
Jest czwartek, 16. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
ABW rozbiła siatkę szpiegowską, działającą na rzecz Rosji
W środę Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o pracę na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Sześciu podejrzanych trafiło już do tymczasowego aresztu, wobec trzech pozostałych trwają czynności prokuratorskie. Szpiedzy mieli zamontować ukryte kamery m.in. w pobliżu lotniska w Jasionce, przez które transportowana jest pomoc dla walczącej z Rosją Ukrainy. Zabezpieczony materiał dowodowy – w tym kamery, sprzęt elektorniczny, a także nadajniki GPS – potwierdza, że grupa prowadziła monitoring tras kolejowych. Jak wskazał szef MSWiA – Mariusz KAMIŃSKI – „grupa przygotowywała się również do akcji dywersyjnych, mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy”.
Podczas czwartkowej konferencji minister Mariusz Kamiński potwierdził, że „podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu”. Szef MSWiA dodał, że osoby zatrzymane to cudzoziemcy zza wschodniej granicy”. Działania grupy miały na celu również działania propagandowe, które miałyby zdestabilizować relacje polsko-ukraińskie.
Prezydent Czech Petr PAVEL z wizytą w Warszawie
Zgodnie z przedwyborczą obietnicą, Polska jest drugim zagranicznym celem wizyty nowego prezydenta Czech Petra PAVLA (w pierwszej kolei Pavel odwiedził Słowację). Prezydenci Czech i Polski spotkali się w Warszawie. Jak przekazał prezydent Andrzej DUDA, rozmowa dotyczyła współpracy polsko-czeskiej: politycznej, gospodarczej, jak i infrastrukturalnej, m.in. perspektyw szybkich połączeń kolejowych między Warszawą i Pragą, a także współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza i Bukaresztańskiej Dziewiątki. Innymi tematami rozmowy były – jak przekazał polski prezydent – kwestie bezpieczeństwa i zbliżający się lipcowy szczyt NATO w Wilnie.
Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydenci zostali spytani również o dalsze wsparcie obu państw dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, w tym o wsparcie dla odbudowy kraju po wojnie. „To będzie odbudowa, rekonstrukcja kraju zniszczonego przez wojnę, a także olbrzymia okazja dla wszystkich gospodarek uczestniczących w odbudowie tego kraju” – powiedział prezydent Petr PAVEL, wskazując, że istotne jest osiągnięcie porozumienia tak, by poszczególne kraje nie konkurowały ze sobą w tym obszarze. Z Kolei prezydent Andrzej DUDA podkreślił, że „Czechy i Polska to kraje, które są w absolutnej awangardzie, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy”. Jak wskazywał, oba kraje wysyłają Ukrainie nie tylko wsparcie humanitarne, ale i militarne.
Protesty w Izraelu i odrzucony plan prezydenta
W Izraelu trwają protesty, których powodem jest – przedstawiony na początku stycznia – rządowy plan reformy sądownictwa. Według protestujących reforma jest postrzegana, jako próba wzmocnienia władzy ustawodawczej i wykonawczej, kosztem władzy sądowniczej. Nowe prawo miałoby m.in. zwiększać kontrolę rządu nad procesem wyboru sędziów, a także dawać możliwość uchylania orzeczeń Sądu Najwyższego większością 61 głosów w 120-osobowym parlamencie Izraela – Knesecie.
„Kraj stoi na krawędzi wojny domowej” – skomentował prezydent Izraela Jicchak HERZOG. Równocześnie prezydent Herzog zaproponował kompromis dla rozwiązania sporu. Zgodnie z propozycją to nie rządzący mieliby wybierać sędziów, a specjalny komitet, w którym zasiadałoby trzech ministrów, przewodniczący Sądu Najwyższego, dwóch sędziów i dwóch cywili, na których udział musieliby zgodzić się pozostali członkowie wraz z ministrem sprawiedliwości. Dodatkowo prezydent chciałby wprowadzić specjalne ustawy, które – raz uchwalone kwalifikowaną większością głosów – nie podlegałby już kontroli Sądu Najwyższego. Jednak propozycje prezydenta zostały natychmiastowo odrzucone przez premiera Benjamina Netanjahu. „Niestety, propozycje prezentowane przez prezydenta nie zostały uzgodnione z koalicją rządową i jedynie podtrzymują obecną sytuację, nie przynosząc koniecznej równowagi między poszczególnymi gałęziami władzy” – ocenił premier Izraela.

Polski Marzec ’68 widziany z Niemiec Zachodnich
🎧#Podcasty „Miesięcznik”
„Dekada Franciszka” Spotkanie z autorem książki – Michałem KŁOSOWSKIM

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
