Popołudniowe Espresso: Mała uchwała atomowa dla Pomorza
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Mała uchwała atomowa dla Pomorza

Jeszcze we wrześniu rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę ws. dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową elektrowni atomowej – poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna ŁUKASZEWSKA-TRZECIAKOWSKA. Wartość dodatkowych inwestycji może sięgnąć ok. 200 mln zł – dodała podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które odbywało się od 5 do 7 września. 

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Orzeł, lew i krzyż.
Historia i kultura krajów Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza, wyraźnie wsparta przez Stany Zjednoczone, jest solą w oku dla Niemiec i Rosji, które pragną, jak dawniej w historii, traktować ten region jako sferę swojej ekspansji, a także dodatkowo wyodrębnia państwa, które ze względów geograficznych i politycznych mogą tworzyć nową sieć powiązań, od państw, które leżą na uboczu, jak Bałkany Zachodnie, lub borykają się z mniejszym lub większym uzależnieniem od Rosji, jak Białoruś, Ukraina i Mołdawia

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: O wolności w Europie między Rosją a Niemcami
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

O wolności w Europie między Rosją a Niemcami

Gdyby państwa Trójmorza nie musiały zmagać się z konsekwencjami agresywnego imperializmu rosyjskiego i liczyć na większe rozumienie na Zachodzie, z całą pewnością mogłyby wzmocnić potencjał wolności w świecie.

Anthony B. KIM: Trójmorze, Tajwan, Ameryka - i wspólne wartości
Anthony B. KIM

Anthony B. KIM

Trójmorze, Tajwan, Ameryka - i wspólne wartości

Cele Trójmorza są zbieżne z wieloma ważnymi celami Stanów Zjednoczonych. Państwa Europy Środkowej wiele łączy także z Tajwanem. Warto by było tę wielostronną współpracę wzmocnić.

Marek DIETL: Rynki kapitałowe Trójmorza – potencjał do wykorzystania
Marek DIETL

Marek DIETL

Rynki kapitałowe Trójmorza – potencjał do wykorzystania

W Unii Europejskiej są dwa obszary szybkiego wzrostu gospodarczego – na zachodzie Irlandia, a na wschodzie dwanaście krajów Trójmorza, których wzrost gospodarczy od przystąpienia do UE wyniósł 2,8 proc. rocznie. Międzynarodowi inwestorzy jeszcze nie w pełni wykorzystali możliwości, które daje szybki rozwój tego regionu.

Prof. Teodor SEDLARSKI: Trójmorze jest naszą wspólną szansą
Prof. Teodor SEDLARSKI

Prof. Teodor SEDLARSKI

Trójmorze jest naszą wspólną szansą

Badania naukowe i innowacje odgrywają kluczową rolę w strategii rozwoju i zatrudnienia Unii Europejskiej. Stymulowanie działań w tych sektorach pozwoli opracować odpowiednie rozwiązania umożliwiające sprostanie istotnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne, zdrowie publiczne, warunki życia i pracy.

Prof. Meelis KITSING: Scenariusze dla innowacyjnego Trójmorza
Prof. Meelis KITSING

Prof. Meelis KITSING

Scenariusze dla innowacyjnego Trójmorza

Nowe sposoby współpracy pomiędzy ekosystemami innowacji w regionie Trójmorza mają szansę odegrać zasadniczą rolę w procesie budowania wspólnych inicjatyw w sektorach cyfrowym, energetycznym i rozwoju infrastruktury transportowej – pisze prof. Meelis KITSING.

Andrzej DUDA: Europa Środkowa - wspólnota aspiracji
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Europa Środkowa - wspólnota aspiracji

Przeszliśmy drogę od regionu, który przez długi czas prawie nie istniał w świadomości głównych aktorów światowej sceny. Staliśmy się regionem, który jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów globu i aspiruje do kategorii cywilizacyjnych centrów.

Prof. Piotr BIŁOS: Trójmorze promuje harmonię i współpracę, wyklucza imperialny triumf hegemona
Prof. Piotr BIŁOS

Prof. Piotr BIŁOS

Trójmorze promuje harmonię i współpracę, wyklucza imperialny triumf hegemona

W Europie Zachodniej, skorej do uznawania siebie za jedyną Europę, realny podział Zachód – Wschód ma także wymiar wyobrażony. Zachodni myśliciele Oświecenia ostro potępiali Europę Środkowo-Wschodnią (pisał o tym Larry Wolff, inspirując się tezami Edwarda Saida i jego Orientalizmem). A wielu mieszkańców regionu te ich uprzedzenia zinterioryzowało (co zauważył Norman Davies).

Dalibor ROHAC: Unia Europejska potrzebuje konserwatywnej Europy Środkowej
Dalibor ROHAC

Dalibor ROHAC

Unia Europejska potrzebuje konserwatywnej Europy Środkowej

Idee konserwatyzmu, zwłaszcza te dotyczące pomocniczości, przyczyniłyby się do poprawy funkcjonowania UE. Jednak na razie ani Polska, ani Węgry nie sformułowały wizji tego, jak powinna być zorganizowana „konserwatywna” Europa.

Horia-Victor LEFTER: Inicjatywa Trójmorza jako kontynuacja myśli Richarda Grafa von Coudenhove-Kalergiego
Horia-Victor LEFTER

Horia-Victor LEFTER

Inicjatywa Trójmorza jako kontynuacja myśli Richarda Grafa von Coudenhove-Kalergiego

Przyjmując w swoje szeregi państwa znajdujące się do 1989 roku za żelazną kurtyną, Unia Europejska nie tylko poszerzyła się, ale i skonsolidowała. Jednakże państwa te uważają, że ich głos nie jest obecnie wystarczająco słyszalny w Brukseli, a jej désintéressement wobec Inicjatywy Trójmorza jest, według Amerykanów, aż nadto „widoczne”. Chodzi o zmniejszenie uzależnienia od Rosji i poprawienie konkurencyjności oraz poziomu życia.

Prof. Aleksander SURDEJ: Europa Środkowa stoi dziś przed wielką szansą
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Europa Środkowa stoi dziś przed wielką szansą

Położonych po obu stronach osi Tallin – Zagrzeb państw nie dzielą dzisiaj szczelne granice, ale swoisty wyobraźniowy efekt wciąż granicy pozostaje. O ile iść szybko można samemu, o tyle zajść daleko można tylko z innymi.

Jakub JANDA: Trójmorze zyskuje. Amerykanie chcą zablokować agresywną ekspansję Chin w Europie
Jakub JANDA

Jakub JANDA

Trójmorze zyskuje.
Amerykanie chcą zablokować agresywną ekspansję Chin w Europie

Starcie koncepcji dotyczących relacji z Chinami należy traktować w pierwszej kolejności jako element dyskusji o kształcie czeskiej polityki zagranicznej. W Czechach dyskutuje się o tym coraz więcej. Partie prawicowe oraz liberalne coraz głośniej akcentują swoje niezadowolenie z polityki wobec Pekinu, którą prowadzą rząd i prezydent.