Popołudniowe Espresso: Ukraińcy walczą o zachodnie i europejskie wartości

Ukraińcy walczą o zachodnie i europejskie wartości

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś czwartek, 17 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier Morawiecki wzywa zachodnich przywódców do wizyty w Kijowie

.Premier Mateusz MORAWIECKI w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild” wezwał kanclerza Niemiec Olafa SCHOLZA, by on również udał się do Kijowa. Szef polskiego rządu skierował swój apel także do premiera Wielkiej Brytanii Borisa JOHNSONA, prezydenta Francji Emmanuela MACRONA, prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe BIDENA i wszystkich przywódców Unii Europejskiej. Premier powiedział, że politycy „powinni spojrzeć w oczy kobietom i dzieciom” i pomóc im uratować ich życie i niezależność. Jak podkreślił, Ukraińcy walczą obecnie o zachodnie i europejskie wartości. Szef rządu podkreślił, że podróż do Kijowa, którą odbył wraz z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierami Czech i Słowenii, trwała jedenaście godzin i była dobrze przygotowana przez stronę ukraińską, która wyznaczyła bezpieczną trasę. Premierzy Polski, Czech i Słowenii w ukraińskiej stolicy, zaprezentowali unijny pakiet pomocowy, który obejmie pomoc humanitarną oraz militarną w postaci broni defensywnej.

Premier odniósł się też do apelu Jarosława KACZYŃSKIEGO, który mówił w Kijowie o strefie zakazu lotów nad Ukrainą oraz misji pokojowej NATO. Zdaniem Mateusza MORAWIECKIEGO Ukraina, jako niepodległe państwo, może prosić o taką pomoc, ponieważ potrzebuje jej do ratowania życia własnych obywateli. Dodał, że NATO powinno udzielić jasnych odpowiedzi w tej sprawie, ponieważ „cierpienie Ukraińców wymaga raczej działania, niż słów”. Mateusz MORAWIECKI w wywiadzie powiedział również, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie samoloty MiG-29, ale tylko w pełnej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i NATO. W czwartek, w Batumi nad Morzem Czarnym, szef polskiego rządu będzie rozmawiał z premierem Iraklim GARIBASZWILIM o konsekwencjach rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Prezydent Zełenski przedstawił warunki dalszych negocjacji z Rosją

.W imię wspólnego zwycięstwa, w imię pokoju delegacja ukraińska prowadzi negocjacje z delegacją rosyjską – mówił Wołodymyr ZEŁENSKI. Prezydent Ukrainy powiedział, że jego priorytetami na negocjacje z Rosją są: „wstrzymanie działań wojennych, gwarancje bezpieczeństwa, suwerenność, przywrócenie integralności terytorialnej oraz realne gwarancje ochrony”. W wystąpieniu prezydent mówił również, że potrzeba nałożenia nowych sankcji na Rosję, ponieważ jej gospodarka nadal jest w stanie utrzymywać machinę wojenną. Powiedział również, że społeczność międzynarodowa powinna uznać Rosję za państwo terrorystyczne i jeszcze mocniej wspierać Ukrainę w walce z agresją. Dziś prezydent Ukrainy wystąpił przed niemieckim parlamentem.

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych podał, że na Ukrainie zginęło dotychczas około 14 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Od początku wojny Ukraińcy zniszczyli blisko 450 rosyjskich czołgów i prawie 1 500 wozów bojowych. Zestrzelili 86 samolotów i ponad sto śmigłowców.  Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że rosyjska ofensywa na Ukrainie utknęła na wszystkich frontach. W ciągu ostatniej doby Rosjanie poczynili minimalne postępy i ponoszą ciężkie straty. Większość terytorium Ukrainy, w tym duże miasta, pozostaje nadal pod kontrolą władz ukraińskich. Siły rosyjskie prowadzą ostrzał artyleryjski i rakietowy miast. W Mariupolu trwa akcja ratunkowa w budynku miejskiego teatru. Wczoraj teatr zbombardowali Rosjanie. W budynku ukrywali się cywile. Lokalne władze poinformowały, że schron przetrwał bombardowanie, ale nie jest znana liczba ofiar ani rannych.

Trzęsienie ziemi w Japonii

.W środę wieczorem, we wschodniej Japonii, wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 7,4 magnitudy. Zmarły co najmniej cztery osoby, a ponad 100 osób zostało ciężko rannych. Miliony domów zostały odcięte od prądu. Trzęsienie uderzyło u wybrzeży wschodniej części japońskiej prefektury Fukushima, regionu zniszczonego 11 lat temu przez potężne trzęsienie ziemi i tsunami. Po środowym trzęsieniu wydano ostrzeżenie przed tsunami dla nadmorskich prefektur Fukushima i Miyagi, ale zostało ono zniesione w czwartek rano, a premier Japonii Fumio KISHIDA powiedział później, że w żadnej z elektrowni atomowych nie wykryto nieprawidłowości.

Japońska Agencja Meteorologiczna podała, że głębokość epicentrum trzęsienia wynosi 60 kilometrów. Ostrzegła ona przed tsunami o wysokości do 1 metra powyżej normalnego poziomu. Około półtorej godziny po trzęsieniu ziemi u wybrzeży japońskiej prefektury Miyagi wystąpiła 8-calowa fala tsunami, podała agencji. W wyniku trzęsienia ziemi w pobliżu Fukushimy wykoleił się pociąg, ale nie odnotowano żadnych obrażeń wśród pasażerów. Według nadawcy publicznego NHK, 78 osób było uwięzionych przez cztery godziny po wykolejeniu się pociągu, ale udało im się uciec bez obrażeń przez wyjście awaryjne. Agencja Meteorologiczna wezwała w czwartek obywateli do uważania na większą aktywność sejsmiczną w ciągu najbliższych kilku dni. Epicentrum środowego trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości 89 km od epicentrum niszczycielskiego trzęsienia ziemi z 2011 roku. Trzęsienie ziemi w Japonii z 2011 roku miało magnitudę 9,1, czyli było około 63 razy silniejsze i wyzwoliło około 500 razy więcej energii niż środowe trzęsienie.

Jacek SARYUSZ-WOLSKI: Ukraina na straży ideałów Europy

Wojna na Ukrainie stanowi całkowitą porażkę dotychczasowej ugodowej polityki unijnej wobec Rosji. To przerażające konsekwencje polityki ustępstw niektórych państw UE w konfrontacji z Rosją Putina

[czytaj więcej]

#NajważniejszeDnia

🎧 Ambasador Andrij DESZCZYCA:
Ukraina potrzebuje solidarności

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 marca 2022