukrainie i Mołdawii status kandydata do UE.

Rafał ROGALA
Polska wobec największego kryzysu humanitarnego od II wojny światowej
Integracja nie odbywa się na poziomie metapaństwa, lecz w konkretnym zakładzie pracy, szkole, sąsiedztwie, ulicy, restauracji czy urzędzie administracji publicznej, rządowej czy też samorządowej. Stąd tak kluczowy jest dialog państwa z jego obywatelami, ażeby odpowiednio komunikować zachodzące w tym zakresie przemiany oraz stosownie do potrzeb tłumaczyć potrzebę wdrażania odpowiednich rozwiązań.

Prof. David OWEN
Co jesteśmy winni uchodźcom z Ukrainy?
Putin przyszedł po Gruzję, przyszedł po Krym, teraz przyszedł po Ukrainę. Czy ktoś naprawdę myśli, że gdyby udało mu się odnieść sukces na Ukrainie, jego imperialne ambicje po prostu by się na tym skończyły?

Prof. Ryszard BUGAJ
Czarne łabędzie
Nie ukształtował się jak dotąd – powszechnie intelektualnie akceptowany – nowy standard ustrojowego modelu kapitalizmu i zalecanej polityki społeczno-gospodarczej. Tymczasem Polska ma obecnie potencjalnie szersze pole wyboru, niż gdy dokonywała wyboru programu transformacji.

Carl BILDT
Putin wziął gospodarkę świata za zakładnika
Władimir Putin zapowiedział, że zmierza pójść w jego ślady. a więc chodzi o kwestię ponownego podbicia przez Rosję tego, co kiedyś znajdowało się pod rządami rosyjskich carów. Władimir Putin uważa, że realizuje historyczną misję, i nie zamierza z niej rezygnować.

Prof. Aleksander SURDEJ
Odbudowa Ukrainy potrwa dekadę
Kosztów przyszłej odbudowy Ukraina sama nie udźwignie. Powinna zapłacić Rosja. Źródłem reparacji powinny stać się zamrożone aktywa Federacji Rosyjskiej oraz „opłata reparacyjna” nałożona na dochody z eksportu ropy i gazu.

Prof. Roberto RABEL
Niezadrażnianie relacji z Moskwą podstawą polityki Indo-Pacyfiku
Fakt, że Chiny nie są w stanie nawet łagodnie skarcić Moskwy, jest dla świata sygnałem, iż partnerstwo Pekinu z Putinem liczy się dla nich bardziej niż zazwyczaj nieugięte forsowanie nienaruszalności suwerennych granic i polityki nieingerowania w wewnętrzne sprawy innych państw.

Popołudniowe Espresso
Narada unijnej grupy państw NATO w Hadze
Premier Mateusz MORAWIECKI zaapelował w Hadze o wsparcie dla Ukrainy. Szef polskiego rządu wziął udział w spotkaniu, którego inicjatorami byli premierzy Holandii i Danii.

Popołudniowe Espresso
Siły ukraińskie zostały wyparte z centrum miasta Siewierodoniecka
Dziś poniedziałek, 13 czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦 Dzień w skrócieWiadomości, które będą miały konsekwencje Siły ukraińskie zostały wyparte z centrum miasta Siewierodoniecka Ukraina poinformowała w poniedziałek, że jej siły zostały wyparte z centrum wschodniego miasta Siewierodoniecka, gdzie od tygodni trwają walki z Rosją. „Przeciwnik, przy wsparciu artylerii, przeprowadził operacje szturmowe w mieście Siewierodoniecku, odniósł częściowy sukces, odepchnął nasze jednostki od centrum miasta”…

Prof. Andrzej NOWAK
To od Zachodu zależy, czy Rosja przestanie być skuteczna w swej imperialnej rekonkwiście
Nie da się nasycić imperialnego apetytu i Rosja nie zadowoli się Ługańskiem, Donieckiem i Krymem, nie zadowoli się Ukrainą, kiedy w następnym etapie ją połknie – jeśli będzie się jej ustępowało. Nie zadowoli się również Polską czy całym byłym obozem sowieckim. Zadowoli się dopiero po podporządkowaniu sobie całej Europy. Dopóki tego nie zrozumieją elity w Paryżu czy Berlinie, dopóty będą wracały do pokusy appeasementu, czyli sprzedawania mniejszych sąsiadów agresywnemu imperializmowi rosyjskiemu.

Prof. Jacek KORONACKI
Wojna na Ukrainie, czyli imperium amerykańskie na rozstaju dróg
Dziś na myśl przychodzi „hasło założycielskie” Paktu Północnoatlantyckiego, które w roku 1949 wygłosił jego pierwszy sekretarz generalny lord Hastings Lionel Ismay: Keep Russians out, Americans in and Germans down („utrzymać Rosjan poza, Amerykanów wewnątrz, a Niemców w ryzach”).

George FRIEDMAN
Dlaczego Kissinger się myli?
George FRIEDMAN o Ukrainie i tezie Henry’ego Kissingera o konieczności oddania części Ukrainy Rosji i Tajwanu Chinom.

Tomasz URYNOWICZ
Czy Kraków wykorzysta szansę, jaką dają uchodźcy z Ukrainy?
Jak projektować i rozwijać Kraków w kontekście trwającej za naszymi granicami wojny i przybywających do miasta uchodźców? Jak wykorzystać potencjał tych, którzy zechcą pozostać w Krakowie na stałe? Trzeba postępować zgodnie z zasadami, czyli tak, jak na co dzień w Krakowie się nie postępuje – twierdzi Tomasz URYNOWICZ Bardzo pouczające było dla mnie niedawne spotkanie, które stowarzyszenie „1. Kraków” zorganizowało wraz z Małopolską Okręgową Izbą Architektów. Tematem byli Ukraińcy w Krakowie – i możliwość ich lepszej asymilacji. Chciałbym podzielić się…

Popołudniowe Espresso
Sto dni Ukrainy
Rada UE podjęła w piątek decyzję o wprowadzeniu szóstego pakietu sankcji gospodarczych i indywidualnych wymierzonych w Rosję za jej inwazję na Ukrainę, jak i w Białoruś za pomoc udzielaną Moskwie.

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. „Studniówka” Ukrainy
W komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze podkreśla, że nadchodzący setny dzień wojny na Ukrainie jest z jednej strony tragicznym, a z drugiej heroicznym świętem.