Andrea TORNIELLI: Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny
Andrea TORNIELLI

Andrea TORNIELLI

Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny

Fakt, że papież nigdy nie wskazał agresora w żadnej wojnie w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jest całkiem naturalny. Nawet Święty Jan Paweł II nigdy tego nie robił. Przykładem może być wojna na Bałkanach – Jan Paweł II nigdy nie wymienił Miloszevicia, mimo że popełnił on wiele zbrodni wojennych.

Popołudniowe Espresso: Mija dekada papieża FRANCISZKA
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Mija dekada papieża FRANCISZKA

Dziś mija 10 lat od wyboru kardynała Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową. 11 lutego 2013 roku Benedykt XVI ogłosił  swoją rezygnację z urzędu papieża.

Prof. Serhy YEKELCHYK: Hołd dla Polski
Prof. Serhy YEKELCHYK

Prof. Serhy YEKELCHYK

Hołd dla Polski

Miliony polskich i ukraińskich rodzin stworzyły silne więzi, dzięki którym dwaj narodowi przywódcy mogli przeciąć gordyjski węzeł historii. Naprawdę w styczniu 2023 r. wydarzyło się coś niezwykłego. Oto pierwszy raz od osiemnastu lat prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie złożyli kwiaty na cmentarzu Orląt Lwowskich oraz na pobliskich grobach Ukraińców poległych w toczącej się wojnie z Rosją.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Imperialne marzenia Kremla
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Imperialne marzenia Kremla

Rosja nie jest pierwszym imperium, które głęboko przeżywa ograniczenie swych wpływów i posiadłości. W czasach nowożytnych to doświadczenie spotkało kolejno wszystkich kolonizatorów: Brytyjczyków, Francuzów, Belgów i Holendrów. Wytrącenie ich z roli metropolii kolonialnej raniło ich poczucie dumy, wydawało się bolesne i niesprawiedliwe.

Prof. Arkady RZEGOCKI: Polska. Solidarność dla wolności
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Polska. Solidarność dla wolności

W wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych zawarta jest wielka symbolika i stanowi ona kolejne potwierdzenie tego, że „punkt ciężkości Starego Kontynentu przesuwa się na wschód”.

Wydanie 465 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 465 Wszystko co Najważniejsze

Każda z dwudziestu edycji „Opowiadamy Polskę światu” to kolejne opublikowane teksty, ale przede wszystkim zebrane doświadczenia i wzmocnione relacje z dziennikarzami, oraz zaufanie wydawców największych tytułów na świecie. Z tym większą radością publikujemy po polsku teksty, które ukazały się w ostatnich dniach w kolejnej odsłonie globalnego projektu Instytutu Nowych Mediów. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” można bowiem czytać je po polsku

Mateusz MORAWIECKI: Pięć lekcji po roku wojny
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Pięć lekcji po roku wojny

Czasem boję się, że na Zachodzie jest naprawdę dużo ludzi, dla których lunch w ulubionej kawiarni albo serial na Netflixie są ważniejsze niż życie i śmierć tysięcy Ukraińców. Wszyscy jesteśmy świadkami tej wojny. Nikt z nas nie będzie mógł powiedzieć: „Nie wiedziałem o ludobójstwie w Buczy”. Wszyscy patrzymy na okropieństwa dokonywane przez rosyjską armię. Dlatego nie wolno nam być obojętnym. Imperialne plany Rosji sięgają dalej niż Ukraina. Ta wojna dotyczy nas wszystkich.

Prof. Andrzej NOWAK: Ukraina albo niezgoda na imperialne zniewolenie
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Ukraina albo niezgoda na imperialne zniewolenie

Tak fascynująca Angelę Merkel Katarzyna II zlikwidowała przemocą Sicz – ostatnią ostoję samorządu wolnych Kozaków pod jej panowaniem, ostatni ślad tradycji politycznej Ukrainy.

Prof. Piotr GLIŃSKI: Polska. Od zawsze po stronie wolności
Prof. Piotr GLIŃSKI

Prof. Piotr GLIŃSKI

Polska. Od zawsze po stronie wolności

Świat nie znał polskiej historii, nie wiedział, że wolność i doświadczenie wspólnoty są wartościami dla Polaków najważniejszymi. Że wobec bezprzykładnej zbrodniczej agresji na kraj, z którym mamy historyczne rachunki krzywd, najważniejsza jest solidarność w obronie wartości.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Wolność jest niepodzielna
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Wolność jest niepodzielna

Dziś wojna, i to niezwykle okrutna, jest blisko, a tak wielu ludzi na Zachodzie dziwi się, że Ukraińcy nie chcą się poddać, że nie chcą być Rosjanami. Dlaczego na Zachodzie nie rozumie się determinacji Ukraińców? 

Diane FRANCIS: Polski czas
Diane FRANCIS

Diane FRANCIS

Polski czas

Polska stała się filarem bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu dzięki ogromnemu rozwojowi gospodarczemu Polski, który pomógł w sfinansowaniu błyskawicznej modernizacji i rozbudowy narodowych sił zbrojnych.

Popołudniowe Espresso: Pierwsza rocznica wybuchu wojny na Ukrainie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Pierwsza rocznica wybuchu wojny na Ukrainie

24 lutego 2023 r. przypada 1. rocznica wybuchu wojny na Ukrainie. Ukraińcy obronili swoją niepodległość; jednak część terytorium kraju jest pod rosyjską okupacją. Wojska agresora spustoszyły dużą część Ukrainy, powodując śmierć tysięcy osób (według władz ukraińskich mogło zginąć nawet 41 tys. osób).

Zofia LIPECKA: Jak malować w czasie wojny?
Zofia LIPECKA

Zofia LIPECKA

Jak malować w czasie wojny?

Ignorować wojnę? Przedstawiać wojnę? Protestować przeciwko wojnie? Oto pytania, które nasunęły mi się w dniu agresji Putina na Ukrainę, 24 lutego 2022 r.

Popołudniowe Espresso: Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe BIDEN w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe BIDEN w Polsce

W poniedziałek po godzinie 23 prezydent USA przyleciał Air Force One na lotnisko w Warszawie. Wcześniej jednak odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z Wołodymyrem ZEŁENSKIM. Stamtąd prezydent wrócił pociągiem do Przemyśla, samochodem dotarł do Rzeszowa i finalnie, swoim samolotem przyleciał do stolicy.