Jan SECHTER: Cień Stalina nad Europą Środkową
Jan SECHTER

Jan SECHTER

Cień Stalina nad Europą Środkową

Rocznica śmierci Stalina, podobnie jak każdego innego uzurpatora i ciemiężyciela Europy Środkowej, powinna być przypomnieniem, jak łatwo jest stracić wolność i jak trudno ją potem odzyskać. Bardzo trudno jest prowadzić w Europie Środkowej samotną politykę, a podżeganie do braku współpracy czy wręcz do antagonizmów jest grzechem dyplomatycznym i politycznym.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Orzeł, lew i krzyż.
Historia i kultura krajów Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza, wyraźnie wsparta przez Stany Zjednoczone, jest solą w oku dla Niemiec i Rosji, które pragną, jak dawniej w historii, traktować ten region jako sferę swojej ekspansji, a także dodatkowo wyodrębnia państwa, które ze względów geograficznych i politycznych mogą tworzyć nową sieć powiązań, od państw, które leżą na uboczu, jak Bałkany Zachodnie, lub borykają się z mniejszym lub większym uzależnieniem od Rosji, jak Białoruś, Ukraina i Mołdawia

Polska i Czechy pomagają Ukrainie - wspólne wydanie «Echo» i «Wszystko co Najważniejsze»
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Polska i Czechy pomagają Ukrainie - wspólne wydanie «Echo» i «Wszystko co Najważniejsze»

W dodatku do Tygodnika “Echo” przygotowanym przez zespół „Wszystko co Najważniejsze” w ramach najnowszej odsłony projektu “Opowiadamy Polskę światu” ukazały się teksty m.in. minister obrony Czech Jany ČERNOCHOVEJ, wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra GLIŃSKIEGO i dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotra ARAKA.

Jana ČERNOCHOVÁ: Łączy nas nasza przeszłość i czujność wobec Rosji
Jana ČERNOCHOVÁ

Jana ČERNOCHOVÁ

Łączy nas nasza przeszłość i czujność wobec Rosji

Ze strony mojej mamy jestem Polką, stąd jestem bardziej wyczulona na następstwa nie tylko komunistycznego puczu w Czechosłowacji w 1948 roku, terroru lat 50., Sierpnia 1968 czy też normalizacji, ale także na losy Polski na przestrzeni dziejów. Moje polskie geny przejawiają się w uporze i determinacji.

Prof. Mariusz WOŁOS: Historyczne metamorfozy Kaliningradu
Prof. Mariusz WOŁOS

Prof. Mariusz WOŁOS

Historyczne metamorfozy Kaliningradu

W czasach sowieckich historia Kaliningradu rozpoczynała się od 1945 roku. Historycy sowieccy mieli zakaz pisania o wcześniejszych czasach. W wymiarze praktycznym niszczono pomniki dziejowe: budynki, muzea, monumenty, tablice, cmentarze itd. W Kaliningradzie miano zapomnieć o Königsbergu i Królewcu

Dita HRADECKÁ: Chopin w Czechach. Jest tak trochę również nasz
Dita HRADECKÁ

Dita HRADECKÁ

Chopin w Czechach.
Jest tak trochę również nasz

Można przypuszczać, że to wyjątkowy sposób stylizacji polskiej muzyki ludowej i salonowej muzyki tanecznej przez Chopina zyskał szczególne uznanie i zainspirował podobne podejście do czeskiej spuścizny ludowej.

Prof. Jiří TRÁVNÍČEK: Bliskość i różność – szybki kurs polskiej kultury dla Czechów
Prof. Jiří TRÁVNÍČEK

Prof. Jiří TRÁVNÍČEK

Bliskość i różność – szybki kurs polskiej kultury dla Czechów

Niech obecne rosyjsko-ukraińskie „braterstwo” będzie namacalnym dowodem słuszności tego poglądu. Być może jesteśmy właśnie świadkami, jak ta XIX-wieczna idea jest grzebana po wsze czasy. A miejscem, gdzie mógłby stanąć jej pomnik, mogłaby być Bucza.

Prof. Wojciech KUDYBA: Polsko-czeskie rekonstrukcje kanonu
Prof. Wojciech KUDYBA

Prof. Wojciech KUDYBA

Polsko-czeskie rekonstrukcje kanonu

Istnieje problem spychania na margines świadomości literackiej tych dzieł, które ujawniają głębokie zanurzenie w chrześcijaństwo.

Mateusz MORAWIECKI: Polska, Czechy i nowa geopolityczna oś Europy
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Polska, Czechy i nowa geopolityczna oś Europy

Współpraca z Ukrainą, jej surowce, zasoby i przemysł, a także położenie geopolityczne to klucz do tego, by z Europy Środkowo-Wschodniej uczynić w niedalekiej przyszłości nowego silnego gracza na arenie światowej.