Popołudniowe Espresso: Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 w Polsce?
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 w Polsce?

Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki 2023 w Zakopanem przemówienie wygłosił prezydent Andrzej DUDA, podczas którego przekazał, że Polska złoży aplikację o prawa do zorganizowania Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Popołudniowe Espresso: Mała uchwała atomowa dla Pomorza
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Mała uchwała atomowa dla Pomorza

Jeszcze we wrześniu rząd planuje przyjąć tzw. małą uchwałę ws. dodatkowych inwestycji na Pomorzu w związku z budową elektrowni atomowej – poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna ŁUKASZEWSKA-TRZECIAKOWSKA. Wartość dodatkowych inwestycji może sięgnąć ok. 200 mln zł – dodała podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które odbywało się od 5 do 7 września. 

Koji SHIMODA: Japońska miłość do Chopina
Koji SHIMODA

Koji SHIMODA

Japońska miłość do Chopina

My, Japończycy, kochamy Chopina może przede wszystkim dlatego, że jego muzyka zawiera w sobie delikatne piękno, skromność i szlachetność, jest jak falowanie czasu.

Popołudniowe Espresso: Rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie

We wtorek rozpoczął się szczyt NATO w Wilnie, który potrwa dwa dni. Udział w szczycie bierze 48 delegacji zagranicznych z krajów Sojuszu i partnerujących mu państw w tym m.in. Australia, Nowa Zelandia, Japonia czy Korea Południowa. W szycie udział weźmie także prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI, który ma się spotkać także z prezydentem USA Joe BIDENEM. Podczas szczytu NATO omawiane będą wszystkie istotne kwestie z punktu widzenia bezpieczeństwa, Polski, m.in. sprawa wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Popołudniowe Espresso: Japonia ogłasza dodatkowe sankcje wobec Rosji
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Japonia ogłasza dodatkowe sankcje wobec Rosji

Główny sekretarz japońskiego rządu, Hirokazu MATSUNO, poinformował, że Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę (restrykcje większe niż te uzgodnione przez uczestników szczytu G7 w Hiroszimie).

Popołudniowe Espresso: Trwa szczyt G7 w Hiroszimie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Trwa szczyt G7 w Hiroszimie

W piątek przedstawiciele siedmiu najbardziej wpływowych państw spotkali się w Hiroszimie. Przez kilka dni będą omawiać najważniejsze trendy i wyzwania dla bezpieczeństwa świata. 

Popołudniowe Espresso: Polski samolot przechwycony przez rosyjski myśliwiec
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Polski samolot przechwycony przez rosyjski myśliwiec

Straż Graniczna poinformowała w niedzielę, że rosyjski myśliwiec wleciał bez żadnego kontaktu radiowego na teren operacyjny wyznaczony przez Rumunię, wykonując następnie agresywne i niebezpieczne manewry w bliskiej odległości polskiego samolotu.

Popołudniowe Espresso: Premier Japonii Fumio KISHIDA w Warszawie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Premier Japonii Fumio KISHIDA w Warszawie

Szef japońskiego rządu, który przyleciał w środę do Warszawy, wskazywał, że od roku trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Kishida podziękował i wyraził szacunek dla Polski, która pełni rolę hubu dla wsparcia militarnego i humanitarnego Ukrainy. 

Popołudniowe Espresso: Francja podnosi wiek emerytalny
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Francja podnosi wiek emerytalny

Po tygodniach burzliwej debaty i protestów społecznych rząd Francji przyjął ustawę podnoszącą wiek emerytalny o dwa lata, czyli do 64. roku życia.

Agnieszka PAWNIK: Japońska kaligrafia w dobie komórek
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Japońska kaligrafia w dobie komórek

Wczesnym rankiem 1 stycznia 2023 roku w Tokyo Tower znana kaligrafka Shoko Kanazawa zapisała tradycyjnym, dużym pędzlem znak kanji na kolejny, piąty rok ery Reiwa. Wybrała „miłość” (愛, ai), znak, który ma być odpowiedzią na kryzys COVID-19 oraz rosyjską agresję na Ukrainę. W Japonii, gdzie odręczne pisanie i czytanie znaków sprawia problemy nie tylko uczniom i studentom, ale nawet czołowym politykom, kaligrafia ciągle ma duże znaczenie kulturowe. Czy jest na nią miejsce w świecie smartfonów, długopisów i autouzupełniania tekstu?

Agnieszka PAWNIK: Jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła podstawy polityki energetycznej Japonii
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła podstawy polityki energetycznej Japonii

Inwazja na Ukrainę i niepokoje o bezpieczeństwo energetyczne skłoniły japoński rząd do gruntownej zmiany polityki wobec wykorzystania energii jądrowej. Jeszcze w 2021 roku celem było uniezależnienie się od atomu, jednak wysokie ceny energii zmusiły kraj do zmiany kierunku. Japonia rewiduje też inne strategie energetyczne.

Agnieszka PAWNIK: Expo 2025 Osaka Japonia
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Expo 2025 Osaka Japonia

W 2025 roku Japonia po raz kolejny przywita zagranicznych gości w czasie Światowej Wystawy Expo, tym razem w Osace. Poprzednio była gospodarzem w 2005 roku, a wcześniej – w roku 1970, jako pierwszy kraj Azji. Tego typu wydarzenia za każdym razem pozwalają na ocenę strategicznych decyzji i narracji, które im towarzyszą, i pomagają nakreślić kierunki polityki zagranicznej na kolejne lata.

Akemi ALINK: Chopin w Japonii
Akemi ALINK

Akemi ALINK

Chopin w Japonii

Pandemia COVID-19 sprawiła, że Japonia wprowadziła bardzo surowe regulacje dotyczące wjazdu, stając się niemal „Sakoku” (krajem zamkniętym). Pierwszym kierunkiem dla wielu z nas jest oczywiście Polska, kraj Fryderyka Chopina.

Carl BILDT: Wojna o świat
Carl BILDT

Carl BILDT

Wojna o świat

Prezydentowi Rosji chodzi o nowy porządek światowy, w którym amerykańska potęga i jej wpływy mają być odsunięte. I ta bitwa – bitwa o świat – według prezydenta Putina dopiero się zaczyna

Jagannath P. PANDA: Żałoba w regionie Indo-Pacyfiku. Wspomnienie Abe
Jagannath P. PANDA

Jagannath P. PANDA

Żałoba w regionie Indo-Pacyfiku. Wspomnienie Abe

W podzielonym świecie najbardziej definiującym dziedzictwem Abe – zarówno dla Japonii, jak i dla regionalnej i globalnej społeczności – było to, że zbudował on zjednoczoną demokratyczną koalicję Indo-Pacyfiku.