Ołeksij SIMONCZUK: Książki, które pomogą lepiej zrozumieć Ukrainę
Ołeksij SIMONCZUK

Ołeksij SIMONCZUK

Książki, które pomogą lepiej zrozumieć Ukrainę

Skoro mamy dziś obok siebie tak wielu Ukraińców, dobrze jest znać książki, które pomogą lepiej zrozumieć Ukrainę: jej historię, literaturę, obywateli i wojnę, którą Rosja prowadzi przeciwko niej od dziesięcioleci. Oto lista 10 propozycji, z których połowa jest już dostępna po polsku. 

Andrius KUBILIUS: Putin tej wojny nie wygra, o ile sami w to uwierzymy
Andrius KUBILIUS

Andrius KUBILIUS

Putin tej wojny nie wygra, o ile sami w to uwierzymy

Kraje NATO powinny zobowiązać się do zapewnienia wsparcia wojskowego w wysokości co najmniej 0,25 proc. ich PKB każdego roku, co trzykrotnie zwiększyłoby obecny poziom zachodniego wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

Nadia FEDECZKO: Jak Ukraińcy przygotowywali się do wojny?
Nadia FEDECZKO

Nadia FEDECZKO

Jak Ukraińcy przygotowywali się do wojny?

Minęło 10 lat od rosyjskiej agresji na Ukrainę i rozpoczął się trzeci rok inwazji na pełną skalę. Ukraińcy analizują swoje przygotowania do wojny oraz wyciągają wnioski na temat tego, co zostało zrobione dobrze, a co źle i co można było zrobić lepiej.

Lubko PETRENKO: Prezydent Zełenski jest oskarżany o uzurpowanie sobie władzy i chęć utrzymania się na stanowisku wszelkimi sposobami
Lubko PETRENKO

Lubko PETRENKO

Prezydent Zełenski jest oskarżany o uzurpowanie sobie władzy i chęć utrzymania się na stanowisku wszelkimi sposobami

W dniach 15–17 marca w Rosji odbyły się tak zwane wybory prezydenckie. „Tak zwane”, ponieważ jak uznały praktycznie wszystkie cywilizowane kraje, nie były one ani uczciwe, ani sprawiedliwe. Ostatecznie nie były to w ogóle wybory, ponieważ faktycznie nie było alternatywy, gdyż wszyscy mniej lub bardziej wartościowi politycy, którzy mogliby konkurować z urzędującym prezydentem, byli albo martwi, albo w więzieniu, albo zmuszeni do emigracji.

Edward LUCAS: Ukraina – ostatnia runda
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Ukraina – ostatnia runda

Spóźniony amerykański pakiet pomocowy powinien wyleczyć nas zarówno z przygnębienia, jak i samozadowolenia.

Dzwinka MATIJASZ: Życie toczy się dalej
Dzwinka MATIJASZ

Dzwinka MATIJASZ

Życie toczy się dalej

W zeszłym tygodniu zabrałam z pracowni ramiarsko-artystycznej paciorkową mapę Ukrainy i umieściłam ją na kominku. W moim domu kominek to szczególne miejsce siły, piękna i relaksu. Zimą regularnie płonie tu żywy ogień, migocze kolorowa girlanda światełek, by zapewnić jak najwięcej światła w krótkie i przeważnie ponure dni.

Wydanie 521 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 521 Wszystko co Najważniejsze

Redaktor Naczelny, prof. Michał KLEIBER wskazuje, że niekontrolowany rozwój Sztucznej Inteligencji jest zagrożeniem trudnym do przecenienia, a w zasadzie nie mającym sobie równych w historii. Widać to w zasadzie każdego dnia, a najtragiczniejszym tego przykładem są wojny. Drony czy inne formy samosterownych broni zaczynają być codziennością na polu walki.

Janis WARUFAKIS: Czy Europa to kontynent wasalny?
Janis WARUFAKIS

Janis WARUFAKIS

Czy Europa to kontynent wasalny?

Czy mądrze jest zakładać, że nasze demokracje zostaną wzmocnione, gdy złożymy naszą obronność i politykę zagraniczną w rękach NATO – innymi słowy, w rękach rządu USA? A może rację mieli studenci Politechniki Ateńskiej wraz z generałem de Gaulle’em, obawiając się, że bezmyślna lojalność wobec Sojuszu przyspieszy stopniowy proces przeistaczania się Europy w kontynent wasalny?

Jurij WYNNYCZUK: Rosja musi zostać zamrożona, aby nie zgniła
Jurij WYNNYCZUK

Jurij WYNNYCZUK

Rosja musi zostać zamrożona, aby nie zgniła

Każdy chce pokoju. Ale pokój ma swoją cenę. Obecnie tą ceną jest terytorium Ukrainy. Wyobraźmy sobie, że Ukraina zgadza się oddać część swojego terytorium i podpisuje porozumienia pokojowe. Ale czy wówczas pokój nadejdzie? I na czyich warunkach może on zapanować? Na warunkach Putina, Orbána, Fico, Xi Jinpinga? Czy któremuś z nich można w ogóle zaufać?

Prof. Piotr DŁUGOSZ: Ukrainki po dwóch latach w Polsce. Najnowsze badania
Prof. Piotr DŁUGOSZ

Prof. Piotr DŁUGOSZ

Ukrainki po dwóch latach w Polsce. Najnowsze badania

Respondentki poproszone o to, by w pięciostopniowej skali oszacować jakość wskazanych elementów życia w Polsce, najwyżej oceniły stan bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, transport miejski oraz dostęp do edukacji własnej. Na przeciwnym biegunie znalazły się takie kategorie, jak wynagrodzenie za pracę, sytuacja finansowa rodziny oraz opieka zdrowotna

Olha KARI: Przełamywanie ciemności
Olha KARI

Olha KARI

Przełamywanie ciemności

Książki w szczególności i sztuka w ogóle – to potężny kod kulturowy, talizman i ochrona przed niepamięcią, a niepamięć to wróg straszniejszy niż jakikolwiek pocisk lotniczy. – pisze Olha KARI