Jan ROKITA: Podpis księcia
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Podpis księcia

W Polsce zdarzyła się właśnie rzecz niby błaha, a w istocie rewolucyjna, gdy idzie o obowiązywanie prawa. Władza spróbowała „uchylić” moc prawną czegoś, czego reguły zmiany uchylić absolutnie nie pozwalają.

Prof. Andrzej KISIELEWICZ: Apel o okrągły stół wymiaru sprawiedliwości
Prof. Andrzej KISIELEWICZ

Prof. Andrzej KISIELEWICZ

Apel o okrągły stół wymiaru sprawiedliwości

Fatalny stan polskiego sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości jest pochodną toczącej się wojny polsko-polskiej, w której politycy, chcąc czy nie chcąc, realizują swoje cele, nakręcając spiralę społecznej nienawiści i grając na podziałach środowiskowych. Być może pierwszym krokiem do zakończenia wyniszczającego państwo konfliktu powinno być właśnie uzdrowienie polskiego sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości.

Wydanie 517 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 517 Wszystko co Najważniejsze

Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” ze szczególną pieczołowitością analizujemy i śledzimy to, czym żyje świat — nasza Europa zwłaszcza. Bez wątpienia jednym z najważniejszych procesów, które możemy obserwować w ostatnich latach są zmiany, zachodzące w kulturze i obyczajowości. 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Wolność słowa i tęsknota za cenzurą
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Wolność słowa i tęsknota za cenzurą

Jeśli dziś uznamy, że swastyka jest nie do zaakceptowania, to jakim prawem będzie nam wolno jutro protestować, jeśli Gwiazda Dawida zostanie uznana za niedopuszczalny symbol przez innych?

Wydanie 495 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 495 Wszystko co Najważniejsze

A co w tym, sobotnim wydaniu? Prof. Andrzej NOWAK pasjonująco pisze o historii, która stała się dla Władimira Putina bronią, a prof. Zbigniew STAWROWSKI stawia tezę, że to samo może stać się z prawem, jeśli liczyć się będzie jedynie litera, a nie duch. Jesteśmy też w Marsylii, gdzie papież Franciszek zabiera głos w najważniejszej dla Europy sprawie: migracji. O tym także przeczytają Państwo w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”.

Philippe de VILLIERS: Rządy sędziów a dusza Francji
Philippe de VILLIERS

Philippe de VILLIERS

Rządy sędziów a dusza Francji

Kilkadziesiąt lat temu, gdy minister sprawiedliwości Jean Foyer próbował skłonić generała de Gaulle’a do ratyfikacji Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, usłyszał oschłą odpowiedź: „Panie Ministrze, niech Pan pamięta, że najpierw jest Francja, potem państwo, a na końcu prawo”. Niestety, tę hierarchię odwrócono do góry nogami. Należy obawiać się sędziów, gdy przejmują władzę.

Popołudniowe Espresso: Kuba chętna do współpracy z Rosją
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kuba chętna do współpracy z Rosją

Władze Kuby zachęcają firmy z Rosji, aby skłonić je do inwestowania na karaibskiej wyspie – poinformowali przedstawiciele obu krajów podczas odbywającego się w Hawanie (stolicy Kuby) forum gospodarczego. „Kuba wyraźnie otworzyła drzwi dla naszych inwestycji” – przekazała strona rosyjska.

Dariusz LIPIŃSKI: W sprawie wierzeń kompromis jest niemożliwy
Dariusz LIPIŃSKI

Dariusz LIPIŃSKI

W sprawie wierzeń kompromis jest niemożliwy

To, co przywiozła do Warszawy pani Ursula von der Leyen, nie jest krokiem w stronę kompromisu, tylko eskalacją sporu: owe przedstawione „kamienie milowe” nie dotyczą już wyłącznie ustaw sądowych, ale rozszerzają uroszczenia Komisji na dziedziny, którymi wcześniej się nie interesowała.

Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER: Prawnik historyczny a cele edukacji prawniczej
Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER

Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER

Prawnik historyczny a cele edukacji prawniczej

Prawnikiem historycznym będzie praktyk, gotowy do pracy na rzecz osób lub instytucji zwracających się o pomoc, powierzających w zaufaniu swe sprawy. Będzie par excellence prawnikiem historycznym uczony, który stara się widzieć prawo w szerszym spojrzeniu. Jeden i drugi zajmuje się interpretacją, posługując się różnymi metodami: nie przede wszystkim, lecz także argumentem historycznym.

Dariusz LIPIŃSKI: Byłe demokratyczne sumienie Europy
Dariusz LIPIŃSKI

Dariusz LIPIŃSKI

Byłe demokratyczne sumienie Europy

Przestając być „demokratycznym sumieniem”, Rada Europy staje się niepotrzebna. Nie może konkurować z Unią Europejską pod względem znaczenia. Nie ustanawia żadnych wiążących praw, a nawet nie egzekwuje przestrzegania reguł przez swych członków. Zakłamuje własną symbolikę.

Artur LOMPART: Walcząc z mitami
Artur LOMPART

Artur LOMPART

Walcząc z mitami

W mediach greckich pojawiły się depesze agencji informacyjnych o wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego nadrzędności konstytucji w polskim systemie prawnym. Autorzy depesz, głównie polscy dziennikarze zawyrokowali: Polska nie uznaje prawa europejskiego, to początek POLEXITU. Czy aby na pewno?

Corina LACATUS: Rumunia na celowniku Brukseli. Zagrożeniem łamanie norm praworządności
Corina LACATUS

Corina LACATUS

Rumunia na celowniku Brukseli.
Zagrożeniem łamanie norm praworządności

Od 2013 roku Dyrekcja Antykorupcyjna postawiła przed sądem 68 wysokich urzędników, jednego premiera, dwóch wicepremierów, 11 urzędujących i byłych ministrów, 39 deputowanych i 14 senatorów. Sądy wydały ostateczne wyroki skazujące dla 27 spośród wysokich urzędników – jednego premiera, pięciu ministrów, 17 deputowanych i czterech senatorów. Taki wynik postępowań nie byłby możliwy bez niezależności wymiaru sprawiedliwości.