Popołudniowe Espresso: Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 w Polsce?

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 w Polsce?

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 27. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 roku w Polsce?

Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki 2023 w Zakopanem przemówienie wygłosił prezydent Andrzej DUDA, podczas którego przekazał, że Polska złoży aplikację o prawa do zorganizowania Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. Prezydent podkreślił, że pod względem infrastrukturalnym Polska będzie gotowa do organizacji igrzysk. „Do tego czasu będzie już gotowy Centralny Port Komunikacyjny; najpóźniej w 2033 roku w całej Polsce będzie 8 tys. km dróg ekspresowych i autostrad” – zaznaczał. Do tej pory oficjalnie pojawiły się trzy kandydatury do organizacji igrzysk w 2036 roku: meksykańska (Guadalajara-Meksyk-Monterrey-Tijuana), indonezyjska (Nusantara) i turecka (Stambuł).

Z kolei premier Mateusz MORAWIECKI przekazał w środę w Zakopanem, że Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2027 roku odbędą się w Polsce. „Fenomenalna postawa naszych siatkarzy, siatkarek, naszych kibiców spowodowała, że znowu uzyskaliśmy możliwość realizacji tej imprezy, która ma rangę światową” – przekazał premier. To już trzeci raz, gdy Polska będzie organizować mistrzostwa świata w siatkówce. Pierwsza taka impreza odbyła się w 2014 roku.

Górski Karabach opuściło ponad 42 tys. Ormian – jedna trzecia populacji

Armenia poinformowała 27 września, że zarejestrowała 42,5 tys. uchodźców z Górskiego Karabachu. To ponad jedna trzecia ludności separatystycznej enklawy, nad którą kontrolę przejęły w zeszłym tygodniu siły Azerbejdżanu. Liczbę ludności Górskiego Karabachu, regionu z ludnością ormiańską, który przez trzy dekady utrzymywał niezależność od Baku, szacuje się na 120 tysięcy. 

Z kolei Azerbejdżan oświadczył, że stracił 192 żołnierzy w operacji zbrojnej w Górskim Karabachu rozpoczętej w ubiegły wtorek (19 września) i trwającej dobę. Władze separatystycznej enklawy informowały wcześniej, że straciły w walkach 200 ludzi, w tym 10 cywilów. Po kapitulacji Górskiego Karabachu władze Armenii zapowiadały, że kraj jest gotów przyjąć 40 tys. uchodźców. Później premier Nikol PASZYNIAN zapewnił, że Armenia przyjmie wszystkich chętnych. Armenia liczy około 2,8 mln ludności i napływ 120 tys. uchodźców przed nadchodzącą zimą grozi kryzysem humanitarnym – wskazywała w weekend agencja Reutera.

Chiny, Japonia i Korea Południowa wznawiają współpracę dyplomatyczną

Południowokoreańskie MSZ poinformowało po spotkaniu przedstawicieli trzech państw, że Chiny, Japonia i Korea Południowa wkrótce zorganizują pierwszy trójstronny szczyt od 2019 roku sygnalizując wznowienie współpracy dyplomatycznej.

Wiceminister spraw zagranicznych Korei Południowej Chung BYUNG-WON, jego japoński odpowiednik Takehiro FUNAKOSHI oraz asystent ministra spraw zagranicznych Chin Nong RONG uznali zgodnie, że wtorkowe spotkanie w Seulu było szansą na ożywienie trójstronnej współpracy, która utknęły w martwym punkcie od 2019 roku w wyniku sporu między Koreą Południową a Japonią w sprawie orzeczeń dotyczących odszkodowań za pracę przymusową oraz z powodu pandemii COVID-19. Jak podaje japońska agencja Kyodo trójstronny szczyt może odbyć się już w grudniu tego roku. Będzie to okazja do omówienia obaw związanych z handlem i bezpieczeństwem w regionie.

Prof. Michael O’SULLIVAN
Wahania społeczne i polityczne stają się częścią naszej przyszłości

Podcasty🎧 #Miesięcznik

56. numer „Wszystko co Najważniejsze”„Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 września 2023