

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 459 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” pytamy o historię i sposób, w jaki traktuje ją rosyjski prezydent i kremlowskie elity

Popołudniowe Espresso
Polska elektrownia jądrowa może zostać zbudowana przez Francuzów
Francuski koncern, który złożył ofertę na budowę elektrowni jądrowej w Polsce, przekazał, że złożona oferta jest aktualna, a rozmowy firmy z rządem są ciągle prowadzone. Jak wskazał ambasador Francji, Polska elektrownia jądrowa może zostać wybudowana przez francuską firmę.

Prof. James Bradford DELONG
Wielka opowieść o długim dwudziestym wieku
Postęp przyniósł wiele dobrego, ale miał również negatywne konsekwencje. Ludzie zyskali dostęp do technologii – zarówno tych twardych, służących do manipulowania naturą, jak i tych miękkich, służących do organizowania grup i społeczeństw – i używają ich do narzucania różnych form wyzysku, dominacji i tyranii. Długi wiek XX był świadkiem najgorszych i najbardziej krwawych tyranii w historii ludzkości.

Helen LEWIS
Sprawiedliwość społeczna stała się nową religią
Jeśli ktoś z ulicznego tłumu wzywa cię, żebyś „odpokutował swoje czyny”, to co jest bardziej prawdopodobne – że jest kaznodzieją czy lewicowym aktywistą?

Prof. Zbigniew STAWROWSKI
Polityka a metafora – filozof w jaskini cieni
Wspólnota zorganizowana i rządzona na sposób republikański musi zawierać w sobie istotne instytucjonalne elementy właściwe tak zwanym czystym formom ustrojowym (monarchii, arystokracji, demokracji). Jej ustrój musi być zatem ustrojem mieszanym. To natomiast, w jakiej postaci i proporcji owe elementy miałyby współwystępować, zależy już od konkretnego historycznego ukształtowania danej wspólnoty.

Eryk MISTEWICZ
To emocje decydują o wygraniu wyborów
Nazwałem to kiedyś „wektorem obciachu”. Nie jestem w stanie podać definicji najważniejszego czynnika decydującego o wyniku wyborczym, ale też każdy, kto usłyszy to określenie, intuicyjnie wie, o co chodzi.

François-Xavier BELLAMY
Jesteśmy współwinni. Nie słuchaliśmy ostrzeżeń płynących z Europy Środkowo-Wschodniej
Zastanawia mnie to, że pamięć o Europie Środkowo-Wschodniej – o tym, czego doświadczyła w ostatnich dekadach – w Europie Zachodniej wyblakła i ostatecznie zanikła. Europa Zachodnia nie rozumie już, co stało się z tymi krajami, których europejski duch wykuwał się w oporze wobec sowieckiego totalitaryzmu.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
W obronie Rzeczypospolitej. Stanisław Kostka Potocki (1755–1821)
Należy do grona najwybitniejszych postaci Oświecenia. Znał Jeffersona, Napoleona, Aleksandra I, Goethego, Piranesiego. Portretowali go najwybitniejsi artyści. Był architektem, krytykiem sztuki, archeologiem, autorem licznych publikacji i jednym z twórców Uniwersytetu Warszawskiego. Jego olśniewająca kariera miała dramatyczny finał – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Ryszard BUGAJ
Czarne łabędzie
Nie ukształtował się jak dotąd – powszechnie intelektualnie akceptowany – nowy standard ustrojowego modelu kapitalizmu i zalecanej polityki społeczno-gospodarczej. Tymczasem Polska ma obecnie potencjalnie szersze pole wyboru, niż gdy dokonywała wyboru programu transformacji.

Christoph SCHILTZ
#RozmowyNajważniejsze. Polska może zatrzymać politykę appeasementu. Zróbcie to! - Christoph SCHILTZ
Christoph SCHILTZ, korespondent “Die Welt”, w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM podkreśla rolę Polski dla bezpieczeństwa kontynentu.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Gdzie są wartości europejskie?
Kto w Unii Europejskiej upominał się o zdrowy rozsądek, o respektowanie prawa naturalnego, o prawdę i sprawiedliwość?

Janez ŠUMRADA
Wybory we Francji. Zadecydują głosy lewicy i frekwencja
Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, która odbyła się 10 kwietnia, nie przyniosły żadnych niespodzianek.

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. Kluczowy moment dla losów Europy
Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze podkreśla, że dziś znajdujemy się w kluczowym momencie dla losów Europy.

Prof. Chantal DELSOL
Francji brakuje realizmu. #RozmowyNajważniejsze.
Chantal DELSOL w rozmowie z Erykiem MISTEWICZEM wskazuje, że Francji brakuje realizmu, który jest niezbędny w czasie wojny. – Ukraińcom trzeba przekazać broń – podkreśla.

Agaton KOZIŃSKI
Ukraińcom trzeba pomagać cały czas
W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze, odwołuje się do nagłówków gazet ukazujących się w Europie Zachodniej, które bez względu na profil podkreślają, że do upadku Kijowa jest blisko. Redaktor zaznacza, że przewaga militarna Rosji jest ogromna, jednak podkreśla, że nie jest prawdą, że Ukraina nie ma żadnych szans.

Piotr ZAREMBA
Głosy na wagę złota
Jarosław Gowin odbył rajd po mediach, anonsując swój powrót do polityki. Czy jest w stanie odebrać rządzącej partii poparcie konieczne do utrzymania władzy?

Robert B. TALISSE
Przesadzamy z demokracją – i przez to ją psujemy
Jeśli zależy nam na tym, aby stan polityki w demokracji się poprawił, musimy od czasu do czasu zająć się czymś innym niż polityką. Polityka musi wrócić na swoje miejsce – pisze prof. Robert B. TALISSE, filozof i politolog Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville.

Gustav GRESSEL
Cicha rewolucja militarna Rosji. Co to znaczy dla Europy?
Rosja jest obecnie potęgą militarną, zdolną zmiażdżyć każdego ze swoich sąsiadów, jeśli zostanie on odizolowany od wsparcia Zachodu. Kreml uważa użycie groźby taktycznej broni nukleranej za ważny instrument strategiczny, który może być użyty w celu odizolowania przestrzeni post-sowieckiej od zachodniego wsparcia, jednak do niedawna nie był skłonny do otwartego zagrania tą kartą.

Janusz ONYSZKIEWICZ
Jak obniżyć polityczne napięcie w Polsce?
Ewangeliczna zasada nadstawiania drugiego policzka nie ma zastosowania w polityce. Tym bardziej trzeba szukać sposobów, które umożliwią osłabienie napięć rujnujących polską scenę polityczną.

Prof. Dominique REYNIÉ
Rozdział polityki od religii – wyzwanie XXI wieku
Nigdy nie było aż tylu ludzi wierzących co dzisiaj. Według badania Pew Research Center, 84 proc. ludzi posiada jakąś afiliację wyznaniową. Ludzkość jest w większości wierząca. Chrześcijanie stanowią najważniejszą grupę, 2,3 miliarda wiernych, czyli 31 proc. wszystkich wierzących.