Popołudniowe Espresso: Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 w Polsce?
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 w Polsce?

Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki 2023 w Zakopanem przemówienie wygłosił prezydent Andrzej DUDA, podczas którego przekazał, że Polska złoży aplikację o prawa do zorganizowania Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Popołudniowe Espresso: Polscy siatkarze w finale mistrzostw Europy 2023
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Polscy siatkarze w finale mistrzostw Europy 2023

Polscy siatkarze zagrają jutro o złoty medal mistrzostw Europy 2023, ich rywalem będzie reprezentacja Włoch. Reprezentacja Biało-Czerwonych awansowała do wielkiego finału. W zmaganiach grupowych pokonała kolejno Czechy (3:0), Holandię (3:1), Macedonię Północną (3:0), Danię (3:0) oraz Czarnogórę (3:0), a w fazie pucharowej odniosła zwycięstwa kolejno z Belgią (3:1), Serbią (3:1). Wczoraj wygrała ze Słowenią (3:1).

Popołudniowe Espresso: Krynica Forum 2023
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Krynica Forum 2023

Prezydent Andrzej DUDA i premier Republiki Korei Han DUCK-SOO otworzyli w czwartek Forum Polsko-Koreańskie w Krynicy-Zdroju, w którym udział biorą politycy i przedstawiciele środowiska gospodarczego z obu państw. „Partnerstwo Polski i Republiki Korei jest strategiczne; to, co łączy nasze narody to przywiązanie do wartości i zasad” – podkreślił prezydent Andrzej DUDA na Forum Polsko-Koreańskim. Premier Republiki Korei Han DUCK-SOO wskazywał, że nasze kraje łączy silne partnerstwo, a współpraca „będzie katalizatorem ogromnej zmiany”.

Krzysztof SZUJECKI: Gest Kozakiewicza. Sport i polityka
Krzysztof SZUJECKI

Krzysztof SZUJECKI

Gest Kozakiewicza.
Sport i polityka

Władysław Kozakiewicz, jeden z najwybitniejszych w historii polskich tyczkarzy, któremu kontuzja odebrała szansę na wysoką pozycję na olimpiadzie w Montrealu w 1976 r., pojechał na igrzyska olimpijskie do Moskwy w roli faworyta. I nie zawiódł kibiców w kraju, sięgając po złoto, ale dla poprawy samopoczucia Polaków zrobił o wiele więcej. Właśnie mijają 43 lata od pokazania Wielkiemu Bratu z Moskwy tzw. „gestu Kozakiewicza”.

Patryk PALKA: MKOl kompromituje ideę olimpijską
Patryk PALKA

Patryk PALKA

MKOl kompromituje ideę olimpijską

Stańmy murem za ofiarami, pokażmy Rosji i Białorusi, że świat sportu nie wyraża zgody na agresję i terror, że na czas wojny zamyka przed napastnikami swoje bramy, że gotów jest jednocześnie pośredniczyć w budowaniu mostów i uczyni to, gdy wojna ustanie, a krzywdy zostaną rozliczone.

Popołudniowe Espresso: Finlandia 31. członkiem NATO
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Finlandia 31. członkiem NATO

Finlandia we wtorek zostaje przyjęta do Sojuszu w drodze najszybszego procesu ratyfikacji w historii NATO. W wyniku tej akcesji NATO podwoi długość swoich granic z Rosją. 

Popołudniowe Espresso: Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2

Niemiecki rząd oficjalnie zgodził się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard należących do Bundeswehry. Po tygodniowych głośnych naciskach na dostawy czołgów, Polska złożyła we wtorek oficjalny wniosek o zezwolenie na eksport Leopardów. Po tym kanclerz Niemiec Olaf SCHOLZ podjął decyzję o przekazaniu czołgów – o czym poinformował portal „Politico”, określają

Patryk PALKA: Dlaczego nie obejrzałem ani jednego meczu Katar 2022
Patryk PALKA

Patryk PALKA

Dlaczego nie obejrzałem ani jednego meczu Katar 2022

Nie obejrzałem „na żywo” pierwszej bramki Roberta Lewandowskiego na Mistrzostwach Świata ani nie byłem świadkiem drogi, którą przeszło Maroko, by stać się pierwszym afrykańskim krajem, który awansował do półfinału tej imprezy. Jako kibic piłki nożnej mam świadomość, że ominęła mnie szansa na obserwowanie z bliska historycznych wydarzeń. Gdybym miał jednak podjąć decyzję o bojkocie po raz drugi, postąpiłbym tak samo.

Prof. Cyrille BRET: Zwycięzca Mundialu już jest. Nazywa się Władimir Putin
Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Zwycięzca Mundialu już jest.
Nazywa się Władimir Putin

Powodzenie mistrzostw będzie miało wpływ na całą czwartą kadencję Putina: zamachy Państwa Islamskiego, bojkot dyplomatyczny ze strony Zachodu, skandale finansowe, puste stadiony i demonstracje opozycji mogą popsuć szyki Putinowi, który szuka nowej energii po 20 latach u władzy. I odwrotnie: wizerunkowy sukces pod okiem światowych mediów, w całkowicie zmodernizowanej Moskwie, może wzmocnić międzynarodową pozycję Putina.

Wojciech PASYNKIEWICZ: Golf to moja pasja
Wojciech PASYNKIEWICZ

Wojciech PASYNKIEWICZ

Golf to moja pasja

Można się na niego zżymać, kląć i go nienawidzić. Zarzekać się, że już nigdy, że to głupia gra, że trzeba być kretynem itd. Potem jednak przychodzi nagle, jedno jedyne z całej serii złych dobre uderzenie i znowu wychodzi słońce, znowu robi się niedziela i znowu myślimy sobie: nie, no nie jestem taki zły, przecież jeśli chcę, to potrafię dobrze uderzyć. Wiecie, o czym mówię?

Jadwiga ŚLAWSKA-SZALEWICZ: Sport w epoce PRL. I moje rozmowy z Papą Stammą
Jadwiga ŚLAWSKA-SZALEWICZ

Jadwiga ŚLAWSKA-SZALEWICZ

Sport w epoce PRL.
I moje rozmowy z Papą Stammą

Autorka pokazuje świat sportu od kuchni, kreśli obraz PRL-u i ludzi, którzy tak jak ona, oddali sportowi całe swoje życie – rekomendacja Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk dla książki Jadwigi ŚLAWSKIEJ-SZALEWICZ.