Wydanie 536 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 536 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo, 

Cały świat patrzy na Paryż. Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich wywołała co prawda różnorakie komentarze, dwóch rzeczy jednak nie można Francuzom odmówić: dumy z własnej kultury i historii oraz rozmachu. O spektaklu rozegranym na Sekwanie, w deszczowym Paryżu, z udziałem tłumów z całego świata, długo jeszcze będzie się mówić.

Nie możemy więc rozpocząć najnowszego wydania tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” inaczej, niż od próby zajrzenia we francuską duszą w momencie paryskich Igrzysk. Rémi GODEAU w najnowszym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” wyśmienicie rozkłada na czynniki pierwsze to, co w chwili Igrzysk gra Francji w duszy. To lektura obowiązkowa, do której bardzo serdecznie Państwa zapraszam.

Paryż, kulturowa stolica Europy, na czas Olimpiady stała się stolicą świata. Miastem, na które w najbliższych dniach zwrócone będą oczy wielu, nie tylko kibiców. Bo ideą olimpijską stoi coś, czego pragnął twórca współczesnych Igrzysk, baron Pierre de Coubertin. Był on przekonany, że idea olimpijska pomoże promować wartości uniwersalne, takie jak wzajemne zrozumienie, przyjaźń i tolerancja, co z kolei przyczyni się do zbudowania lepszego i bardziej pokojowego świata. Czy to wciąż możliwe w Europie, bez względu na olimpijski czas? O konieczności reformy Unii Europejskiej, wobec wyzwań otaczającego nas świata i w trosce o dobrostan jej obywateli pisze prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze”. Zachęcam do lektury tego tekstu, na Europie powinno nam dziś zależeć bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.

W najnowszym wydaniu naszego tygodnika przeczytacie Państwo także nigdy wcześniej nie publikowany po polsku esej Mahatmy GANDHI’ego o europejskiej cywilizacji. Jeśli bowiem Olimpiada i jej wartości są czegokolwiek emanacją, to w swojej esencji jest to właśnie europejska cywilizacja, której jedno ze źródeł znajduje się w dziedzictwie Aten i greckiej cywilizacji. Gandhi w swoim eseju kwestionuje jednak to, czym stałą się europejska cywilizacja, zmuszając do myślenia. Tym bardziej polecam ten tekst.

Życząc dobrego weekendu i udanej lektury,
  
Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Rémi GODEAU
Igrzyska olimpijskie – dwuznaczny „moment gaullistowski” 

Rémi GODEAU: Igrzyska olimpijskie – dwuznaczny „moment gaullistowski”

Przez trzy i pół godziny ceremonii otwarcia igrzysk świętujący Paryż będzie centrum świata. W ten piątek bipolarni Galowie, znani z celebrowania swojego geniuszu i teatralizowania swoich waśni, będą mogli wyrazić dumę z bycia Francuzami.


Michał STRĄK
„Wyznawcy” i „wyborcy” 

Michał STRĄK: „Wyznawcy” i „wyborcy”

W polskich realiach roku 2023 „wyznawcy” wybierali Prawo i Sprawiedliwość albo Platformę Obywatelską. „Wyborcy” głosowali na Trzecią Drogę, Nową Lewicę i Konfederację.


Prof. Michał KLEIBER
Solidarność 27 krajów wciąż możliwa 

Prof. Michał KLEIBER: Solidarność 27 krajów wciąż możliwa

Zasadnicza rekonstrukcja Unii Europejskiej jest dziś niezbędna. Warunkiem sukcesu w obecnych i przyszłych negocjacjach dotyczących reform wydają się być konsekwentne działania na rzecz demokratyzacji unijnych organów i wzmocnienia poczucia o pełnym ich zaangażowaniu w misję zaspakajania realnych potrzeb wszystkich krajów członkowskich oraz dbałości o dobrostan ich obywateli. 


Mahatma GANDHI
Cywilizacja europejska – najlepszy ze światów? 

Mahatma GANDHI: Cywilizacja europejska – najlepszy ze światów?

Ta cywilizacja nie zwraca uwagi ani na moralność, ani na religię. Dąży jedynie do zwiększenia wygód cielesnych, choć nawet w tym ponosi sromotną porażkę.


Dzwinka MATIJASZ
Nie przygotowywali nas na to 

Dzwinka MATIJASZ: Nie przygotowywali nas na to

Jeden z pisarzy informuje, że część nakładu jego książki przetrwała. Będzie można kupić nawet takie lekko nadpalone egzemplarze, które pachną dymem, a nawet otrzymać autograf na tych przypalonych stronach.


Jan ŚLIWA
Przemoc w polityce 

Jan ŚLIWA: Przemoc w polityce

Ostatnio porażająca była scena, gdy lewicowa posłanka Paulina Matysiak usiadła na murku z konserwatywnym posłem Horałą i razem stwierdzili, że mimo podziałów politycznych rozwój Polski jest ważny dla obojga. Dokładnie mówiąc, porażająca nie była sama scena, lecz komentarze. Prawie nikt nie uznał, że chodzi tu o coś konkretnego. Pełna koncentracja była na temacie, kto za tym stoi i komu to służy. Jak można w ogóle usiąść obok pisowca? Określenie „parch” nie padło, ale wisiało w powietrzu. Posłanka Matysiak została uznana za zdrajczynię i zawieszona.


Nr 65. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPiK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

Nr 65. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPiK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

W 64. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: Michała STRĄKA, Andrzeja KRAJEWSKIEGO, Chantal DELSOL, Jana ROKITY, prof. Andrzeja NOWAKA, Jacka HOŁÓWKI i Édouardo BALLADURA.


Jan ROKITA
Czy znów mamy się kryć z naszymi przekonaniami? 

Jan ROKITA: Czy znów mamy się kryć z naszymi przekonaniami?

Nowa rzeczywistość skazuje europejskiego konserwatystę na podnoszenie rabanu w obronie wolności słowa. W szczególności w obronie tego, co postępowcy chcą zdezawuować i wykluczyć z debaty jako „mowę nienawiści”.


Prof. Jacek HOŁÓWKA
Wolność słowa i tęsknota za cenzurą 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Wolność słowa i tęsknota za cenzurą

Jeśli dziś uznamy, że swastyka jest nie do zaakceptowania, to jakim prawem będzie nam wolno jutro protestować, jeśli Gwiazda Dawida zostanie uznana za niedopuszczalny symbol przez innych? 


Anne APPLEBAUM
Nowi purytanie 

Anne APPLEBAUM: Nowi purytanie

Społeczne normy ulegają zmianie – często na lepsze. Biada jednak tym, którzy za nimi nie nadążają, bo kara może być szybka i bezlitosna.


STRATEGIE


Bjørn LOMBORG
Walka z klimatem kradnie fundusze na rzecz rozwoju 

Bjørn LOMBORG: Walka z klimatem kradnie fundusze na rzecz rozwoju

Wyprowadzanie pieniędzy z funduszy na rzecz rozwoju i przekazywanie ich na wydatki klimatyczne to fatalna decyzja. Wydatki na główne cele rozwojowe przynoszą znacznie większe i szybsze korzyści w przeliczeniu na wydanego dolara niż finansowanie działań na rzecz klimatu.


Prof. Chantal DELSOL: Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego

Prof. Chantal DELSOL
Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego 

Andrzej KRAJEWSKI: Granice do obrony

Andrzej KRAJEWSKI
Granice do obrony 

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: CPK gwarantem polskiej przyszłości

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
CPK gwarantem polskiej przyszłości 


PIĘKNO NAUKI


Prof. Seth LAZAR
Etyka przełomu. O przyszłości AI 

Prof. Seth LAZAR: Etyka przełomu. O przyszłości AI

Generatywne narzędzia AI zmienią nasze społeczeństwo w dziwny, cudowny i niepokojący sposób. Czy filozofia może pomóc nam nad nimi zapanować?


Prof. Jacek KORONACKI: Raport z oblężonego miasta, czyli o edukacji cyfrowej i miejscu szkoły w kulturze

Prof. Jacek KORONACKI
Raport z oblężonego miasta, czyli o edukacji cyfrowej i miejscu szkoły w kulturze 

Prof. Michał KLEIBER: Jak zwiększyć szanse Europy w globalnej rywalizacji high-tech?

Prof. Michał KLEIBER
Jak zwiększyć szanse Europy w globalnej rywalizacji high-tech?



POLSKA WŁAŚNIE


Marek MUTOR
Siła Wrocławia 

Marek MUTOR: Siła Wrocławia

Siła Wrocławia bierze się z tego spotkania różnych doświadczeń oraz ostatecznie udanego procesu integracji społecznej, oswojenia miasta i jego odbudowy. Wypływa z historii powojennych dekad, w których punktem zwrotnym była Solidarność i działalność opozycyjna lat stanu wojennego.


Andrzej KRAJEWSKI
Wrocław na fali  

Andrzej KRAJEWSKI: Wrocław na fali 

Wedle zespołu ekspertów, śledzących rozwój europejskich miast i regionów, wśród miejscowości posiadających od 200 tys. do 750 tys. mieszkańców żadna inna w całej Europie nie może się równać ze stolicą Dolnego Śląska. Przynajmniej jeśli idzie o osiągnięcia, które poddano analizie i ocenie podczas tworzenia raportu – czyli pod względem potencjału ekonomicznego, kapitału ludzkiego, jakości życia, efektywności inwestycji, skomunikowania ze światem oraz przyjazność dla biznesu. 


Michał KARBOWIAK
Wrocław. Skrzynia pełna skarbów 

Michał KARBOWIAK: Wrocław. Skrzynia pełna skarbów

Wrocław – z ostatnią, gigantyczną inwestycją Intela w okolicy – jest dla międzynarodowego biznesu „skrzynią skarbów”. Jednocześnie sam traci „polskie klejnoty”.


KSIĘGARNIA


Prof. Władysław SMOLEŃSKI
Konfederacja targowicka. Czy król zdradził Rzeczpospolitą? 

Prof. Władysław SMOLEŃSKI: Konfederacja targowicka. Czy król zdradził Rzeczpospolitą?

Dzieło „Konfederacja targowicka” Władysława SMOLEŃSKIEGO z 1903 r. zyskało nowe wydanie (2024). Publikujemy fragmenty tej klasycznej pozycji. 


Kard. Gerhard MüLLER: Czy ludzie są do uratowania nie tyle fizycznie, ile mentalnie?

Kard. Gerhard MüLLER
Czy ludzie są do uratowania nie tyle fizycznie, ile mentalnie? 

Prof. Paweł KACZOROWSKI: Europa bez ducha. Obserwacja uczestnicząca

Prof. Paweł KACZOROWSKI
Europa bez ducha. Obserwacja uczestnicząca 

Prof. Jan M. PISKORSKI: Wolność słowa po polsku

Prof. Jan M. PISKORSKI
Wolność słowa po polsku 

Èric ZEMMOUR: Moje spotkania z Marine Le Pen

Èric ZEMMOUR
Moje spotkania z Marine Le Pen 


MULTILANGUAGE


Nathaniel GARSTECKA: La Pologne, une nation qui a de quoi être fière 

Nathaniel GARSTECKA: La Pologne, une nation qui a de quoi être fière

Andrzej KRAJEWSKI: Wrocław is on a roll! 

Andrzej KRAJEWSKI: Wrocław is on a roll!

WIDEO


Kto rządzi Polską?
Już jest 65. numer „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Francja przyzwyczaja się do funkcjonowania bez wyłonienia nowego rządu

Francja przyzwyczaja się do funkcjonowania bez wyłonienia nowego rządu

Premier Gabriel Attal podał się do dymisji, ale żadna nowa koalicja się nie wyłoniła. W związku z tym, stary rząd pozostaje tymczasowo, a Zgromadzenie Narodowe zawiesiło swoje prace aż do września lub października.


Epidemia ekstremalnych upałów - Antonio Guterres

Epidemia ekstremalnych upałów – Antonio Guterres

Ks. Edward Pleń - kapelan polskich olimpijczyków

Ks. Edward Pleń – kapelan polskich olimpijczyków

Przyszłość zależy od jakości relacji międzyludzkich – prof. Bogusław Pawłowski

Przyszłość zależy od jakości relacji międzyludzkich – prof. Bogusław Pawłowski

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych w tę niedzielę. Zadzwońmy

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych w tę niedzielę. Zadzwońmy

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 lipca 2024
Fot. Bernat ARMANGUE / Reuters / Forum