Wydanie 515 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 515 Wszystko co Najważniejsze

Kiedy w marcu 2022 roku publikowaliśmy we „Wszystko Co Najważniejsze” tekst Aleksieja NAWALNEGO wszystko było inne. Napisał wtedy rosyjski opozycjonista, że „Putin to nie Rosja”. A jednak, zdaje się — nie miał racji.

Laura MANDEVILLE, prof. Konstantyn SIGOW, Nicolas TENZER, Oleksiej PANYCH, Łukasz KAMIŃSKI i Eryk MISTEWICZ: Jak ukarać Putina?
Eryk MISTEWICZLaure MANDEVILLEŁukasz KAMIŃSKINicolas TENZEROłeksij PANYCHProf. Konstantyn SIGOW

Eryk MISTEWICZ
Laure MANDEVILLE
Łukasz KAMIŃSKI
Nicolas TENZER
Ołeksij PANYCH
Prof. Konstantyn SIGOW

Jak ukarać Putina?

Tocqueville w Warszawie to debata zorganizowana przez „Wszystko co Najważniejsze” z udziałem wybitnych historyków, filozofów, strategów z Francji, Ukrainy i Polski

Nadia FEDECZKO: Jak budować komunikację między Polakami i Ukraińcami?
Nadia FEDECZKO

Nadia FEDECZKO

Jak budować komunikację między Polakami i Ukraińcami?

Ukraina i Polska mają 543 km wspólnej granicy, podobne języki i mentalność; w Polsce mieszka około miliona Ukraińców. Zastanówmy się więc, jak możemy budować współpracę, aby nasze relacje były dobrosąsiedzkie, mocne i długotrwałe.

Thomas GOMART: Świat wchodzi w nową erę atomową
Thomas GOMART

Thomas GOMART

Świat wchodzi w nową erę atomową

Rosja, mocarstwo atomowe i członek stały Rady Bezpieczeństwa ONZ, dopuszcza się poważnego naruszenia, narzucając „agresywną sanktuaryzację” Ukrainy, to znaczy szantaż terytorialny bronią atomową.

Wydanie 513 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 513 Wszystko co Najważniejsze

Toczące się na świecie konflikty, nie tylko rosyjska inwazja na Ukrainę, zmieniają sposób w jaki wykorzystywana jest technologia. A że mamy obecnie do czynienia z rewolucją, powiązaną z masowym wykorzystaniem danych — przede wszystkim ze Sztuczną Inteligencją — to jak świat szeroki toczy się debata nad tym, jak ucywilizować toczącą się zmianę.

Prof. Dmytro SZEWCZUK: Polsko-ukraińska solidarność jako przyjaźń polityczna
Prof. Dmytro SZEWCZUK

Prof. Dmytro SZEWCZUK

Polsko-ukraińska solidarność jako przyjaźń polityczna

Gdy chodzi o sens solidarności między Ukrainą i Polską, musimy brać pod uwagę to, o czym coraz częściej mówią eksperci – zagrożenie rosyjskie w Europie Środkowej i Wschodniej nie zniknie. I dla tej części Europy nikt inny, poza Polską i Ukrainą razem wziętymi, nie ma potencjału, aby temu zagrożeniu zapobiec.

Oksana PACHLOWSKA: O waszą i naszą przyszłość
Oksana PACHLOWSKA

Oksana PACHLOWSKA

O waszą i naszą przyszłość

Polskie i ukraińskie elity intelektualne powinny współpracować, aby wykorzenić z kultury zachodniej toksyczne rosyjskie ideologie i deformujące narracje, które zakorzeniły się tam głęboko w zachodniosłowiańskich studiach, historiografii i dziennikarstwie. Sprawa ta wykracza daleko poza aktualny dramat Ukrainy

Olha KARI: Sztuka ratuje w czasie wojny
Olha KARI

Olha KARI

Sztuka ratuje w czasie wojny

Festiwale książek, koncerty, przedstawienia baletowe i operowe, spektakle i miejskie performance w czasie wojny – przecież to nie tylko „życie na przekór”; to przede wszystkim potrzeba tworzenia prawdziwego, autentycznego życia dla siebie i swoich bliskich, krewnych, przyjaciół, potrzeba budowania potężnych ochronnych kręgów człowieczeństwa, które Rosjanie próbują zniszczyć, zmieszać z popiołem i pokruszonymi cegłami, niszcząc i rabując nasze muzea, biblioteki, zabijając i okaleczając naszych artystów, tancerzy, muzyków, pisarzy, fotografów, kradnąc im twórcze lata, lata rozkwitu i inspiracji, a czasem odbierając im życie.

Bernard CAZENEUVE, Francis FUKUYAMA, Patrick POUYANNÉ, Andrew MICHTA: Europa potrzebuje planu awaryjnego
Andrew A. MICHTABernard CAZENEUVEFrancis FUKUYAMAPatrick POUYANNÉ

Andrew A. MICHTA
Bernard CAZENEUVE
Francis FUKUYAMA
Patrick POUYANNÉ

Europa potrzebuje planu awaryjnego

Na temat tego jakie są konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, piszą Bernard CAZENEUVE, Francis FUKUYAMA, Patrick POUYANNÉ, Andrew MICHTA.

Wydanie 509 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 509 Wszystko co Najważniejsze

Mija pierwszy tydzień Nowego Roku a świat jakby wciąż zmagał się ze starymi problemami. Oczywiście, kwestie takie jak polaryzacja społeczna czy rosyjski imperializm nie znikną przecież w ciągu jednej nocy. Ale czy w ogóle jest pomysł na to, jak je rozwiązać?

Prof. Antoine ARJAKOVSKY: Paraliżująca ślepota Europy Zachodniej
Prof. Antoine ARJAKOVSKY

Prof. Antoine ARJAKOVSKY

Paraliżująca ślepota Europy Zachodniej

W niektórych umysłach zapanowało pomieszanie zalet władzy, fascynacji autorytaryzmem rosyjskiej demokracji, ideału „suwerenizmu” Francji z organiczną niechęcią do projektu silnej, zjednoczonej Europy i silnej więzi transatlantyckiej.

Wydanie 508 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 508 Wszystko co Najważniejsze

W świecie Zachodu coraz częściej słychać o możliwym, takim czy innym, zatrzymaniu konfliktu na Ukrainie. Zatrzymaniu — nie zakończeniu przecież. I to pomimo kolejnych rosyjskich nalotów na ukraińskie miasta i śmierci cywili.

Prof. Konstantyn SIGOW: Lepszy świat Ihora Kozłowskiego
Prof. Konstantyn SIGOW

Prof. Konstantyn SIGOW

Lepszy świat Ihora Kozłowskiego

Celem Alberta Schweitzera było „uczynienie własnego życia argumentem swojej filozofii”. Kto obecnie zmierza do takiego celu? Wojna jeszcze silniej uwydatnia to pytanie. Czyje doświadczenie życiowe pomoże uniknąć podejmowania błędnych decyzji?

Wydanie 507 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 507 Wszystko co Najważniejsze

Zbliża się Boże Narodzenie. W polskiej tradycji to zawsze czas rodzinnych rozmów przy stole i dyskusji, oczekiwania i podsumowań. Dlatego najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” rozpoczynamy od tekstu prof. Andrzeja KISIELEWICZA, który pisze o historycznej doniosłości zakończenia wojny polsko-polskiej. Czy to możliwe? Prof. Kisielewicz przekonuje, nie tylko że to możliwe ale wręcz konieczne. 

Edward LUCAS: Zwycięstwo Rosji jest niemożliwe
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Zwycięstwo Rosji jest niemożliwe

Łącznie budżety obronne członków grupy Ramstein wynoszą 1,24 biliona euro, czyli ponad 13 razy więcej niż budżet Rosji. Jak widać, problemem nie są środki, ale siła woli i przede wszystkim cierpliwość. Zwycięstwo Rosji nie jest nieuniknione, jak chciałby wierzyć Kreml, ale niemożliwe.

Jurij WYNNYCZUK: Do braci Polaków
Jurij WYNNYCZUK

Jurij WYNNYCZUK

Do braci Polaków

Wojna zmieniła stosunek naszych narodów do siebie. Nie jesteśmy już tylko sojusznikami, jesteśmy braćmi.

Lubko PETRENKO: Co jest nie tak na linii Kijów-Warszawa?
Lubko PETRENKO

Lubko PETRENKO

Co jest nie tak na linii Kijów-Warszawa?

Historia stosunków ukraińsko-polskich jest niezwykle dramatyczna i złożona. Były czasy gorzkiej wrogości, były czasy pojednania i bliskiej kooperacji. Jeśli spojrzymy tylko na ostatnie trzy dekady od upadku ZSRR i od uzyskania niepodległości przez Ukrainę, a także na niedawną historię polskiej transformacji, to pozytywne aspekty dobrego sąsiedztwa wyraźnie przeważają nad sporami.

Kacper PŁAŻYŃSKI: Wszystkie pionki Putina. Rosyjski lobbing
Kacper PŁAŻYŃSKI

Kacper PŁAŻYŃSKI

Wszystkie pionki Putina. Rosyjski lobbing

Ratowanie świata przed zagładą klimatyczną to kolejna faza operacji mającej uczynić z RFN mocarstwo moralne. Wcześniej na pierwszym planie był pacyfizm, który odpowiedzialne za horror drugiej wojny światowej Niemcy przyjęły za ideologię państwową.