Reinhard BÜTIKOFER: Niemcy nie mogą lekceważyć zastrzeżeń Polski do Nord Stream 2 Reinhard BÜTIKOFER: Niemcy nie mogą lekceważyć zastrzeżeń Polski do Nord Stream 2
Reinhard BÜTIKOFER

Reinhard BÜTIKOFER

Niemcy nie mogą lekceważyć zastrzeżeń Polski do Nord Stream 2

Niemiecko-rosyjski projekt, który ignoruje Polskę, budzi mroczne historyczne wspomnienia. Dodatkowo Nord Stream 2 podważa bezpieczeństwo Ukrainy, krajów nadbałtyckich i innych państw leżących nad Bałtykiem. Służy przede wszystkim autorytarnemu reżimowi Putina i jego agresywnej polityce – pisze Reinhard BÜTIKOFER

Mateusz MORAWIECKI: Solidarność i ambicja Mateusz MORAWIECKI: Solidarność i ambicja
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Solidarność i ambicja

Polska popiera propozycje KE dot. pakietu pomocy makrofinansowej o wartości 3 mld euro dla 10 państw sąsiedzkich Wspólnoty (w tym 1,2 mld euro dla Ukrainy). Popieramy pomysł przeznaczenia 140 mln euro z funduszy polityki sąsiedztwa na pilne potrzeby państw Partnerstwa Wschodniego w walce z koronawirusem – pisze Mateusz MORAWIECKI Świat stoi dziś w obliczu globalnej pandemii. Od tego, czy jesteśmy w stanie okazać solidarność i współdziałać, zależy ludzkie życie. Polska i Ukraina szybko podjęły trudne decyzje o walce z epidemią…

Johan NORBERG: Stare dobre czasy - są teraz Johan NORBERG: Stare dobre czasy - są teraz
Johan NORBERG

Johan NORBERG

Stare dobre czasy - są teraz

Pożywką dla strachu i nostalgii jest ten rodzaj postrzegania świata, na bazie którego Donald Trump zbudował swoją kampanię prezydencką. Spośród ludzi, którzy w Wielkiej Brytanii zagłosowali za Brexitem, 58% twierdzi, że obecnie żyje im się gorzej niż 30 lat temu.

Dariusz SZYMCZYCHA: Polsko-ukraińskie sąsiedztwo, czyli slow reset Dariusz SZYMCZYCHA: Polsko-ukraińskie sąsiedztwo, czyli slow reset
Dariusz SZYMCZYCHA

Dariusz SZYMCZYCHA

Polsko-ukraińskie sąsiedztwo, czyli slow reset

Polska wspiera sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu. Jednak nie znajduję uzasadnienia, dlaczego w ciekawej, polskiej inicjatywie Trójmorza nie znalazło się miejsce dla Ukrainy. Strategiczne wykluczenie? W ostatnich latach z powodu zmian na Ukrainie, ale też za sprawą własnych zaniechań Polska przestała być ambasadorem interesów Ukrainy w Europie i mediatorem w jej wewnętrznych sporach.

Prof. Cyrille BRET: Dokąd zmierza Ukraina? Prof. Cyrille BRET: Dokąd zmierza Ukraina?
Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Dokąd zmierza Ukraina?

Wiosenne wybory prezydenckie i jesienne parlamentarne przychodzą w momencie dużych zmian politycznych. Czy to nowe otwarcie zostanie potwierdzone przez wyborców? A może podziały i konflikty wewnętrzne będą trwały nadal? Wszelkie podobieństwo sytuacji na Ukrainie do tego, co dzieje się obecnie wewnątrz Unii Europejskiej, wydaje się nieprzypadkowe.

Dariusz PŁOCHOCKI: RUSEXIT. Ani kroku wstecz? Dariusz PŁOCHOCKI: RUSEXIT. Ani kroku wstecz?
Dariusz P. PŁOCHOCKI

Dariusz P. PŁOCHOCKI

RUSEXIT. Ani kroku wstecz?

Dziś można mieć nadzieję, że któraś ze stron się cofnie, jednak sprawa autokefalii jest już właściwie przesądzona. Oby nie doprowadziła do długiej i trwałej schizmy w Kościele wschodnim. Zrywanie jedności eucharystycznej wbrew pozorom nie jest rzadką metodą ostrego protestu Cerkwi lokalnych. Za każdym razem jest to bardzo smutne i bolesne wydarzenie, pokazujące tarcia o charakterze czysto politycznym i ambicjonalnym w łonie Cerkwi. 

Łukasz KOŁTUNIAK: Ukraina zmienia się wbrew Putinowi i... własnej klasie politycznej Łukasz KOŁTUNIAK: Ukraina zmienia się wbrew Putinowi i... własnej klasie politycznej
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Ukraina zmienia się wbrew Putinowi i... własnej klasie politycznej

Ukraina szuka siebie na nowo i natrafia na opór — wywoływany przez siły zewnętrzne, obojętność Zachodu, własną indolencję. Szuka zarówno reform, jak i nowej tożsamości. Nikt nie chciał, żeby Majdan przerodził się w rzeź i wojnę. Ale ludzie ginęli tu pod flagą UE. I mimo że władza ciągle wykazuje się indolencją, to nadzieję dają zarówno ochotnicy z Donbasu, którzy wracają i angażują się społecznie (choć niestety wielu wraca z traumą pourazową i nie znajduje pomocy), jak i aktywiści, którzy  pomagają armii, ale także walczą o nieistniejące tu wcześniej sprawy, takie jak prawa osób niepełnosprawnych.

Andrzej DUDA: To nie była wojna pomiędzy Polską a Ukrainą, to była zwykła czystka etniczna Andrzej DUDA: To nie była wojna pomiędzy Polską a Ukrainą, to była zwykła czystka etniczna
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

To nie była wojna pomiędzy Polską a Ukrainą, to była zwykła czystka etniczna

Chciałbym, żeby każdy z tych Polaków, którzy kiedyś zostali zamordowani i leżą w tej ziemi, odzyskał swoje imię i nazwisko, żeby był oznaczony w miejscu, w którym spoczywa, żeby rodzina mogła przyjechać, złożyć kwiaty, pomodlić się, zapalić znicz. By mogła uronić łzę na mogile swojego najbliższego.

Andreas UMLAND: Pięć scenariuszy dla Ukrainy Andreas UMLAND: Pięć scenariuszy dla Ukrainy
Andreas UMLAND

Andreas UMLAND

Pięć scenariuszy dla Ukrainy

Dotychczas nie miały miejsca żadne zasadnicze działania ze strony Polski czy Rumunii, jako największych krajów Europy wschodniej graniczących z Ukrainą, prowadzące do dalszej budowy antykremlowskiej koalicji, która wykraczałaby poza struktury NATO. O ile idea Międzymorza była od czasu do czasu podejmowana przez polskich polityków, o tyle Warszawa nie podjęła dotychczas – przez ostatnie 25 lat – żadnych konkretnych kroków w celu jej realizacji.

Andrij SZEWCZENKO: Ukraina - europejski bufor bezpieczeństwa Andrij SZEWCZENKO: Ukraina - europejski bufor bezpieczeństwa
Andrij SZEWCZENKO

Andrij SZEWCZENKO

Ukraina - europejski bufor bezpieczeństwa

Prędzej czy później, kiedy Rosja znów otworzy się na świat, możemy potrzebować doświadczenia Ukrainy w sferze transformacji pokomunistycznej, aby pomóc Rosjanom się zmodernizować. Ale dziś Ukraina potrzebuje wielkiego wsparcia. Ukraińcy wiedzą, że walka toczy się nie tylko o ich kraj, ale i o wolny świat.

Maria STEPAN: Człowiek to człowiek, śmierć to śmierć. Czarny czwartek Maria STEPAN: Człowiek to człowiek, śmierć to śmierć. Czarny czwartek
Maria STEPAN

Maria STEPAN

Człowiek to człowiek, śmierć to śmierć. Czarny czwartek

Już wiemy, że strzelają snajperzy. Są gdzieś w hotelu, na budynkach rządowych. Przebiegamy na drugą stronę Instytuckiej. Za barykadą siedzi grupka „majdanowców” gotowych odeprzeć szturm. Jeszcze nie wiemy, że żadnego szturmu nie będzie. Że jeszcze Berkut?, wojsko?, najemnicy? – do dziś nie wiadomo – zabiją kolejne osoby, a potem uciekną. Ludzie znów pokazują mi łuski po kulach i metalowe tarcze podziurawione jak sito.

Krzysztof ZIEMIEC: Wysiedleni. Akcja Wisła 1947 Krzysztof ZIEMIEC: Wysiedleni. Akcja Wisła 1947
Krzysztof ZIEMIEC

Krzysztof ZIEMIEC

Wysiedleni. Akcja Wisła 1947

Akcja wysiedlania ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski rozpoczęła  o świcie 28 kwietnia 1947 r. i trwała około trzech miesięcy. Działania prowadzone były często w sposób brutalny i bezwzględny. W ciągu kilku miesięcy na Ziemie Zachodnie i Północne przymusowo przesiedlono ponad 140 tys. Ukraińców. Bezpośrednim pretekstem dla rozpoczęcia deportacji stało się zastrzelenie 28 marca 1947 w okolicy Baligrodu wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego. Wobec zamieszkujących południe Polski Ukraińców zastosowano zbiorową odpowiedzialność.

Nadia SAWCZENKO, Jarosław JUNKO: Ukraina, moja miłość Nadia SAWCZENKO, Jarosław JUNKO: Ukraina, moja miłość
Jarosław JUNKONadia SAWCZENKO

Jarosław JUNKO
Nadia SAWCZENKO

Ukraina, moja miłość

Jeśli mówimy o zwykłych ludziach, którzy nie walczą i nie noszą broni, to uważam, że zostali skrzywdzeni. Ci ludzie znaleźli się w sytuacji, co do której się pomylili, ich oszukano i mają obecnie bardzo trudne życie. Siedemdziesiąt procent z nich żałuje dziś, że doszło do tego wszystkiego, że brali broń do ręki, że chodzili z transparentami, domagając się opieki Rosji.

Bernard-Henri LÉVY: Nowa Partia Putina. Piąta kolumna w Europie Bernard-Henri LÉVY: Nowa Partia Putina. Piąta kolumna w Europie
Bernard-Henri LÉVY

Bernard-Henri LÉVY

Nowa Partia Putina.
Piąta kolumna w Europie

Władimir Putin stwierdził, że rozpad Sowietów był „największą geopolityczną katastrofą [XX] wieku”, i zawsze obwiniał o to Stany Zjednoczone, Kościół katolicki (i polskiego papieża) oraz Europę. Partia Putina woli jednak nie widzieć, jak z pozoru oderwane od siebie wydarzenia składają się na wymierzoną w Europę kremlowską strategię odwetu, upokorzenia, a przynajmniej destabilizacji.

Michał BONI: Rosja Putina. Ameryka i Europa muszą mówić jednym głosem. Także poprzez sankcje Michał BONI: Rosja Putina. Ameryka i Europa muszą mówić jednym głosem. Także poprzez sankcje
Michał BONI

Michał BONI

Rosja Putina.
Ameryka i Europa muszą mówić jednym głosem. Także poprzez sankcje

Nowa strategia wobec Rosji — idealistycznie, ale i poważnie podkreślę — służąca przyszłości świata, musi być wszechstronna, całościowa, jednoznaczna — jeśli chodzi o cele i uczestnictwo partnerów na rzecz jej realizacji. Musi też dać narzędzia do walki z olbrzymią falą dezinformacji, jaką szerzy Rosja Putina.

Maria STEPAN: Ukraina. Trzy lata po Maria STEPAN: Ukraina. Trzy lata po
Maria STEPAN

Maria STEPAN

Ukraina. Trzy lata po

Koniec 2013 roku był końcem ukraińskich złudzeń. Ludzie mieli dość. Korupcji, buty, bezczelności władzy i przede wszystkim „ruskiego miru”. Czy porwaliby się na ten Majdan, gdyby ktoś im powiedział, że stracą Krym i będą ginąć na wschodzie? Czy postawiliby się Janukowyczowi?

Nadija SAWCZENKO: Opiszę wam moją głodówkę Nadija SAWCZENKO: Opiszę wam moją głodówkę
Nadia SAWCZENKO

Nadia SAWCZENKO

Opiszę wam moją głodówkę

Co było najcięższe podczas głodówki? Patrzeć wróblom w oczy! Przyzwyczaiły się, że dokarmiam je przez kraty chlebem, ciastkami i później co rano przylatywały, i robiły raban, jakby pytały: „Czemu nie karmią?!”. А ja nie wiedziałam, gdzie oczy ze wstydu schować.

Aylin MATLÉ: Niemcy w NATO.  Coraz większe zaangażowanie Aylin MATLÉ: Niemcy w NATO.  Coraz większe zaangażowanie
Aylin MATLÉ

Aylin MATLÉ

Niemcy w NATO.
Coraz większe zaangażowanie

NATO nadal zajmuje tradycyjnie centralne miejsce w niemieckiej polityce bezpieczeństwa. Wszystkie rządy federalne w latach powojennych postrzegały Pakt Północnoatlantycki jako coś więcej niż gwarancję bezpieczeństwa i pokoju w Niemczech i Europie. Sojusz stanowił najważniejsze ramy negocjacyjne dla polityki bezpieczeństwa, pozostał też centralnym, zinstytucjonalizowanym łącznikiem dla stosunków transatlantyckich.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam