Mała uchwała atomowa dla Pomorza
Jest czwartek, 7. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Mała uchwała atomowa dla Pomorza
Jeszcze we wrześniu rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę ws. dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową elektrowni atomowej – poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna ŁUKASZEWSKA-TRZECIAKOWSKA. Wartość dodatkowych inwestycji może sięgnąć ok. 200 mln zł – dodała podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które odbywało się od 5 do 7 września.
Przekazała, że we współpracy z wojewodą pomorskim lista takich inwestycji została już przesłana do biura pełnomocnika. Dodała, że zawiera ona pomysły, jak i życzenia samorządów, które mogą być dotknięte przez budowę elektrowni jądrowej.
Grecja przyjęta do Inicjatywy Trójmorza
Podczas dwudniowego 8. Szczytu i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie, Grecja została przyjęta jako państwo Unii Europejskiej na pełnych prawach członkowskich do inicjatywy Trójmorza.
Po wspólnych rozmowach prezydenta Andrzeja DUDY i prezydentów Rumunii Klausa IOHANNISA, Litwy Gitanasa NAUSEDY oraz premiera Chorwacji Andreja PLENKOVICIA odbyła się ich wspólna konferencja prasowa. „Sukces tego szczytu to przystąpienie do Inicjatywy Trójmorza Grecji. Grecja została przyjęta jako państwo Unii Europejskiej na pełnych prawach członkowskich do Trójmorza, ale (sukcesem jest) również przystąpienie jako partnera stowarzyszonego Mołdawii oraz Ukrainy – (…) dwóch państw, które są na ścieżce wejścia do Unii Europejskiej” – mówił prezydent DUDA na konferencji prasowej. W tym miejscu warto dodać, że sekretarz Stanu USA w trakcie swojej niezapowiedzianej wizyty w Kijowie ogłosił kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości ponad 1 mld USD. Jak informuje Reuters, 665 mln USD z tej sumy to wsparcie wojskowe i cywilne w dziedzinie bezpieczeństwa.
W 2024 roku szczyt 3SI odbędzie się na Litwie. Z kolei w 2025 roku odbędzie się w Budapeszcie – poinformowała w mediach społecznościowych prezydent Węgier Katalin NOVAK.
Japonia wystrzeliła rakietę z lądownikiem księżycowym
Japonia wystrzeliła rakietę z lądownikiem księżycowym w czwartek rano po trzykrotnym odkładaniu startu z powodu złej pogody. Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) podała, że rakieta wystartowała z Centrum Kosmicznego Tanegashima w południowej Japonii. Startem zajmowała się firma Mitsubishi Heavy Industries.
Rakieta przenosi statek kosmiczny Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) firmy JAXA, nazywany „księżycowym snajperem” ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania. Start japońskiej rakiety z lądownikiem następuje dwa tygodnie po tym, jak Indie stały się czwartym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-3 na południowym biegunie Księżyca. Lądowanie SLIM na Księżycu zaplanowano na początek przyszłego roku.
Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze
Max-Erwann GASTINEAU: Jak Francuzi postrzegają Polskę?
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA