Wydanie 534 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 534 Wszystko co Najważniejsze

Gniew może mieć różną formę. W ostatnich wyborach we Francji gniew przełożył się na społeczne poparcie dla radykalnych partii: najpierw w wyborach europejskich a potem parlamentarnych.

Jacques ATTALI: Kohabitacja – instrukcja obsługi
Jacques ATTALI

Jacques ATTALI

Kohabitacja – instrukcja obsługi

Kohabitacja, której widmo zawisło nad Francją, jest sportem walki, i mogę opisać na podstawie trzech obszarów, w jaki sposób przebiegała pierwsza z nich, ta z 1986 roku.

Czesław BIELECKI: Minimum realnej polityki
Czesław BIELECKI

Czesław BIELECKI

Minimum realnej polityki

Minimum polityczne, które przedstawiamy, zawiera listę 21 projektów, których sensu – co nie znaczy ostatecznego kształtu – nie sposób zakwestionować. Można ją wydłużać i uszczegóławiać.

Prof. Ryszard BUGAJ: Niezbędny jest nowy początek
Prof. Ryszard BUGAJ

Prof. Ryszard BUGAJ

Niezbędny jest nowy początek

Warunkiem poprawy perspektyw dla naszego kraju jest złagodzenie poziomu politycznej polaryzacji. Wyjście z obecnego impasu wymaga reform przekraczających horyzont powrotu do „Trzeciej Rzeczypospolitej”. Oczekiwanie, że po wyborach prezydenckich obecna koalicja uzyska zdolność swobodnego działania i uchwalania ustaw, nie jest oparte na mocnych przesłankach.

Prof. Jacek KORONACKI: Zachód spychany w przepaść bezsensu - 20 miesięcy później
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

Zachód spychany w przepaść bezsensu - 20 miesięcy później

Portal „Wszystko co Najważniejsze” zechciał przypomnieć 7 czerwca 2024 mój artykuł pt. Zachód spychany w przepaść bezsensu. Artykuł ukazał się oryginalnie 20 miesięcy temu. Jego swego rodzaju uaktualnieniem był artykuł o pół roku późniejszy, pt. Wybór Ameryki, szansa Polski. Glosa do tekstu prof. Ewy Thompson. Dziś, 7 czerwca 2024, wiemy trochę więcej.

Jan ŚLIWA: Jak żyć pośród kłamstwa?
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Jak żyć pośród kłamstwa?

W świecie kompletnej dezorientacji, gdzie wieją potężne wiatry historii, dobrze jest zadać sobie pytanie – o co właściwie walczymy? I czy w ogóle warto walczyć o cokolwiek?

Wydanie 529 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 529 Wszystko co Najważniejsze

Polityczny spór, który swój początek bierze jeszcze w demokratycznych przemianach 1989 roku, osiąga rekordy. Aby go zrozumieć warto przeczytać tekst Małgorzaty NIEZABITOWSKIEJ, który publikujemy w najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”.

Michel ONFRAY: Państwo totalne, cywilizacja totalna
Michel ONFRAY

Michel ONFRAY

Państwo totalne, cywilizacja totalna

Biowładza zachodzi wtedy, gdy biologia staje się narzędziem władzy na usługach polityki. Czyż transhumanizm, w tym ten nasz transhumanizm u swych niemrawych początków, z prokreacją in vitro, surogacją i przerywaniem ciąży, nie jest pochodną tej biowładzy, która charakteryzuje nowe totalitaryzmy?

Zbigniew MENTZEL: Jaka opowieść o Polsce jest nam dzisiaj potrzebna?
Zbigniew MENTZEL

Zbigniew MENTZEL

Jaka opowieść o Polsce jest nam dzisiaj potrzebna?

W powieści o Polsce, jaka mogłaby nami wstrząsnąć, tak jak dawniej powieść Żeromskiego, symetryzm pojmowany jako zderzanie ze sobą różnych racji, jest potrzebny. Wygrana z przeciwnikiem ideowym ma wartość tylko wtedy, kiedy zostaje on pokazany in optima forma. Polski pisarz powinien o tym pamiętać.

Prof. Carl R. TRUEMAN: Ewangelikalizm Trumpa czy katolicyzm Bidena?
Prof. Carl R. TRUEMAN

Prof. Carl R. TRUEMAN

Ewangelikalizm Trumpa czy katolicyzm Bidena?

Czasy przemian kulturowych są trudne dla tradycyjnych chrześcijan. Amerykański ewangelikalizm okazał się idealnym celem ataków dla tych osób spoza Kościoła i z wewnątrz niego, które chcą wywołać powszechną panikę związaną z chrześcijańskim nacjonalizmem i rasizmem, homofobią oraz wszystkimi innymi źle zdefiniowanymi, ale wciąż śmiertelnymi grzechami naszych czasów.

Radosław SIKORSKI: Bezpieczeństwo naszej wspólnoty powinno nas łączyć
Radosław SIKORSKI

Radosław SIKORSKI

Bezpieczeństwo naszej wspólnoty powinno nas łączyć

Agresja Rosji zachwiała dotychczasowym porządkiem świata.  Stoimy przed prostą alternatywą – możemy mieć do czynienia z pokonaną armią rosyjską stacjonującą za wschodnią granicą Ukrainy lub armią zwycięską na wschodniej granicy Polski. Ufam, że dzięki wysiłkowi cywilizowanego świata Putin wojnę przegra.

Jan PARYS: Apel o merytoryczną politykę
Jan PARYS

Jan PARYS

Apel o merytoryczną politykę

Żyjemy w okresie geopolitycznych turbulencji i nie powinniśmy tracić czasu na walki wewnętrzne, gdy wróg jest tuż za progiem.

Eryk MISTEWICZ: Wyprostowali się – i co dalej?
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Wyprostowali się – i co dalej?

Wyprostowanym Polakom nie wystarcza już CWK (Ciepła Woda w Kranie). Chcą CPK. To jedno z ciekawszych zjawisk, daleko wychodzących poza wszelkie podziały społeczne i polityczne.

Andrzej KRAJEWSKI: Wojna z NBP zepchnie Polskę na drogę ku Argentynie
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Wojna z NBP zepchnie Polskę na drogę ku Argentynie

Jeśli procedura stawiania Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu zaowocuje wymianą prezesa NBP przed upływem jego kadencji, uda się wypracować sposób na pozbywanie się szefów banku centralnego. A skoro w III RP już będzie istniał, to ten rząd i następne, posiadające parlamentarną większość, otrzymają narzędzie do stawiania każdego prezesa NBP przed prostym wyborem: „Wykonujesz polecenia premiera albo wylatujesz i znajdziemy na twoje miejsce takiego, co wykona”. Dokładnie w ten sposób Argentyna wpadła w korkociąg gospodarczych kryzysów, właściwie nie do zatrzymania.

Wydanie 518 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 518 Wszystko co Najważniejsze

Rok 2024 został już nazwany „najbardziej wyborczym rokiem w historii”. Blisko połowa populacji globu pójdzie w tym roku do urn wyborczych. A głosowanie takie jest w końcu jednym z najważniejszych aspektów demokracji.