Prof. Andrzej NOWAK: Opozycja polityczna w Rosji a kwestia imperializmu
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Opozycja polityczna w Rosji a kwestia imperializmu

Proimperialny sposób rozumowania rosyjskiej opozycji niestety wciąż jest silniejszy od alternatywnego, antyimperialnego, którego reprezentantami byli w przeszłości m.in. Andriej Sacharow czy Władimir Bukowski.

Andrius KUBILIUS: Putin tej wojny nie wygra, o ile sami w to uwierzymy
Andrius KUBILIUS

Andrius KUBILIUS

Putin tej wojny nie wygra, o ile sami w to uwierzymy

Kraje NATO powinny zobowiązać się do zapewnienia wsparcia wojskowego w wysokości co najmniej 0,25 proc. ich PKB każdego roku, co trzykrotnie zwiększyłoby obecny poziom zachodniego wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

Nadia FEDECZKO: Jak Ukraińcy przygotowywali się do wojny?
Nadia FEDECZKO

Nadia FEDECZKO

Jak Ukraińcy przygotowywali się do wojny?

Minęło 10 lat od rosyjskiej agresji na Ukrainę i rozpoczął się trzeci rok inwazji na pełną skalę. Ukraińcy analizują swoje przygotowania do wojny oraz wyciągają wnioski na temat tego, co zostało zrobione dobrze, a co źle i co można było zrobić lepiej.

Lubko PETRENKO: Prezydent Zełenski jest oskarżany o uzurpowanie sobie władzy i chęć utrzymania się na stanowisku wszelkimi sposobami
Lubko PETRENKO

Lubko PETRENKO

Prezydent Zełenski jest oskarżany o uzurpowanie sobie władzy i chęć utrzymania się na stanowisku wszelkimi sposobami

W dniach 15–17 marca w Rosji odbyły się tak zwane wybory prezydenckie. „Tak zwane”, ponieważ jak uznały praktycznie wszystkie cywilizowane kraje, nie były one ani uczciwe, ani sprawiedliwe. Ostatecznie nie były to w ogóle wybory, ponieważ faktycznie nie było alternatywy, gdyż wszyscy mniej lub bardziej wartościowi politycy, którzy mogliby konkurować z urzędującym prezydentem, byli albo martwi, albo w więzieniu, albo zmuszeni do emigracji.

Wydanie 524 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 524 Wszystko co Najważniejsze

Tegoroczna wiosna to czas podsumowań. Trudno się dziwić — spoglądając na to, co dzieje się za wschodnią granicą Polski ale też antycypując zbliżające się wybory europejskie, można się zastanawiać: jak kreślić scenariusze na przyszłość w tak niestabilnej sytuacji?

Edward LUCAS: Ukraina – ostatnia runda
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Ukraina – ostatnia runda

Spóźniony amerykański pakiet pomocowy powinien wyleczyć nas zarówno z przygnębienia, jak i samozadowolenia.

Wydanie 523 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 523 Wszystko co Najważniejsze

To wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” poświeciliśmy rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Ale teksty, które może Państwo przeczytać po polsku w tym wydaniu, znajdują się także w weekendowym wydaniu francuskiego, ogólnokrajowego dziennika „L’Opinion”.

Prof. Wojciech MATERSKI: Zbrodnia katyńska – to było ludobójstwo
Prof. Wojciech MATERSKI

Prof. Wojciech MATERSKI

Zbrodnia katyńska – to było ludobójstwo

Dla Rosjan 22 tysiące polskich ofiar tej zbrodni to kropla w morzu w porównaniu z milionami ich rosyjskich ofiar po 1917 r., które nie przeszkadzają im czcić pamięci Lenina i Stalina. Trudno być optymistą, jeśli chodzi o przyszłość takiego państwa i narodu, i nie przejawiać niepokoju o los państw z nim sąsiadujących.

Dzwinka MATIJASZ: Życie toczy się dalej
Dzwinka MATIJASZ

Dzwinka MATIJASZ

Życie toczy się dalej

W zeszłym tygodniu zabrałam z pracowni ramiarsko-artystycznej paciorkową mapę Ukrainy i umieściłam ją na kominku. W moim domu kominek to szczególne miejsce siły, piękna i relaksu. Zimą regularnie płonie tu żywy ogień, migocze kolorowa girlanda światełek, by zapewnić jak najwięcej światła w krótkie i przeważnie ponure dni.

Prof. Andrzej NOWAK: Putin wobec Polski
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Putin wobec Polski

Przyjazna atmosfera, jaka towarzyszyła wizycie Putina, była tylko propagandową otuliną zasadniczego celu pobytu Putina nad Wisłą:: chodziło o sprzedaż dużej części polskiego rynku naftowego potężnej rosyjskiej firmie naftowej Łukoil, o sprzedaż rafinerii i Naftoportu w Gdańsku. To nie tylko miało zapewnić dojście do polskiego rynku naftowego od strony Bałtyku, ale do zmonopolizowania tego rynku przez Rosję, odcięcia od alternatywy, jaką mogło być zaopatrzenie w nośniki energii transportowane drogą morską – nie z Rosji.

Kaja KALLAS: W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń
Kaja KALLAS

Kaja KALLAS

W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń

W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń. Mój kraj podczas II wojny światowej i w późniejszych latach także doświadczył licznych okrucieństw. Sowiecka Rosja deportowała dziesiątki tysięcy Estończyków na Syberię.

Lennart MERI: Ostrzeżenie z 1994 roku
Lennart MERI

Lennart MERI

Ostrzeżenie z 1994 roku

Prezydent Republiki Estońskiej Lennart Meri wygłosił podczas Uczty św. Macieja w Hamburgu 25 lutego 1994 r. przemówienie, ostrzegając przed rosyjską ekspansją na Europę.

Janis WARUFAKIS: Czy Europa to kontynent wasalny?
Janis WARUFAKIS

Janis WARUFAKIS

Czy Europa to kontynent wasalny?

Czy mądrze jest zakładać, że nasze demokracje zostaną wzmocnione, gdy złożymy naszą obronność i politykę zagraniczną w rękach NATO – innymi słowy, w rękach rządu USA? A może rację mieli studenci Politechniki Ateńskiej wraz z generałem de Gaulle’em, obawiając się, że bezmyślna lojalność wobec Sojuszu przyspieszy stopniowy proces przeistaczania się Europy w kontynent wasalny?