Prof. Krzysztof BRZECHCZYN: Konfederacja warszawska wzorcem tolerancji wyznaniowej
Prof. Krzysztof BRZECHCZYN

Prof. Krzysztof BRZECHCZYN

Konfederacja warszawska wzorcem tolerancji wyznaniowej

Tolerancja wyznaniowa była jednym z elementów wolności szlacheckich stanowiących podstawę ustroju Rzeczypospolitej. O jej stosowaniu więcej bowiem ważyły względy pragmatyczne niż teologiczne.

Monika KRAWCZYK: Izraelici w powstaniu listopadowym
Monika KRAWCZYK

Monika KRAWCZYK

Izraelici w powstaniu listopadowym

Społeczeństwo żydowskie przykładało się do wsparcia rewolucji: w Warszawie powstały specjalne warsztaty, w których żydowscy rzemieślnicy „wzięci w rekwizycję” pracowali na potrzeby armii, szyjąc mundury, buty, produkując oporządzenie etc. Kasy bankierów zasilały skarb w potrzebne fundusze, kosztem i staraniem społeczeństwa żydowskiego zorganizowano lazaret oficerski.

Prof. Arkady RZEGOCKI: Nieprzerwana ciągłość polskiej tradycji
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Nieprzerwana ciągłość polskiej tradycji

Sprowadzenie szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie jest ostatecznym potwierdzeniem faktu, że III RP jest kontynuatorką wielkich polskich tradycji ustrojowo-prawnych, a także doktryny legalizmu, z takim trudem przechowywanej na emigracji.

Prof. Stanisław ŻERKO: Hipokryzja Berlina. Zasmucająca historia niemieckich odszkodowań dla Polaków
Prof. Stanisław ŻERKO

Prof. Stanisław ŻERKO

Hipokryzja Berlina.
Zasmucająca historia niemieckich odszkodowań dla Polaków

Sprawa reparacji niemieckich i odszkodowań od Niemiec obfituje w niezwykle ciekawe i wciąż nieznane lub mało znane szczegóły. Ilustruje ona konsekwencję i bezwzględność w tej kwestii kolejnych rządów Republiki Federalnej Niemiec – od Adenauera po Merkel. A zarazem hipokryzję, gdyż jednocześnie politycy niemieccy deklarują wolę pojednania z narodem polskim.

Prof. Mikołaj MALINOWSKI: Państwo silne wspólnotą
Prof. Mikołaj MALINOWSKI

Prof. Mikołaj MALINOWSKI

Państwo silne wspólnotą

Demokracja szlachecka wyrosła na bazie wspólnoty i współpracy elit, a system ustrojowy w państwie polsko-litewskim tę wspólnotę umacniał. Do czasu – pisze Mikołaj MALINOWSKI

Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI: I Rzeczpospolita. Potęga mimo woli
Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI

Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI

I Rzeczpospolita. Potęga mimo woli

Rzeczpospolita była wspólnotą obywateli, których celem była wolność. Nie istniała po to, by wspierać ambicje swoich monarchów, podbijać terytoria, gromadzić bogactwa i zdobywać chwałę. Chodziło o wolność.

Jan Jacek BRUSKI: Ukraina. Narodziny narodu
Jan Jacek BRUSKI

Jan Jacek BRUSKI

Ukraina. Narodziny narodu

Współcześni Ukraińcy chętnie szukają swego rodowodu w czasach Rusi Kijowskiej, choć niewątpliwie najważniejszym doświadczeniem formacyjnym dla tej wspólnoty było jej – niewolne od konfliktów – funkcjonowanie w ramach wieloetnicznej Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Łukasz KAMIŃSKI: Putina ośmielił brak rozliczenia komunizmu
Łukasz KAMIŃSKI

Łukasz KAMIŃSKI

Putina ośmielił brak rozliczenia komunizmu

Brak należytej oceny komunizmu i docenienia znaczenia przeszłości sprawił, że zlekceważono znaki ostrzegawcze. Najważniejszymi były prześladowania niezależnych historyków Rosji, faktyczna rehabilitacja Stalina i wreszcie wieloletnia kampania dezinformacji historycznej.

Clark YOUNG: Lekcja Jana Karskiego dla naszego świata
Clark YOUNG

Clark YOUNG

Lekcja Jana Karskiego dla naszego świata

Dziedzictwo Polaka Jana Karskiego, który bezskutecznie alarmował świat o tym, co Niemcy robili w Auschwitz, jest dziś moralnym wezwaniem do działania w obronie praw człowieka.

Prof. Andrzej NOWAK: Uniwersalne przesłanie wolności
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Uniwersalne przesłanie wolności

I Rzeczpospolita to niezwykle ciekawy eksperyment życia obywatelskiego. Wprawdzie ograniczony do jednej grupy społecznej, ale jednak liczącej setki tysięcy wolnych ludzi, czyli więcej niż wówczas w jakimkolwiek kraju europejskim.

Prof. Marek KORNAT: Charles de Gaulle i Jarosław Kaczyński
Prof. Marek KORNAT

Prof. Marek KORNAT

Charles de Gaulle i Jarosław Kaczyński

De Gaulle był wyznawcą idei Europy narodów, Europy ojczyzn, Europy pomnej swej chrześcijańskiej tożsamości, Europy rozumianej jako wspólnota wartości. Kaczyński w dzisiejszej Europie pozostaje jednym z głównych protagonistów tej wizji.

Prof. Stéphane RATTI, Bertrand LANÇON: Nadchodzi Barbaria
Bertrand LANÇONProf. Stéphane RATTI

Bertrand LANÇON
Prof. Stéphane RATTI

Nadchodzi Barbaria

Wymazywanie antyku z naszej kultury jest wyrzeczeniem się humanizmu – piszą w głośnym apelu intelektualiści, profesorzy, helleniści i łacinnicy, historycy i filozofowie.

Piotr DŁUGOŁĘCKI: To była jedna z największych akcji pomocy Żydom podczas II wojny światowej
Piotr DŁUGOŁĘCKI

Piotr DŁUGOŁĘCKI

To była jedna z największych akcji pomocy Żydom podczas II wojny światowej

19 maja 1943 r. zastępca sekretarza generalnego MSZ Gustaw Potworowski zwracał się do Aleksandra Ładosia: „Ministerstwo było ostatnio informowane przez organizacje żydowskie, jakoby istniała możność indywidualnego ratowania żydów przed uśmierceniem ich ze strony Niemców na zasadzie paszportów krajów Ameryki Południowej”.

Henri-Christian GIRAUD: Charles de Gaulle postawił na Polskę komunistyczną
Henri-Christian GIRAUD

Henri-Christian GIRAUD

Charles de Gaulle postawił na Polskę komunistyczną

Legendę gen. Charles’a de Gaulle’a dekonstruuje pisarz, eseista, autor głośnej we Francji książki „De Gaulle i komuniści” oraz były redaktor naczelny „Le Figaro Magazine” Henri-Christian Giraud. Jego zdaniem de Gaulle zawarł ze Stalinem tajny pakt, pomógł otworzyć drugi front walki z Niemcami daleko od granic Polski oraz wzmocnił partie komunistyczne po II wojnie światowej.