Carl BILDT: Rosja chce mieć zawsze ostatnie słowo Carl BILDT: Rosja chce mieć zawsze ostatnie słowo

Rosja chce mieć zawsze ostatnie słowo

Photo of Carl BILDT

Carl BILDT

Premier Szwecji w latach 1991–1994, były przewodniczący Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, od 2006 do 2014 minister spraw zagranicznych.

zobacz inne teksty Autora

Czy stajemy w obliczu dramatycznych wydarzeń? Nie można tego wykluczyć. Wszystko jest niepewne – z tym że znacznie bardziej niż zwykle – pisze Carl BILDT

.W nieunikniony sposób rośnie zainteresowanie wydarzeniami w Rosji i ogólnie rosyjską polityką. Według wszystkich dostępnych informacji wciąż wzmacniana jest rosyjska obecność wojskowa na Krymie i wokół Ukrainy. W ostatnich dniach dwa duże okręty desantowe Floty Północnej wpłynęły na Morze Czarne, a na Morzu Kaspijskim zaangażowano mniejsze jednostki przeznaczone do podobnych operacji. To nieuchronnie prowadzi do zadawania bardzo poważnych pytań.

W tym tygodniu „Washington Post” opublikował mój artykuł, w którym przedstawiam różne możliwe wyjaśnienia ostatnich wydarzeń, a kolejny mój artykuł pojawi się w sieci Project Syndicate za dzień lub dwa. Stosunki Rosji z resztą świata nadal się pogarszają – i to dramatycznie. Prezydent Biden nałożył na Rosję nowe sankcje w związku z rosyjskimi operacjami cybernetycznymi, a w Moskwie MSZ stara się zmusić ambasadora USA do powrotu do domu. Ambasadora Rosji już nie ma w Waszyngtonie – jest w Moskwie.

Sytuacja nie poprawiła się, kiedy Czechy wydaliły z ambasady Rosji w Pradze co najmniej 18 osób po tym, jak ustalono, że to GRU ponosi odpowiedzialność za wysadzenie dużego składu amunicji w 2014 roku, kiedy to dwie osoby straciły życie. Amunicja w wysadzonym magazynie była przeznaczona do dostawy na Ukrainę. Uczestniczący w transakcji bułgarscy biznesmeni zostali później zamordowani, najwyraźniej przez tę samą grupę GRU.

W tym kontekście istotną okolicznością jest fakt, że dwie z osób zamieszanych w wysadzenie składu amunicji odpowiadają za atak nowiczokiem w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Dostrzegalny jest groźny i zaskakujący wzorzec działania. Istnieją podstawy, by przypuszczać, że ta sama grupa GRU zamieszana była również w inne wydarzenia w Europie, które nie zostały jeszcze w pełni wyjaśnione.

Rosyjską odpowiedzią na wydalenie 18 osób z Czech jest wydalenie 20 osób z czeskiej ambasady w Moskwie. Byłem tam i wiem, że jest to duży budynek – z pewnością po tym ruchu korytarze opustoszeją. Decyzja o wydaleniu przez Rosję dwóch osób więcej też o czymś świadczy. Chodzi o to, żeby zawsze pójść jeszcze dalej i mieć ostatnie słowo.

Do tego należy dodać traktowanie Aleksieja Nawalnego. Nie znamy wszystkich szczegółów, ale wiadomo, że stan jego zdrowia dramatycznie się pogorszył i że odmawia mu się prawa do skorzystania z pomocy własnego lekarza. Nie ma też wątpliwości, że jest to decyzja, za którą osobiście i świadomie odpowiada prezydent Putin. Jednocześnie fundacja antykorupcyjna Nawalnego została uznana za organizację „ekstremistyczną”, a co za tym idzie, istnieje prawdopodobieństwo podjęcia drastycznych działań przeciwko każdemu, kto dla niej pracował.

W środę (21 kwietnia 2021 r. – red.) prezydent Putin wygłosi swoje doroczne orędzie. Jest wiele powodów, dla których należy zwrócić szczególną uwagę na jego ton i niuanse. Przemówienia te są raczej nudnymi katalogami obietnic społecznych i ekonomicznych, coraz rzadziej spełnianych, ale teraz orędzie pojawi się, gdy sytuacja polityczna zarówno zagraniczna, jak i wewnętrzna staje się niezwykle napięta.

.Czy stajemy w obliczu dramatycznych wydarzeń? Nie można tego wykluczyć. Wszystko jest niepewne – z tym że znacznie bardziej niż zwykle.

Carl Bildt

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 kwietnia 2021
Fot. Shutterstock

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam