Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej

Grupa Wyszehradzka jest ważna dla Polski. Będąc istotną częścią współpracy regionalnej, stanowi element umacniający pozycję międzynarodową i sprzyjający rozwojowi społeczno-gospodarczemu naszych czterech państw.

Łukasz KAMIŃSKI, Grzegorz MAJEWSKI, Petr BLAŽEK: Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej
Grzegorz MAJEWSKIŁukasz KAMIŃSKIPetr BLAŽEK

Grzegorz MAJEWSKI
Łukasz KAMIŃSKI
Petr BLAŽEK

Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej

Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. I jedno ze spotkań: przy pięknej pogodzie spotkali się z jednej strony Václav Havel, Marta Kubišová, Jiří Bednář i Tomáš Petřivý, a z drugiej Jacek Kuroń, Adam Michnik, Jan Lityński i Antoni Macierewicz. Ten ostatni spóźnił się, chcąc zebranym pokazać świeżo wydrukowany numer Głosu.

Anna ZÁBORSKÁ: Naszą rolą, rolą Europy Środkowej, jest jednoczyć
Anna ZÁBORSKÁ

Anna ZÁBORSKÁ

Naszą rolą, rolą Europy Środkowej, jest jednoczyć

Kraje Europy Środkowej i Wschodniej są krajami o innej kulturze. Naznaczeni jesteśmy czymś, co, jak mówił jeden z moich przyjaciół, można określić jako program antywirusowy, który został zainstalowany w naszych głowach w okresie komunizmu. Ten program ostrzega nas przed różnymi niebezpieczeństwami znacznie wcześniej niż osoby z innych krajów, które nie przeżyły tego, co my przeżyliśmy za czasów komunizmu.

Łukasz KOŁTUNIAK: Praska wiosna 50. lat później
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Praska wiosna 50. lat później

Wiosną 1969 roku fenomenalna drużyna czechosłowackich hokeistów ogrywa ZSRR. W Pradze świętuje 100 tysięcy ludzi. Padają hasła „Precz z okupantem”, „Sowieci do domu”. W tłumie pojawiają się prowokatorzy. Dochodzi do ataku na siedzibę Aerofłotu. To będzie koniec Praskiej Wiosny.

Łukasz KOŁTUNIAK: Kim jest Daniel Křetínský, czeski magnat medialny podbijający Europę?
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Kim jest Daniel Křetínský, czeski magnat medialny podbijający Europę?

Daniel Křetínský skupuje nie tylko czeskie media o dużej sile rażenia, jak na przykład poczytny tabloid „Blesk”, ale z przytupem wszedł na francuski rynek medialny, gdzie wykupił kilka tytułów, w tym magazyn „Elle”. „Frekvence”, „Radio Zet!” czy „Europa” – to tylko niektóre z pozostałych tytułów medalnych, którymi w swoim portfolio może pochwalić się Křetínský. Posiada także grupę medialną Czech Media Invest a jego majątek wycenia się na ok. 2,1 miliarda Euro.

Łukasz KOŁTUNIAK: Czeska duchowość jest silna
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Czeska duchowość jest silna

Istnieje w Polsce nie tylko stereotyp „Czecha Szwejka”, ale również „Czecha ateisty”. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, gdyż rzeczywistość mocno odbiega od naszych wyobrażeń.

Jakub JANDA, Monika L. RICHTER: Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie
Jakub JANDAMonika L. RICHTER

Jakub JANDA
Monika L. RICHTER

Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie

W Holandii, po wykryciu rosyjskiej dezinformacji przed referendum w sprawie układu stowarzyszeniowego z Ukrainą w 2016 roku, holenderski rząd powrócił do głosowania w formie papierowej podczas wyborów parlamentarnych w 2017 roku, aby zapobiec ewentualnemu włamaniu ze strony Rosji do elektronicznego systemu głosowania. Holenderski wywiad ustalił następnie, że Kreml wytwarzał fake news, zamierzając wpłynąć na wynik wyborów. We Włoszech początkowe obawy dotyczące dezinformacji związanej z Kremlem pojawiły się podczas referendum konstytucyjnego w 2016 roku, kiedy antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd wykorzystywał w swojej kampanii prokremlowską propagandę. Niestety, tradycyjnie prorosyjska postawa Włoch przetrwała, a kraj nie podjął żadnych środków, by złagodzić wysiłki Kremla. Hiszpania została brutalnie wybudzona z letargu przez groźbę rosyjskiej dezinformacji podczas niedawnego katalońskiego referendum niepodległościowego, które było aktywnie wspierane przez rosyjskie media, a podczas którego puszczono w obieg szereg fałszywych wiadomości.

Jacek KLOCZKOWSKI: O istocie relacji czesko-polskich
Jacek KLOCZKOWSKI

Jacek KLOCZKOWSKI

O istocie relacji czesko-polskich

To, co realnie działo się w długiej historii kontaktów Polaków i Czechów (grubo ponad 1000 lat!), jest jednak wystarczająco interesujące, żeby nie uciekać się do takich jak wyżej, nieco ironicznych miejscami spekulacji.

Łukasz KOŁTUNIAK: Europa Środkowo-Wschodnia wciąż nie potrafi rozmawiać z Chinami
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Europa Środkowo-Wschodnia wciąż nie potrafi rozmawiać z Chinami

Potrzebujemy dojrzałej i podmiotowej współpracy z rodzącą się potęgą. Problem w tym, że Chiny, ale dotyczy to też Rosji, świetnie znają uwarunkowania polityczne, społeczne i kulturowe w Europie Środkowej. Tymczasem u nas sinologia to ciągle prestiżowy, ale niszowy kierunek studiów. Potrzebujemy ludzi z wiedzą o Chinach, zdolnych budować odpowiednią agendę. Nie doktrynalną, lecz profesjonalną. Jednak jeśli mamy współpracować na zasadzie „różnic systemów”, nie powinniśmy tak łatwo odżegnywać się od przypominania o prawach człowieka. Musimy uważać, a można tu się odwołać do tak zwanej czeskiej doktryny Druláka, by naszej polityki wobec Chin nie budowali absolwenci Instytutu Konfucjusza lub stypendyści chińskich programów, niepodlegających kontroli naszych rządów.

Łukasz KOŁTUNIAK: Deficyt romantyzmu w (rzekomo) szwejkowskim kraju
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Deficyt romantyzmu w (rzekomo) szwejkowskim kraju

My, Polacy, myślimy często o sobie jako o narodzie, który epatuje się własnymi traumami. Szwejkowscy Czesi mają brać wszystko „na luzik” i nie przejmować się własną historią. Chciałbym w kilku punktach podważyć pewne stereotypy na przykładzie największej czeskiej traumy współczesności, czyli „zdrady w Monachium”. Kapitulacja Zachodu przed żądaniami Hitlera uchodzi w Czechach za początek XX-wiecznej gehenny narodu.

Łukasz KOŁTUNIAK: Czeski sąd nad transformacją. Wybory nad Wełtawą
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Czeski sąd nad transformacją.
Wybory nad Wełtawą

12 procent przewagi Milosza Zemana nad Jirzim Drahoszem (38,6:26,6 proc.) w pierwszej turze wyborów prezydenckich nie przesądza wyniku całego głosowania. Co więcej, część analityków ostrożnie obstawia właśnie Drahosza jako nowego gospodarza praskiego Hradu. Wybory polaryzują czeskie społeczeństwo, ale też podobnie jak we wszystkich krajach Europy Środkowej, walka wyborcza jest ściśle powiązana z problemami narosłymi w okresie transformacji.

Alexandr VONDRA: Dlaczego Czesi mają problem ze słowem NARÓD
Alexandr VONDRA

Alexandr VONDRA

Dlaczego Czesi mają problem ze słowem NARÓD

Kiedy Mazowiecki wraz ze Skubiszewskim zdecydowali o zwiększeniu gwarancji granic a nie o reparacjach, zrobili tak nawiasem mówiąc zgodnie z życzeniem Amerykanów, którzy dawali do zrozumienia, że chcąc przycisnąć Niemcy do muru z żądaniem reparacji byłoby powtórzeniem błędu z 1918 roku, który – jak lubił podawać ekonomista Keynes – doprowadził Europę jedynie do niemieckiego odwetu i nowej wojny.

Daniel KAISER: Wolność według Havla
Daniel KAISER

Daniel KAISER

Wolność według Havla

Brytyjski filozof Roger Scruton, który przed wyrzuceniem go w 1985 roku z Czechosłowacji regularnie wykładał na tajnym uniwersytecie, przyrównuje Siłę bezsilnych do tekstów wczesnochrześcijańskich męczenników, pisanych w katakumbach. Siła bezsilnych to bez wątpienia najsłynniejsza wypowiedź Havla na tematy społeczne i polityczne, formacyjna dla czeskiego ruchu opozycyjnego.

Łukasz KOŁTUNIAK: Sondaż wyborczy w czasach koniunktury. Wybory samorządowe i senatorskie w Czechach
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

Sondaż wyborczy w czasach koniunktury.
Wybory samorządowe i senatorskie w Czechach

Wybory pokazują, że czeska scena polityczna będzie się polaryzować wokół stosunku do ANO i Andreja Babisza. Na razie „grillowanie tradycyjnych partii”, czyli ODS i CSDD, zostało zastopowane. Prawdopodobne pogorszenie koniunktury (już w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego ma zwolnić) stawia reelekcję partii ANO za 4 lata pod dużym znakiem zapytania.

Piotr ORAWSKI: "Piekno muzyki (43) Praga Franza Kafki"
Piotr ORAWSKI

Piotr ORAWSKI

"Piekno muzyki (43) Praga Franza Kafki"

Praga Franza Kafki jest odbiciem jego pisarstwa. Genius loci ma tu znaczenie podstawowe. Franz Kafka miał szczęście. Uniknął Holocaustu, czego los nie oszczędził jego bliskim. Praga Kafki to jednak coś więcej niż ocalenie. To śmierć i życie w miejscu niezwykłym, dla wielu ludzi wręcz magicznym.