
Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. 85. dzień ukraińskiego oporu
Michał KŁOSOWSKI, podkreśla, że 85. dzień ukraińskiego oporu przed rosyjską napaścią pokazuje dobitnie podziały w świecie.

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. Nowe siły w NATO
W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, podkreśla, że dziś – 12 maja – swój akces do NATO zgłasza Finlandia.

Agaton KOZIŃSKI
Musimy przygotować się na długi konflikt
W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze wskazuje, że Rosja w czasie ofensywy na Ukrainę poniosła dużo większe straty niż planowała.

Popołudniowe Espresso
"Działania Rosji na Ukrainie stanowią akt państwowego terroryzmu"
– Jeśli nie zamkniecie naszego nieba, rosyjskie pociski spadną na wasze terytorium. To tylko kwestia czasu – powiedział prezydet ZEŁENSKI.

Prof. Ian ROBERTSON
Ukraina to dla Putina gra hazardowa, w której zaczyna przegrywać
Osobowość Władimira Putina od jego dzieciństwa kształtowana była przez opresyjny system sowiecki. Jednak to nieograniczona władza ostatecznie ukształtowała go jako ekstremalnego, narcystycznego hazardzistę.

Popołudniowe Espresso
Ukraińcy walczą o zachodnie i europejskie wartości
Premier Mateusz MORAWIECKI w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild” podkreślił, że Ukraińcy walczą o zachodnie i europejskie wartości.

Mateusz MORAWIECKI
Potrzebujemy europejskiej jedności
Trzeci rok toczymy arcytrudną walkę z pandemią i kryzysem gospodarczym i dokładnie w tym momencie otrzymujemy dodatkowy cios od wschodniego sąsiada. Władimir Putin rozgrywa europejskie słabości i kryzysy z cyniczną precyzją.

Agaton KOZIŃSKI
Wojna o prawdę historyczną z Rosją potrwa jeszcze wiele lat
utin sięga przede wszystkim po podtrzymywanie mitu wielkiego zwycięstwa w 1945 r. A każdy, kto staje na drodze i próbuje ten mit podważyć, staje się wrogiem Rosji. Teraz takim wrogiem stała się Polska. Wszystko dlatego, że Warszawa przestała biernie akceptować mity polityki historycznej wykuwane na Kremlu. Każda okazja do ataku historycznego na Polskę jest dobra.

Ian BOND
Przewrót, który ostatecznie unicestwił Związek Radziecki. Co mówi nam o Rosji Putina?
Pucz moskiewski doprowadził do rozpadu ZSRR i demokratycznego wyboru Borysa Jelcyna na prezydenta Rosji. Jednak dziś na Kremlu rządzą spadkobiercy spiskowców, a nie ich demokratyczni przeciwnicy. Dlaczego?

Prof. Bruce JONES
Musimy wspólnie obronić Europę przed Rosją
Pierwszym zadaniem NATO w nadchodzących latach musi stać się ochrona Europy oraz demokratycznych państw Zachodu przed zagrożeniem ze strony Rosji.

George FRIEDMAN
Rosja Putina podąża ścieżką, którą wcześniej szedł ZSRR
Upadek Związku Radzieckiego nie doprowadził do spełnienia rosyjskiego marzenia: transformacji w nowoczesny kraj europejski. Rosja nadal pozostaje znaczącą potęgą militarną, ale jest niewystarczająco silna, aby narzucić swoją wolę innym, wykorzystując do tego potencjał wojskowy. Nie może przecież zrazić do siebie takich państw jak Wielka Brytania, która mogłaby odmówić jej dostępu do swoich rynków. Podobnie jak Sowieci w latach 80., Rosjanie są dzisiaj zakładnikami geopolityki i rzeczywistości gospodarczej. To sprawia, że jest im coraz trudniej kontrolować sytuację wokół siebie. Putin oczywiście zdaje sobie z tego sprawę. Rozumie także, które kraje są dla niego ważne. I one też o tym wiedzą.

Nicolas TENZER
Przyjdzie taki dzień, w którym będzie można powiedzieć, że Rosja jest wolnym krajem
Wszystkie konflikty wzniecane przez Rosję i jej sojuszników wpływają negatywnie na nasze bezpieczeństwo. To najważniejsze wyzwanie stojące dziś przed Europą i Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od wszystkich spraw, które nas dzielą.

Stanisław ŻARYN
Putin fałszuje historię
Artykuł Władimira Putina opublikowany w niemieckiej prasie to kolejna próba wplątania przez Rosję wątków historycznych w jej bieżącą politykę imperialną.

Petr HLAVÁČEK
Rosja jako państwo-terrorysta. Czeskie spojrzenie na Moskwę
Dzisiejsza Rosja jest agresywną siłą rewizjonistyczną, która ustami Putina i Ławrowa wyraża pragnienie powstania świata postzachodniego i odrodzenia rosyjskiej wielkości.

Pascal BRUCKNER
Białoruś przynależy do rosyjskiej strefy wpływów, żelazna kurtyna trwa
Duża część Francuzów nawet nie wie, że Białoruś istnieje jako samodzielne państwo. Przecież nawet sama nazwa tego państwa to sugeruje. To jeden z powodów, dla którego duża część Europejczyków postrzega Białoruś jako część Rosji.

Neil MELVIN
Zachód jest zbyt ospały wobec Rosji
Zachód wykazuje się reaktywnością, ospałością w nakładaniu sankcji i brakiem czytelnego planu. Zbyt często Zachodowi nie udaje się przewidzieć działań Kremla, zrozumieć jego intencji czy w pełni pojąć dynamiki bezpieczeństwa w krajach euroazjatyckich.

Marcin ROSZKOWSKI
Lekcje dla Polski z Nord Stream 2
Patrząc na częstotliwość spotkań szefów dyplomacji Waszyngtonu i Berlina, można odnieść wrażenie, że bardziej na dokończeniu budowy Nord Stream 2 zależy Niemcom niż Rosji.

Carl BILDT
Rosja chce mieć zawsze ostatnie słowo
Czy stajemy w obliczu dramatycznych wydarzeń? Nie można tego wykluczyć. Wszystko jest niepewne – z tym że znacznie bardziej niż zwykle.

Prof. Włodzimierz MARCINIAK
Między optymizmem urzędników Kremla a pesymizmem reszty Rosjan
W przypadku Rosji ważniejsze od pytania, kiedy nastąpi zmiana systemu władzy w tym kraju, jest pytanie, w jakim kontekście międzynarodowym ta zmiana będzie się dokonywała.

Leon ARON
Aleksiej Nawalny bardzo dobrze wie, co robi
Wynalazca szczepionki na polio dr Jonas Salk testował ją na sobie, swojej żonie i dzieciach. Aleksiej Nawalny w analogiczny sposób ryzykuje dziś życie swoje i swoich najbliższych, by badać i kształtować losy swojego kraju.