Prof. Keith G. BANTING: Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Prof. Keith G. BANTING

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?

W przypadku Kanady odgórne działania rządu koordynują silniejszy zestaw polityk integracyjnych. Niesamowita siła i determinacja społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, by pomagać uchodźcom z Ukrainy, może sugerować, że podobny model sprawdzi się w Polsce. Rząd wskazuje drogę, a społeczeństwo, przy centralnym wsparciu, prowadzi oddolne działania na rzecz uchodźców.

Christian ESTROSI, Julian KING: Walka z terroryzmem jest wspólnym wyzwaniem. Potrzebujemy pilnie nowego europejskiego paktu o migracji i azylu
Christian ESTROSIJulian KING

Christian ESTROSI
Julian KING

Walka z terroryzmem jest wspólnym wyzwaniem. Potrzebujemy pilnie nowego europejskiego paktu o migracji i azylu

Idea europejskich hotspotów i system kwotowy dowiodły swoich ograniczeń i nieskuteczności. Wobec presji migracyjnej, a także ze względu na niezdolność niektórych państw członkowskich do kontrolowania przepływów migrantów rozwiązania te przyniosły jedynie niekończące się wołania o pomoc, czyniąc z wielu europejskich regionów miejsca przerzutowe nielegalnej imigracji. Musimy jak najszybciej doprowadzić do powstania rozwiązań, które umożliwią wstępną ocenę wniosków o azyl. Może to być na przykład obligatoryjna kontrola tożsamości i bezpieczeństwa w konsulacie jednego z krajów członkowskich Unii, zanim dany imigrant przybędzie do strefy Schengen.

Jan ŚLIWA: Demografia, głupcy!
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Demografia, głupcy!

Najlepiej by było, gdyby ruch ludności dało się prowadzić w cywilizowany sposób: przyjmowanie ograniczonej liczby, według kwalifikacji. Przyjmujący kraj decyduje według rozsądku, nie poddając się szantażowi moralnemu. No i warunki w Afryce musiałyby się w zauważalny sposób poprawiać. Dziś dla wielu Chińczyków szansa osiągnięcia czegoś razem może przeważyć nad chęcią życia w kraju bogatszym, ale obcym. Tego należy życzyć Afryce, ale do tego potrzebna jest transformacja demograficzna, a przed nią zmiana myślenia.

Paweł RABIEJ: Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców
Paweł RABIEJ

Paweł RABIEJ

Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców

W 2015 r. mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym napływem uchodźców do Europy, największym od II wojny światowej. Nie zamieciemy problemu pod dywan. Radykalizm i odmowa działania nie są rozwiązaniem. Rząd powinien podejmować działania, które nie osłabią pozycji Polski w Unii Europejskiej, a z drugiej strony — zapewnią ochronę podstawowych interesów narodowych.

Jan ŚLIWA: Thilo Sarrazin. Wrogie przejęcie przez islam?
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Thilo Sarrazin. Wrogie przejęcie przez islam?

Tytuł najnowszej książki Thilo Sarrazina “Wrogie przejęcie: jak islam hamuje postęp i zagraża społeczeństwu” budzi mocne emocje, jednak autor, jako Niemiec, do tego ekonomista, dostarcza solidnej analizy, popartej faktami.

Prof. Maciej KURCZ: Miejska odyseja. O urbanizacji Afryki
Prof. Maciej KURCZ

Prof. Maciej KURCZ

Miejska odyseja.
O urbanizacji Afryki

Lagos (21 mln), Kair (20,4 mln), Kinszasa (13,3 mln) mają szansę stać się jednymi z największych miast na świecie – o urbanizacji Afryki pisze prof. Maciej KURCZ

Jacek SARYUSZ-WOLSKI: To Polska ma rację w sprawie migracji
Jacek SARYUSZ-WOLSKI

Jacek SARYUSZ-WOLSKI

To Polska ma rację w sprawie migracji

Kraje Unii Europejskiej muszą powstrzymać się od składania fałszywych świadectw, dawania fałszywej nadziei, mówienia, że są w stanie przyjąć miliony – ponieważ to kłamstwo. Muszą szczerze wyznać prawdę i zapobiegać masowej, prowokowanej migracji, często opartej na zorganizowanej przestępczości.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Wenezuela. Wielka ucieczka z naftowego eldorado
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Wenezuela. Wielka ucieczka z naftowego eldorado

Zajęci w Europie własnymi problemami z imigrantami napływającymi z Afryki zdajemy się nie dostrzegać największego kryzysu migracyjnego w historii Ameryki Południowej. Kryzysu wywołanego nie wojną, ale katastrofą społeczno-ekonomiczną w Wenezueli. Dla innych krajów regionu to dziś wielki egzamin z gościnności i otwartości.

Anna BIAŁOSZEWSKA: Uchodźcy. Żeby wiedzieć czy - trzeba wiedzieć jak
Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

Uchodźcy.
Żeby wiedzieć czy - trzeba wiedzieć jak

Czy powinniśmy przyjmować uchodźców? Zanim powiemy “tak”, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie „jak”. To bowiem będzie fundamentem wszelkich działań, które będziemy podejmować, i problemów, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w ciągu najbliższych 20-30 lat – Anna BIAŁOSZEWSKA polemizuje z Pawłem RABIEJEM.

Magdalena PACH: Libia. Stąd napływają uchodźcy, tu szkoleni są dżihadyści
Magdalena PACH

Magdalena PACH

Libia.
Stąd napływają uchodźcy, tu szkoleni są dżihadyści

Libia jest nie tylko najważniejszym korytarzem przemycającym ludzi — aż 80% imigrantów przybywa właśnie stamtąd — ale także jest miejscem szkolenia dżihadystów. Sytuacja w Libii wpływa dziś na stabilność wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Abp. Wojciech POLAK, Maria WANKE-JERIE: Kreatywna mniejszość, czyli radość, prostota i cisza
Abp Wojciech POLAKMaria WANKE-JERIE

Abp Wojciech POLAK
Maria WANKE-JERIE

Kreatywna mniejszość, czyli radość, prostota i cisza

O tygodniowych rekolekcjach w Taizé, sile przyciągania wspólnoty, Kościele w Polsce, podziałach w społeczeństwie i uchodźcach, których nie należy się bać, z Prymasem Polski abp. Wojciechem POLAKIEM rozmawia Maria WANKE-JERIE.

Jarosław OBREMSKI: Emigranci. I co dalej? Unia Europejska jest dziś wspólniczką handlarzy ludźmi
Jarosław OBREMSKI

Jarosław OBREMSKI

Emigranci. I co dalej?
Unia Europejska jest dziś wspólniczką handlarzy ludźmi

Jeżeli nie przekażemy naszym dzieciom empatii i gotowości pomocy dla obcych, nawet bardzo innych, to możemy się nie doczekać podobnych reakcji naszych dzieci w stosunku do nas. To, jak rząd komunikuje się ze społeczeństwem, buduje poprzez uproszczenia mury także w naszych kieszeniach i sercach. To i błąd, i grzech.