

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 476 Wszystko co Najważniejsze
W oczekiwaniu na ukraińską kontrofensywę świat zastanawia się, jak kształtować się będzie światowy ład pod koniec 2023 roku. Nowy król Wielkiej Brytanii, spadające znaczenie dolara i technologia, której rozwój jest tak szybki, że zdaje się wymykać ludzkiemu opisowi.

Jacques ATTALI
Intuicja podpowiada mi, że w 2023 roku wszystko może pójść dużo lepiej
Nie można bowiem wykluczyć zwycięstwa Ukraińców nad armią rosyjską, dymisji moskiewskiego tyrana, znacznej redukcji inflacji (którą w dużej mierze wywołały wąskie gardła dostaw – zjawisko to zaczyna powoli ustępować). Można mieć nadzieję, że wspaniała walka Iranek i Afganek oraz kobiet w wielu innych krajach przyniesie owoce i uwolni nas od owych ohydnych reżimów. Być może Niemcy dojdą do przekonania, że amerykański suzeren nie jest w stanie dać im więcej niż rosyjscy dostawcy i chińscy klienci, co w konsekwencji skłoni je do zaproponowania wielkiego planu odbudowy – rękami Europejczyków – Europy Wschodniej i Ukrainy, który mógłby objąć także Rosję, gdy ta stanie się demokratyczna.

Prof. James Bradford DELONG
Czy nadal zmierzamy w kierunku utopii?
Od 1870 do 2010 roku minęło 140 lat. Kto w 1870 roku, klepiący typową wówczas biedę, pomyślałby, że w roku 2010 ludzkość będzie w stanie zapewnić każdemu człowiekowi więcej zasobów materialnych, niż można było sobie wtedy wyobrazić? I kto by pomyślał, że ludzkość nie będzie w stanie wykorzystać tych zasobów do zbudowania czegoś na kształt prawdziwej utopii?

Prof. Mahmood MAMDANI
Nowy porządek humanitarny
Humanitaryzm nie ma na celu wzmacniania sprawczości, lecz jedynie podtrzymywanie życia. Można wręcz powiedzieć, że służy promowaniu zależności. Humanitaryzm zwiastuje system powiernictwa. Nie trzeba wielkiego wysiłku intelektualnego, aby stwierdzić, że odpowiedzialność za ochronę zawsze była obowiązkiem suwerena. Nie chodzi o to, że wprowadzono nową zasadę, ale raczej o to, że radykalnie zmieniono jej warunki.

Beata PAWLIKOWSKA
Nie żyjemy w najlepszym ze światów, ale w czasach najbardziej wygodnych
Rozwój technologiczny wzrasta równomiernie ze wzrostem przypadków depresji i innych chorób cywilizacyjnych, w tym chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Moim zdaniem nie żyjemy w najlepszym możliwym świecie. Żyjemy w świecie najbardziej wygodnym.

Donald JOHNSTON
Prof. Aleksander SURDEJ
Nigdy nie miałem wątpliwości, że członkostwo Polski w OECD będzie sukcesem
Wywiad Ambasadora Aleksandra Surdeja, Stałego Przedstawiciela RP przy OECD i Dziekana Korpusu Ambasadorów OECD z JE Donaldem Johnstonem, byłym Sekretarzem Generalnym OECD (1996-2006), który w 1996 r. wprowadzał Polskę do OECD.

Kofi A. ANNAN
"Nasz świat potrzebuje solidarności i współpracy"
Najważniejsze instytucje – Rada Bezpieczeństwa ONZ, Bank Światowy i MFW – wciąż są zdominowane przez zwycięskich aliantów II wojny światowej z Europy i Ameryki, czyli państwa reprezentujące populacje, których liczebność gwałtownie się zmniejsza, i mające coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. Nie odzwierciedla to wzrostu pozycji Chin, Brazylii, RPA i innych, podważa legitymację prawną systemu bezpieczeństwa międzynarodowego.

Prof. Arkady RZEGOCKI
O dojrzewaniu przyjaźni polsko-brytyjskiej
Jedną z najważniejszych bitew, w której Polacy i Brytyjczycy walczyli ramię w ramię, była niewątpliwie bitwa o Anglię.

Jean-Paul OURY
Dlaczego Francja nie pomogła Polsce w roku 1939?
„Tak bardzo was uwielbiamy… ale nie rozumiemy, dlaczego Francja, nasz historyczny sojusznik, nie przyszła nam z pomocą w 1939 roku, gdy zostaliśmy napadnięci przez Niemców” – gdy usłyszałem to pytanie po raz pierwszy, jeszcze nie mówiłem po polsku na tyle dobrze, by je zrozumieć i na nie odpowiedzieć. Ale pytanie się powtarzało. Trudno było mi uwierzyć, że to prawda. Tematyka roku 1939, a nawet lat 1939–1945 przedstawiana jest na lekcjach historii we francuskich liceach inaczej niż w Polsce. Niestety, młodym Francuzom nie opowiada się o tej „zdradzie”.

Wojciech MYŚLECKI
Gdy aparat partyjny będzie traktować państwo jak folwark, poparcia nie będzie
Rok 2019 zapowiada się niezwykle ciekawie i ekscytująco. Jakie będą uwarunkowania ekonomiczne i polityczne tego roku? Rozważania wymagają szerszego ujęcia problemów, a nie tylko przewidywania wydarzeń tegorocznych. Dziś brakuje ogólnej, podstawowej wizji, którą można wyprowadzić z duchowej sytuacji czasu, choć panuje powszechne przekonanie, że żyjemy w okresie przełomu, a nawet kryzysu.

Jan ŚLIWA
21 lekcji bez końcowego egzaminu
Yuval Noah Harari to jeden z głośnych obecnie futurystów. Nie ma w tym nic dziwnego, otaczający nas świat przyspiesza i większość zastanawiających się nad nim zgadza się, że w 2050 r. będzie wyglądał zupełnie inaczej, również inaczej, niż potrafimy sobie wyobrazić. Na pewno marzenie, by było, tak jak było, jest mrzonką. Ale co z rzeczy dla nas wartościowych warte jest zachowania, co uda się zachować?

Beata WOJNA
Meksyk i Unia Europejska - coraz bliżej
Zniesienie ceł na prawie 90 procent produktów rolnych i rybnych, ochrona regionalnych produktów rolnych i włączenie sektora usług, w tym handlu elektronicznego, do relacji gospodarczych to tylko wybrane korzyści, które przyniesie nowa umowa. Pojawią się także ułatwienia migracyjne dla przedsiębiorców i możliwość wzajemnego uznawania kwalifikacji.

Prof. Ryszard M.MACHNIKOWSKI
Czy Trump zostawia Europę?
Ameryka próbuje wykorzystać swe, topniejące zresztą w związku z nadchodzącym Brexitem wpływy w Europie, by ograniczyć rolę, wpływy i znaczenie Niemiec w Europie. Liczne europejskie „kryzysy” spowalniają proces integracji tego kontynentu, co przyjmowane jest z równą satysfakcją zarówno na Kremlu, jak i w Białym Domu. Negocjacje ze słabszym podmiotem zwykle są bardziej efektywne, a słabości Europy nie da się dziś już ukryć.

Prof. Shlomo AWINERI
Mapa na nowo. Zrozumieć współczesny świat
Prawowitości nie da się zmierzyć. Nie można powiedzieć, że prezydent A cieszy się 52 procentami prawowitości, a prezydent B – 48 procentami. Prawowitość jest wyznaczana przez to, jak ludzie widzą swego władcę. Mogą go akceptować lub znosić przez wiele lat, ale gdy znaczna część społeczeństwa uzna, że władca nie ma prawowitości, reżim może upaść w ciągu kliku dni czy tygodni.

Michał KŁOSOWSKI
O peryferiach. Podróże apostolskie papieża Franciszka
Czego głowa Kościoła zrzeszającego 1,8 miliarda wyznawców na całym świecie szuka w krajach niewielkich z punktu widzenia światowej polityki? Zrozumienie tej kwestii tkwi w filozofii wyznawanej przez papieża Franciszka.

Prof. Michał KLEIBER
Rok 2017 — zagrożenia i szanse
Scenariusz pesymistyczny dla Europy to rozwój wypadków prowadzący — być może szybciej, niż ktokolwiek się spodziewa — do de facto rozpadu dzisiejszej Unii, z ewentualnym zastąpieniem jej przez, zapewne ograniczoną, wspólnotę wyłącznie gospodarczą.

Krzysztof KRAKOWSKI
Kolumbia po przegranym referendum. Za co więc Juan Manuel Santos odebrał Pokojową Nagrodę Nobla?
Mieszkańcy Kolumbii odrzucili w referendum propozycję pokojowego porozumienia z partyzantką FARC. Jednak za odrzucony przez obywateli projekt porozumienia Pokojową Nagrodę Nobla odebrał prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos. Jak to się stało, że docenione na arenie międzynarodowej porozumienie nie przekonało samych Kolumbijczyków?

Jarosław PIETRZAK
Brazylijska przemoc
Wielka brazylijska burżuazja nie śpi i odczuwa na swoich bankowych saldach napięcia wynikające z recesji. Wielokrotnie dała jasno do zrozumienia, że nie brzydzi się militarnej i policyjnej przemocy, kiedy potrzebuje odzyskać pełnię kontroli nad procesami ekonomicznego podziału bogactwa; że nie zawaha się siłą przenieść koszty stagnacji na tych, którzy i tak mają najmniej, wracając na drogę pogłębiania rozdzierających kraj ekonomicznych nierówności.

Bjørn LOMBORG
Od tego, czym epatują media ważniejsze problemy dziesiątkujące populację świata
Wirus zika, ebola, a wcześniej SARS i ptasia grypa. Szybciej od epidemii szerzy się panika, jaką budzą. W rzeczywistości całkowita liczba ofiar wszystkich tych infekcji jest niewspółmierna do liczby przypadków głównych chorób zakaźnych, o których mówi się dużo mniej: biegunki, gruźlicy, AIDS, malarii, tężca czy odry. W wyniku chorób niezakaźnych, takich jak udary i ataki serca, umiera jeszcze więcej ludzi.

Ziyad RAOOF
Kurdyjski Nowy Rok. Pod znakiem przełomowych zmian
Dnia 21 marca przypada Newroz — kurdyjski Nowy Rok, najważniejsze święto naszego narodu. Tegorocznemu Newrozowi towarzyszą jednak sprzeczne uczucia — wciąż trwa wojna z tzw. Państwem Islamskim, na której giną kurdyjscy Peszmergowie. Spowodowany przez nią kryzys humanitarny i finansowy sprawił, że świąteczne obchody w Regionie Kurdystanu będą skromne i pełne zadumy.