Prof. Aleksander SURDEJ: Henry Kissinger – strateg na czasy trudnych wyborów
Prof. Aleksander SURDEJ

Prof. Aleksander SURDEJ

Henry Kissinger – strateg na czasy trudnych wyborów

29 listopada 2023 roku świat polityki międzynarodowej stracił przenikliwego, łączącego analizę historyczną z wglądem w psychologię przywódców, badacza, osobę, która była członkiem wielu zespołów podejmujących decyzje kształtujące losy świata, zawsze z uwagą słuchaną, gdyż nie stroniącą od rysowania wyrazistych opcji i uświadamiana nam wszystkich tragizmów pewnych wyborów.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Polityka, kompromis i teoria równowagi
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Polityka, kompromis i teoria równowagi

Polityka to w wielkim stopniu gra pozorów i gotowość do nakłonienia partnerów, by robili to, na czym nam zależy, choć nasi partnerzy mają myśleć, że działają tylko we własnym interesie.

Prof. Zbigniew STAWROWSKI: Konserwatyzm. Kraina zdrowego rozsądku
Prof. Zbigniew STAWROWSKI

Prof. Zbigniew STAWROWSKI

Konserwatyzm. Kraina zdrowego rozsądku

Ponieważ postawa konserwatywna wyrasta z naturalnego porządku rzeczy, sądzę, że nie zaniknie i będzie cechowała ludzi nadal, także w kolejnych dekadach XXI wieku – pisze prof. Zbigniew STAWROWSKI

Popołudniowe Espresso: Drugi dzień posiedzenia Sejmu X kadencji
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Drugi dzień posiedzenia Sejmu X kadencji

W poniedziałek, 13. listopada Sejm X kadencji rozpoczął pracę. Izba wybrała posła Szymona HOŁOWNIĘ (Trzecia Droga) na funkcję marszałka sejmu. Pierwszego dnia obrad Sejm podjął uchwałę, w której ustalił liczbę wicemarszałków.

Prof. Ryszard BUGAJ: Czekając na IV RP
Prof. Ryszard BUGAJ

Prof. Ryszard BUGAJ

Czekając na IV RP

Program transformacji gospodarki podporządkowany został doktrynie neoliberalnej, traktowanej jako bezalternatywna. Również wybór modelu politycznej demokracji nie był poprzedzony szerszą refleksją.

Stanisław CAT-MACKIEWICZ: 1918. Ostatni rok wojny a sprawa polska
Stanisław CAT-MACKIEWICZ

Stanisław CAT-MACKIEWICZ

1918. Ostatni rok wojny a sprawa polska

Istnienie dwóch orientacji nie tylko nie zaszkodziło Polsce, lecz przeciwnie, pomagały one sobie nawzajem i dziś historia musi przyznać, iż dobrze się stało, że były Legiony w Austrii, których nie chciała prawica, i wojsko polskie na wschodzie, którego nie chciała lewica, i dobrze było, że istniał Komitet Narodowy w Paryżu, którego nie chcieli aktywiści, i „Wehrmacht” w Warszawie, którego nie chcieli pasywiści

Popołudniowe Espresso: Akcesja Ukrainy, Mołdawii i BiH do UE – rekomendacja Komisji Europejskiej
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Akcesja Ukrainy, Mołdawii i BiH do UE – rekomendacja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska opublikowała w środę sprawozdania dotyczące przygotowania państw aspirujących do członkostwa w Unii. Według KE Unia powinna rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą, Mołdawią i warunkowo z Bośnią i Hercegowiną oraz przyznać status państwa kandydującego Gruzji.

Maciej FIJAK: Aktywiści dla Krakowa i innych miast
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Aktywiści dla Krakowa i innych miast

Sto rozwiązań dla polskich miast, sześć głównych kategorii i kilkadziesiąt zaangażowanych organizacji miejskich z całej Polski. Tak wygląda Miejska Agenda Parlamentarna 2023, czyli drogowskaz ze spraw dotyczących miast, który trafił do posłanek i posłów kolejnej kadencji Sejmu

Prof. Michał KLEIBER: Mężowie stanu pilnie poszukiwani
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Mężowie stanu pilnie poszukiwani

Mąż stanu to ktoś postrzegany jako lider swej społeczności, gotowy podejmować niepopularne decyzje bez oglądania się na sondaże opinii publicznej.

Quentin SKINNER: Interpretacja. Racjonalność. Prawda
Quentin SKINNER

Quentin SKINNER

Interpretacja. Racjonalność. Prawda

Rozważmy fakt, że tak wielki filozof polityczny jak Jean Bodin wierzył, że czarownice mają związek z diabłem. Lub fakt, że tak wielki badacz natury jak Arystoteles wierzył, że ciała zmieniają swoje właściwości w zależności od zmiany miejsca

Wydanie 499 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 499 Wszystko co Najważniejsze

W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” profesor Chantal DELSOL pisze o świecie Zachodu i tym, co stało się ze Starym Kontynentem w ostatnich latach. Francuska filozof ciekawie wskazuje na najważniejsze geopolityczne wyzwania, na które liderzy Europy muszą znaleźć odpowiedź jak najszybciej.

Przemysław PREKIEL: Lewico, pobudka!
Przemysław PREKIEL

Przemysław PREKIEL

Lewico, pobudka!

Wynik Lewicy jest poniżej oczekiwań. Cztery lata temu weszła do Sejmu z poparciem 12,5 proc. i była na trzecim miejscu. Aż 37 proc. lewicowych wyborców sprzed czterech lat zagłosowało na KO i Trzecią Drogę. To dla liderów Lewicy powinno być ostrzeżeniem i wywołać głębszą dyskusję.

Prof. Michał KLEIBER: Polska dziś – na rzecz naszego dobrostanu jutro
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Polska dziś – na rzecz naszego dobrostanu jutro

Panująca atmosfera życia publicznego tłumi kluczowy atrybut szybko rozwijającego się społeczeństwa – powszechną wiarę w znaczenie wzajemnego zaufania jako warunku wspólnych sukcesów.

Julia MISTEWICZ: Wybory parlamentarne na Słowacji
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Wybory parlamentarne na Słowacji

30 września 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne na Słowacji. Parlament – Rada Narodowa Republiki Słowackiej – wybierany jest na 4 lata w powszechnych, proporcjonalnych i bezpośrednich wyborach. W parlamencie zasiada 150 posłów. Przedterminowe wybory parlamentarne ogłoszono pod koniec stycznia, po głosowaniu, które nastąpiło po kolejnym z serii słowackich kryzysów rządowych.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Po co nam historia?
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Po co nam historia?

Moje refleksje są zbieżne z tezą Chantal Delsol, która stwierdziła, że mamy do czynienia z „agonią” cywilizacji zachodniej. Jako autor podręcznika licealnego, w którym zawarłem podobne oceny, stałem się obiektem pochwał, ale także niewiarygodnego ataku „uczonych” oskarżeń, pozwów sądowych i bezrozumnych inwektyw na skalę, która dowodzi tego, co nazywam relatywizmem histerycznym, będącym istotą rewolucji cywilizacyjnej toczącej Zachód.

Wydanie 491 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 491 Wszystko co Najważniejsze

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytają Państwo o tym, jak ważne jest wyjście z informacyjnej bańki. Wskazuje na to prof. Bogdan de BARBARO, który opiera się w swoim arcyciekawym tekście na perspektywie terapeuty, argumentując że postawa otwarta, szukanie własnej, uczciwej drogi dotyczy nie tylko dziennikarzy, ale wypływa z podstawowych wartości naszej cywilizacji. Bardzo polecam Państwu lekturę tego tekstu.