Wydanie 517 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 517 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” ze szczególną pieczołowitością analizujemy i śledzimy to, czym żyje świat — nasza Europa zwłaszcza. Bez wątpienia jednym z najważniejszych procesów, które możemy obserwować w ostatnich latach są zmiany, zachodzące w kulturze i obyczajowości.  Dlatego najnowsze wydanie naszego tygodnika rozpoczynamy esejem wybitnej francuskiej profesor Chantal DELSOL, która opisuje to, co dzieje się obecnie we Francji. „Triumf pozy moralnej” to nie tylko tytuł tekstu, ale i zgrabny opis stanu, co obserwować możemy nad Sekwaną.

Czy podobny rozwój sytuacji nastąpi w Polsce? Próbując to przewidzieć, zachęcam do przeczytania dwóch fantastycznych tekstów: Jan ROKITA pisze o przyszłości konserwatyzmu w kraju a Bogusław SONIK zastanawia się nad tym, jak dalej wyglądać będzie polska polityka. 

To i wiele więcej znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Jak zawsze też zachęcamy do lektury papierowego wydania miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” (dostępnego także w formie e-wydania) oraz „Gazety Na Niedzielę”.

Zapraszam do lektury, 

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Chantal DELSOL
Przerywanie ciąży wpisane do konstytucji, czyli triumf pozy moralnej 

Prof. Chantal DELSOL: Przerywanie ciąży wpisane do konstytucji, czyli triumf pozy moralnej

Zamiast zajmować się szkolnictwem i służbą zdrowia – dwoma filarami naszego wspólnotowego życia – będącymi w stanie agonalnym i wymagającymi pilnych i radykalnych reform, prezydent Macron dąży usilnie do wpisania przerywania ciąży do konstytucji.


Patryk PALKA
Sufrażystki, sufrażetki czy feministki.
Kto walczył o prawa wyborcze kobiet? 

Patryk PALKA: Sufrażystki, sufrażetki czy feministki. Kto walczył o prawa wyborcze kobiet?Mężczyźni walczyli o upowszechnienie praw wyborczych ponad dwa tysiące lat, natomiast kobietom zajęło to zaledwie stulecie. Sufrażystki nie osiągnęłyby jednak tak spektakularnego sukcesu, gdyby nie wcześniejsze zdobycze myśli oświeceniowej i dążenia do demokratyzacji życia politycznego w XVIII i XIX wieku. Trudno wyobrazić sobie zaistnienie tych procesów bez udziału mężczyzn.

Nr 62. „Wszystko Co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 62. „Wszystko Co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 62. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze znajdą Państwo eseje m.in.: prof. Michała KLEIBERA, Andriusa KUBILIUSA, prof. Andrzeja NOWAKA, Edwarda LUCASA, prof. Marka KORNATA, Michela ONFRAYA, Jeffa JARVISA i prof. Jerzego MIZIOŁKA, rozmowy z George FRIEDMANEM i Guy MILIERE. Najnowszy numer dostępny w EMPIKach, w sprzedaży internetowej i jako e-book.


Jan ROKITA
Czy znów mamy się kryć z naszymi przekonaniami? 

Jan ROKITA: Czy znów mamy się kryć z naszymi przekonaniami?

Nowa rzeczywistość skazuje europejskiego konserwatystę na podnoszenie rabanu w obronie wolności słowa. W szczególności w obronie tego, co postępowcy chcą zdezawuować i wykluczyć z debaty jako „mowę nienawiści”. 


Jan ŚLIWA
Mowa nienawiści 

Jan ŚLIWA: Mowa nienawiści

Widzimy ostatnio tendencję do ustawowego chronienia określonych grup. Problem w tym, że tępienie mowy nienawiści wobec jednej grupy zachęca wręcz do stosowania jej wobec innych. – pisze Jan ŚLIWA.


Prof. Jacek HOŁÓWKA
Wolność słowa i tęsknota za cenzurą 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Wolność słowa i tęsknota za cenzurą

Jeśli dziś uznamy, że swastyka jest nie do zaakceptowania, to jakim prawem będzie nam wolno jutro protestować, jeśli Gwiazda Dawida zostanie uznana za niedopuszczalny symbol przez innych? 


Eryk MISTEWICZ
Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem 

Eryk MISTEWICZ: Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem

„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. 

Wierzymy, że w świecie zdominowanym przez pośpiech, szybkość mediów społecznościowych, kakofonię informacji atakujących nas zewsząd – Czytelnicy doceniają wysokojakościowe, uczciwe dziennikarstwo”.


Martyna GRĄDZKA-REJAK
Nie tylko Ulmowie 

Martyna GRĄDZKA-REJAK: Nie tylko Ulmowie

Od 2009 r. w Instytucie Pamięci Narodowej prowadzone są intensywne badania archiwalne w ramach projektu „Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc udzielaną Żydom na okupowanych ziemiach polskich”.


Wojciech KUCHARSKI
Orędownik pojednania. 
Kardynał Bolesław Kominek (1903-1974) 

Wojciech KUCHARSKI: Orędownik pojednania.  Kardynał Bolesław Kominek (1903-1974)

Arcybiskup Bolesław Kominek w najbardziej praktyczny sposób swoje przemyślenia na temat pojednania zrealizował w Orędziu biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim, dokumencie, który uważany jest za kamień milowy w procesie pojednania polsko-niemieckiego.


STRATEGIE


Prof. Julian HUXLEY
Nie wolno mylić wolności z przywilejem czy anarchią 

Prof. Julian HUXLEY: Nie wolno mylić wolności z przywilejem czy anarchią

Wolność można określać tylko poprzez konkret. Nie jest to jakaś mglista godność przysługująca jednostkom. Chodzi o to, aby zorganizować duchowe i materialne siły dzisiejszego świata w taki sposób, aby słowo „wolność” stało się ciałem w działaniu i poprzez działanie. 


Prof. Branko MILANOVIĆ: Lewica już nie próbuje obalić kapitalizmu

Prof. Branko MILANOVIĆ
Lewica już nie próbuje obalić kapitalizmu 

Piotr ARAK: Debata o nierównościach nie potrzebuje ducha Marksa

Piotr ARAK
Debata o nierównościach nie potrzebuje ducha Marksa 

Thomas GOMART: Świat wchodzi w nową erę atomową

Thomas GOMART
Świat wchodzi w nową erę atomową 



PIĘKNO NAUKI


Giovanni CUCCI SJ
Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości? 

Giovanni CUCCI SJ: Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości?Odkrycia i badania technologiczne oraz farmaceutyczne dają impuls do tworzenia nowych scenariuszy, nieustannie pobudzając wyobraźnię i refleksję filozoficzną. Jednym z efektów tego zjawiska jest powstanie ruchów transhumanizmu i posthumanizmu, które od dawna znajdują się w centrum zainteresowania mediów. Jednak rozmaite interpretacje tych dwóch terminów i tego, co je odróżnia, nastręczają pewnych trudności.
Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: Edukacja a sztuczna inteligencja

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
Edukacja a sztuczna inteligencja 

Rishi SUNAK i Elon MUSK: Dokąd zmierza świat?

Rishi SUNAK i Elon MUSK
Dokąd zmierza świat? 



POLSKA WŁAŚNIE


Bogusław SONIK
Kiedy opadł bitewny kurz 

Bogusław SONIK: Kiedy opadł bitewny kurz

Powyborcza euforia sprzyja radykalnym zwolennikom rewanżu i odwetu. Jednak kontynuacja wymiany ciosów w stylu „złodzieje”, „zdrajcy” prowadzi donikąd. Jest z gruntu antyrozwojowa.


Jadwiga EMILEWICZ
Polka 2024. 
Czas na nową strategię 

Jadwiga EMILEWICZ: Polka 2024. Czas na nową strategię

U progu drugiego ćwierćwiecza XXI wieku kobiety przesądzają o wynikach wyborów w Polsce, a nasz gwałtowny awans edukacyjny jest przyczynkiem do wielu sukcesów, ale i rozdarcia społecznego.


KSIĘGARNIA


Prof. Magdalena PŁOTKA
Tomasz z Akwinu. Czy przyjemność jest potrzebna do szczęścia? 

Prof. Magdalena PŁOTKA: Tomasz z Akwinu. Czy przyjemność jest potrzebna do szczęścia?

Tomasz z Akwinu konfrontuje się z problemem: czy przyjemność wspomaga szczęście, czy raczej jest dla niego przeszkodą (mianowicie przeszkadza w czynności poznania intelektualnego)?


o. Innocenty BOCHEŃSKI: „Rycerz Niepokalanej” w rzeczywistości

o. Innocenty BOCHEŃSKI
„Rycerz Niepokalanej” w rzeczywistości 

Prof. Łukasz GACEK: Wzrost Chin redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie

Prof. Łukasz GACEK
Wzrost Chin redefiniuje dotychczasową rolę Europy w świecie 

Wincenty WITOS: Podstawę rządzenia stanowi i stanowić powinno prawo

Wincenty WITOS
Podstawę rządzenia stanowi i stanowić powinno prawo 

Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ: Unia Europejska wobec religii

Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ
Unia Europejska wobec religii 


MULTILANGUAGE


Martyna GRĄDZKA-REJAK: Not just the Ulmas 

Martyna GRĄDZKA-REJAK: Not just the Ulmas

Lubko PETRENKO: Без надії на перемовини 

Lubko PETRENKO: Без надії на перемовини

WIDEO


„Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych”
57. numer „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Prof. Andrzej NOWAK w „Le Figaro”
Europejczycy z Zachodu zapominają, że imperializm rosyjski udowodnił, że nie zadowolił się Wschodem 

Prof. Andrzej NOWAK w „Le Figaro”: Europejczycy z Zachodu zapominają, że imperializm rosyjski udowodnił, że nie zadowolił się Wschodem

„Rosyjscy imperialiści są zachłanni. My, mieszkańcy Europy Środkowej, obawiamy się, że Putin osiągnie sukces z tą strategią, ponieważ wydaje się, iż Europa Zachodnia w dużej mierze wciąż myśli, że prawdziwa Europa zaczyna się w Niemczech i że to, co jest dalej na wschód, jest szarą strefą, za którą odpowiedzialność można rozdzielać między sobą” – mówi prof. Andrzej NOWAK w Le Figaro, w w dużym wywiadzie dla Laury MANDEVILLE.


Każdy budynek w Estonii musi mieć schron

Każdy budynek w Estonii musi mieć schron

Raport o stanie nauki polskiej 2023/2024

Raport o stanie nauki polskiej 2023/2024

Trójwymiarowy chip zrewolucjonizuje komunikację

Trójwymiarowy chip zrewolucjonizuje komunikację

Prezydent Czech zebrał środki na zakup 800 tys. amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy

Prezydent Czech zebrał środki na zakup 800 tys. amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 marca 2024