Popołudniowe Espresso: Wojska amerykańskie na stałe w Poznaniu

Wojska amerykańskie na stałe w Poznaniu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Jest wtorek, 21. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Stały garnizon wojsk amerykańskich w Poznaniu

Wojska amerykańskie będą na stałe stacjonować w Poznaniu. Ich celem będzie wsparcie pozostałych jednostek wojsk USA w naszym kraju. Podczas wtorkowego wystąpienia, wicepremier i szef MON, Mariusz Błaszczak, podkreślił, że „świat zachodni czuje się bezpieczny wtedy, kiedy nasze siły zbrojne współpracują”.

O zamiarze ustanowienia jednostek wojska amerykańskiego w Polsce (U.S. Army Garrison Poland, USAG-P.) jeszcze w marcu poinformował rzecznik Pentagonu gen. Pat RYDER. „Dzisiaj jesteśmy świadkami inauguracji permanentnej obecności garnizonu wojsk USA na ziemi polskiej. To ważne wydarzenie zarówno w historii Polski, jak i w historii relacji polsko-amerykańskich” – powiedział podczas uroczystości szef MON. Minister podkreślił, że organizacja amerykańskiego garnizonu w Polsce przebiegła w ścisłej współpracy obu armii. „Ona jest ważna dla bezpieczeństwa naszego kraju, ale także bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO” – dodał minister Mariusz BŁASZCZAK.

Brytyjczycy budują reaktor jądrowy na Księżycu

Brytyjska Agencja Kosmiczna przeznaczyła 2,9 mln funtów (około 15,4 mln zł) na grant dla Rolls-Royce’a, który ma zaprojektować mini reaktor jądrowy, z przeznaczeniem do umieszczenia go na Księżycu. Reaktor ma zasilać planowaną tam bazę kosmiczną.

Jedną z najbardziej kluczowych kwestii przy budowie stacji kosmicznej na powierzchni Księżyca jest zapewnienie jej energii elektrycznej do obsługi systemów podtrzymywania życia, ładowania baterii skafandrów, łazików, narzędzi, czy do komunikacji. Problem ten ma rozwiązać właśnie reaktor jądrowy. Projektem reaktora – z polecenia Brytyjskiej Agencji Kosmicznej – mają zająć się inżynierowie z firmy Rolls-Royce. Reaktor jądrowy na Księżycu ma różnić się od stosowanych dotychczas reaktorów w elektrowniach atomowych. Reaktor na Księżycu będzie znacząco mniejszy i lżejszy niż baterie słoneczne. Dzięki temu ma działać niezależnie od ukształtowania terenu czy nasłonecznienia. Co więcej, mógłby zostać wykorzystany także na Ziemi, do celów komercyjnych czy obronnych – wskazali eksperci.

Litwa apeluje o międzynarodowe uznanie Rosji za państwo terrorystyczne 

Litewski Sejm wezwał państwa świata do uznania Rosję za państwo terrorystyczne na szczeblu międzynarodowym. Rezolucja została przyjęta przez Sejm jednomyślnie. W dokumencie parlamentarzyści zwrócili do rządu, aby ten podjął działania, które pozwolą uznać – na poziomie międzynarodowym – Rosję za państwo terrorystyczne. Sama Litwa uznała Rosję za państwo terrorystyczne już w maju 2022 r. Sejm Litwy chce też, żeby odpowiedzialność Rosji za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz ludobójstwo na Ukrainie były rozwiązywane na szczeblu zarówno Unii Europejskiej, jak i całego demokratycznego świata. Rezolucja wzywa również do pociągnięcia do odpowiedzialności – na szczeblu unijnym – rosyjskich partii, które są odpowiedzialne za działania terrorystyczne Rosji, a także do umieszczenia ich członków na listach sankcji UE.

We wtorek Ukrainę odwiedził premier Japonii, Fumio KISHIDA, który na miejscu spotkał się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem ZEŁENSKIM. Premier Japonii w Kijowie pojawił się, jako ostatni z przywódców krajów G7. Jest to pierwsza podróż premiera rządu japońskiego na Ukrainę, od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Spotkanie Kishidy i Zełeńskiego zbiega się w czasie z wizytą Xi Jinpinga w Moskwie. Chiński przywódca spotkał się z Władimirem Putinem zaledwie kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny oskarżył go o zbrodnie wojenne.

Łukasz GŁOWACKI
Bądźmy gotowi na niezwykłą miłość. Światowy Dzień Zespołu Downa

🎧#Podcasty „RozmowyNajważniejsze”

Monika KRAWCZYK: Marzec ’68 w Polsce a relacje polsko-żydowskie

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 marca 2023