Po 600 latach z duńskiego herbu usunięto szwedzkie Trzy Korony

Duński król Fryderyk X zdecydował, by po 600 latach w herbie Danii szwedzki Trzy Korony zastąpiono baranem oraz niedźwiedziem polarnym, symbolizującymi Wyspy Owcze oraz Grenlandię. Wykorzystywanie godła szwedzkiego przez Duńczyków budziło przez wieki sprzeciw władz w Sztokholmie.

Trzy korony zastąpione symbolami Grenlandii i Wysp Owczych

.Wraz z początkiem roku duński dwór królewski zaprezentował nowy herb narodowy, uaktualniony po raz pierwszy od 1972 r. Tym razem zmiany nie miały jednak charakteru kosmetycznego. „Trzy Korony zostały usunięte, gdyż straciły na aktualności, a ich obecność nie jest już istotna (dla Danii)” – wyjaśniono na oficjalnej stronie duńskiej rodziny królewskiej.

Według prezesa stowarzyszenia heraldycznego Societas Heraldica Scandinavica Eliasa Sonneka, „duński król usunął Trzy Korony, aby podkreślić wspólnotę Danii z Wyspami Owczymi i Grenlandią”. Oba terytoria są politycznie zależne od rządu w Kopenhadze i mają swoich przedstawicieli w duńskim parlamencie, Folketingu.

Natomiast obecność Trzech Koron w herbie Danii była pozostałością po unii kalmarskiej z 1397 r., gdy – dzięki zabiegom duńskiej królowej Małgorzaty I – Dania, Szwecja i Norwegia zjednoczyły się. Mimo uniezależnienia się Szwecji w 1523 r. i formalnego rozpadu unii, władze w Kopenhadze utrzymały szwedzkie godło, co wywołało sprzeciw króla Szwecji Gustawa I Wazy i jego następców, którzy uważali to za potwarz i dowód podległości.

„Czy to prawda, czy ja jestem w ukrytej kamerze?” – zareagował wyraźnie zaskoczony historyk ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund prof. Dick Harrison, gdy o zmianie duńskiego herbu dowiedział się od gazety „Expressen”. Ekspert przypomniał, że kwestia wykorzystania Trzech Koron przez królów Danii doprowadziła do „największej kłótni w Skandynawii, a w krwawych wojnach duńsko-szwedzkich zginęły tysiące ludzi”. „A teraz Duńczycy tak po prostu rezygnują z tego” – zauważył prof. Harrison.

Szwedzka monarchia nie skomentowała zmiany w duńskim herbie, choć w przeszłości uważane byłoby to za wielkie zwycięstwo i – zdaniem prof. Harrisona – powód do długiego świętowania. „To jest sprawa Danii” – podkreśliła jedynie rzeczniczka szwedzkiego dworu królewskiego Margareta Thorgren.

Fryderyk został ogłoszony królem Danii jako Fryderyk X w połowie stycznia 2014 r. – po abdykacji jego matki, królowej Danii Małgorzaty II. Monarcha powołał komisję, której zadaniem było opracowanie nowego herbu.

Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”

Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 stycznia 2025