

Agnieszka PAWNIK
Jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła podstawy polityki energetycznej Japonii
Inwazja na Ukrainę i niepokoje o bezpieczeństwo energetyczne skłoniły japoński rząd do gruntownej zmiany polityki wobec wykorzystania energii jądrowej. Jeszcze w 2021 roku celem było uniezależnienie się od atomu, jednak wysokie ceny energii zmusiły kraj do zmiany kierunku. Japonia rewiduje też inne strategie energetyczne.

Agnieszka PAWNIK
Expo 2025 Osaka Japonia
W 2025 roku Japonia po raz kolejny przywita zagranicznych gości w czasie Światowej Wystawy Expo, tym razem w Osace. Poprzednio była gospodarzem w 2005 roku, a wcześniej – w roku 1970, jako pierwszy kraj Azji. Tego typu wydarzenia za każdym razem pozwalają na ocenę strategicznych decyzji i narracji, które im towarzyszą, i pomagają nakreślić kierunki polityki zagranicznej na kolejne lata.

Popołudniowe Espresso
Amerykańskie czołgi dla Polski i Litwy już w Europie
Jak podaje holenderskie ministerstwo obrony, 1275 elementów – w tym amerykańskie czołgi i wozy opancerzone – dotarły w do portu w Vlissingen na południu Holandii

Agnieszka PAWNIK
Japonia nie może pomagać Ukrainie wprost, może czynić to za pośrednictwem Polski
Inwazja na Ukrainę i agresywna polityka Chin i Korei Północnej zaostrzyły dyskusję o możliwościach obronnych trzeciej gospodarki na świecie.

Akemi ALINK
Chopin w Japonii
Pandemia COVID-19 sprawiła, że Japonia wprowadziła bardzo surowe regulacje dotyczące wjazdu, stając się niemal „Sakoku” (krajem zamkniętym). Pierwszym kierunkiem dla wielu z nas jest oczywiście Polska, kraj Fryderyka Chopina.

Carl BILDT
Wojna o świat
Prezydentowi Rosji chodzi o nowy porządek światowy, w którym amerykańska potęga i jej wpływy mają być odsunięte. I ta bitwa – bitwa o świat – według prezydenta Putina dopiero się zaczyna

Jagannath P. PANDA
Żałoba w regionie Indo-Pacyfiku. Wspomnienie Abe
W podzielonym świecie najbardziej definiującym dziedzictwem Abe – zarówno dla Japonii, jak i dla regionalnej i globalnej społeczności – było to, że zbudował on zjednoczoną demokratyczną koalicję Indo-Pacyfiku.

Popołudniowe Espresso
Ukraińcy walczą o zachodnie i europejskie wartości
Premier Mateusz MORAWIECKI w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild” podkreślił, że Ukraińcy walczą o zachodnie i europejskie wartości.

Satoru NAGAO
Chiny budują Wielki Mur na Morzu Wschodniochińskim
Chiny próbują otoczyć Tajwan na Morzu Wschodniochińskim. Jednak im bardziej będą zaostrzać sytuację, tym bardziej instytucjonalizowana będzie współpraca Japonii, USA i Tajwanu.

Haruka KOSAKA
Japonia w Chopinie zakochana
Pewne jest, że Konkurs Chopinowski ma dla Japończyków szczególne znaczenie. Trudno nie uwielbiać czegoś, co się kocha. A kochać Chopina to po prostu wspaniała rzecz. To, że Japończycy są drugim po Polakach narodem najbardziej kochającym Chopina, jest chyba odczuwalne nawet dla samych Polaków.

Michał KŁOSOWSKI
Czy w Tokio da się być katolikiem?
Japończycy niezwykle uprzejmi i dobrze wychowani. Jakby wiedzieli, że nie wolno podważyć reguł tego świata, który może nie jest idealny, ale na pierwszy rzut oka tak świetnie funkcjonuje.

Agnieszka PAWNIK
Dwa cesarskie pokolenia. Japonia wczoraj i dziś
30 kwietnia 2019 roku cesarz Akihito ustąpił miejsca swojemu synowi, księciu Naruhito, kończąc erę Heisei (平成) i rozpoczynając nowy etap historii – Reiwa (令和).

Agnieszka PAWNIK
Ulice Internetu. Zjeść żabę, czyli o samotności w świecie
Do połowy lutego 2018 roku grę z żabą w roli głównej ściągnęło już 33 mln Chińczyków. „Dziennik Ludowy”, oficjalna gazeta wydawana przez partię od 1948 roku, wydał nawet na ten temat oświadczenie: „Nie traćcie czasu na samotne wychowywanie żab, rozwijajcie się”.

Joanna LEMAŃSKA
Cool Pics (178). Japonia w barwach jesieni
Pobyt na Kiusiu okazał się pełen niespodzianek i przede wszystkim pozwolił na podziwianie niebywale pięknych, jesiennych barw, z których słynie Japonia. Świątynie, ogrody, gorące źródła i hektolitry zielonej herbaty… Mam nadzieję, że chociaż część tych cudów udało mi się uchwycić na zdjęciach.

Agnieszka PAWNIK
Życie za chryzantemową kurtyną. Na dworze cesarza Japonii
Życie za tzw. chryzantemową kurtyną nie jest łatwe. Osoba cesarza pozostaje żywym symbolem i źródłem kontrowersji. Obecne prawo nie przewiduje abdykacji, a cesarz Akihito przyznał, że jego zaawansowany wiek nie pozwala mu już w pełni wykonywać obowiązków.

Agnieszka PAWNIK
Koreańskie próby atomowe. Kto i czego powinien się obawiać?
Region Azji Wschodniej i jego stosunek do działań atomowych jest niezwykle złożony. Zmiany polityczne ostatnich lat oraz te, które mają nadejść, mogą okazać się kluczowe w kwestii rozwiązania kontrowersji koreańskich. Bardzo dużo będzie zależeć od tego, kto wygra amerykańskie wybory prezydenckie.

Agnieszka PAWNIK
Japoński orientalizm, czyli o gejszach, które lubią herbatę i sztuki walki
Do pewnego stopnia wszyscy polegamy na uproszczeniach. Nikt nie wnika w symbolikę Hello Kitty czy laleczek kokeshi. W interesie Japończyków nie leży wyjaśnianie tych spraw. Japończycy opanowali do perfekcji grę oczekiwaniami zachodniego odbiorcy.

Agnieszka PAWNIK
Dlaczego wszyscy, poza Japończykami, kochają Akirę Kurosawę?
Akira Kurosawa kształtował kino i obraz globalnej kultury masowej przez całe swoje życie, inspirując twórców takich jak Spielberg, Bertolucci, Altman czy Scorsese. Jego sukces zmienił sytuację Japonii w latach 50. ubiegłego stulecia i stanowił punkt przełomowy w sposobie postrzegania tego kraju przez Zachód.

Agnieszka PAWNIK
Hiroszimska narracja Japończyków
Hiroszima była i nadal pozostaje tematem trudnym do opisywania i przedstawiania. Choć powstało dotąd wiele filmów, komiksów, serii animowanych i obrazów, które starają się przybliżyć innym tragedię bombardowania, to dopiero w ostatnich latach miejsce bezpośrednich świadków wydarzeń zajmują opiekunowie ich pamięci. Nic dziwnego — żyje ich coraz mniej.

Yuriko KOIKE
"Gry paczinko a północnokoreański reżim"
Dzięki pieniądzom z japońskich salonów gry paczinko sfinansowano zakup wielu zaawansowanych technologicznie komponentów północnokoreańskiej broni. Nawet po śmierci Kim Dzong Ila w grudniu 2011 roku jego następca na stanowisku I sekretarza i sukcesor dynastii, Kim Dzong Un, kontynuuje program rozwoju broni rakietowej lansowany przez ojca. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że następca dąży do jego przyspieszenia.