Patryk PALKA: Bitwa Warszawska 1920 r. zasługuje na łuk triumfalny na miarę tego w Paryżu
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Bitwa Warszawska 1920 r. zasługuje na łuk triumfalny na miarę tego w Paryżu

Bitwa Warszawska 1920 r. to jeden z najważniejszych momentów polskiej historii. Do dziś w Polsce nie ma jednak monumentu ani muzeum poświęconego temu wydarzeniu. Powinniśmy dążyć do tego, by w Warszawie stanął łuk triumfalny na miarę tego w Paryżu, który przypomni każdemu o jednej z przełomowych chwil w dziejach Europy, a zarazem doda stolicy uroku i stanie się jednym z jej znaków rozpoznawczych.

Ewa K. CZACZKOWSKA, Tomasz WIŚCICKI: Dlaczego zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę?
Ewa K. CZACZKOWSKATomasz WIŚCICKI

Ewa K. CZACZKOWSKA
Tomasz WIŚCICKI

Dlaczego zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę?

Kościół świadczący o Chrystusie był przez totalitarną władzę postrzegany jako zagrożenie dla niej. Najzupełniej słusznie, choć zagrożenie dla komunizmu stanowił on w zupełnie inny sposób, niż wydawało się ideologom marksizmu i pragmatykom władzy. Ksiądz Jerzy Popiełuszko zwalczany był przez komunistów jako polityczny przeciwnik – zginął jako świadek Chrystusa.

Karol NAWROCKI: Zbrodnia ludobójstwa nie ulega przedawnieniu
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Zbrodnia ludobójstwa nie ulega przedawnieniu

W dniu 13 kwietnia 1943 roku ogłoszono potworną wiadomość. To właśnie wtedy odkryto szczątki tysięcy obywateli II RP. W Lesie Katyńskim pod Smoleńskiem, w zachodniej części Rosji, odkryto masowy grób.

Patryk PALKA: Chwała, duma, patriotyzm. Rzymianie wiedzieli, za co walczyć. A my?
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Chwała, duma, patriotyzm. Rzymianie wiedzieli, za co walczyć. A my?

Patriotyzm to jeden z fundamentów etosu Rzymian. Ich oddanie ojczyźnie, gotowość do poświęcenia i samoograniczenia na rzecz jej wielkości, innymi słowy, to, co określano jako amor patriae, caritas patriae bądź pietas in patriam, było jednocześnie siłą napędową rzymskiego imperializmu. Nie sposób tych dwóch kwestii rozgraniczyć.

Prof. Zofia ZIELIŃSKA: Fenomen insurekcji kościuszkowskiej
Prof. Zofia ZIELIŃSKA

Prof. Zofia ZIELIŃSKA

Fenomen insurekcji kościuszkowskiej

Kościuszko nadał oddziałowi kosynierów krakowskich chorągiew z napisem „Zywią y bronią” [„Żywią i bronią” – red.]. Hasło to, powtarzane także w powstaniach w XIX w., stało się od drugiej połowy XIX w. dewizą ruchu ludowego. Akcentowało wszak nie tylko znaczenie pracy na ziemi, ale i rolę chłopów dla odrodzenia i przetrwania narodu, ich współodpowiedzialność za losy Polski.

Patryk PALKA: Ateński Związek Morski. Protoplasta NATO
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Ateński Związek Morski. Protoplasta NATO

NATO stanowi ewenement w historii stosunków międzynarodowych. Nie jest jednak pierwszą organizacją w dziejach o podobnym charakterze. Pod wieloma względami przypomina Związek Morski – starożytny sojusz greckich polis o wymiarze militarno-politycznym, na którego czele stały Ateny.

Patryk PALKA: Sufrażystki, sufrażetki czy feministki. Kto walczył o prawa wyborcze kobiet?
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Sufrażystki, sufrażetki czy feministki.
Kto walczył o prawa wyborcze kobiet?

Mężczyźni walczyli o upowszechnienie praw wyborczych ponad dwa tysiące lat, natomiast kobietom zajęło to zaledwie stulecie. Sufrażystki nie osiągnęłyby jednak tak spektakularnego sukcesu, gdyby nie wcześniejsze zdobycze myśli oświeceniowej i dążenia do demokratyzacji życia politycznego w XVIII i XIX wieku. Trudno wyobrazić sobie zaistnienie tych procesów bez udziału mężczyzn.

Patryk PALKA: Kazimierz IV Jagiellończyk. Siła i stabilizacja w czasie wielkich przetasowań
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Kazimierz IV Jagiellończyk. Siła i stabilizacja w czasie wielkich przetasowań

Kazimierz Jagiellończyk władał Polską przez niemal pół wieku (1447–1492). Jego panowanie przypadło na czas wielkich przeobrażeń, podczas których rodziły się nowa Europa i nowy świat. Historycy nazywają umownie drugą połowę XV stulecia przełomem epok, okresem przejścia między średniowieczem a nowożytnością. Istnieje szereg analogii między tamtym momentem dziejów a współczesnością

Patryk PALKA: Mit Napoleona w Polsce
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Mit Napoleona w Polsce

Zasadnicze pytanie w związku z funkcjonowaniem mitu napoleońskiego w Polsce nie brzmi: „dlaczego” ani „jak” powstał, ale co w biało-czerwonej legendzie Bonapartego jest faktem, a co ułudą i jakie wnioski z epopei napoleońskiej Polacy mogą wyciągnąć dzisiaj

Prof. Michał BACZKOWSKI: Zaprzepaszczone szanse? Powstanie listopadowe
Prof. Michał BACZKOWSKI

Prof. Michał BACZKOWSKI

Zaprzepaszczone szanse? Powstanie listopadowe

Dominujący w aktualnej historiografii pogląd, że powstanie nie miało żadnych widoków na sukces, jest paradygmatem powszechnie przyjmowanym przez badaczy. A jednak co chwilę pada pytanie: jakie szanse miało powstanie listopadowe? Dlaczego zatem to pytanie jest tak często i tak uporczywie zadawane?

Patryk PALKA: Gen. Stanisław Maczek i jego dywizja – zwycięzcy czasu wojny
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Gen. Stanisław Maczek i jego dywizja – zwycięzcy czasu wojny

Tytuł niniejszego tekstu stanowi nawiązanie do eseju Mordechaja Paldiela Bohaterscy Polacy czasu wojny. Pragnę podkreślić w ten sposób szczególny charakter osiągnięć 1. Dywizji Pancernej, której szlak bojowy, prowadzący od zwycięstwa do zwycięstwa, był naznaczony heroizmem i okupiony krwią. Na końcu bohaterskiej drogi czekała kapitulacja III Rzeszy i polska flaga powiewająca nad niemieckim miastem Wilhelmshaven.