Jurij WYNNYCZUK: Rosja musi zostać zamrożona, aby nie zgniła
Jurij WYNNYCZUK

Jurij WYNNYCZUK

Rosja musi zostać zamrożona, aby nie zgniła

Każdy chce pokoju. Ale pokój ma swoją cenę. Obecnie tą ceną jest terytorium Ukrainy. Wyobraźmy sobie, że Ukraina zgadza się oddać część swojego terytorium i podpisuje porozumienia pokojowe. Ale czy wówczas pokój nadejdzie? I na czyich warunkach może on zapanować? Na warunkach Putina, Orbána, Fico, Xi Jinpinga? Czy któremuś z nich można w ogóle zaufać?

Wydanie 516 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 516 Wszystko co Najważniejsze

Dwa lata temu rosyjskie wojska podjęły próbę blitzkriegu na Ukrainie. Wszyscy chyba pamiętamy, jak w pierwszych dniach rosyjskiej pełnosalowej ofensywy ze zdumieniem i przerażeniem obserwowaliśmy ruchy kolejnych rosyjskich armii aż do Kijowa. Celem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina oraz jego otoczenia było całkowite zlikwidowanie Ukrainy: zarówno państwa, jak i narodu ukraińskiego, z jego odrębnym językiem i kulturą. Za wschodnią granicą Polski miał powrócić ruski mir.

Eryk MISTEWICZ: Warunek zakończenia wojny
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Warunek zakończenia wojny

Jeśli ta wojna ma się uczciwie zakończyć, okręg królewiecki, enklawa militarna Rosji w centrum Unii Europejskiej, musi być zlikwidowany.

Prof. Piotr DŁUGOSZ: Ukrainki po dwóch latach w Polsce. Najnowsze badania
Prof. Piotr DŁUGOSZ

Prof. Piotr DŁUGOSZ

Ukrainki po dwóch latach w Polsce. Najnowsze badania

Respondentki poproszone o to, by w pięciostopniowej skali oszacować jakość wskazanych elementów życia w Polsce, najwyżej oceniły stan bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, transport miejski oraz dostęp do edukacji własnej. Na przeciwnym biegunie znalazły się takie kategorie, jak wynagrodzenie za pracę, sytuacja finansowa rodziny oraz opieka zdrowotna

Wydanie 515 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 515 Wszystko co Najważniejsze

Kiedy w marcu 2022 roku publikowaliśmy we „Wszystko Co Najważniejsze” tekst Aleksieja NAWALNEGO wszystko było inne. Napisał wtedy rosyjski opozycjonista, że „Putin to nie Rosja”. A jednak, zdaje się — nie miał racji.

Michał KŁOSOWSKI: Aleksiej Nawalny (1976-2024). Koniec marzeń o innej Rosji
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Aleksiej Nawalny (1976-2024). Koniec marzeń o innej Rosji

Wszyscy, którzy marzyli o innej Rosji mogą się z tą wizją pożegnać. Śmierć Aleksieja Nawalnego w rosyjskim więzieniu kładzie kres podobnym snom: w putinowskiej Rosji nie pozostał nikt, kto może sprzeciwić się carowi.

Karol NAWROCKI: Kto nie z nimi, ten faszysta
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Kto nie z nimi, ten faszysta

Władze Federacji Rosyjskiej konsekwentnie zakłamują przeszłość, by znaleźć w niej usprawiedliwienie dla swej obecnej agresywnej polityki. W tej mistyfikacji kluczowa jest Polsk.

Nadia FEDECZKO: Jak budować komunikację między Polakami i Ukraińcami?
Nadia FEDECZKO

Nadia FEDECZKO

Jak budować komunikację między Polakami i Ukraińcami?

Ukraina i Polska mają 543 km wspólnej granicy, podobne języki i mentalność; w Polsce mieszka około miliona Ukraińców. Zastanówmy się więc, jak możemy budować współpracę, aby nasze relacje były dobrosąsiedzkie, mocne i długotrwałe.

Thomas GOMART: Świat wchodzi w nową erę atomową
Thomas GOMART

Thomas GOMART

Świat wchodzi w nową erę atomową

Rosja, mocarstwo atomowe i członek stały Rady Bezpieczeństwa ONZ, dopuszcza się poważnego naruszenia, narzucając „agresywną sanktuaryzację” Ukrainy, to znaczy szantaż terytorialny bronią atomową.

Wydanie 513 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 513 Wszystko co Najważniejsze

Toczące się na świecie konflikty, nie tylko rosyjska inwazja na Ukrainę, zmieniają sposób w jaki wykorzystywana jest technologia. A że mamy obecnie do czynienia z rewolucją, powiązaną z masowym wykorzystaniem danych — przede wszystkim ze Sztuczną Inteligencją — to jak świat szeroki toczy się debata nad tym, jak ucywilizować toczącą się zmianę.

Prof. Dmytro SZEWCZUK: Polsko-ukraińska solidarność jako przyjaźń polityczna
Prof. Dmytro SZEWCZUK

Prof. Dmytro SZEWCZUK

Polsko-ukraińska solidarność jako przyjaźń polityczna

Gdy chodzi o sens solidarności między Ukrainą i Polską, musimy brać pod uwagę to, o czym coraz częściej mówią eksperci – zagrożenie rosyjskie w Europie Środkowej i Wschodniej nie zniknie. I dla tej części Europy nikt inny, poza Polską i Ukrainą razem wziętymi, nie ma potencjału, aby temu zagrożeniu zapobiec.

Olha KARI: Sztuka ratuje w czasie wojny
Olha KARI

Olha KARI

Sztuka ratuje w czasie wojny

Festiwale książek, koncerty, przedstawienia baletowe i operowe, spektakle i miejskie performance w czasie wojny – przecież to nie tylko „życie na przekór”; to przede wszystkim potrzeba tworzenia prawdziwego, autentycznego życia dla siebie i swoich bliskich, krewnych, przyjaciół, potrzeba budowania potężnych ochronnych kręgów człowieczeństwa, które Rosjanie próbują zniszczyć, zmieszać z popiołem i pokruszonymi cegłami, niszcząc i rabując nasze muzea, biblioteki, zabijając i okaleczając naszych artystów, tancerzy, muzyków, pisarzy, fotografów, kradnąc im twórcze lata, lata rozkwitu i inspiracji, a czasem odbierając im życie.

Prof. Stéphane COURTOIS: Lenin. Wynalazca totalitaryzmu
Prof. Stéphane COURTOIS

Prof. Stéphane COURTOIS

Lenin. Wynalazca totalitaryzmu

Chociaż światowy system komunistyczny załamał się w latach 1989-1991, wciąż znajdujemy przykłady leninowskiej potęgi w różnych krajach, w których nadal działają partie komunistyczne, a ślady jego myśli nadal pojawiają się w debacie publicznej nawet dzisiaj: w czasach, w których pojawił się nowy totalitaryzm, zapoczątkowany w 1979 roku islamistyczną rewolucją ajatollaha Chomeiniego.