Nigel GOULD-DAVIES: Rosja zatapia się w totalitaryzmie
Nigel GOULD-DAVIES

Nigel GOULD-DAVIES

Rosja zatapia się w totalitaryzmie

Na skutek wojny Rosja stała się nie tylko biedniejsza. Stała się też bardziej represyjna, inwigilująca, skryta i odizolowana od Zachodu.

Mateusz MORAWIECKI, Petr FIALA, Eduard HEGER: Wolny świat musi trzymać wspólny kurs w kwestii Ukrainy
Eduard HEGERMateusz MORAWIECKIPetr FIALA

Eduard HEGER
Mateusz MORAWIECKI
Petr FIALA

Wolny świat musi trzymać wspólny kurs w kwestii Ukrainy

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie i Kijowie w lutym zainspirowała Europejczyków. Biden potwierdził, że chociaż Stany Zjednoczone są daleko, są oddane wolności w Europie – i rozumieją, tak jak my, że Ukraina walczy o wolność nas wszystkich.

Popołudniowe Espresso: Japonia ogłasza dodatkowe sankcje wobec Rosji
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Japonia ogłasza dodatkowe sankcje wobec Rosji

Główny sekretarz japońskiego rządu, Hirokazu MATSUNO, poinformował, że Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę (restrykcje większe niż te uzgodnione przez uczestników szczytu G7 w Hiroszimie).

Popołudniowe Espresso: Kara więzienia za patostreaming?
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kara więzienia za patostreaming?

W środę w Sejmie złożony zostanie projekt ustawy przewidujący do 8 lat więzienia za patostreaming – poinformował minister w KPRM, Michał WÓJCIK.

Popołudniowe Espresso: Armenia jest gotowa zrezygnować z Górskiego Karabachu
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Armenia jest gotowa zrezygnować z Górskiego Karabachu

Armenia jest gotowa uznać Górski Karabach za część Azerbejdżanu, jeśli władze w Baku (Azerbejdżan) zagwarantują bezpieczeństwo etnicznej ludności ormiańskiej – powiedział w poniedziałek premier Armenii Nikol PASZYNIAN na konferencji prasowej.

Olesya KHROMEYCHUK: Dlaczego Zachód nie docenił Ukrainy
Olesya KHROMEYCHUK

Olesya KHROMEYCHUK

Dlaczego Zachód nie docenił Ukrainy

Ukraińcy walczą o przetrwanie. Do osiągnięcia tego celu potrzebują wszelkich dostępnych narzędzi. Nieodmawianie im wiarygodności to minimum, na które zasługują.

Edward LUCAS: Historia jako broń
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Historia jako broń

Podejście Niemiec to wynik nałożenia się problemów ze zrozumieniem różnych powiązanych ze sobą aspektów historii – pisze Edward LUCAS.

Popołudniowe Espresso: Trwa szczyt G7 w Hiroszimie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Trwa szczyt G7 w Hiroszimie

W piątek przedstawiciele siedmiu najbardziej wpływowych państw spotkali się w Hiroszimie. Przez kilka dni będą omawiać najważniejsze trendy i wyzwania dla bezpieczeństwa świata. 

Popołudniowe Espresso: Kuba chętna do współpracy z Rosją
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kuba chętna do współpracy z Rosją

Władze Kuby zachęcają firmy z Rosji, aby skłonić je do inwestowania na karaibskiej wyspie – poinformowali przedstawiciele obu krajów podczas odbywającego się w Hawanie (stolicy Kuby) forum gospodarczego. „Kuba wyraźnie otworzyła drzwi dla naszych inwestycji” – przekazała strona rosyjska.

Popołudniowe Espresso: Mołdawia opuści Wspólnotę Niepodległych Państw
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Mołdawia opuści Wspólnotę Niepodległych Państw

Republika Mołdawii rozpoczęła procedurę opuszczenia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), organizacji polityczno-gospodarczo-wojskowej rozwijanej z inicjatywy Federacji Rosyjskiej od początku lat 90.

Popołudniowe Espresso: Chiny mediują w rozmowach o pokoju na Ukrainie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Chiny mediują w rozmowach o pokoju na Ukrainie

„Od 15 maja ambasador Li HUI – specjalny przedstawiciel chińskiego rządu ds. euroazjatyckich – będzie odwiedzał Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy i Rosję, aby komunikować się ze wszystkimi stronami w sprawie politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego” – poinformowało w piątek chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jan ŚLIWA: Błyskotliwa wizja świata. Euroatlantyzm i eurazjanizm
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Błyskotliwa wizja świata.
Euroatlantyzm i eurazjanizm

Europa, w XIX wieku dominująca nad światem, po podwójnym samobójstwie w wieku XX, stała się cieniem samej siebie. Coś po niej pozostaje do dziś: marynarki i krawaty, suknie wieczorowe, skład orkiestry symfonicznej, Nagrody Nobla, kalendarz i układ metryczny. Ale stała się bezsilnym tworem pomiędzy dwoma potęgami.

Prof. Michał KLEIBER: Kluczowy moment Europy
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Kluczowy moment Europy

Głoszone dotychczas przez polityków w Brukseli, Berlinie czy Paryżu hasło „więcej Europy”, mające być lekarstwem na istniejące kłopoty, okazało się nieskuteczne wobec zachodzących wokół zmian.

Popołudniowe Espresso: Polski samolot przechwycony przez rosyjski myśliwiec
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Polski samolot przechwycony przez rosyjski myśliwiec

Straż Graniczna poinformowała w niedzielę, że rosyjski myśliwiec wleciał bez żadnego kontaktu radiowego na teren operacyjny wyznaczony przez Rumunię, wykonując następnie agresywne i niebezpieczne manewry w bliskiej odległości polskiego samolotu.

Popołudniowe Espresso: WHO odwołuje globalny stan zagrożenia pandemicznego
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

WHO odwołuje globalny stan zagrożenia pandemicznego

„Pandemia Covid-19, która przez ponad trzy lata zabiła miliony ludzi, siała spustoszenie gospodarcze i pogłębiła nierówności, nie stanowi już globalnego zagrożenia zdrowotnego – poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według szacunków WHO z powodu pandemii na całym świecie zginęło co najmniej 20 mln ludzi. To prawie trzy razy więcej niż wskazania oficjalnych statystyk, które informują o 7 mln zgonów. 

Mateusz MORAWIECKI: Warunki przetrwania i rozwoju Europy
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Warunki przetrwania i rozwoju Europy

Głośne wystąpienie Mateusza Morawieckiego na Uniwersytecie w Heidelbergu wraz z wcześniej publikowanymi przez nas tekstami Emmanuela Macrona, Olafa Scholza, Josepha Borrella stanowi osnowę najważniejszej dyskusji o wartościach europejskich oraz przyszłości Europy