Carl BILDT: Rosja chce mieć zawsze ostatnie słowo

Rosja chce mieć zawsze ostatnie słowo

Photo of Carl BILDT

Carl BILDT

Premier Szwecji w latach 1991–1994, były przewodniczący Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, od 2006 do 2014 minister spraw zagranicznych.

zobacz inne teksty Autora

Czy stajemy w obliczu dramatycznych wydarzeń? Nie można tego wykluczyć. Wszystko jest niepewne – z tym że znacznie bardziej niż zwykle – pisze Carl BILDT

.W nieunikniony sposób rośnie zainteresowanie wydarzeniami w Rosji i ogólnie rosyjską polityką. Według wszystkich dostępnych informacji wciąż wzmacniana jest rosyjska obecność wojskowa na Krymie i wokół Ukrainy. W ostatnich dniach dwa duże okręty desantowe Floty Północnej wpłynęły na Morze Czarne, a na Morzu Kaspijskim zaangażowano mniejsze jednostki przeznaczone do podobnych operacji. To nieuchronnie prowadzi do zadawania bardzo poważnych pytań.

W tym tygodniu „Washington Post” opublikował mój artykuł, w którym przedstawiam różne możliwe wyjaśnienia ostatnich wydarzeń, a kolejny mój artykuł pojawi się w sieci Project Syndicate za dzień lub dwa. Stosunki Rosji z resztą świata nadal się pogarszają – i to dramatycznie. Prezydent Biden nałożył na Rosję nowe sankcje w związku z rosyjskimi operacjami cybernetycznymi, a w Moskwie MSZ stara się zmusić ambasadora USA do powrotu do domu. Ambasadora Rosji już nie ma w Waszyngtonie – jest w Moskwie.

Sytuacja nie poprawiła się, kiedy Czechy wydaliły z ambasady Rosji w Pradze co najmniej 18 osób po tym, jak ustalono, że to GRU ponosi odpowiedzialność za wysadzenie dużego składu amunicji w 2014 roku, kiedy to dwie osoby straciły życie. Amunicja w wysadzonym magazynie była przeznaczona do dostawy na Ukrainę. Uczestniczący w transakcji bułgarscy biznesmeni zostali później zamordowani, najwyraźniej przez tę samą grupę GRU.

W tym kontekście istotną okolicznością jest fakt, że dwie z osób zamieszanych w wysadzenie składu amunicji odpowiadają za atak nowiczokiem w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Dostrzegalny jest groźny i zaskakujący wzorzec działania. Istnieją podstawy, by przypuszczać, że ta sama grupa GRU zamieszana była również w inne wydarzenia w Europie, które nie zostały jeszcze w pełni wyjaśnione.

Rosyjską odpowiedzią na wydalenie 18 osób z Czech jest wydalenie 20 osób z czeskiej ambasady w Moskwie. Byłem tam i wiem, że jest to duży budynek – z pewnością po tym ruchu korytarze opustoszeją. Decyzja o wydaleniu przez Rosję dwóch osób więcej też o czymś świadczy. Chodzi o to, żeby zawsze pójść jeszcze dalej i mieć ostatnie słowo.

Do tego należy dodać traktowanie Aleksieja Nawalnego. Nie znamy wszystkich szczegółów, ale wiadomo, że stan jego zdrowia dramatycznie się pogorszył i że odmawia mu się prawa do skorzystania z pomocy własnego lekarza. Nie ma też wątpliwości, że jest to decyzja, za którą osobiście i świadomie odpowiada prezydent Putin. Jednocześnie fundacja antykorupcyjna Nawalnego została uznana za organizację „ekstremistyczną”, a co za tym idzie, istnieje prawdopodobieństwo podjęcia drastycznych działań przeciwko każdemu, kto dla niej pracował.

W środę (21 kwietnia 2021 r. – red.) prezydent Putin wygłosi swoje doroczne orędzie. Jest wiele powodów, dla których należy zwrócić szczególną uwagę na jego ton i niuanse. Przemówienia te są raczej nudnymi katalogami obietnic społecznych i ekonomicznych, coraz rzadziej spełnianych, ale teraz orędzie pojawi się, gdy sytuacja polityczna zarówno zagraniczna, jak i wewnętrzna staje się niezwykle napięta.

.Czy stajemy w obliczu dramatycznych wydarzeń? Nie można tego wykluczyć. Wszystko jest niepewne – z tym że znacznie bardziej niż zwykle.

Carl Bildt

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 kwietnia 2021
Fot. Shutterstock