Jan ROKITA
Podpis księcia
W Polsce zdarzyła się właśnie rzecz niby błaha, a w istocie rewolucyjna, gdy idzie o obowiązywanie prawa. Władza spróbowała „uchylić” moc prawną czegoś, czego reguły zmiany uchylić absolutnie nie pozwalają.
Prof. Andrzej KISIELEWICZ
Apel o okrągły stół wymiaru sprawiedliwości
Fatalny stan polskiego sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości jest pochodną toczącej się wojny polsko-polskiej, w której politycy, chcąc czy nie chcąc, realizują swoje cele, nakręcając spiralę społecznej nienawiści i grając na podziałach środowiskowych. Być może pierwszym krokiem do zakończenia wyniszczającego państwo konfliktu powinno być właśnie uzdrowienie polskiego sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości.
Wojciech KOZŁOWSKI
Rafał Lemkin wprowadził do prawa międzynarodowego pojęcie ludobójstwa
Rafał Lemkin to wielki polski prawnik XX w., człowiek, który wprowadził do prawa międzynarodowego pojęcie ludobójstwa.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 517 Wszystko co Najważniejsze
Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” ze szczególną pieczołowitością analizujemy i śledzimy to, czym żyje świat — nasza Europa zwłaszcza. Bez wątpienia jednym z najważniejszych procesów, które możemy obserwować w ostatnich latach są zmiany, zachodzące w kulturze i obyczajowości.
Prof. Jacek HOŁÓWKA
Wolność słowa i tęsknota za cenzurą
Jeśli dziś uznamy, że swastyka jest nie do zaakceptowania, to jakim prawem będzie nam wolno jutro protestować, jeśli Gwiazda Dawida zostanie uznana za niedopuszczalny symbol przez innych?
Prof. Chantal DELSOL
Przerywanie ciąży wpisane do konstytucji, czyli triumf pozy moralnej
Zamiast zajmować się szkolnictwem i służbą zdrowia – dwoma filarami naszego wspólnotowego życia – będącymi w stanie agonalnym i wymagającymi pilnych i radykalnych reform, prezydent Macron dąży usilnie do wpisania przerywania ciąży do konstytucji.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 495 Wszystko co Najważniejsze
A co w tym, sobotnim wydaniu? Prof. Andrzej NOWAK pasjonująco pisze o historii, która stała się dla Władimira Putina bronią, a prof. Zbigniew STAWROWSKI stawia tezę, że to samo może stać się z prawem, jeśli liczyć się będzie jedynie litera, a nie duch. Jesteśmy też w Marsylii, gdzie papież Franciszek zabiera głos w najważniejszej dla Europy sprawie: migracji. O tym także przeczytają Państwo w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”.
Popołudniowe Espresso
Zakaz importu zboża z Ukrainy przedłużony przez kraje przyfrontowe
Pięć państw przyfrontowych: Polska, Bułgaria, Węgry, Rumunia i Słowacja wypracowały wspólne stanowisko dotyczące produktów rolnych z Ukrainy. Informacje o porozumieniu przekazał dziś minister rolnictwa Robert TELUS.
Prof. Alexei GRINBAUM
Mowa maszyn. W stronę nowego testamentu sztucznej inteligencji
Transformacja obywatela w użytkownika, jednostki racjonalnej w jednostkę cyfrową, dogłębnie przemienia społeczeństwo. Zmienia sens demokracji i wszelkiego innego ustroju politycznego.
Philippe de VILLIERS
Rządy sędziów a dusza Francji
Kilkadziesiąt lat temu, gdy minister sprawiedliwości Jean Foyer próbował skłonić generała de Gaulle’a do ratyfikacji Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, usłyszał oschłą odpowiedź: „Panie Ministrze, niech Pan pamięta, że najpierw jest Francja, potem państwo, a na końcu prawo”. Niestety, tę hierarchię odwrócono do góry nogami. Należy obawiać się sędziów, gdy przejmują władzę.
Popołudniowe Espresso
Kuba chętna do współpracy z Rosją
Władze Kuby zachęcają firmy z Rosji, aby skłonić je do inwestowania na karaibskiej wyspie – poinformowali przedstawiciele obu krajów podczas odbywającego się w Hawanie (stolicy Kuby) forum gospodarczego. „Kuba wyraźnie otworzyła drzwi dla naszych inwestycji” – przekazała strona rosyjska.
Popołudniowe Espresso
Protesty w Izraelu przeciwko reformie sądownictwa
W Izraelu trwają protesty, których powodem jest – przedstawiony na początku stycznia – rządowy plan reformy sądownictwa.
Dariusz LIPIŃSKI
W sprawie wierzeń kompromis jest niemożliwy
To, co przywiozła do Warszawy pani Ursula von der Leyen, nie jest krokiem w stronę kompromisu, tylko eskalacją sporu: owe przedstawione „kamienie milowe” nie dotyczą już wyłącznie ustaw sądowych, ale rozszerzają uroszczenia Komisji na dziedziny, którymi wcześniej się nie interesowała.
Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER
Prawnik historyczny a cele edukacji prawniczej
Prawnikiem historycznym będzie praktyk, gotowy do pracy na rzecz osób lub instytucji zwracających się o pomoc, powierzających w zaufaniu swe sprawy. Będzie par excellence prawnikiem historycznym uczony, który stara się widzieć prawo w szerszym spojrzeniu. Jeden i drugi zajmuje się interpretacją, posługując się różnymi metodami: nie przede wszystkim, lecz także argumentem historycznym.
Dariusz LIPIŃSKI
Byłe demokratyczne sumienie Europy
Przestając być „demokratycznym sumieniem”, Rada Europy staje się niepotrzebna. Nie może konkurować z Unią Europejską pod względem znaczenia. Nie ustanawia żadnych wiążących praw, a nawet nie egzekwuje przestrzegania reguł przez swych członków. Zakłamuje własną symbolikę.
Artur LOMPART
Walcząc z mitami
W mediach greckich pojawiły się depesze agencji informacyjnych o wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego nadrzędności konstytucji w polskim systemie prawnym. Autorzy depesz, głównie polscy dziennikarze zawyrokowali: Polska nie uznaje prawa europejskiego, to początek POLEXITU. Czy aby na pewno?
Prof. Kevin HELLER
Prawo wobec zbrodni. Jak działa międzynarodowy system i dlaczego nie może działać lepiej?
Dopóki Międzynarodowy Trybunał Karny nie rozwinie swoich kompetencji i zasobów, nie będzie skutecznej alternatywy dla jurysdykcji krajowej lub uniwersalnej.
Weronika ADAMSKA
Permanentność wyjątku. Czy naprawdę stan wyjątkowy we Francji się zakończył?
Utrwalenie elementów ustawodawstwa wyjątkowego w ustawodawstwie zwykłym, tak jak ma to miejsce w przypadku Francji, równoznaczne jest z trwałym obniżeniem standardów państwa prawa, dotąd niepodważalnego fundamentu zachodnich demokracji.
Prof. Alejandro TORRES GUTIÉRREZ
Zmieniając konstytucję musimy działać w ramach prawa
Jednym z kolejnych wyzwań ustrojowych, przed którymi stoi Hiszpania, są zasady powoływania prokuratora generalnego.
Corina LACATUS
Rumunia na celowniku Brukseli. Zagrożeniem łamanie norm praworządności
Od 2013 roku Dyrekcja Antykorupcyjna postawiła przed sądem 68 wysokich urzędników, jednego premiera, dwóch wicepremierów, 11 urzędujących i byłych ministrów, 39 deputowanych i 14 senatorów. Sądy wydały ostateczne wyroki skazujące dla 27 spośród wysokich urzędników – jednego premiera, pięciu ministrów, 17 deputowanych i czterech senatorów. Taki wynik postępowań nie byłby możliwy bez niezależności wymiaru sprawiedliwości.