Tomasz URYNOWICZ: Czy Kraków wykorzysta szansę, jaką dają uchodźcy z Ukrainy?
Tomasz URYNOWICZ

Tomasz URYNOWICZ

Czy Kraków wykorzysta szansę, jaką dają uchodźcy z Ukrainy?

Jak projektować i rozwijać Kraków w kontekście trwającej za naszymi granicami wojny i przybywających do miasta uchodźców? Jak wykorzystać potencjał tych, którzy zechcą pozostać w Krakowie na stałe? Trzeba postępować zgodnie z zasadami, czyli tak, jak na co dzień w Krakowie się nie postępuje – twierdzi Tomasz URYNOWICZ Bardzo pouczające było dla mnie niedawne spotkanie, które stowarzyszenie „1. Kraków” zorganizowało wraz z Małopolską Okręgową Izbą Architektów. Tematem byli Ukraińcy w Krakowie – i możliwość ich lepszej asymilacji. Chciałbym podzielić się…

Prof. Serhy YEKELCHYK: Europejskie siostry. Polska i Ukraina
Prof. Serhy YEKELCHYK

Prof. Serhy YEKELCHYK

Europejskie siostry.
Polska i Ukraina

Rosyjska agresja zmieniła wszystko. Od tej pory Ukraińcy i Polacy stanowią jedną rodzinę. Najwyższy czas, aby siedli przy stole i wkleili rodzinne zdjęcia do wspólnego albumu.

Dariusz SZYMCZYCHA: Ukraińcy w Polsce. Pracownicy, sąsiedzi, partnerzy
Dariusz SZYMCZYCHA

Dariusz SZYMCZYCHA

Ukraińcy w Polsce.
Pracownicy, sąsiedzi, partnerzy

W przypadku rosyjskiej agresji nie wyobrażam sobie masowej ucieczki Ukraińców za granicę. Zadziała system mobilizacyjny, który może powołać do różnych zadań w zakresie obrony państwa do 2,5 miliona osób. Bliski współpracownik prezydenta W. Zełenskiego podkreślił, że 420 tys. rezerwistów zdobyło już doświadczenie bojowe w walce z rosyjskimi najemnikami we wschodniej Ukrainie, a ok. 1 miliona Ukraińców ma licencje łowieckie, a więc i pozwolenie na broń. Nie, w przypadku kolejnej rosyjskiej agresji nie będzie masowej ucieczki do Polski.

Michał KŁOSOWSKI: Na trzy miliony gości z Ukrainy czas spojrzeć rozsądnie, z sympatią
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Na trzy miliony gości z Ukrainy czas spojrzeć rozsądnie, z sympatią

To Polska jest pierwszym krajem Zachodu, do którego docierają i w którym się zatrzymują. A my wciąż nie mamy pomysłu, co z tym zrobić, jak się komunikować i jak szukać porozumienia. Wyobraźmy sobie incydent na tle rasistowskim czy narodowym, zajście, w którym Ukraińcy ucierpią ze strony Polaków. Sprawnie działająca machina rosyjskiej dezinformacji może wychwycić i wykorzystać taką sytuację, by wprowadzić zamęt. Jak temu przeciwdziałać?