
Mateusz M. KRAWCZYK
#WspólnyŚwiat. Islandia wobec zmian klimatu | Mateusz M. KRAWCZYK
Ponad 26% energii na Islandii pochodzi ze źródeł geotermalnych. Mateusz M. KRAWCZYK odpowiada jak wyspa walczy ze zmianami klimatu.

Wojciech JAKÓBIK
Energia kluczem do stosunków czesko-polskich
Polska i Czechy są naturalnymi partnerami w polityce transformacji energetycznej oraz uniezależniania od surowców rosyjskich.

Popołudniowe Espresso
Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski i Bułgarii
Komisja Europejska analizuje sytuację w Unii Europejskiej po wstrzymaniu przez Gazprom dostaw gazu do Polski i Bułgarii.

Instytut Nowych Mediów
To my fundujemy Putinowi tę wojnę. Debata w Pradze
Pod koniec marca odbyła się debata Tygodnika Echo i Biblioteki im. Václava Havla, organizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze i magazynem opinii Wszystko Co Najważniejsze. Prelegenci zastanawiali się nad tym, jak zmieni się bezpieczeństwo i energetyka po rosyjskim ataku na Ukrainę. Debatowali: Przemysław Żurawski vel Grajewski, Michał Kłosowski, Mirek Topolánek, były premier Czech, oraz Karel Schwarzenberg, były minister spraw zagranicznych Czech.

Mateusz M. KRAWCZYK
Czy Afryka uniezależni nas od Rosji?
Niektóre kraje afrykańskie dostrzegają w obecnym kryzysie szanse na długoterminowy wzrost. W szczególności gaz ziemny z Afryki może zmniejszyć zależność Europy od rosyjskiej energii.

Prof. Samuele FURFARI
Czy Polska odrzuci złą politykę energetyczną narzucaną przez Niemcy?
Polska dobrze wie, co musi zrobić. Chciałbym, aby przejęła inicjatywę w zmianie polityki Brukseli/Strasburga, aby porzuciła sny, które doprowadziły nas do kontroli Władimira Putina nad naszą suwerennością energetyczną.

Popołudniowe Espresso
Polski plan odejścia od surowców energetycznych z Rosji
Minister Anna MOSKWA powiedziała, że Polska realizowała i realizuje konsekwentny plan uniezależniania się od surowców z Rosji.

Prof. Wojciech SUWAŁA
European Union Emissions Trading System u źródeł drogiej energii
Znaczny wzrost cen uprawnień, który jest obecnie na poziomie wcześniej zakładanym dla roku 2030 (osiągnięcie redukcji emisji o 55 proc.), nie może przyczynić się do szybkiej redukcji emisji, ponieważ te działania wymagają czasu, lecz jedynie do zwiększenia kosztów energii, pogorszenia konkurencyjności przedsiębiorstw i wzrostu obciążeń dla budżetów domowych.

Daniel KOCHIS
Nord Stream 2 - historyczny błąd Joe Bidena
Decyzja administracji Bidena o przyzwoleniu na ukończenie Nord Stream 2 jest historycznym błędem. Oddanie gazociągu do użytku będzie jak geopolityczny kamień młyński uwiązany u szyi USA i Europy.

Karolina BACA-POGORZELSKA
W pandemii wszystko jest trudniejsze. Także tworzenie filmu
Ten film jest dla mnie dużym wyzwaniem. Jest dla mnie także swoistym pożegnaniem z branżą, choć oczywiście mówimy o węglu energetycznym, bo koksujący – baza do produkcji stali – na razie jest na liście surowców krytycznych UE. Wiele kopalń, w których byłam, już nie działa. To ostatni dzwonek, by zrealizować ten dokument.

Marcin ROSZKOWSKI
Lekcje dla Polski z Nord Stream 2
Patrząc na częstotliwość spotkań szefów dyplomacji Waszyngtonu i Berlina, można odnieść wrażenie, że bardziej na dokończeniu budowy Nord Stream 2 zależy Niemcom niż Rosji.

Sławomir DĘBSKI
Nord Stream 2. Wiarygodność Niemiec i USA doznała poważnego uszczerbku
Nord Stream 2 został zaprojektowany jako gazociąg, który ma dostarczać surowiec dla Europy Środkowej, a nie dla Niemiec i Zachodu Europy. Celem Rosjan jest doprowadzenie do tego, by wywierając nacisk na Niemcy, móc ich rękami szantażować politycznie i gospodarczo państwa Europy Środkowej.

Jakub WIECH
Pokolenie Grety. Jak zmienią świat młodzi walczący o klimat?
Wielu uczestników Młodzieżowego Strajku Klimatycznego może nawet nie doczekać efektów swoich obecnych działań w postaci wyhamowania globalnego ocieplenia. Zmiana klimatu postępuje bowiem w tym kierunku od prawie 200 lat, podczas których ludzkość wtłoczyła do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla.

Tomasz DĄBROWSKI
Osiem filarów polityki energetycznej Polski
Wiemy jak zmniejszyć poziom emisji w energetyce – co jest kluczowe dla ochrony klimatu – jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo energetyczne.

Tomasz NOWACKI
Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?
Polski sektor energetyczny czeka transformacja. Możemy ją przeprowadzić, wprowadzając nowe źródło – energetykę jądrową, która zapewni nam prąd po przewidywalnej cenie nawet przez 80 lat.

Andrzej SIDŁO
Polskie firmy już uczestniczą w budowach elektrowni jądrowych
Polskie firmy, włączając się w łańcuchy dostaw światowych koncernów jądrowych, uzyskują praktycznie nieograniczone możliwości realizacji prac poza granicami kraju. Dzięki temu najwyższe wymagania i standardy obowiązujące w sektorze jądrowym pozytywnie wpływają na rozwój sektora energetycznego w Polsce.

Andrzej PIOTROWSKI
Nuklearna odsiecz dla cen energii
Realizacja planu energetyki jądrowej przyniesie nawet 10 GW stałej, czystej – bez opłat za pozwolenia na emisję – energii elektrycznej.

Krzysztof TCHÓRZEWSKI
Dlaczego Polska potrzebuje atomu?
Atom może być ratunkiem dla rodzimej branży węglowej i pomocą w utrzymaniu dziesiątek tysięcy miejsc pracy w górnictwie. Ma to zasadnicze znaczenie dla naszej niezależności energetycznej.

Wojciech JAKÓBIK
Efekt przerośniętego motyla, czyli LNG z USA w Polsce
Popularność gazu bierze się z faktu, że jest on o jedną drugą mniej emisyjny niż węgiel i trzykrotnie mniej niż ropa. Oto paliwo przejścia do zeroemisyjnej gospodarki, która nie będzie szkodzić środowisku. W latach 2016 – 2040 dostawy LNG na świecie mają wzrosnąć nawet o 150 procent. Rozkwit ma nastąpić w latach 30. tego wieku. Przodować będą Australia, Katar, Rosja i USA.

Wojciech JAKÓBIK
Po decyzji Trumpa. Globalne zmiany klimatyczne kolejną pałką w jałowym sporze politycznym
Donald Trump w polityce klimatycznej nie pomoże Polsce, a możliwe, że zaszkodzi. Jego deklaracja o woli odstąpienia od porozumienia o globalnej walce ze zmianami klimatu jest gołosłowna, lecz może utrudnić Polsce modernizację energetyki.